Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Zasiłek rodzinny to specjalne świadczenie dla rodziców lub opiekunów dziecka, które ma na celu odciążyć ich od części kosztów utrzymania pociechy. Przyznawane jest na podstawie kryterium dochodowego — dotyczy tylko rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
W tym artykule przeczytasz, ile wynosi zasiłek rodzinny i jakie warunki należy spełnić, aby go dostać. Dowiesz się także, gdzie znaleźć i jak złożyć wniosek o to świadczenie, również przez internet.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Aby otrzymać jakiekolwiek państwowe świadczenie, musisz najpierw zmierzyć się z biurokratycznymi procedurami. Nie inaczej będzie w przypadku zasiłku rodzinnego — potrzebny Ci będzie odpowiedni wniosek i kilka dokumentów.
Wniosek o zasiłek rodzinny możesz złożyć zarówno przez internet, jak i osobiście w urzędzie. Poniżej przeczytasz, jak dokładnie wyglądają te procesy i co musisz zrobić.
Od 2018 r. złożyć wniosek o zasiłek rodzinny online możesz za pośrednictwem rządowego portalu Emp@tia. Aby się na niego zalogować i skorzystać z możliwości składania dokumentów przez internet, musisz mieć profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Profil zaufany możesz założyć na stronie rządowej lub za pośrednictwem swojego banku — większość polskich banków daje tę możliwość. Podpis kwalifikowany natomiast ma dokładnie taką samą moc prawną, jak własnoręczny. Musisz jednak go wykupić — tutaj przeczytasz, jak to zrobić.
Następnie wystarczy zarejestrować i zalogować się na stronie Empatii i wybrać odpowiedni wniosek. Portal przeprowadzi Cię krok po kroku przez całą procedurę. Znajdziesz tam informacje, jakie dane musisz podać oraz jakie dokumenty dołączyć do pisma.
Po wpisaniu i sprawdzeniu swoich danych (to bardzo ważne!), będziesz mógł potwierdzić ich poprawność w systemie. Następnie wystarczy dodać odpowiednie załączniki i na sam koniec kliknąć wyślij.
Na maila powinieneś otrzymać potwierdzenie złożenia wniosku o zasiłek rodzinny. Ponadto to czy dotarł do odpowiedniego urzędu, również możesz sprawdzić na portalu Empatia. Wystarczy wejść w zakładkę Wnioski wysłane.
Instrukcję składania wniosku online krok po kroku znajdziesz też pod tym linkiem.
Wniosek o zasiłek rodzinny online mamy z głowy. Gdybyś jednak chciał złożyć dokument osobiście w urzędzie, w dalszej części artykułu przeczytasz, jak to zrobić.
Wniosek o zasiłek rodzinny składa się w urzędzie gminy lub miasta (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy), odpowiadającym Twojemu miejscu zamieszkania. Odpowiedni dokument znajdziesz tutaj. Musisz wpisać w nim swoje dane osobowe oraz dane dzieci, na które chciałbyś otrzymywać świadczenie.
W tym samym formularzu możesz również ubiegać się o dodatki do świadczenia rodzinnego, m.in. zasiłek wychowawczy. Jeśli nie możesz samodzielnie wydrukować dokumentu, odpowiedni formularz dostaniesz w urzędzie gminy lub miasta.
Świadczenie rodzinne otrzymuje się na 12 miesięcy — okres rozliczeniowy trwa od 1 listopada do 31 października następnego roku.
Ale wniosek o zasiłek rodzinny możesz złożyć w dowolnym miesiącu. Jeśli otrzymasz prawo do tego świadczenia, będziesz je otrzymywał od miesiąca, w którym złożyłeś formularz, do końca okresu zasiłkowego.
Oczywiście wraz z wnioskiem o świadczenie rodzinne w urzędzie powinieneś również złożyć dodatkowe dokumenty.
Zarówno przy składaniu wniosku o zasiłek rodzinny online, jak i osobiście, powinieneś złożyć również:
Jeśli chcesz pobierać zasiłek rodzinny na dziecko, które ukończyło 18 lat, musisz również przedstawić oświadczenie lub zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej potwierdzające, że dziecko kontynuuje naukę.
Gdy opiekujesz się dzieckiem z niepełnosprawnością, powinieneś złożyć orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Ponadto, gdy jesteś samotnym rodzicem, musisz przedłożyć kopię odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację albo kopię aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka.
Część tych dokumentów jest potrzebna, bo otrzymanie zasiłku rodzinnego zależy od kryterium dochodowego. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o warunkach, jakie musisz spełnić, aby otrzymać prawo do świadczenia.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Warunki przyznawania zasiłku rodzinnego zostały uregulowane w Ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Czytamy w niej, że zasiłek przysługuje:
Dodatkowo przy zasiłku rodzinnym obowiązują ograniczenia wiekowe dziecka. Świadczenie przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 18. roku życia (lub 21. jeśli kontynuuje naukę).
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą je otrzymywać do ukończenia przez podopiecznych 24 lat. Osobom pełnoletnim, które nie są na utrzymaniu rodziców, również przysługuje ono do 24. roku życia.
Co ważne, świadczenie rodzinne przysługuje rodzicom i osobom w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego też, aby móc się o nie ubiegać należy spełnić poniższe kryterium dochodowe.
Aby otrzymać zasiłek rodzinny, miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać 674 zł. W przypadku opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością kwota wynosi 764 zł. Dochód brany pod uwagę jest liczony za poprzedni rok kalendarzowy.
Jak obliczyć dochód do świadczenia rodzinnego? Należy zsumować dochody każdego członka rodziny, a następnie sumę podzielić przez liczbę miesięcy, z których zostały uzyskane i przez liczbę członków rodziny.
Wysokość zasiłku rodzinnego jest różna i zależy od wieku dziecka, na które otrzymuje się świadczenie.
Warto też wiedzieć, że zasiłek rodzinny jest zwolniony z podatku dochodowego. To znaczy, że powyższe kwoty są kwotami netto — na rękę.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące zasiłku rodzinnego? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Zasilek rodzinny
Średnia:
Piszą o nas: