Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Zawód księgowego to jeden z najstarszych na świecie, a jednocześnie bardzo przyszłościowy. W końcu każda firma potrzebuje specjalisty, który zatroszczy się o jej finanse i rozliczy podatki.
Ty też chcesz wiedzieć, jak zostać księgową? Na szczęście — możesz liczyć na nas.
W tym artykule wyjaśnię Ci, jak zostać księgowym lub księgową w Polsce. Dowiesz się, jaką szkołę trzeba w tym celu ukończyć, które umiejętności będą Ci w tym zawodzie potrzebne oraz co warto napisać w CV, by dostać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Według Barometru zawodów, od 2022 roku pracownicy ds. rachunkowości i księgowości oraz samodzielni księgowi to zawody deficytowe niemal we wszystkich województwach.
Specjalistów poszukują m.in. nowo powstające zakłady produkcyjne, firmy z branży nieruchomości, nowoczesnych usług dla biznesu i technologii finansowych, a także sektor państwowy. W związku z tym to właśnie teraz jest idealny moment na to, by zostać księgowym lub księgową.
Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz:
Ponadto księgowi powinni świetnie orientować się w prawie podatkowym i prawie pracy, a przy tym znać ustawę o rachunkowości i międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej. W tym celu należy uczęszczać na kursy i szkolenia z księgowości — zwłaszcza że przypisy cały czas się zmieniają.
Pomocne będzie też ukończenie odpowiedniego kierunku studiów: finansów i rachunkowości, ekonomii albo zarządzania. Nie jest to jednak konieczne.
Co ciekawe — dawniej, żeby zostać księgową w Polsce, należało posiadać tzw. certyfikat księgowy. Teraz Ministerstwo Finansów chce jego przywrócenia, jako argumenty podając m.in. spadek jakości usług świadczonych przez biura rachunkowe i fakt, że od czasów deregulacji nie wykształciły się skuteczne mechanizmy rynkowej certyfikacji.
Jednak póki co nie trzeba mieć certyfikatu księgowego, by dostać pracę w tym zawodzie.
Tak jak wspomniałam wyżej — żeby zostać księgową lub księgowym, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Wystarczy ukończyć kursy lub szkolenia z zakresu księgowości. Podstawową wiedzę można również zdobyć w liceum lub technikum o profilu ekonomicznym oraz w wybranych szkołach policealnych.
Ale pamiętaj, że ukończenie studiów może dać Ci sporą przewagę na rynku pracy — zwłaszcza jeśli starasz się o posadę w dużej firmie albo chcesz awansować na stanowisko głównej księgowej.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Żeby zostać księgową lub księgowym i czerpać z tej pracy przyjemność, warto posiadać określone cechy charakteru i osobowości. Jakie?
Dobry księgowy powinien lubić pracę z dokumentami i nie bać się zmian — w tym zawodzie korekty i ciągłe zmiany przepisów to codzienność. Warto też uodpornić się na sugestie klientów dotyczące sposobu księgowania i naginania przepisów. Na księgowych ciąży spora odpowiedzialność prawna, a uleganie presji nie będzie żadnym argumentem dla urzędu skarbowego.
A oto inne cechy i umiejętności miękkie potrzebne w pracy księgowego:
Te kompetencje umożliwią Ci sprawne realizowanie zadań, takich jak m.in.:
Pamiętaj, że księgowość nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie — może dać Ci mnóstwo satysfakcji i możliwości rozwoju. W końcu w dzisiejszych czasach bycie księgowym to nie tylko praca z dokumentami, ale też bycie doradcą, wsparcie dla klienta lub pracodawcy i dbanie o jego bezpieczeństwo finansowe.
A jak zostać księgowym lub księgową, jeśli spełniłeś już powyższe wymagania? Przede wszystkim musisz napisać skuteczne CV i list motywacyjny do pracy w księgowości.
Pamiętaj, że samo doświadczenie nie pozwoli Ci być na bieżąco ze wszystkimi przepisami. I choć warto wymienić w CV pracodawców i swoje dotychczasowe obowiązki, w Twoim przypadku najcenniejsze będą szkolenia, kursy i certyfikaty związane z księgowością. Szczególnie te najnowsze — dlatego pamiętaj, by w CV podać miesiąc i rok każdego szkolenia.
Kolejną istotną sprawą w CV księgowego będą osiągnięcia zawodowe. To dowód na to, że dobrze wykonujesz swoje zadania. Jeśli to możliwe, swoje sukcesy opisz za pomocą liczb — np. 100% terminowość w księgowaniu dokumentów albo ocena pracownicza 9,5/10 w III kwartale 2021 roku.
Jeśli chcesz, by Twój życiorys zawodowy wyróżniał się na tle innych, na samej górze CV umieść sekcję Podsumowanie i cele zawodowe. W 4-5 zdaniach wyjaśnij, kim jesteś, co do tej pory udało Ci się osiągnąć oraz jak Twoja wiedza i doświadczenie przysłużą się przyszłemu pracodawcy.
Aplikując do pracy księgowej, możesz również napisać list motywacyjny. Ale nie powtarzaj w nim słowo w słowo informacji zawartych w CV. Żeby wysłanie listu miało sens, należy rozwinąć w nim te informacje, na które w życiorysie zabrakło miejsca — np. wyjaśnić, dlaczego wiedza zdobyta na danym szkoleniu przyda Ci się w pracy albo szerzej opisać swoje kompetencje miękkie.
Pamiętaj też, by treść CV i listu motywacyjnego każdorazowo dopasować do konkretnej oferty pracy — wtedy będą najbardziej skuteczne.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Chcesz zostać księgową lub księgowym i masz więcej pytań? Napisz je w komentarzu na forum poniżej.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac ksiegowym
Średnia:
Piszą o nas: