1. Pozdrawiam / Pozdrawiam serdecznie — pisownia w mailu

Pozdrawiam / Pozdrawiam serdecznie — pisownia w mailu

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Pozdrawiam serdecznie [imię i nazwisko]— pewnie wielokrotnie odebrałeś lub sam zakończyłeś maila w ten sposób. I chociaż normy językowe, zwłaszcza w internecie, są coraz luźniejsze i pozwalają na skracanie dystansu, w niektórych sytuacjach, w tym również podczas rekrutacji, lepiej postawić na bardziej oficjalny zwrot grzecznościowy.

 

W tym artykule przeczytasz czy warto kończyć maila wyrażeniami pozdrawiam lub pozdrawiam serdecznie. Znajdziesz odpowiednie na każdą korespondencyjną sytuację zamienniki oraz zwroty grzecznościowe po angielsku i w innych językach.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Czy można zakończyć maila zwrotami pozdrawiam lub pozdrawiam serdecznie?

 

Oczywiście, że można. Ale to, w jaki sposób stosujemy zwroty grzecznościowe w korespondencji, zarówno elektronicznej, jak i tradycyjnej, zależy przede wszystkim od naszej relacji z odbiorcą.

 

W mailu do znajomego, mamy czy kolegi z pracy, z którym współpracujesz na co dzień, pozdrawiam lub pozdrawiam serdecznie świetnie sprawdzi się jako zakończenie wiadomości. Wiele oczywiście zależy od stopnia zażyłości z drugą osobą. 

 

Pozdrawiam czy pozdrawiam serdecznie to dość neutralne zwroty, ale już np. pozdrawiam cieplutko czy pozdrawiam gorąco w niektórych sytuacjach, chociażby w rozmowie, może zostać uznane za kpiące i po prostu niegrzeczne. 

 

Natomiast w żadnej oficjalnej korespondencji nie powinieneś używać pozdrawiam. Dlaczego? To zwrot potoczny, zarezerwowany dla relacji przyjacielskich i koleżeńskich, a nie służbowych, czy po prostu z nieznajomymi.

 

Co ważne, jeśli nie jesteś pewien, jakiego zwrotu grzecznościowego użyć, zrezygnuj z pozdrawiam czy pozdrawiam serdecznie. Lepiej, gdy odbiorca uzna Cię za przesadnie grzecznego, niż gdy poczuje, że go nie szanujesz i skracasz dystans, mimo że nie ma ku temu powodów.

 

To tak, jak ze strojem na rozmowie kwalifikacyjnej czy w innych oficjalnych sytuacjach. Zawsze lepiej jest ubrać się przesadnie elegancko niż narazić się na negatywną ocenę ze względu na zbyt luźną stylizację. A więc gdy zastanawiasz się, czy napisać z poważaniem czy też pozdrawiam — lepiej zdecydować się na tę pierwszą wersję.

 

Jakich zwrotów zatem używać w służbowych relacjach i kontaktach z nieznajomymi?

 

2. Jakich zwrotów użyć zamiast pozdrawiam i pozdrawiam serdecznie?

 

Pamiętaj przede wszystkim, że wszystkich zwrotów grzecznościowych w korespondencji czy dokumentach musisz używać konsekwentnie, spójnie i adekwatnie do sytuacji. Co to znaczy?

 

Jeśli piszesz luźny mail i zaczniesz go np. od Cześć, dzień dobry (nigdy witam!), Drogi/Droga [imię], zakończ go również potocznym pożegnaniem — pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie, czy nawet uściski, ściskam, całuję itp.

 

Natomiast w służbowej korespondencji zacznij wiadomość od Szanowny Panie, Szanowna Pani bądź Szanowni Państwo. Wtedy pożegnanie musi być równie oficjalne — na pewno nie pozdrawiam czy pozdrawiam serdecznie.

 

Jednak i w takich sytuacjach powinieneś uważać i nie silić się na przesadną grzeczność. Unikaj archaicznych zwrotów (załączam wyrazy szacunku, z należnym uszanowaniem). Gdy odbiorca zobaczy frazę, która wyszła z użycia, może uznać, że sobie z niego żartujesz.

 

Najbezpieczniejsze zwroty grzecznościowe na zakończenie listu motywacyjnego, podania o pracę, maila z CV czy innej wiadomości oficjalnej to Z poważaniem i Z wyrazami szacunku. Są neutralne, grzeczne i wprost przekazują Twój szacunek do adresata. 

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

3. Pisownia pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie i innych zwrotów grzecznościowych

 

Szacunek do odbiorcy to nie tylko odpowiednie zwroty grzecznościowe. Warto również zadbać o poprawną pisownię. Błędy w CV czy innych dokumentach albo korespondencji sprawią, że adresat może uznać Cię za niestarannego, niechlujnego i lekceważącego.

 

Na szczęście poprawna pisownia pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie i innych zwrotów grzecznościowych nie jest specjalnie trudna. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na przecinki w korespondencji. 

 

Zasada jest prosta. Po pierwszym zwrocie do adresata, przywitaniu, (Cześć, Dzień dobry, Szanowny Panie/Pani), powinieneś postawić przecinek. Na końcu, po pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie czy z wyrazami szacunku albo z poważaniem — nie. Jak to wygląda w praktyce? 

 

Zobacz przykłady poniżej:

 

Pozdrawiam — przecinek

 

Dzień dobry, 

[treść wiadomości zacznij małą literą]


Pozdrawiam

Imię i nazwisko

 

Czyli — przecinek po pozdrawiam albo pozdrawiam serdecznie nie ma racji bytu. Co ważne, po powitalnym zwrocie grzecznościowym możesz postawić przecinek lub wykrzyknik. W tej drugiej sytuacji zacznij pierwszy akapit wiadomości wielką literą.

 

4. Pozdrawiam i pozdrawiam serdecznie w różnych językach

 

W różnych kulturach i językach różne zachowania uchodzą za grzeczne i uprzejme, również w komunikacji biznesowej. Np. w Stanach Zjednoczonych ludzie komunikują się bardziej bezpośrednio niż w Polsce i szybciej skracają dystans między rozmówcami. 

 

To oczywiście nie znaczy, że każdą wiadomość wysłaną do kolegi zza oceanu możesz zacząć od kolokwialnego Hi! (cześć) i zakończyć równie kolokwialnym pozdrawiam. Dlatego, gdy zaczynasz korespondować z osobą z innego kręgu kulturowego, zapoznaj się przynajmniej pobieżnie z zasadami tamtejszego savoir-vivre’u. Nie warto zaczynać nowych znajomości od towarzyskiego faux paux.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że w internecie, to co w korespondencji tradycyjnej uznajemy za niegrzeczne, często uchodzi za naturalne i jak najbardziej akceptowalne. Komunikacja online rządzi się własnymi, często mniej rygorystycznymi, zasadami.

 

Dlatego przygotowałam dla Ciebie szybki i poręczny słowniczek — pozdrawiam w kilku językach obcych:

 

Pozdrawiam po angielsku

 

 • Best
 • Best regards
 • Kind regards
 • Best wishes

 

Pozdrawiam po niemiecku

 

 • Viele Grüße
 • Beste Grüße

 

Pozdrawiam po francusku

 

 • Tous mes vœux
 • Amitiés
 • Amicalement

 

Pozdrawiam po rosyjsku

 

 • С наилучшими пожеланиями
 • С наилучшими пожеланиями
 • С уважением

 

Pozdrawiam po hiszpańsku

 

 • Saludos cordiales
 • Cariños

 

Pamiętaj jednak, że wiele form grzecznościowych często nie ma bezpośredniego odpowiednika i zawsze warto wiedzieć, które formy dana kultura uznaje za kolokwialne, a które za oficjalne! Przy pozdrowieniach w językach obcych zwróć również uwagę na formę gramatyczną i rodzaje.

 

Zobacz też: Tematy do rozmowy: 40 pomysłów, jak zacząć rozmowę oraz co to jest podpis elektroniczny.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Co sądzisz o pisaniu pozdrawiam i pozdrawiam serdecznie w mailach i wiadomościach służbowych? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Pozdrawiam

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.83  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: