1. Urlop okolicznościowy 2023 [śmierć, ślub, urodzenie dziecka]

Urlop okolicznościowy 2023 [śmierć, ślub, urodzenie dziecka]

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu — takimi jak ślub, urodzenie dziecka czy śmierć bliskich. Taki urlop jest płatny i nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.

 

W tym artykule wyjaśnię Ci, komu i w jakim wymiarze przysługuje urlop okolicznościowy. Podpowiem Ci również, jak i kiedy złożyć wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy pracodawca może Ci go odmówić.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Urlop okolicznościowy — komu przysługuje i na jakich zasadach?

 

Urlop okolicznościowy przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub na zasadzie powołania, mianowania i wyboru. Ten przywilej reguluje art. 15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 15 maja 1996 r.:

 

§15 Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

 

 1. 2 dni — w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
 2. 1 dzień — w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

 

Ponadto jeśli przysługują Ci 2 dni urlopu okolicznościowego, to nie musisz wykorzystywać ich jeden po drugim — pod warunkiem, że dobrze to uzasadnisz.

 

Warto też wiedzieć, że urlop okolicznościowy — w przeciwieństwie do innych urlopów regulowanych Kodeksem pracy (np. urlopu na żądanie) — nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego w standardowym wymiarze 20 lub 26 dni roboczych. A to oznacza cztery rzeczy:

 

 • pracodawca nie może odmówić Ci udzielenia urlopu okolicznościowego (ale też nie może go zainicjować — to Twoje zadanie)
 • przysługujące Ci dni wolne możesz wykorzystać nawet wtedy, gdy nie masz już urlopu wypoczynkowego
 • jeśli nie wykorzystasz urlopu okolicznościowego, to ten przepada
 • za niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przysługuje Ci ekwiwalent pieniężny.

 

Jednak urlop okolicznościowy jest płatny, co oznacza, że w tym czasie należy Ci się normalne wynagrodzenie.

 

Co więcej, wymiar urlopu okolicznościowego nie zależy od etatu pracownika. Dlatego nie ma znaczenia, czy pracujesz na pół etatu, 3/4 czy też na cały etat — liczba przysługujących Ci dni wolnych od pracy się nie zmienia.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Urlop okolicznościowy — śmierć bliskiej osoby

 

Śmierć najbliższych to bardzo przykre wydarzenie i tak naprawdę trudno przewidzieć, kiedy znów będziesz w stanie wrócić do pracy. Niemniej przepisy przewidują 2 dni urlopu w związku ze śmiercią i pogrzebem najbliższych, a więc:

 

 • żony
 • męża
 • dziecka
 • matki
 • ojca
 • macochy
 • ojczyma.

 

Natomiast 1 dzień urlopu okolicznościowego przysługuje z powodu śmierci i pogrzebu:

 

 • siostry
 • brata
 • babci
 • dziadka
 • teściowej
 • teścia
 • innej osoby, którą utrzymujesz lub którą bezpośrednio się opiekujesz.

 

To oznacza, że pracownik otrzyma zgodę na urlop okolicznościowy po śmierci babci, ale w przypadku śmierci babci męża lub dziadka żony — już nie. To samo dotyczy dalszych krewnych (szwagra, wujka, cioci, prababci itd.) — bez względu na to, jak zażyłe były Wasze relacje.

 

Uwaga: urlop okolicznościowy z uwagi na śmierć teścia lub teściowej przysługuje Ci nawet wtedy, gdy jesteś rozwiedziony.

 

 

3. Urlop okolicznościowy — ślub

 

Przepisy dopuszczają też urlop okolicznościowy na ślub w wymiarze:

 

 • 2 dni — jeśli to Ty sam bierzesz ślub
 • 1 dzień — na wypadek ślubu Twojego syna lub córki.

 

Jak widzisz — urlop okolicznościowy na ślub dziecka jest krótszy. Ponadto nie przysługują Ci dodatkowe dni wolne z okazji ślubu brata, siostry lub innych bliskich Ci osób. A jeśli z jakiegoś powodu nie dojdzie do zawarcia małżeństwa, to pracodawca zaliczy te dni do Twojego urlopu wypoczynkowego.

 

Co istotne, urlop okolicznościowy na ślub z tą samą osobą można wykorzystać tylko raz. Powinien to być ślub cywilny lub ślub w związku wyznaniowym — pod warunkiem, że odpowiedni urzędnik sporządzi wówczas akt małżeństwa. Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżeństwo jest bowiem definiowane jako akt zawarty:

 

 • w obecności urzędnika stanu cywilnego
 • przed przedstawicielem związku wyznaniowego z jednoczesną wolą zawarcia małżeństwa podlegającego polskiemu prawu (tak jak dzieje się to np. w przypadku ślubu konkordatowego).

 

Jeśli więc wykorzystałeś już dni wolne (albo tylko ich część) przy okazji ślubu cywilnego, a dopiero po jakimś czasie zdecydowałeś się na ślub kościelny, to w tym drugim przypadku nie będziesz mógł skorzystać z urlopu okolicznościowego.

 

4. Urlop okolicznościowy — urodzenie dziecka

 

Urlop okolicznościowy z okazji narodzin dziecka przysługuje obojgu rodzicom. Jednak w praktyce najczęściej korzystają z niego ojcowie (kobieta przebywa wtedy na urlopie macierzyńskim). Wynosi on 2 dni i jest niezależny od urlopu ojcowskiego. Dni wolnych nie musisz wykorzystywać łącznie — możesz to zrobić w dwóch zupełnie różnych terminach.

 

Co ciekawe, rodzice nie muszą brać urlopu w dniu narodzin dziecka albo tuż po nich. Musi być on jednak wykorzystany w celu związanym z tym wydarzeniem — np. żeby załatwić formalności w urzędzie, ubiegać się o becikowe albo zaopiekować się matką dziecka po porodzie.

 

Ponadto każdy rodzic ma prawo do 2 dni wolnego w roku w ramach opieki nad dzieckiem do 14. roku życia, o ile wcześniej zgłosi ten fakt w zakładzie pracy (nie jest to jednak urlop okolicznościowy).

 

5. Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

 

Jeśli chcesz wziąć urlop okolicznościowy, musisz dopełnić następujących formalności:

 

 1. Poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem o chęci wzięcia urlopu.
 2. Złożyć podanie lub wniosek o urlop okolicznościowy zgodnie ze standardami firmy.
 3. Przedstawić pracodawcy dokument potwierdzający powód nieobecności w pracy (czyli odpis aktu zgonu, odpis aktu małżeństwa lub odpis skróconego aktu urodzenia dziecka).

 

Przepisy stanowią, że jeśli sytuacja jest nagła, np. gdy umrze ktoś Ci bliski, powinieneś poinformować o tym pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności.

 

Pamiętaj, że prawo do urlopu okolicznościowego nie dotyczy innych dni wolnych od pracy, do których uprawniają Cię m.in.:

 

 • wezwanie do sądu — w takiej sytuacji pracodawca musi udzielić Ci dnia wolnego, o ile przedstawisz mu pisemne wezwanie do sądu z adnotacją o terminie stawiennictwa (jest to urlop bezpłatny)
 • wezwanie na policję w charakterze świadka — na taką okoliczność również możesz dostać wolne, jednak nie więcej niż 6 dni w danym roku kalendarzowym (jest to urlop bezpłatny)
 • oddawanie krwi — w zamian dostaniesz od pracodawcy dodatkowy dzień wolny, za który otrzymasz wynagrodzenie (takie samo jak w przypadku urlopu wypoczynkowego).

 

Przeczytaj też nasze poradniki: Urlop dla poratowania zdrowia, Wniosek o urlop bezpłatny - wzór [+PDF], uzasadnienie i Wniosek o urlop ojcowski.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz dodatkowe pytania na temat urlopu okolicznościowego? Zadaj mi je w komentarzu — chętnie Ci pomogę!

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop okolicznosciowy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: