1. Dni wolne od pracy 2022 — kalendarz. Kiedy są święta?

Dni wolne od pracy 2022 — kalendarz. Kiedy są święta?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Planujesz wyjazd lub dłuższy urlop? Okazji do wypoczynku będzie sporo, bo na ten rok przypada aż 114 dni wolnych od pracy. Jak je optymalnie wykorzystać?

 

Za chwilę zobaczysz kalendarz świąt na 2022 rok (kościelnych i państwowych), czyli dni ustawowo wolnych od pracy. Dowiesz się także, kiedy najlepiej wziąć urlop, by nawet kilka razy w roku cieszyć się nieprzerwanym, kilkudniowym wypoczynkiem.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Dni ustawowo wolne od pracy 2022 (kalendarz)

 

Na dni wolne od pracy składają się wszystkie niedziele oraz wybrane święta. Oto wykaz świąt w 2022 roku:

 

 • 1 stycznia (sobota) — Nowy Rok 
 • 6 stycznia (czwartek) — Święto Trzech Króli
 • 17 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc
 • 18 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (niedziela) — Święto Pracy
 • 3 maja (wtorek) — Święto Konstytucji 3 Maja
 • 5 czerwca (niedziela) — Zielone Świątki
 • 16 czerwca (czwartek) — Boże Ciało
 • 15 sierpnia (poniedziałek) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (wtorek) — Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (piątek) — Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (niedziela) — Boże Narodzenie (dzień pierwszy)
 • 26 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie (dzień drugi)

 

dni wolne od pracy 2021

 

Są to dni ustawowo wolne od pracy, wymienione w Ustawie z dn. 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Obejmują one zarówno najważniejsze święta kościelne, jak i państwowe. Warto pamiętać, że zgodnie z tą rozpiską dniem roboczym jest zarówno Wigilia (24 grudnia), jak i Sylwester (31 grudnia). W dni świąteczne, tak jak w niedziele handlowe, sklepy, poza paroma wyjątkami, są zamknięte!

 

1. Ile wypada dni wolnych od pracy i dni roboczych w 2022 roku?

 

W 2022 roku będzie aż 114 dni wolnych od pracy. To oznacza, że w sumie przepracujemy 251 dni — o 1 mniej niż w roku 2021.

 

Najwięcej dni roboczych (bo aż 23) będzie w marcu, a najmniej w styczniu (19 dni pracujących). Natomiast w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku, poza niedzielami, nie będzie dni ustawowo wolnych od pracy.

 

W tym roku jeden dzień świąteczny — 1 stycznia — wypada w sobotę. W takiej sytuacji zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy pracodawca musi w zamian udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie (o ile jego czas pracy to ustawowe 40 godzin tygodniowo). Ta zasada to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11).

 

Natomiast za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tym roku taka sytuacja będzie miała miejsce 1 maja oraz 25 grudnia, a więc w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

 

Warto pamiętać, że termin dodatkowego dnia wolnego od pracy ustala pracodawca. Taki dzień należy wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło dane święto kościelne lub państwowe. Jeśli jednak pracodawca nie chce narzucać swojej decyzji, może uwzględnić zdanie pracowników.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Kiedy są Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie w 2022 roku?

 

W 2022 roku Święta Wielkanocne odbędą się w połowie kwietnia. Wielkanoc wypada 17 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny — 18 kwietnia.

 

Mniej korzystnie wypada za to Boże Narodzenie. W tym roku 25 grudnia przypada w niedzielę. To oznacza, że pracodawcy nie będą musieli oddawać dnia ustawowo wolnego od pracy (ponieważ Wigilia, która wypada w sobotę, nie jest dniem wolnym).

 

Nowy Rok w 2022 roku również wypadnie w sobotę, dlatego planowanie dłuższego urlopu w tym okresie — podobnie jak w poprzednim roku — nie będzie zbyt korzystne.

 

3. Jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy w 2022 roku?

 

Kiedy wziąć urlop, by zapewnić sobie kilkudniowe wakacje? W tym roku okazji do wypoczynku będzie sporo — najwięcej w styczniu, maju, czerwcu i listopadzie.

 

Oto nasze propozycje optymalnego wykorzystania dni ustawowo wolnych od pracy w 2022 roku.

 

 • 6–9 stycznia

 

1 dni urlopu = 4 dni wolne od pracy

 

Tym razem Święto Trzech Króli wypada w czwartek. Wystarczy więc wziąć 1 dzień wolny od pracy (w piątek 7 stycznia), by zapewnić sobie długi, 4-dniowy weekend.

 

 • 30 kwietnia–8 maja

 

4 dni urlopu = 9 dni wolnych od pracy

 

W tym roku majówka rozpoczyna się w niedzielę, ale 3 maja przypada we wtorek. Jeśli więc weźmiesz 4 dni urlopu (2 maja oraz 4–6 maja), zyskasz aż 9 dni wolnych od pracy.

 

 • 16–19 czerwca

 

1 dzień urlopu = 4 dni wolne od pracy

 

Kolejna okazja do wypoczynku, jak co roku, nadarzy się już w czerwcu. W czwartek 16 czerwca wypada Boże Ciało. Zatem wystarczy wziąć urlop w piątek 17 czerwca, by cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem.

 

 • 29 października–13 listopada

 

8 dni urlopu = 16 dni wolnych od pracy

 

Idealnym momentem na długie, prawdziwe wakacje będzie w tym roku listopad. Jeśli weźmiesz 7 dni urlopu (31 października, 2–4 listopada oraz 7–10 listopada), zyskasz aż 16 dni wolnych od pracy. To dlatego, że w tym roku Wszystkich Świętych wypada we wtorek, a Narodowe Święto Niepodległości — w piątek.

 

Tylko pamiętaj, żeby wniosek o urlop wypoczynkowy złożyć odpowiednio wcześnie, tak by nie wyprzedzili Cię inni pracownicy. Oczywiście, jeśli zabraknie Ci dni wolnych z urlopu wypoczynkowego, zawsze możesz wziąć urlop na żądanie.

 

Jeśli zorganizujesz swój wypoczynek w ten sposób, wykorzystasz zaledwie 14 dni urlopu, zyskując aż 33 dni wakacji. A jeśli interesuje Cię dofinansowanie urlopu od pracodawcy, przeczytaj: Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni.

 

Masz dodatkowe pytania na temat dni wolnych od pracy? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Dni wolne od pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (16 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: