1. Jak zostać instruktorem nauki jazdy kat. B? Wymagania i kursy

Jak zostać instruktorem nauki jazdy kat. B? Wymagania i kursy

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Każdy kierowca przynajmniej raz w życiu zetknął się z instruktorem jazdy. Jednak umiejętność prowadzenia samochodu to za mało, żeby dostać pracę w tym zawodzie — trzeba jeszcze spełnić szereg wymagań, a ogarnięcie wszystkich formalności nie jest takie proste. Właśnie dlatego powstał ten artykuł.

 

Za chwilę dowiesz się, jak zostać instruktorem nauki jazdy krok po kroku. Wyjaśnię Ci m.in. jakie wymagania i formalności musisz spełnić, ile kosztuje kurs na instruktora oraz co zrobić, by pomyślnie przejść proces rekrutacji.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak zostać instruktorem jazdy? Formalności i kursy dla instruktorów

 

W Polsce brakuje instruktorów jazdy. Choć Barometr zawodów na 2022 rok wskazywał, że zawód ten znajduje się w równowadze, to wielu instruktorów szkoli kierowców wyłącznie okolicznościowo.

 

W maju 2021 roku w samej Warszawie było zarejestrowanych 772 instruktorów na 114 ośrodków nauki jazdy. Jednocześnie najstarsi i najbardziej doświadczeni instruktorzy powoli odchodzą na emeryturę, a ci młodsi niejednokrotnie decydują się przebranżowić — często na skutek doświadczanego wypalenia zawodowego.

 

Jednak żeby zostać instruktorem nauki jazdy, nie wystarczy być dobrym kierowcą.

 

Bycie kierowcą i instruktorem mają wiele cech wspólnych. Ale zawód instruktora wymaga większego skupienia i przewidywania ruchów nie tylko innych kierowców, ale również kursanta. Wymaga szybszej reakcji i większego opanowania. Nie wystarczy więc być miłośnikiem jeżdżenia, by zostać instruktorem — trzeba też umieć przekazywać wiedzę, a sposób jej przekazywania dostosować do kursanta, ponieważ każdy z nich jest inny i każdego należy traktować indywidualnie.

 

Zatem jak zostać instruktorem jazdy krok po kroku?

 

Wymagania na instruktora nauki jazdy reguluje ustawa z dn. 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z nią instruktorem może zostać osoba, która:

 

 • ma prawo jazdy kat. A, B lub T od co najmniej 2 lat — jeśli ubiega się o szkolenie kierowców tych kategorii

 

 • ma prawo jazdy kat. B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D albo D+E od co najmniej roku oraz 3-letnie doświadczenie w szkoleniu osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii kat. B — jeżeli chce zostać instruktorem jazdy którejś z powyższych kategorii

 

 • ma prawo jazdy kat. B od co najmniej 2 lat oraz pozwolenie na kierowanie tramwajem — jeśli chce szkolić przyszłych motorniczych

 

 • ma wykształcenie minimum średnie

 

 • nie była karana prawomocnym wyrokiem sądu m.in. za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji albo prowadzenie pojazdu w stanie po spożyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

 

Kandydat na instruktora nauki jazdy musi też posiadać ważne orzeczenia lekarskie i psychologiczne, które stwierdzają brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

 

Co istotne — zarówno do badań lekarskich, jak i do badań psychologicznych należy przystąpić jeszcze przed kursem na instruktora, a potem powtarzać je okresowo (co 5 lat w przypadku osób do 60. roku życia oraz co 30 miesięcy w przypadku 60-latków i starszych).

 

Spełniasz powyższe wymagania? W takim razie musisz jeszcze ukończyć kurs i zdać egzamin na instruktora nauki jazdy.

 

Instruktor nauki jazdy — kurs i egzamin [+ cena]

 

Kursy na instruktorów organizują ośrodki szkolenia kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Ale też firmy świadczące przewozy tramwajem, jednostki wojskowe i jednostki podległe ministrowi spraw wewnętrznych — o ile chcesz zostać instruktorem jazdy na ich potrzeby.

 

Kurs na instruktora nauki jazdy obejmuje:

 

 • 130 godzin zajęć teoretycznych
 • zajęcia praktyczne (od 10 do 30 godzin zależnie od kategorii)
 • 3-etapowy egzamin, na który składają się:

   

   1. test sprawdzający wiedzę teoretyczną kandydata
   2. pokaz zajęć teoretycznych w losowo wybranym zakresie
   3. pokaz zajęć praktycznych w losowo wybranym zakresie (2 zadania na placu manewrowym oraz 2 zadania w ruchu drogowym).

 

Koszty egzaminu, jakie należy ponieść, by zostać instruktorem jazdy kat. B, to w sumie 340 zł (50 zł za część pierwszą, 50 zł za część drugą oraz 240 zł za część trzecią).

 

Natomiast ceny kursów zależą od danego ośrodka i zwykle wahają się od 3000 zł do 4000 zł. Ponadto niektóre ośrodki zwracają część kosztów, jeżeli kursant po zdanym egzaminie zatrudni się właśnie u nich.

 

Zakres zajęć teoretycznych i praktycznych został określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 11 września 2018 r. Według przepisów kurs na instruktora nauki jazdy obejmuje takie zagadnienia, jak:

 

 • psychologia
 • metodyka nauczania
 • prawo o ruchu drogowym
 • technika kierowania pojazdem i obsługa pojazdu 
 • bezpieczeństwo ruchu drogowego 
 • zasady prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców 
 • technika i taktyka jazdy
 • praktyka instruktorska.

 

Zdałeś egzamin? Żeby zostać instruktorem nauki jazdy, musisz jeszcze uzyskać wpis do ewidencji instruktorów, którą prowadzi starosta właściwy Twojemu miejscu zamieszkania. W tym celu należy wypełnić wniosek i załączyć do niego odpowiednie dokumenty — m.in. zaświadczenie lekarskie, zdjęcie i potwierdzenie ukończenia kursu. Koszt wpisu do ewidencji to 50 zł.

 

Po uzyskaniu wpisu otrzymasz numer ewidencyjny oraz legitymację instruktora, które upoważnią Cię do podjęcia pracy w ośrodku szkolenia kierowców.

 

A jeśli w przyszłości będziesz chciał rozszerzyć swoje uprawnienia o kolejną kategorię, powinieneś odbyć tzw. kurs uzupełniający.

 

Uwaga — jeśli chcesz zostać instruktorem nauki jazdy, to warto się pospieszyć. Planowana na czwarty kwartał 2022 roku nowelizacja przepisów zakłada bowiem, że wymagania na instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów będą jeszcze wyższe.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Jakie musisz mieć cechy i umiejętności, żeby zostać instruktorem jazdy?

 

Droga często jest niebezpiecznym miejscem — szczególnie gdy pojazd prowadzi osoba bez doświadczenia. Instruktor nauki jazdy musi więc reagować szybko i stanowczo, by nie doszło do wypadku, a przy tym zachować zimną krew. Dlatego nie jest to zawód dla każdego.

 

Według mnie w pracy instruktora najważniejsza jest umiejętność przekazywania wiedzy — każdemu w indywidualny sposób — i opanowanie, by w każdej sytuacji zaprezentować się kursantom od tej najbardziej profesjonalnej strony. Ważne są też dyscyplina i organizacja pracy — w tym zawodzie nie można działać chaotycznie, ponieważ to negatywnie wpływa na kursantów. Trzeba też na bieżąco śledzić wszystkie zmiany w przepisach ruchu drogowego i, poza teorią, doskonalić swoją praktykę. Dobry instruktor sam chętnie uczęszcza na dodatkowe szkolenia i poszerza swoje umiejętności.

 

A oto inne cechy charakteru i umiejętności miękkie niezbędne w pracy instruktora nauki jazdy:

 

 • komunikatywność
 • cierpliwość 
 • punktualność
 • umiejętność jasnego wyjaśniania zawiłych kwestii
 • czujność i spostrzegawczość
 • podzielność uwagi
 • refleks i szybkość w działaniu
 • empatia
 • umiejętność podejmowania decyzji
 • pasja i konsekwencja
 • odporność na stres
 • dbałość o powierzone mienie.

 

Dobry instruktor nie powinien też podnosić głosu na kursantów, ponieważ w ten sposób może ich łatwo zniechęcić do kontynuowania nauki. Poza tym świeżo upieczony kierowca z tak obniżonym poczuciem własnej wartości może mieć problem z szybkim podejmowaniem decyzji, a w konsekwencji — stwarzać zagrożenie na drodze.

 

3. Jak napisać CV instruktora nauki jazdy?

 

Żeby dostać pracę instruktora nauki jazdy w ośrodku szkoleniowym, powinieneś napisać CV, a w niektórych przypadkach — również list motywacyjny. Jak to zrobić?

 

Instruktor jazdy to zawód nastawiony na praktykę, dlatego w swoich dokumentach aplikacyjnych powinieneś podkreślić przede wszystkim kwalifikacje zawodowe: prawo jazdy, ukończone kursy, przydatne cechy charakteru oraz umiejętności interpersonalne.

 

Opisując w swoim CV prawo jazdy, koniecznie określ kategorię pojazdów (np. prawo jazdy kat. B) i napisz, od jak dawna je posiadasz — dla pracodawcy będzie to ważna informacja, że spełniasz ustawowe wymagania na instruktora nauki jazdy.

 

A jeśli aplikujesz do pracy w większym mieście — wyróżnij w swoim CV znajomość języków obcych (np. język angielski — poziom C1). Dzięki temu Twój przyszły pracodawca będzie wiedział, że możesz prowadzić zajęcia również dla kursantów z zagranicy, a to bardzo ważny atut w CV

 

Twoim wyróżnikiem mogą być również wpisane do CV zainteresowania związane z motoryzacją i nauczaniem, a także dodatkowe szkolenia i kursy. W ten sposób pokażesz, że praca instruktora jazdy jest Twoją pasją i sprawia Ci przyjemność — a takie osoby są zwykle lepszymi nauczycielami.

 

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Ośrodki szkoleniowe mogą Ci zaoferować podpisanie zarówno umowy o pracę, jak i kontraktu B2B. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, to przed podjęciem pracy będziesz musiał założyć jednoosobową działalność gospodarczą.

 

Przeczytaj też: Jak zostać pośrednikiem / agentem nieruchomości?

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Zastanawiasz się, jak zostać instruktorem nauki jazdy kat. B, A, T lub innej i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem — chętnie Ci pomogę.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zostac instruktorem jazdy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.20  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: