1. Wniosek o urlop okolicznościowy 2023 [ślub, śmierć] — wzór

Wniosek o urlop okolicznościowy 2023 [ślub, śmierć] — wzór

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Wniosek o urlop okolicznościowy musisz przygotować i dać pracodawcy, gdy chcesz skorzystać z wolnego ze względu na sytuację rodzinną — ślub, pogrzeb bliskiej osoby albo narodziny dziecka. 

 

W tym artykule dowiesz się, jak napisać wniosek o urlop okolicznościowy i znajdziesz wzór takiego dokumentu na różne okazje. Przeczytasz również, kiedy najlepiej złożyć wniosek do pracodawcy, aby dostać wolne.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

 

Urlop okolicznościowy to prawo pracownika zatrudnionego na umowie o pracę do dni wolnych w przypadku sytuacji rodzinnych. Dokładne regulacje prawne na ten temat znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 15 maja 1996 r.

 

Co jednak ważne, aby móc z niego skorzystać, musisz złożyć u pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy. Warto przy okazji wiedzieć, że urlop okolicznościowy nie wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego (to znaczy, że jeśli z niego skorzystasz, pula dni wolnych które masz, nie ulegnie zmianie), ale jest płatny. 

 

Wymiar urlopu okolicznościowego to 1 lub 2 dni — zależnie od powodu, dla którego chcesz wziąć dodatkowe wolne dni (ślub Twój lub Twojego dziecka, narodziny dziecka, śmierć osoby bliskiej).

 

Podanie o urlop okolicznościowy musisz oczywiście dostarczyć pracodawcy odpowiednio wcześniej. Ale, co ważne, szef nie może odmówić Ci skorzystania z tego świadczenia. We wniosku muszą znaleźć się następujące informacje:

 

  • data i miejscowość
  • imię i nazwisko pracownika 
  • dane pracodawcy — imię i nazwisko przełożonego, stanowisko, nazwa i adres firmy
  • prośba o udzielenie urlopu okolicznościowego i przyczyna
  • podstawa prawna. 

 

Ponieważ liczba przysługujących Ci dni wolnych jest zależna od zdarzenia, w którym masz brać udział, w dalszej części artykułu znajdziesz różne wzory wniosku o urlop okolicznościowy.

 

2. Wniosek o urlop okolicznościowy — ślub

 

Urlop okolicznościowy z okazji zawarcia małżeństwa możesz wziąć, gdy Ty lub Twoje dziecko bierzecie ślub — dla siebie dostaniesz 2 dni wolnego, a z okazji ceremonii Twojego dziecka 1 dzień. 

 

We wniosku więc powinieneś wpisać, kto bierze ślub i ile w związku z tym dni wolnych chciałbyś wziąć. Oto przykład:

 

Wniosek o urlop okolicznościowy — wzór

 

 

Miejscowość, data

 

Imię i nazwisko pracownika

Stanowisko

 

 

Imię i nazwisko pracodawcy

Stanowisko

Nazwa firmy

Adres firmyWNIOSEK O URLOP OKOLICZNOŚCIOWY W ZWIĄZKU ZE ŚLUBEM

 

Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, proszę o udzielenie mi w terminie (data) dwóch dni urlopu okolicznościowego w związku z moim ślubem.

 

 

(Podpis pracownika)

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

3. Wniosek o urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią bliskiej osoby

 

W przypadku śmierci bliskiej Ci osoby przysługuje Ci dzień wolnego na pogrzeb. Podanie o urlop okolicznościowy w tym przypadku najlepiej złożyć, gdy znasz już datę ceremonii. 

 

Przy śmierci bliskiego przysługują Ci dwa dni wolnego, gdy umrze Twoja żona, Twój mąż, dziecko, matka, ojciec, macocha bądź ojczym. Jeden dzień dostaniesz natomiast na pogrzeb siostry, brata, babci, dziadka, teściowej, teścia lub innej osoby, którą utrzymujesz lub którą bezpośrednio się opiekujesz.

 

Oto przykład takiego wniosku:

 

Wniosek o urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią bliskiego — wzór

 

Miejscowość, data

 

Imię i nazwisko pracownika

Stanowisko

 

Imię i nazwisko pracodawcy

Stanowisko

Nazwa firmy

Adres firmy

 

WNIOSEK O URLOP OKOLICZNOŚCIOWY W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIĄ BABCI

 

Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, proszę o udzielenie mi w terminie (data) jednego dnia urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem babci.

 

(Podpis pracownika)

 

4. Wniosek o urlop okolicznościowy — urodzenie dziecka

 

Przy narodzinach dziecka wniosek o urlop okolicznościowy może złożyć tylko ojciec — matka jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim. Takie wolne jest niezależne od urlopu ojcowskiego i nie wlicza się w jego wymiar.

 

Z tej okazji przysługują Ci dwa dni wolnego, ale nie musisz wziąć ich naraz (pod rząd). Urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka możesz rozbić więc na dwie części. 

 

Oto przykład wniosku:

 

Wniosek o urlop okolicznościowy w związku z narodzinami dziecka — wzór

 

Miejscowość, data

 

Imię i nazwisko pracownika

Stanowisko

 

 

Imię i nazwisko pracodawcy

Stanowisko

Nazwa firmy

Adres firmy

 

WNIOSEK O URLOP OKOLICZNOŚCIOWY Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA

 

Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, proszę o udzielenie mi w terminie (daty) jednego dnia/dwóch dni urlopu okolicznościowego w związku z narodzeniem się mojego dziecka.

 

(Podpis pracownika)

 

Pamiętaj, że niezależnie od sytuacji, aby móc skorzystać z urlopu okolicznościowego, musisz złożyć odpowiednie podanie do przełożonego. Bez tego nie ma on prawa pozwolić Ci wziąć wolnego z przyczyn rodzinnych!

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wniosku o urlop okolicznościowy? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wniosek o urlop okolicznosciowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: