1. Dni wolne od pracy 2023 — kalendarz. Kiedy są święta?

Dni wolne od pracy 2023 — kalendarz. Kiedy są święta?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Planujesz wyjazd lub dłuższy urlop? Okazji do wypoczynku będzie sporo, bo na ten rok przypada aż 115 dni wolnych od pracy. Jak je optymalnie wykorzystać?

Za chwilę zobaczysz kalendarz świąt na 2023 rok (kościelnych i państwowych), czyli dni ustawowo wolnych od pracy. Dowiesz się także, kiedy najlepiej wziąć urlop, by nawet kilka razy w roku cieszyć się nieprzerwanym, kilkudniowym wypoczynkiem.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Dni ustawowo wolne od pracy 2023 (kalendarz)

Na dni wolne od pracy składają się wszystkie niedziele oraz wybrane święta. Oto wykaz świąt w 2023 roku:

 • 1 stycznia (niedziela) — Nowy Rok 
 • 6 stycznia (piątek) — Święto Trzech Króli
 • 9 kwietnia (niedziela) — Wielkanoc
 • 10 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (poniedziałek) — Święto Pracy
 • 3 maja (środa) — Święto Konstytucji 3 Maja
 • 28 maja (niedziela) — Zielone Świątki
 • 8 czerwca (czwartek) — Boże Ciało
 • 15 sierpnia (wtorek) — Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (środa) — Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (sobota) — Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (poniedziałek) — Boże Narodzenie (dzień pierwszy)
 • 26 grudnia (wtorek) — Boże Narodzenie (dzień drugi)

dni wolne od pracy 2023

Są to dni ustawowo wolne od pracy, wymienione w Ustawie z dn. 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Obejmują one zarówno najważniejsze święta kościelne, jak i państwowe. Warto pamiętać, że zgodnie z tą rozpiską dniem roboczym jest zarówno Wigilia (24 grudnia), jak i Sylwester (31 grudnia). W dni świąteczne, tak jak w niedziele handlowe, sklepy, poza paroma wyjątkami, są zamknięte!

1. Ile wypada dni wolnych od pracy i dni roboczych w 2023 roku?

W 2023 roku będzie aż 115 dni wolnych od pracy. To oznacza, że w sumie przepracujemy 250 dni — o 1 dzień mniej niż w roku 2022.

Najwięcej dni roboczych (bo aż 23) będzie w marcu, a najmniej w kwietniu i grudniu (po 19 dni pracujących). Natomiast w lutym, marcu, lipcu, wrześniu i październiku, poza niedzielami, nie będzie dni ustawowo wolnych od pracy.

W tym roku jeden dzień świąteczny — 11 listopada — wypada w sobotę. W takiej sytuacji zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy pracodawca musi w zamian udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie (o ile jego czas pracy to ustawowe 40 godzin tygodniowo). Ta zasada to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 2 października 2012 roku (sygn. akt K 27/11).

Natomiast za święta, które wypadają w niedzielę, pracownikom nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. W tym roku taka sytuacja będzie miała miejsce 1 stycznia (Nowy Rok), 9 kwietnia (Wielkanoc) oraz 28 maja (Zielone Świątki).

Warto pamiętać, że termin dodatkowego dnia wolnego od pracy ustala pracodawca. Taki dzień należy wyznaczyć do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło dane święto kościelne lub państwowe. Jeśli jednak pracodawca nie chce narzucać swojej decyzji, może uwzględnić zdanie pracowników.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Kiedy są Święta Wielkanocne i Boże Narodzenie w 2023 roku?

W 2023 roku Święta Wielkanocne odbędą się w pierwszej połowie kwietnia. Wielkanoc wypada 9 kwietnia, a Poniedziałek Wielkanocny — 10 kwietnia.

Korzystniej wypada za to Boże Narodzenie. W tym roku 25 grudnia przypada w poniedziałek, a 26 grudnia we wtorek. Ponadto Wigilia, która na ogół nie jest dniem wolnym od pracy, wypada w wolną niedzielę.

Nowy Rok w 2023 roku również wypadnie w niedzielę, dlatego planowanie dłuższego urlopu w tym okresie — podobnie jak w poprzednim roku — nie będzie zbyt korzystne.

3. Jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy w 2023 roku?

Kiedy wziąć urlop, by zapewnić sobie kilkudniowe wakacje? W tym roku okazji do wypoczynku będzie sporo — najwięcej w styczniu, maju, czerwcu i listopadzie.

Oto nasze propozycje optymalnego wykorzystania dni ustawowo wolnych od pracy w 2023 roku.

 • 5–8 stycznia / 6–9 stycznia

1 dni urlopu = 4 dni wolne od pracy

Tym razem Święto Trzech Króli wypada w piątek. Wystarczy więc wziąć 1 dzień wolny od pracy (w czwartek 5 stycznia lub poniedziałek 9 stycznia), by zapewnić sobie długi, 4-dniowy weekend.

 • 29 kwietnia–7 maja

3 dni urlopu = 9 dni wolnych od pracy

W tym roku majówka rozpoczyna się w poniedziałek, ale 3 maja przypada w środę. Jeśli więc weźmiesz 3 dni urlopu (2 maja oraz 4–5 maja), zyskasz aż 9 dni wolnych od pracy.

 • 8–11 czerwca

1 dzień urlopu = 4 dni wolne od pracy

Kolejna okazja do wypoczynku, jak co roku, nadarzy się już w czerwcu. W czwartek 8 czerwca wypada Boże Ciało. Zatem wystarczy wziąć urlop w piątek 9 czerwca, by cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem.

 • 28 października–5 listopada

4 dni urlopu = 9 dni wolnych od pracy

Idealnym momentem na dłuższe wakacje będzie w tym roku listopad. Jeśli weźmiesz 4 dni urlopu (30–31 października oraz 2–3 listopada), zyskasz 9 dni wolnych od pracy. To dlatego, że w tym roku Wszystkich Świętych wypada w środę.

Tylko pamiętaj, żeby wniosek o urlop wypoczynkowy złożyć odpowiednio wcześnie, tak by nie wyprzedzili Cię inni pracownicy. Oczywiście, zamiast urlopu wypoczynkowego możesz też wziąć urlop na żądanie.

Jeśli zorganizujesz swój wypoczynek w ten sposób, wykorzystasz zaledwie 14 dni urlopu, zyskując aż 33 dni wakacji. A jeśli interesuje Cię dofinansowanie urlopu od pracodawcy, przeczytaj: Wczasy pod gruszą — zasady, kwota, wniosek, ile dni.

Masz dodatkowe pytania na temat dni wolnych od pracy? Zadaj mi je w komentarzu na forum poniżej.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Dni wolne od pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.00  (36 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: