1. Wypełnianie płatnych ankiet online: opinie. Czy to bezpieczne?

Wypełnianie płatnych ankiet online: opinie. Czy to bezpieczne?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zdecydowanie zgadzam się, że… płatne ankiety to jeden ze sposobów, żeby zarobić dodatkowe pieniądze, nie ruszając się z domu i mając do dyspozycji tylko komputer ze sprawnym łączem internetowym.

Jednak aby rzeczywiście móc zarobić na wypełnianiu ankiet online, musisz poznać kilka kluczowych informacji. 

W tym artykule znajdziesz niezbędną wiedzę o płatnych ankietach — opinię na ich temat, przykłady bezpiecznych i sprawdzonych portali oraz średnie zarobki z wypełniania ankiet przez internet.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Na czym polega wypełnianie płatnych ankiet online?

To zależy od danego serwisu i jego oferty. Część z nich ma po prostu otwartą bazę ankiet, które użytkownicy mogą wypełniać, a część będzie wysyłała do Ciebie maile ze spersonalizowanymi badaniami. Niektóre firmy potrzebują odpowiedzi osób należących do konkretnych grup demograficznych i konsumenckich.

System płatności za wypełnianie ankiet również będzie inny w zależności od serwisu. Część portali z ankietami do wypełnienia online będzie po prostu przelewała pieniądze na Twoje konto albo przez system PayPal. 

Niektóre mają inny system (zwłaszcza te, w których baza ankiet jest otwarta dla wszystkich użytkowników) — wypełniający zbierają specjalne punkty, które następnie można wymienić na pieniądze albo nagrody, m.in. vouchery do sklepów internetowych.

Przy okazji powinieneś wiedzieć, że decydując się na wypełnianie ankiet w internecie, nie dostaniesz żadnej umowy, również zlecenia i o dzieło (w związku z tym pieniądze zarobione na ankietach nie są opodatkowane).

Jak zacząć wypełniać ankiety za pieniądze?

Każdy portal z płatnymi ankietami wymaga rejestracji i podania swoich danych osobowych. W zależności od serwisu liczba wymaganych informacji może być różna. To kwestia rodzaju współpracy z firmami, które korzystają z wyników kwestionariuszy na portalach.

Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo swoich danych, przeczytaj regulamin — powinieneś w nim znaleźć punkt o tajności przekazanych informacji i RODO. Pamiętaj, że potwierdzając zapoznanie się z regulaminem portalu przy zakładaniu konta, najczęściej wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Niektóre portale mają bardzo rozbudowany proces rejestracji i wymagają sporej liczby danych od nowych użytkowników. Założenie profilu może zająć Ci nawet pół godziny — serwisy chcą dostarczać jak najbardziej szczegółowe dane firmom, z którymi współpracują.

Również naukowcy, którzy korzystają z ankiet online do prowadzenia badań, głównie w zakresie nauk społecznych, zwracają uwagę, że aby uzyskać miarodajne wyniki, kwestionariusze muszą być rozbudowane, szczegółowe i odpowiednio przygotowane. Jest to też metoda, która znacznie przyspiesza zbieranie danych i, mimo oferowanych użytkownikom wynagrodzeń, tańsza.

Taka praca przez internet, zwłaszcza na początku, nie przyniesie Ci zbyt wielkich zarobków — portale często wymagają wypełnienia naprawdę dużej liczby ankiet, zanim zaczną płacić pieniądze. Miesięcznie to kwota maksymalnie kilkuset złotych — daleko jej do minimalnej krajowej.

Do tego, żeby zacząć zarabiać w domu wypełniając ankiety, powinieneś zarejestrować się na co najmniej kilku portalach, które oferują pieniądze. Z jednego serwisu nie masz szans wyciągnąć więcej niż kilkudziesięciu złotych. 

Niektóre portale premiują też inną aktywność, poza samym wypełnianiem ankiet. Punkty, które później możesz wymienić na pieniądze lub nagrody, dostaniesz np. za uzupełnienie swojego profilu użytkownika. 

Podsumowując — wypełnianie ankiet to dość czasochłonne zajęcie, które może nie przynieść zadowalających efektów. Z drugiej strony, żeby się tym zająć, nie musisz mieć żadnych kwalifikacji zawodowych, ani przechodzić procesu rekrutacyjnego. Dla niektórych to atrakcyjna forma pracy z domu, która pomaga im trochę dorobić. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Wypełnianie płatnych ankiet — opinie

Zainteresowało Cię wypełnianie ankiet online i chcesz poznać opinie innych osób, które się tym zajmują? Tu zaczynają się schody. Gdy wpiszesz w Google frazę „płatne ankiety online opinie”, znajdziesz kilka ogólnodostępnych forów, a na nich głównie morze linków odsyłających do konkretnych portali.

Dlaczego tak jest? Wiele serwisów z płatnymi ankietami oferuje tzw. programy partnerskie. Ich uczestnicy mają za zadanie promować usługi portali, m.in. przez wklejanie linków w komentarzach, mediach społecznościowych i na forach. Za każde kliknięcie z danego linku otrzymują drobną prowizję.

Dlatego, jeśli szukasz bardziej rzetelnej opinii na temat ankiet online, sprawdź, czy same portale nie mają sekcji z komentarzami swoich użytkowników. To oczywiście nie gwarantuje, że te wypowiedzi są prawdziwe, ale na pewno lepiej sprawdzić jak najbliżej źródła.

Możesz również spróbować wyszukać w Google opinii o konkretnym portalu z ankietami — wpisz jego nazwę wraz ze słowem „opinie” na końcu. 

Wiele osób szuka komentarzy na temat portali z płatnymi ankietami. Opinie uwiarygadniają rzetelność serwisu i mogą dawać namiastkę bezpieczeństwa. Niestety, część portali to zwykłe oszustwo i próba wyłudzenia danych osobowych albo pieniędzy od nieświadomych użytkowników, którzy liczą na łatwy i szybki zarobek.

Oto lista sprawdzonych serwisów do wypełniania ankiet przez internet:

Portale z płatnymi ankietami — ranking

3. Płatne ankiety internetowe — czy to bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie — i słusznie. Ponieważ wypełnianie ankiet online nie jest w żaden sposób prawnie uregulowane, pole do nadużyć i oszustw jest spore. Nieuczciwe osobą mogą założyć udawany portal z płatnymi ankietami i zbierać dane osobowe użytkowników albo wyłudzać od nich pieniądze.

Jak tego uniknąć? Po pierwsze, przeczytaj regulamin serwisu. Jeśli tylko coś wzbudzi w Tobie niepokój, zrezygnuj z jego używania. Możesz również sprawdzić, czy firma, która zarządza portalem, jest zarejestrowana w KRS-ie i czy ma siedzibę w Polsce. Jeśli korzystasz z zagranicznych serwisów, które mają też ankiety po polsku, postaraj się znaleźć w Google adres firmy i sprawdź w Google Maps, czy rzeczywiście tam jest.

Przede wszystkim zwróć uwagę, jakich danych przy rejestracji wymaga dany portal z płatnymi ankietami. Jeśli prosi Cię o podanie numeru PESEL albo numeru czy też skanu dowodu — uciekaj. Ktoś może wykorzystać te informacje, np. do wzięcia kredytu albo pożyczki na Twoje nazwisko!

Bądź również ostrożny, gdy przy rejestracji zostaniesz poproszony o przelanie pieniędzy na konto firmy. To częsty sposób oszustów internetowych na wyłudzanie pieniędzy. Jeśli padniesz ofiarą oszustwa — zgłoś się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jeśli uznasz, że serwis jest bezpieczny — do dzieła. Pamiętaj jednak, że wypełnianie ankiet to żmudna, chociaż prosta praca. Często też stawki, które oferują portale za wypełnienie kwestionariuszy, nie są stałe i zależą od liczby pytań lub stopnia skomplikowania badania. 

Przeczytaj również: Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Wypełniałeś kiedyś płatne ankiety online? Koniecznie podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Platne ankiety

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.23  (687 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: