1. Jak zostać księgowym lub księgową [też bez studiów]? Porady

Jak zostać księgowym lub księgową [też bez studiów]? Porady

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zawód księgowego to jeden z najstarszych na świecie, a jednocześnie bardzo przyszłościowy. W końcu każda firma potrzebuje specjalisty, który zatroszczy się o jej finanse i rozliczy podatki. 

 

Ty też chcesz wiedzieć, jak zostać księgową? Na szczęście — możesz liczyć na nas.

 

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak zostać księgowym lub księgową w Polsce. Dowiesz się, jaką szkołę trzeba w tym celu ukończyć, które umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne oraz co warto napisać w CV, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

jak zostać księgowymNIE
jak zostać księgowymTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak zostać księgowym lub księgową w Polsce?

 

Według Barometru zawodów, od 2022 roku pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi to zawody deficytowe niemal we wszystkich województwach.

 

Specjalistów poszukują m.in. nowo powstające zakłady produkcyjne, firmy z branży nieruchomości, nowoczesnych usług dla biznesu i technologii finansowych, a także sektor państwowy. W związku z tym to właśnie teraz jest idealny moment na to, by zostać księgowym lub księgową.

 

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz:

 

 • mieć pełną zdolność do czynności prawnych
 • posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
 • nie być karanym za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.

 

Ponadto księgowi powinni świetnie orientować się w prawie podatkowym i prawie pracy, a przy tym znać ustawę o rachunkowości i międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej. W tym celu należy uczęszczać na kursy i szkolenia z księgowości — zwłaszcza że przypisy cały czas się zmieniają.

 

Pomocne będzie też ukończenie odpowiedniego kierunku studiów: finansów i rachunkowości, ekonomii albo zarządzania. Nie jest to jednak konieczne.

 

Co ciekawe — dawniej, żeby zostać księgową w Polsce, należało posiadać tzw. certyfikat księgowy. Teraz Ministerstwo Finansów chce jego przywrócenia, jako argumenty podając m.in. spadek jakości usług świadczonych przez biura rachunkowe i fakt, że od czasów deregulacji nie wykształciły się skuteczne mechanizmy rynkowej certyfikacji.

 

Jednak póki co nie trzeba mieć certyfikatu księgowego, by dostać pracę w tym zawodzie.

 

Jak zostać księgową bez studiów?

 

Tak jak wspomniałam wyżej — żeby zostać księgową lub księgowym, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Wystarczy ukończyć kursy lub szkolenia z zakresu księgowości. Podstawową wiedzę można również zdobyć w liceum lub technikum o profilu ekonomicznym oraz w wybranych szkołach policealnych.

 

Ale pamiętaj, że ukończenie studiów może dać Ci sporą przewagę na rynku pracy — zwłaszcza jeśli starasz się o posadę w dużej firmie albo chcesz awansować na stanowisko głównej księgowej.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Co trzeba umieć, aby zostać księgowym?

 

Żeby zostać księgową lub księgowym i czerpać z tej pracy przyjemność, warto posiadać określone cechy charakteru i osobowości. Jakie?

 

Dobry księgowy powinien lubić pracę z dokumentami i nie bać się zmian — w tym zawodzie korekty i ciągłe zmiany przepisów to codzienność. Warto też uodpornić się na sugestie klientów dotyczące sposobu księgowania i naginania przepisów. Na księgowych ciąży spora odpowiedzialność prawna, a uleganie presji nie będzie żadnym argumentem dla urzędu skarbowego.

 

A oto inne cechy i umiejętności miękkie potrzebne w pracy księgowego:

 

 • świetna organizacja pracy
 • rzetelność, dokładność i skrupulatność
 • dobra pamięć
 • cierpliwość
 • zdolności komunikacyjne
 • umiejętność łatwego wyjaśniania zawiłych kwestii
 • myślenie analityczne
 • umiejętność pracy samodzielnej
 • odpowiedzialność
 • chęć ciągłej nauki i rozwoju
 • otwartość na nowe możliwości i narzędzia pracy
 • odporność na stres.

 

Te kompetencje umożliwią Ci sprawne realizowanie zadań, takich jak m.in.:

 

 • księgowanie dokumentów i wyciągów bankowych
 • prowadzenie ewidencji kosztów księgowych
 • przygotowywanie deklaracji podatkowych
 • przygotowywanie przelewów
 • sporządzanie sprawozdań finansowych
 • komunikacja z klientami i/lub pracodawcą.

 

Pamiętaj, że księgowość nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie — może dać Ci mnóstwo satysfakcji i możliwości rozwoju. W końcu w dzisiejszych czasach bycie księgowym to nie tylko praca z dokumentami, ale też bycie doradcą, wsparcie dla klienta lub pracodawcy i dbanie o jego bezpieczeństwo finansowe.

 

3. Jak napisać CV i list motywacyjny, żeby zostać księgowym?

 

A jak zostać księgowym lub księgową, jeśli spełniłeś już powyższe wymagania? Przede wszystkim musisz napisać skuteczne CV i list motywacyjny do pracy w księgowości.

 

Pamiętaj, że samo doświadczenie nie pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi przepisami. I choć warto wymienić w CV pracodawców i swoje dotychczasowe obowiązki, w Twoim przypadku najcenniejsze będą szkolenia, kursy i certyfikaty związane z księgowością. Szczególnie te najnowsze — dlatego pamiętaj, by w CV podać miesiąc i rok każdego szkolenia.

 

Kolejną istotną sprawą w CV księgowego będą osiągnięcia zawodowe. To dowód na to, że dobrze wykonujesz swoje zadania. Jeśli to możliwe, swoje sukcesy opisz za pomocą liczb — np. 100% terminowość w księgowaniu dokumentów albo ocena pracownicza 9,5/10 w III kwartale 2021 roku.

 

Jeśli chcesz, by Twój życiorys zawodowy wyróżniał się na tle innych, na samej górze CV umieść sekcję Podsumowanie i cele zawodowe. W 4-5 zdaniach wyjaśnij, kim jesteś, co do tej pory udało Ci się osiągnąć oraz jak Twoja wiedza i doświadczenie przysłużą się przyszłemu pracodawcy.

 

Aplikując do pracy księgowej, możesz również napisać list motywacyjny. Ale nie powtarzaj w nim słowo w słowo informacji zawartych w CV. Żeby wysłanie listu miało sens, należy rozwinąć w nim te informacje, na które w życiorysie zabrakło miejsca — np. wyjaśnić, dlaczego wiedza zdobyta na danym szkoleniu przyda Ci się w pracy albo szerzej opisać swoje kompetencje miękkie.

 

Pamiętaj też, by treść CV i listu motywacyjnego każdorazowo dopasować do konkretnej oferty pracy — wtedy będą najbardziej skuteczne.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Chcesz zostać księgową lub księgowym i masz więcej pytań? Napisz je w komentarzu na forum poniżej.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac ksiegowym

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: