1. Jak zostać instruktorem nauki jazdy kat. B? Wymagania i kursy

Jak zostać instruktorem nauki jazdy kat. B? Wymagania i kursy

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu zetknął się z instruktorem jazdy. Jednak umiejętność prowadzenia samochodu to za mało, żeby dostać pracę w tym zawodzie — trzeba jeszcze spełnić szereg wymagań, a ogarnięcie wszystkich formalności nie jest takie proste. Właśnie dlatego powstał ten artykuł.

Za chwilę dowiesz się, jak zostać instruktorem nauki jazdy krok po kroku. Wyjaśnię Ci m.in. jakie wymagania i formalności musisz spełnić, ile kosztuje kurs na instruktora oraz co zrobić, by pomyślnie przejść proces rekrutacji.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jak zostać instruktorem jazdy? Formalności i kursy dla instruktorów

W Polsce brakuje instruktorów jazdy. Choć Barometr zawodów na 2022 rok wskazywał, że zawód ten znajduje się w równowadze, to wielu instruktorów szkoli kierowców wyłącznie okolicznościowo.

W maju 2021 roku w samej Warszawie było zarejestrowanych 772 instruktorów na 114 ośrodków nauki jazdy. Jednocześnie najstarsi i najbardziej doświadczeni instruktorzy powoli odchodzą na emeryturę, a ci młodsi niejednokrotnie decydują się przebranżowić — często na skutek doświadczanego wypalenia zawodowego.

Jednak żeby zostać instruktorem nauki jazdy, nie wystarczy być dobrym kierowcą.

Bycie kierowcą i instruktorem mają wiele cech wspólnych. Ale zawód instruktora wymaga większego skupienia i przewidywania ruchów nie tylko innych kierowców, ale również kursanta. Wymaga szybszej reakcji i większego opanowania. Nie wystarczy więc być miłośnikiem jeżdżenia, by zostać instruktorem — trzeba też umieć przekazywać wiedzę, a sposób jej przekazywania dostosować do kursanta, ponieważ każdy z nich jest inny i każdego należy traktować indywidualnie.

Zatem jak zostać instruktorem jazdy krok po kroku?

Wymagania na instruktora nauki jazdy reguluje ustawa z dn. 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z nią instruktorem może zostać osoba, która:

 • ma prawo jazdy kat. A, B lub T od co najmniej 2 lat — jeśli ubiega się o szkolenie kierowców tych kategorii
 • ma prawo jazdy kat. B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D albo D+E od co najmniej roku oraz 3-letnie doświadczenie w szkoleniu osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii kat. B — jeżeli chce zostać instruktorem jazdy którejś z powyższych kategorii
 • ma prawo jazdy kat. B od co najmniej 2 lat oraz pozwolenie na kierowanie tramwajem — jeśli chce szkolić przyszłych motorniczych
 • ma wykształcenie minimum średnie
 • nie była karana prawomocnym wyrokiem sądu m.in. za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji albo prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

Kandydat na instruktora nauki jazdy musi też posiadać ważne orzeczenia lekarskie i psychologiczne, które stwierdzają brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Co istotne — zarówno do badań lekarskich, jak i do badań psychologicznych należy przystąpić jeszcze przed kursem na instruktora, a potem powtarzać je okresowo (co 5 lat w przypadku osób do 60. roku życia oraz co 30 miesięcy w przypadku 60-latków i starszych).

Spełniasz powyższe wymagania? W takim razie musisz jeszcze ukończyć kurs i zdać egzamin na instruktora nauki jazdy.

Instruktor nauki jazdy — kurs i egzamin [+ cena]

Kursy na instruktorów organizują ośrodki szkolenia kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego z odpowiednimi uprawnieniami.

Ale też firmy świadczące przewozy tramwajem, jednostki wojskowe i jednostki podległe ministrowi spraw wewnętrznych — o ile chcesz zostać instruktorem jazdy na ich potrzeby.

Kurs na instruktora nauki jazdy obejmuje:

 • 130 godzin zajęć teoretycznych
 • zajęcia praktyczne (od 10 do 30 godzin zależnie od kategorii)
 • 3-etapowy egzamin, na który składają się:
   1. test sprawdzający wiedzę teoretyczną kandydata
   2. pokaz zajęć teoretycznych w losowo wybranym zakresie
   3. pokaz zajęć praktycznych w losowo wybranym zakresie (2 zadania na placu manewrowym oraz 2 zadania w ruchu drogowym).

Koszty egzaminu, jakie należy ponieść, by zostać instruktorem jazdy kat. B, to w sumie 340 zł (50 zł za część pierwszą, 50 zł za część drugą oraz 240 zł za część trzecią).

Natomiast ceny kursów zależą od danego ośrodka i zwykle wahają się od 3000 zł do 4000 zł. Ponadto niektóre ośrodki zwracają część kosztów, jeżeli kursant po zdanym egzaminie zatrudni się właśnie u nich.

Zakres zajęć teoretycznych i praktycznych został określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 11 września 2018 r. Według przepisów kurs na instruktora nauki jazdy obejmuje takie zagadnienia, jak:

 • psychologia
 • metodyka nauczania
 • prawo o ruchu drogowym
 • technika kierowania pojazdem i obsługa pojazdu 
 • bezpieczeństwo ruchu drogowego 
 • zasady prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców 
 • technika i taktyka jazdy
 • praktyka instruktorska.

Zdałeś egzamin? Żeby zostać instruktorem nauki jazdy, musisz jeszcze uzyskać wpis do ewidencji instruktorów, którą prowadzi starosta właściwy Twojemu miejscu zamieszkania. W tym celu należy wypełnić wniosek i załączyć do niego odpowiednie dokumenty — m.in. zaświadczenie lekarskie, zdjęcie i potwierdzenie ukończenia kursu. Koszt wpisu do ewidencji to 50 zł.

Po uzyskaniu wpisu otrzymasz numer ewidencyjny oraz legitymację instruktora, które upoważnią Cię do podjęcia pracy w ośrodku szkolenia kierowców.

A jeśli w przyszłości będziesz chciał rozszerzyć swoje uprawnienia o kolejną kategorię, powinieneś odbyć tzw. kurs uzupełniający.

Uwaga — jeśli chcesz zostać instruktorem nauki jazdy, to warto się pospieszyć. Planowana na czwarty kwartał 2022 roku nowelizacja przepisów zakłada bowiem, że wymagania na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów będą jeszcze wyższe.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jakie musisz mieć cechy i umiejętności, żeby zostać instruktorem jazdy?

Droga często jest niebezpiecznym miejscem — szczególnie gdy pojazd prowadzi osoba bez doświadczenia. Instruktor nauki jazdy musi więc reagować szybko i stanowczo, by nie doszło do wypadku, a przy tym zachować zimną krew. Dlatego nie jest to zawód dla każdego.

Według mnie w pracy instruktora najważniejsza jest umiejętność przekazywania wiedzy — każdemu w indywidualny sposób — i opanowanie, by w każdej sytuacji zaprezentować się kursantom od tej najbardziej profesjonalnej strony. Ważne są też dyscyplina i organizacja pracy — w tym zawodzie nie można działać chaotycznie, ponieważ to negatywnie wpływa na kursantów. Trzeba też na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w przepisach ruchu drogowego i, poza teorią, doskonalić swoją praktykę. Dobry instruktor sam chętnie uczęszcza na dodatkowe szkolenia i poszerza swoje umiejętności.

A oto inne cechy charakteru i umiejętności miękkie niezbędne w pracy instruktora nauki jazdy:

 • komunikatywność
 • cierpliwość 
 • punktualność
 • umiejętność jasnego wyjaśniania zawiłych kwestii
 • czujność i spostrzegawczość
 • podzielność uwagi
 • refleks i szybkość w działaniu
 • empatia
 • umiejętność podejmowania decyzji
 • pasja i konsekwencja
 • odporność na stres
 • dbałość o powierzone mienie.

Dobry instruktor nie powinien też podnosić głosu na kursantów, ponieważ w ten sposób może ich łatwo zniechęcić do kontynuowania nauki. Poza tym świeżo upieczony kierowca z tak obniżonym poczuciem własnej wartości może mieć problem z szybkim podejmowaniem decyzji, a w konsekwencji — stwarzać zagrożenie na drodze.

3. Jak napisać CV instruktora nauki jazdy?

Żeby dostać pracę instruktora nauki jazdy w ośrodku szkoleniowym, powinieneś napisać CV, a w niektórych przypadkach — również list motywacyjny. Jak to zrobić?

Instruktor jazdy to zawód nastawiony na praktykę, dlatego w swoich dokumentach aplikacyjnych powinieneś podkreślić przede wszystkim kwalifikacje zawodowe: prawo jazdy, ukończone kursy, przydatne cechy charakteru oraz umiejętności interpersonalne.

Opisując w swoim CV prawo jazdy, koniecznie określ kategorię pojazdów (np. prawo jazdy kat. B) i napisz, od jak dawna je posiadasz — dla pracodawcy będzie to ważna informacja, że spełniasz ustawowe wymagania na instruktora nauki jazdy.

A jeśli aplikujesz do pracy w większym mieście — wyróżnij w swoim CV znajomość języków obcych (np. język angielski — poziom C1). Dzięki temu Twój przyszły pracodawca będzie wiedział, że możesz prowadzić zajęcia również dla kursantów z zagranicy, a to bardzo ważny atut w CV

Twoim wyróżnikiem mogą być również wpisane do CV zainteresowania związane z motoryzacją i nauczaniem, a także dodatkowe szkolenia. Poprzez przydatne kursy do CV pokażesz, że praca instruktora jazdy jest Twoją pasją i sprawia Ci przyjemność — a takie osoby są zwykle lepszymi nauczycielami.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Ośrodki szkoleniowe mogą Ci zaoferować podpisanie zarówno umowy o pracę, jak i kontraktu B2B. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to przed podjęciem pracy będziesz musiał założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

Przeczytaj też: Jak zostać pośrednikiem / agentem nieruchomości?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Zastanawiasz się, jak zostać instruktorem nauki jazdy kat. B, A, T lub innej i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac instruktorem jazdy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.8  (20 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: