Dni wolne od pracy 2021 — kalendarz. Kiedy są święta?

Planujesz wyjazd lub dłuższy urlop? Okazji do wypoczynku będzie sporo, bo na ten rok przypada aż 113 dni wolnych od pracy. Jak je optymalnie wykorzystać?

 

Za chwilę zobaczysz kalendarz świąt na 2021 rok (kościelnych i państwowych), czyli dni ustawowo wolnych od pracy. Dowiesz się także, kiedy najlepiej wziąć urlop, by nawet kilka razy w roku cieszyć się nieprzerwanym, kilkudniowym wypoczynkiem.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Dni ustawowo wolne od pracy 2021 (kalendarz)

 

Na dni wolne od pracy składają się wszystkie niedziele oraz wybrane święta. Oto wykaz świąt w 2021 roku:

 

 • 1 stycznia (piątek) — Nowy Rok 
 • 6 stycznia (środa) — Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc
 • 5 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (sobota) — Święto Pracy
 • 3 maja (poniedziałek) — Święto Konstytucji 3 Maja
 • 23 maja (niedziela) — Zielone Świątki
 • 3 czerwca (czwartek) — Boże Ciało
 • 15 sierpnia (niedziela) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (poniedziałek) — Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (czwartek) — Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (sobota) — Boże Narodzenie (dzień pierwszy)
 • 26 grudnia (niedziela) — Boże Narodzenie (dzień drugi)

 

dni wolne od pracy 2021

 

Są to dni ustawowo wolne od pracy, wymienione w Ustawie z dn. 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Obejmują one zarówno najważniejsze święta kościelne, jak i państwowe. Warto pamiętać, że zgodnie z tą rozpiską dniem roboczym jest zarówno Wigilia (24 grudnia), jak i Sylwester (31 grudnia). W dni świąteczne, tak jak w niedziele handlowe, sklepy, poza paroma wyjątkami, są zamknięte!

 

1. Ile wypada dni wolnych od pracy i dni roboczych w 2021 roku?

 

W 2021 roku będzie aż 113 dni wolnych od pracy. To oznacza, że w sumie przepracujemy 252 dni — o 1 mniej niż w roku 2020 i o 1 więcej niż w 2019.

 

Najwięcej dni roboczych (bo aż 23) będzie w marcu, a najmniej w styczniu (19 dni pracujących). Natomiast w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku, poza niedzielami, nie będzie dni ustawowo wolnych od pracy.

 

W tym roku dwa dni świąteczne — 1 maja oraz 25 grudnia — wypadają w sobotę. W takiej sytuacji zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy pracodawca musi w zamian udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie (o ile jego czas pracy to ustawowe 40 godzin tygodniowo). Ta zasada to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11).

 

Natomiast za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tym roku taka sytuacja będzie miała miejsce 26 grudnia, a więc w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

 

Warto pamiętać, że termin dodatkowego dnia wolnego od pracy ustala pracodawca. Taki dzień należy wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło dane święto kościelne lub państwowe. Jeśli jednak pracodawca nie chce narzucać swojej decyzji, może uwzględnić zdanie pracowników.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

2. Kiedy są Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie w 2021 roku?

 

W 2021 roku Święta Wielkanocne odbędą się na początku kwietnia. Wielkanoc wypada 4 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny — 5 kwietnia.

 

Mniej korzystnie wypada za to Boże Narodzenie. W tym roku 25 i 26 grudnia przypadają w sobotę i niedzielę. To oznacza, że pracodawcy zwrócą nam tylko jeden dzień ustawowo wolny od pracy. Na długi weekend możesz liczyć tylko wtedy, gdy pracujesz w urzędzie lub firmie, w której 24 grudnia nie jest dniem roboczym (np. zostanie odrobiony w innym terminie).

 

Nowy Rok w 2022 roku również wypadnie w sobotę, dlatego planowanie dłuższego urlopu w tym okresie — w przeciwieństwie do roku poprzedniego — nie będzie zbyt korzystne.

 

3. Jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy w 2021 roku?

 

Kiedy wziąć urlop, by zapewnić sobie kilkudniowe wakacje? W tym roku okazji do wypoczynku będzie sporo — najwięcej w styczniu, maju, czerwcu i listopadzie.

 

Oto nasze propozycje optymalnego wykorzystania dni ustawowo wolnych od pracy w 2021 roku.

 

 • 1–9 stycznia

 

4 dni urlopu = 10 dni wolnych od pracy

 

Tym razem Nowy Rok wypada w piątek, a Święto Trzech Króli — w środę. Wystarczy więc wziąć 4 dni wolne od pracy (4–5 stycznia oraz 7–8 stycznia), by zapewnić sobie nieprzerwane 10 dni urlopu.

 

 • 1–8 maja

 

4 dni urlopu = 9 dni wolnych od pracy

 

W tym roku majówka rozpoczyna się w sobotę, ale 3 maja przypada w poniedziałek. Jeśli więc weźmiesz 4 dni urlopu (4–7 maja), zyskasz aż 9 dni wolnego.

 

 • 3–6 czerwca

 

1 dzień urlopu = 4 dni wolnych od pracy

 

Kolejna okazja do wypoczynku nadarzy się już w czerwcu. W czwartek 3 czerwca wypada Boże Ciało. Zatem wystarczy wziąć urlop w piątek 4 czerwca, by cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem.

 

 • 30 października–14 listopada

 

8 dni urlopu = 16 dni wolnych od pracy

 

Idealnym momentem na długie, prawdziwe wakacje będzie w tym roku listopad. Jeśli weźmiesz 7 dni urlopu (2–5 listopada, 8–10 listopada oraz 12 listopada), zyskasz aż 16 dni wolnych od pracy. To dlatego, że w tym roku Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek, a Narodowe Święto Niepodległości — w czwartek.

 

Tylko pamiętaj, żeby wniosek o urlop wypoczynkowy złożyć odpowiednio wcześnie, tak by nie wyprzedzili Cię inni pracownicy. Oczywiście, jeśli zabraknie Ci dni wolnych z urlopu wypoczynkowego, zawsze możesz wziąć urlop na żądanie.

 

Jeśli zorganizujesz swój wypoczynek w ten sposób, wykorzystasz zaledwie 17 dni urlopu, zyskując aż 39 dni wakacji. A jeśli interesuje Cię dofinansowanie urlopu od pracodawcy, przeczytaj: Wczasy pod gruszą 2021 — zasady, kwota, wniosek, ile dni.

 

Masz dodatkowe pytania na temat dni wolnych od pracy? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

Oceń ten artykuł: dni wolne od pracy
Średnia: 5 (9 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło

O autorze

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo