1. Assessment center — co to jest? Przykładowe zadania i testy

Assessment center — co to jest? Przykładowe zadania i testy

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Assessment center — inaczej centrum oceny lub ośrodek oceny — to nowoczesna metoda weryfikacji zawodowej. Polega na wieloetapowej ocenie kompetencji i postaw kandydata przez zespół specjalnie wyszkolonych ku temu „sędziów”, tzw. asesorów.

 

W tym artykule wyjaśnię Ci, na czym dokładnie polega assessment center. Podpowiem, jakie zadania na Ciebie czekają i jak przygotować się do testów assessment center (np. na stanowisko kierownicze). Dzięki tej wiedzy Twoje szanse na dostanie pracy znacznie wzrosną.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

assessment centerNIE
assessment centerTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Assessment center — co to za metoda i w jakim celu się jej używa?

 

Pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej jest bardzo ważne — badania pokazują, że rekruterzy podejmują decyzję o zatrudnieniu kandydata już 4 minuty od rozpoczęcia spotkania. Ale to kiepska praktyka, która nie opiera się na racjonalnych przesłankach, a emocjach.

 

Niestety, zatrudnienie obcej osoby to spore ryzyko — np. gdy tuż po okresie próbnym kandydat zdecyduje się zmienić pracę albo wyjdzie na jaw, że jego cechy charakteru przeszkadzają pozostałym członkom zespołu. Poza tym aż 42% Polaków przyznaje, że zdarzyło im się kłamać na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Właśnie dlatego pracodawcy stosują tzw. assessment center (w skrócie AC). Nie przypomina on zwykłej rozmowy o pracę. To raczej wieloetapowy proces oceny kompetencji zawodowych, w którego trakcie kandydat musi zmierzyć się z wieloma zadaniami indywidualnymi i grupowymi (również w języku obcym).

 

Metoda assessment center pozwala na przeprowadzenie symulacji pracy na danym stanowisku. W trakcie sesji kandydat i pracodawca mogą się nawzajem „przetestować”, a analiza mocnych i słabych stron potencjalnego pracownika jest bardziej przydatna. Dlatego AC często stosuje się w rekrutacjach na menedżerów (CEO, CTO, COO itp.) — wyniki sesji są po prostu bardziej wiarygodne niż te, które można uzyskać podczas zwykłej rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze.

 

Poza tym często zdarza się, że przy zadaniach grupowych w trakcie sesji AC wspólnie pracują osoby ubiegające się o to samo stanowisko. Dzięki temu kandydat poznaje swoich konkurentów, a rekruter może łatwiej porównać ich kompetencje.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Assessment center — zadania [przykłady]

 

W trakcie sesji assessment center stosuje się różnorodne ćwiczenia i testy. Do najpopularniejszych należą zadania indywidualne i grupowe.

 

Assessment center — zadania indywidualne

 

Oto przykładowe ćwiczenia AC, z którymi kandydat musi sobie poradzić samodzielnie:

 

Case study (analiza przypadku)

 

W trakcie tego ćwiczenia kandydat musi znaleźć i zaprezentować rozwiązanie dla konkretnego problemu w firmie. Asesorzy najczęściej wybierają przypadek, który już się wydarzył albo mógłby z łatwością zaistnieć. Case study ma sprawdzić m.in. Twoją kreatywność, zdolności analityczne, znajomość danej branży i umiejętność rozwiązywania problemów.

 

Koszyk zadań

 

To jeden z popularnych testów assessment center na stanowisko kierownicze. W tym ćwiczeniu kandydat musi przeanalizować udostępnione mu dokumenty, raporty czy maile i na tej podstawie opracować plan działania w celu rozwiązania konkretnego problemu. W ten sposób asesor sprawdza, czy potrafisz podejmować decyzje pod presją czasu, ustalać priorytety, delegować zadania i pracować samodzielnie.

 

Prezentacja

 

To ćwiczenie polega na przygotowaniu i wygłoszeniu przed asesorami krótkiego wystąpienia na określony temat. Prezentacja może dotyczyć problemu, z którym mierzy się firma (np. z case study) albo przedstawiać Twoją wiedzę z konkretnej dziedziny. W tym czasie musisz wykazać się m.in. kreatywnością, umiejętnością pracy pod presją czasu oraz zdolnościami przekonywania i jasnego formułowania myśli.

 

Spotkanie „jeden na jeden”

 

W tym zadaniu assessment center kandydat zostaje postawiony w konkretnej sytuacji zawodowej, podczas której musi przeprowadzić rozmowę z podstawionym aktorem. Najczęściej odgrywa on rolę podwładnego, współpracownika, przełożonego, klienta lub partnera biznesowego. To ćwiczenie sprawdza Twoją odporność na stres i umiejętności miękkie (np. czy potrafisz dążyć do wyznaczonego celu).

 

Assessment center — zadania grupowe

 

W trakcie assessment center zdarzają się również zadania grupowe. Oto niektóre z nich:

 

Dyskusja grupowa

 

To zadanie polega na wspólnym rozwiązaniu problemu lub wypracowaniu strategii działania. Uczestnikami dyskusji zazwyczaj są osoby, które aplikują na to samo stanowisko. Każda z nich jest oceniana przez innego asesora, który szuka w kandydacie konkretnych umiejętności i cech. 

 

Co ciekawe, uczestnicy mogą mieć przypisane określone role i cele, które często są ze sobą w konflikcie (jest to tzw. dyskusja grupowa z przypisanymi rolami). Zadaniem tego ćwiczenia jest sprawdzenie, czy kandydat ma zdolności przywódcze, jest zaangażowany, przejmuje inicjatywę i potrafi wywierać wpływ na innych.

 

Dyskusja z liderem

 

W tym zadaniu uczestnicy dyskutują nad konkretnym problemem, ale każdy z nich przez jakiś czas gra rolę przełożonego zespołu. To ćwiczenie pozwala zaobserwować m.in. predyspozycje przywódcze u poszczególnych kandydatów.

 

Assessment center — inne zadania

 

W trakcie sesji AC zdarzają się również inne ćwiczenia:

 

Wywiad behawioralny (rozmowa oparta o kompetencje)

 

Podczas tego zadania asesor prowadzi rozmowę z kandydatem w taki sposób, by poznać efekty jego działań. Dzięki temu może sprawdzić, czy dana osoba posiada cechy i kompetencje istotne dla pracodawcy. W trakcie wywiadu behawioralnego możesz więc zostać poproszony np. o opisanie sytuacji, w której musiałeś rozwiązać konflikt w zespole albo wykazać się kreatywnością.

 

Testy psychologiczne

 

Zadaniem badań psychologicznych AC jest zbadanie Twoich zdolności oraz cech osobowościowych. W pierwszym przypadku możesz dostać do rozwiązania np. test inteligencji, test twórczego myślenia albo zadania matematyczne. W drugim — zadania sprawdzające Twoje procesy poznawcze lub temperament.

 

Testy kompetencyjne

 

Te testy assessment center służą do diagnozy wiedzy o kompetencjach miękkich i specjalistycznych, wymaganych na danym stanowisku. W ich trakcie uczestnik musi zapoznać się z kilkoma lub kilkudziesięcioma hipotetycznymi sytuacjami, które są charakterystyczne dla danego stanowiska, a następnie wskazać, jak zachowałby się w każdym z tych przypadków.

 

3. Assessment center — jak się przygotować?

 

W testach assessment center największy nacisk położony jest na kompetencje miękkie i twarde kandydata. Dlatego przed spotkaniem jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy i sprawdź, na które umiejętności pracodawca zwraca szczególną uwagę.

 

Jednak nie ucz się na pamięć konkretnych przykładów i odpowiedzi, które znajdziesz w internecie. Jeśli zachowasz się nienaturalnie, asesor szybko to wyczuje. Poza tym zadania AC zwykle są bardzo dobrze dopasowane do konkretnej branży, firmy, stanowiska i problemów, nad którymi przyjdzie Ci pracować.

 

Ten czas lepiej poświęcić na odpoczynek — dzięki temu będziesz bardziej energiczny i kreatywny, więc lepiej poradzisz sobie z zadaniami.

 

Poza tym przygotuj się tak samo jak do rozmowy kwalifikacyjnej. Zapoznaj się ze stroną internetową firmy, do której aplikujesz. Zadbaj o odpowiedni strój (taki jak na rozmowie o pracę) i wyjdź z domu odpowiednio wcześniej, żeby uniknąć korków i nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu.

 

Przeczytaj też nasz inny artykuł: Praca w Google - zarobki, jak wygląda, gdzie szukać ofert.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Miałeś już do czynienia z metodą assessment center albo masz więcej pytań? Zostaw komentarz pod tym artykułem.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Assessment center

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.82  (11 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: