1. Wniosek o urlop tacierzyński 2024 — wzór PDF i porady

Wniosek o urlop tacierzyński 2024 — wzór PDF i porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wniosek o urlop tacierzyński musisz złożyć, gdy chcesz przejąć niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego swojej partnerki. W Kodeksie pracy nie funkcjonuje pojęcie urlopu tacierzyńskiego, więc temat ten może powodować różne pomyłki i niejasności.

W tym artykule znajdziesz wzór wniosku o urlop tacierzyński, wraz z wyjaśnieniem, jak go wypełnić, kiedy i gdzie złożyć oraz jakie dokumenty powinieneś do niego dołączyć.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wniosek o urlop tacierzyński — wzór

…..………………………………..

(miejscowość, data)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracownika)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracodawcy)

WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI DLA OJCA

Proszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego, niewykorzystanego przez matkę dziecka (imię i nazwisko), w wymiarze ………………… tygodni, od …………………, do …………………, r.



Załączniki:

  1. Wniosek matki o rezygnację (skrócenie) urlopu macierzyńskiego
  2. Zaświadczenie, że matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego po porodzie co najmniej 14 tygodni.
  3. Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka

…………………………………...

(podpis pracownika)

Powyższy wzór wniosku o urlop tacierzyński pobierzesz w formacie PDF pod tym linkiem

Jak napisać wniosek o urlop tacierzyński?

Na początku szybko zapoznajmy się z kwestiami prawnymi. W Kodeksie pracy nie funkcjonuje pojęcie urlopu tacierzyńskiego. To potoczna nazwa na część urlopu macierzyńskiego, którą może wykorzystać ojciec dziecka (nie jest to to samo, co urlop ojcowski). 

Dlatego też, przed złożeniem wniosku o urlop tacierzyński, matka Twojego dziecka musi zrzec się swojej części urlopu — może zrezygnować maksymalnie z 6 tygodni z pełnych 20 macierzyńskiego. 

Matka musi złożyć wniosek o rezygnację z pozostałej części urlopu macierzyńskiego najpóźniej na 7 dni przed powrotem do pracy. Oczywiście, za ten okres nie dostanie zasiłku macierzyńskiego (będzie on przysługiwał ojcu w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia zasadniczego).

Oto wzór takiego dokumentu:

..………………………………..

(miejscowość, data)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracownika)

…..………………………………..

…………………………………....

…………………………………....

(dane pracodawcy)


WNIOSEK W SPRAWIE REZYGNACJI PRZEZ PRACOWNICĘ Z POZOSTAŁEJ CZĘŚCI URLOPU MACIERZYŃSKIEGO



Na podstawie art. 180 § 5 i 8 k.p. oświadczam, iż w związku z wykorzystaniem na dzień ………………….. 14 tygodni urlopu macierzyńskiego rezygnuję z pozostałej części urlopu, którą wykorzysta ojciec dziecka…………………. (imię i nazwisko ojca).

Z dniem……………….. chciałabym przystąpić do wykonywania pracy.

…………………………………...

(podpis pracownicy)

Załączniki:

  • kopia wniosku pracownika-ojca wychowującego dziecko o udzielenie pozostałej części urlopu macierzyńskiego albo kopia oświadczenia ubezpieczonego-ojca dziecka o przerwaniu działalności zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Gdy dopełnicie tych formalności, będziesz mógł napisać i złożyć u pracodawcy wniosek o urlop macierzyński dla ojca.

W swoim wniosku powinieneś wpisać następujące informacje:

  • miejscowość i datę złożenia dokumentu
  • swoje dane osobowe
  • dane pracodawcy
  • nagłówek
  • wymiar urlopu, który chciałbyś wykorzystać (liczbę tygodni)
  • datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu
  • informację o załączonych dokumentach
  • odręczny podpis.

Wraz z wnioskiem o urlop tacierzyński powinieneś przedstawić pracodawcy trzy dokumenty: wniosek matki o rezygnację (skrócenie) urlopu macierzyńskiego oraz zaświadczenie, że matka dziecka korzystała z urlopu macierzyńskiego po porodzie przez co najmniej 14 tygodni i skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Pamiętaj również, że musisz być ubezpieczony i wpłacać składki chorobowe do ZUS-u, jeśli chcesz skorzystać z urlopu tacierzyńskiego. Nie ma tu jednak znaczenia, czy pracujesz na umowę o pracę, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą i współpracujesz w formie B2B.

Kiedy złożyć wniosek o urlop tacierzyński?

W przypadku wniosku o urlop tacierzyński musisz przestrzegać terminów. Złóż go najpóźniej 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Przypilnuj również, aby matka dziecka dopilnowała wszystkich formalności związanych z rezygnacją z macierzyńskiego!

Jeśli o to zadbasz, pracodawca nie ma prawa odmówić Ci skorzystania z urlopu tacierzyńskiego, co zostało uregulowane w Ustawie z dnia 24 lipca 2015 r.

Zobacz również: PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jakieś wątpliwości w kwestii wniosku o urlop tacierzyński? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci pomogę. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o urlop tacierzynski

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: