1. Urlop dla poratowania zdrowia 2024 — wniosek, jakie choroby

Urlop dla poratowania zdrowia 2024 — wniosek, jakie choroby

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielom, chociaż, aby go dostać, należy spełnić kilka warunków. Tę kwestię (i oczywiście inne związane z pracą pedagogiczną) reguluje Karta Nauczyciela. 

W tym artykule przeczytasz, co zrobić, aby skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia w 2024 r. Dowiesz się również, jakich chorób dotyczy i znajdziesz wzór wniosku o takie świadczenie.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Najważniejsze informacje o urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciela

Urlop dla poratowania zdrowia, jak sama nazwa wskazuje, możesz dostać w sytuacjach, gdy problemy zdrowotne nie pozwalają Ci pracować i musisz podjąć specjalistyczne leczenie lub potrzebujesz czasu na dojście do siebie.

Ale, żeby móc z niego skorzystać, musisz spełnić następujący warunek, wskazany w Karcie Nauczyciela:

  • przepracować nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole w wymiarze nie niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć

Ponadto:

  • okres siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, uważa się za nieprzerwany, jeżeli nauczyciel podjął zatrudnienie w szkole nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ustaniu poprzedniego stosunku pracy w tej samej lub innej szkole
  • do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres
  • okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

To oznacza, że aby wziąć urlop na poratowanie zdrowia, musisz pracować co najmniej na pół etatu nieprzerwanie przez 7 lat. Dodatkowo okres ten będzie się naliczał, jeśli podjąłeś zatrudnienie nie później niż 3 miesiące po wypowiedzeniu umowy o pracę u poprzedniego pracodawcy. Dotyczy to jednak tylko udzielenia urlopu pierwszy raz.

Dodatkowo, żeby skorzystać z tego uprawnienia, musisz być zatrudniony na pełen etat przynajmniej w dniu poprzedzającym przejście na urlop tego typu.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, urlop ten jest płatny: w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych.

Oczywiście, żeby przejść na urlop dla poratowania zdrowia, musisz przedstawić specjalne orzeczenie od lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badań medycyny pracy. Dopiero na jego podstawie dyrektor szkoły może wysłać Cię na taki urlop.

Wymiar urlopu na poratowanie zdrowia wynosi 3 lata — ale za jednym razem (z uprawnienia można skorzystać kilka razy) maksymalnie może on trwać 1 rok. Kolejny raz można go wziąć po roku od poprzedniego. Jeśli urlop trwa dłużej niż 30 dni, masz obowiązek podlegać regularnym badaniom lekarskim. 

Urlop dla poratowania zdrowia — jakie choroby?

Karta Nauczyciela ani żaden inny akt prawny obowiązujący w Polsce, nie podaje dokładnej listy chorób, które kwalifikują się do uzyskania urlopu na poratowanie zdrowia. Natomiast w nowelizacji Karty możemy znaleźć następującą informację:

„Dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia:

  1. w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia:
  2. a) choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub
  3. b) choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę, lub
  4. na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.”

Dlatego też najważniejsze w tym przypadku jest oświadczenie lekarza medycyny pracy, który wydaje decyzję na podstawie badań, konsultacji ze specjalistami, jak też dotychczasowej historii leczenia.

Depresja a urlop dla poratowania zdrowia

Gdy chorujesz na depresję również możesz skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia. Wszystko zależy jednak od decyzji lekarza orzecznika i specjalisty od zdrowia psychicznego, np. psychiatry, który może wystawić Ci odpowiednią diagnozę.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela 2024 — procedury 

Aby wziąć urlop dla poratowania zdrowia, musisz złożyć do dyrektora szkoły, w której pracujesz, wniosek o skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy. Pracodawca nie ma prawa odmówić Ci, jeśli spełniasz wyżej wymienione warunki dotyczące stażu pracy.

Poniżej znajdziesz przykładowy wzór takiego druku:

Wniosek o urlop dla poratowania zdrowia 2024 — wzór

Miejscowość i data

Twoje imię i nazwisko

Dyrektor

Nazwa i adres szkoły

Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie skierowania na badanie lekarskie do lekarza medycyny pracy w celu orzeczenia potrzeby udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

Podstawa prawna: art. 73 ust. 10a ustawy z 26 stycznia 1982 roku – Karta Nauczyciela

(Dz. U. z 2019 r. poz. 2215 oraz z 2021 r. poz. 4.

Odręczny podpis

Następnie, na podstawie takiego wniosku, dyrektor w ciągu 7 dni wystawia Ci skierowania do lekarza. Ten po badaniu wydaje decyzję — jeśli jest „pozytywna”, dyrektor musi pozwolić Ci skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia.

Natomiast, zarówno nauczyciel, jak i dyrektor, mogą odwołać się do decyzji lekarza. Muszą zrobić to na piśmie w ciągu 14 dni. Odwołanie trafia do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania nauczyciela lub ze względu na siedzibę szkoły, który ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Ta decyzja jest ostateczna.

3. Urlop dla poratowania zdrowia a emerytura

Karta nauczyciela reguluje również kwestię emerytury i urlopu dla poratowania zdrowia. Po pierwsze: nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

Jeśli więc jesteś w wieku emerytalnym, ale wciąż pracujesz lub jesteś tuż przed emeryturą, nie możesz skorzystać z tego typu urlopu.

Natomiast, ponieważ urlop na poratowanie zdrowia jest płatny, wlicza się on do okresu składkowego, a co się z tym wiąże, także do emerytury.

Przeczytaj też: Bon turystyczny: wniosek ZUS, jak pobrać, do kiedy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania na temat urlopu dla poratowania zdrowia? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Urlop dla poratowania zdrowia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.7  (205 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: