1. Zdolności manualne w pracy — co to jest i jak je rozwijać?

Zdolności manualne w pracy — co to jest i jak je rozwijać?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zdolności manualne są niezbędne do wykonywania szeroko rozumianej pracy ręcznej — takiej jak rysowanie, szycie, obsługa wiertarki, przeprowadzenie skomplikowanych operacji itp. Nic dziwnego, że w niektórych zawodach sprawność manualna to podstawowy wymóg pracodawców.

Dlatego w tym artykule wyjaśnię Ci, czym dokładnie są zdolności manualne i podpowiem, jak je rozwijać — u dzieci i dorosłych. Podam Ci również przykłady umiejętności manualnych, które możesz wpisać do swojego CV.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co to są zdolności manualne?

Zdolności manualne to umiejętność ręcznego wykonywania drobnych i precyzyjnych czynności — w Słowniku Języka Polskiego PWN czytamy, że słowo manualny odnosi się właśnie do rąk. Z umiejętności manualnych na co dzień korzystają więc m.in. artyści, lekarze, pielęgniarki, dentyści, sportowcy, cukiernicy, pracownicy budowlani i rzemieślnicy.

Sprawność manualną zalicza się do tzw. inteligencji ruchowej, którą — w myśl teorii inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa Howarda Gartnera — posiada każdy człowiek, choć w różnym stopniu (Gartner wyróżnia ją obok inteligencji logiczno-matematycznej, językowej, wizualno-przestrzennej, muzycznej, interpersonalnej i intrapersonalnej).

Ludzie, którzy cechują się wysoką inteligencją ruchową, nie tylko mają rozwinięte zdolności manualne, ale na ogół odnoszą też sukcesy w sporcie i lubią gestykulować, a ruch wykorzystują w sposób celowy i świadomy.

2. Zdolności manualne — przykłady umiejętności do CV

Niektórzy uważają, że nie warto wpisywać do CV umiejętności manualnych — w końcu dla pracodawcy najważniejsze jest doświadczenie, posiadana wiedza i wykształcenie. To błąd.

Zdolności manualne są bardzo pożądane na rynku pracy — w niektórych zawodach to po prostu duży atut do CV, a w innych niezbędny warunek zatrudnienia. W końcu czy wyobrażasz sobie wizytę u chirurga lub dentysty, którzy nie są sprawni manualnie?

Poza tym posiadanie rzadko spotykanych zdolności manualnych — takich jak szydełkowanie, robienie na drutach, garncarstwo, plecenie makram, malowanie na szkle czy wycinanie drewnianych modeli — może Ci pomóc połączyć pracę z pasją i umożliwić zarabianie w domu.

Oto przykłady umiejętności manualnych do CV dla różnych zawodów:

  • w CV elektryka: umiejętność posługiwania się urządzeniami pomiarowymi, ustalanie i diagnozowanie awarii, naprawa urządzeń elektrycznych
  • w CV fizjoterapeuty i masażysty: terapia manualna, masaż klasyczny, leczniczy, sportowy i tkanek głębokich, prowadzenie zabiegów rehabilitacyjnych
  • w CV fryzjera: strzyżenie damskie i męskie, farbowanie włosów, układanie fryzur okolicznościowych
  • w CV kosmetyczki: manicure klasyczny, japoński i hybrydowy, makijaż dzienny i wieczorowy, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych skóry (złuszczanie, oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie), masaż twarzy
  • w CV pielęgniarki: robienie zastrzyków, zmienianie opatrunków, pomaganie pacjentom w podstawowych czynnościach, zakładanie wenflonów, asystowanie lekarzowi podczas operacji.

Jednak pamiętaj, że samo wpisanie zdolności manualnych do CV nie wystarczy. Bo zarówno w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, jak i na okresie próbnym pracodawca może chcieć sprawdzić Twoje umiejętności w praktyce.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

3. Zdolności manualne — jak je rozwijać?

Nasze zdolności manualne rozwijają się już w dzieciństwie podczas codziennych czynności — takich jak jedzenie, zakładanie ubrań, zapinanie guzików czy wiązanie sznurowadeł. Ich rozwój do pewnego stopnia jest niezbędny, aby dziecko mogło osiągnąć samodzielność.

Na kolejnych etapach nauki zdolności manualne rozwijają się m.in. przez uwrażliwianie na dotyk (np. przez odpowiednie zabawki), naukę pisania, prace artystyczne oraz zajęcia ruchowe — chociażby jazdę na rowerze, grę w piłkę, wspinanie się po drabinkach albo chodzenie po krawężnikach.

Jeśli rodzice zauważą u swojej pociechy talent związany z inteligencją ruchową, to w ramach rozwijania umiejętności manualnych dziecka mogą posłać je na dodatkowe zajęcia i warsztaty (plastyczne, muzyczne lub sportowe). Ale takie umiejętności można też rozwijać bardziej niestandardowo — np. badania pokazują, że podobny efekt mogą dać niektóre gry cyfrowe.

Swoje zdolności manualne mogą rozwijać również dorośli — nawet jeśli uważasz, że z niektórymi talentami trzeba się urodzić, to uczestniczenie w praktycznych kursach i warsztatach z pewnością ułatwi Ci doskonalenie sprawności manualnej.

Pomocne będzie również codzienne praktykowanie tych umiejętności w domu — chociażby w ramach hobby. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do pracy wymagającej dużej precyzji.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań na temat zdolności manualnych? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zdolnosci manualne

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.83  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: