1. Z góry dziękuję [też po angielsku]: synonimy, jak używać

Z góry dziękuję [też po angielsku]: synonimy, jak używać

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Z góry dziękuję to zwrot często stosowany w oficjalnej korespondencji. Jednak niektórzy użytkownicy języka polskiego sądzą, że nie jest to forma zbyt grzeczna, a nawet może świadczyć o traktowaniu adresata… z góry. Czy słusznie?

Za chwilę wyjaśnię Ci, jak i kiedy wypada (a kiedy nie) używać wyrażeń zaczynających się od Z góry dziękuję. Podpowiem Ci też, czy na końcu stawia się przecinek oraz jak napisać Z góry dziękuję po angielsku, niemiecku i w innych językach obcych.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Z góry dziękuję — czy jest niegrzeczne? Jak używać?

Z góry dziękuję to popularny zwrot używany na zakończenie listu motywacyjnego, maila z CV, maila do wykładowcy, podania o pracę, podania do urzędu albo maila do przełożonego. Może on przybierać różne, bardziej rozbudowane formy. Do najpopularniejszych należą:

 • Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Z góry dziękuję za pomoc
 • Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby
 • Z góry dziękuję i pozdrawiam
 • Z góry dziękuję za wyrozumiałość
 • Z góry dziękuję za rozpatrzenie mojej kandydatury.

Jednak w języku polskim samo sformułowanie z góry to inaczej „zawczasu” — toteż zwrot Z góry dziękuję oznacza podziękowanie adresatowi za daną czynność, zanim ten faktycznie ją wykonał.

Dlatego w powszechnym rozumieniu takie sformułowanie często uchodzi za mało grzeczne — szczególnie jeśli zwracamy się do osób wyższych rangą (np. nauczyciela, wykładowcy, dyrektora firmy, przełożonego lub rekrutera). Prof. dr hab. Piotr Zbróg z Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zwraca uwagę, że niektórzy mogą odebrać takie wyrażenie jako próbę wywarcia presji.

O wiele bezpieczniejsze jest wykorzystanie tego zwrotu w mailu do osób, które już znamy i z którymi nie łączą nas zbyt formalne stosunki.

Dużą popularnością cieszy się on również w internecie — np. gdy użytkownik strony, który zadał pytanie i otrzymał odpowiedź, nie ma już możliwości się do niej odnieść. Wówczas podziękowanie „z góry” wydaje się być uzasadnione (choć nieco grzeczniejszą formą byłby zwrot Dziękuję za ewentualną odpowiedź).

W pozostałych przypadkach lepiej zastąpić Z góry dziękuję innym wyrażeniem.

Z góry dziękuję — synonimy

Oto przykłady zwrotów grzecznościowych, które możesz bez obaw stosować na zakończenie oficjalnego podania, maila lub listu zamiast Z góry dziękuję:

A w mniej oficjalnych wiadomościach:

 • Przesyłam serdeczne pozdrowienia
 • Bardzo dziękuję za Pana/Pani czas
 • Pozdrawiam.

Jednak pamiętaj, że takie wiadomości należy też odpowiednio zacząć — np. zamiast popularnego zwrotu Witam (który również uchodzi za mało grzeczny) lepiej napisać Szanowna Pani, Szanowny Panie lub Szanowni Państwo.

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

2. Z góry dziękuję — jak zapisać?

Jeżeli mimo wszystko zdecydowałeś się na zakończenie listu lub maila zwrotem Z góry dziękuję, zadbaj o odpowiednią interpunkcję.

Zgodnie z zasadami języka polskiego, po tego typu zwrotach nie stawia się przecinka ani kropki. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast użycie wykrzyknika albo pozostawienie wyrażenia bez znaku interpunkcyjnego, a potem podpisanie się imieniem i nazwiskiem w następnej linijce.

Oto przykład:

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Jan Kowalski

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy to wyrażenie poprzedza inny zwrot grzecznościowy. Wtedy należy je potraktować jak każde inne zdanie, a powyższe zasady zastosować tylko w przypadku formułki grzecznościowej — tak jak tutaj:

Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

Pozdrawiam

Jan Kowalski

3. Z góry dziękuję po angielsku i w innych językach obcych

Zwrotu Z góry dziękuję nie da się dosłownie przetłumaczyć na inne języki.

Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę z obcymi wyrażeniami o podobnym znaczeniu, które możesz wykorzystać w zakończeniu maila lub listu.

Z góry dziękuję po angielsku

 • Thank you in advance — Z góry dziękuję
 • Thank you in advance for your answer — Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Thank you for considering my request — Dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby

Z góry dziękuję po niemiecku

 • Vielen Dank im Voraus — Z góry dziękuję
 • Danke im Voraus für Ihre Antwort — Z góry dziękuję za Pana/Pani odpowiedź

Z góry dziękuję po rosyjsku

 • Заранее спасибо — Z góry dziękuję
 • Заранее спасибо за ваш ответ — Z góry dziękuję za odpowiedź

Z góry dziękuję po hiszpańsku

 • Gracias de antemano — Z góry dziękuję
 • Gracias de antemano por su respuesta — Z góry dziękuję Pani/Panu za odpowiedź

Z góry dziękuję po francusku

 • Merci d'avance — Z góry dziękuję
 • Merci d'avance pour votre réponse — Z góry dziękuję za odpowiedź (zwrot formalny, używany, gdy nie znasz adresata)
 • Merci d'avance pour ta réponse — Z góry dziękuję za odpowiedź (zwrot używany, gdy znasz adresata)

Przeczytaj też, jak napisać podziękowanie za współpracę przy okazji odejścia z pracy oraz podziękowanie za współpracę dla kontrahenta, szefa i emerytowanego pracownika.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz więcej pytań dotyczących wyrażenia Z góry dziękuję w oficjalnej korespondencji? Zadaj mi je w komentarzu — z przyjemnością Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Z gory dziekuje

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (2 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: