1. Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór). Jak ją rozwiązać?

Wypowiedzenie umowy zlecenia (wzór). Jak ją rozwiązać?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rozwiązanie umowy zlecenia odbywa się, gdy praca, która była przedmiotem kontraktu, została zakończona. Inną kwestią jest wypowiedzenie umowy zlecenia — do tego jedna ze stron stosunku pracy musi złożyć wniosek, w którym wyrazi chęć zakończenia współpracy.

W tym artykule znajdziesz wzór wniosku wypowiedzenia umowy zlecenia i przeczytasz, jak go napisać. Dowiesz się również, jak wygląda rozwiązanie takiego typu umowy w świetle polskiego prawa.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Wypowiedzenie umowy zlecenia — wzór

Katowice, 21 września 2021 r.

Renata Kowalska

Adres zamieszkania

Adres e-mail

Numer telefonu

Piotr Majewski

Kierownik działu sprzedaży

Rubin sp.z.o.o

Adres firmy

 

WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIA

Wypowiadam umowę zlecenia zawartą dnia 17 czerwca 2021 r. w Katowicach, pomiędzy firmą Rubin sp.z.o.o. a Renatą Kowalską z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wynoszącego 2 tygodnie. Przyczyny wypowiedzenia: problemy zdrowotne.

Z poważaniem,

Renata Kowalska

(podpis pracownika) 



Potwierdzam otrzymanie wypowiedzenia,

(podpis pracodawcy lub osoby upoważnionej)

Możesz wykorzystać powyższy wzór wypowiedzenia umowy zlecenie do napisania własnego dokumentu — pod tym linkiem pobierzesz go w formacie PDF. Poniżej przeczytasz, jak samodzielnie napisać taki dokument, żeby zrezygnować z pracy.

1. Jak napisać wypowiedzenie umowy zlecenia?

Tak jak podanie o rozwiązanie umowy o pracę czy pismo o przejście na emeryturę, wypowiedzenie umowy zlecenie to oficjalny dokument. Dlatego też musi zawierać następujące elementy:

  • datę i miejscowość
  • dane osobowe zleceniobiorcy (pracownika)
  • dane zleceniodawcy
  • nagłówek (np. „Wypowiedzenie umowy zlecenia”)
  • odpowiedni zwrot grzecznościowy (np. „Z poważaniem”)
  • podpis zleceniobiorcy/zleceniodawcy 
  • miejsce na podpis drugiej strony.

W treści dokumentu, dokładnie jak w wypowiedzeniu umowy o pracę, musisz podać datę i miejsce zawarcia umowy, strony (zleceniobiorcę i zleceniodawcę) oraz, jeśli Cię obowiązuje i chcesz go zachować, długość okresu wypowiedzenia.

Ponadto w wypowiedzeniu umowy zlecenia możesz podać powód, dla którego chcesz zakończyć współpracę (ale nie musisz tego robić). O tym, dlaczego warto go wpisać, przeczytasz w dalszej części artykułu.

2. Najważniejsze informacje o rozwiązaniu umowy zlecenia

Inaczej niż w przypadku umowy o pracę, wypowiedzenia umowy zlecenia nie reguluje Kodeks pracy, a Kodeks cywilny — a dokładniej artykuł 746 § 1. Dlatego też gdy jesteś zatrudniony w takiej formie, część praw pracowniczych niestety Cię nie dotyczy.

Wypowiedzenie umowy zlecenia w trybie natychmiastowym

Niezależnie od tego, prawo stwierdza, że rozwiązać umowę o pracę może i zleceniobiorca i zleceniodawca — w dowolnym momencie świadczenia usługi, z natychmiastowym efektem i bez podania przyczyny. 

W domyśle więc, każde wypowiedzenie umowy zlecenia — przez zleceniodawcę i zleceniobiorcę — odbywa się z natychmiastowym skutkiem. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Wypowiedzenie umowy zlecenia bez zachowania okresu wypowiedzenia

W umowie zlecenie nie ma obowiązku uwzględniania okresu wypowiedzenia. Ale jeśli strony zawierające kontrakt się na to zgodzą, można oczywiście wpisać go do dokumentu albo aneksu do umowy — wtedy przy rozwiązywaniu umowy warto go dotrzymać. 

Długość potencjalnego okresu wypowiedzenie przy umowie zlecenie ustala zleceniobiorca ze zleceniodawcą. Prawo nie określa, ile ma trwać, ale powinien być proporcjonalny do czasu, na jaki umowa została zawarta.

Jeśli w umowie zlecenie znajduje się informacja o okresie wypowiedzenia, zaczyna się on liczyć od następnego dnia od złożenia wypowiedzenia. 

Zwyczajowo przy zleceniu okres wypowiedzenia podaje się w miesiącach albo nawet w tygodniach — jednak to zależy tylko od umowy między zleceniodawcą a zleceniobiorcą. 

Wypowiedzenie umowy zlecenia bez podania przyczyny

Przy wypowiedzeniu umowy zlecenia ani zleceniodawca, ani zleceniobiorca nie musi podawać przyczyny, dla której chce zakończyć współpracę przed wygaśnięciem umowy, gdy zlecenie zostanie wykonane. 

Co jednak istotne, Kodeks cywilny stwierdza, że:

  • dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę
  • przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

Co z tego wynika? Jeśli w piśmie o rozwiązanie umowy zlecenie nie podasz powodu, będziesz musiał ponieść finansowe konsekwencje. 

Niestety w tym przypadku prawo nie jest specjalnie precyzyjne i nie definiuje dokładnie, co może być „ważnym powodem” wypowiedzenia umowy zlecenie. Nie podaje listy przyczyn, które mogą zostać uznane za wystarczająco istotne — o tym rozstrzyga sąd.

Co zatem wpisać, gdy we wniosku o wypowiedzenie umowy zlecenie, chcesz podać „ważny” powód? Oto kilka propozycji:

  • problemy zdrowotne
  • problemy rodzinne (choroba bliskich itp.)
  • przeprowadzka
  • zmiany prawne
  • uzasadniona utrata zaufania do zleceniodawcy/zleceniobiorcy
  • zmiana w sposobie wykonywania zlecenia po otrzymaniu umowy
  • nieotrzymanie ustalonych w umowie zaliczki albo wynagrodzenia.

3. Wypowiedzenie umowy zlecenia za porozumieniem stron

W Kodeksie cywilnym nie funkcjonuje termin wypowiedzenia umowy zlecenia za porozumieniem stron. Jak wiesz z poprzednich części artykułu, obie strony mogą rozwiązać umowę zlecenie w dowolnym momencie — i następuje to z natychmiastowym skutkiem.

Zatem zleceniodawca i zleceniobiorca zazwyczaj nie muszą dochodzić do porozumienia przy wypowiedzeniu umowy zlecenia. Mogą natomiast ustalić między sobą, czy zostanie zachowany okres wypowiedzenia — oczywiście jeśli wcześniej się na niego umówili. 

Dlatego też nie musisz przygotowywać żadnego specjalnego wniosku o rozwiązanie umowy zlecenia za porozumieniem stron. Możesz po prostu wykorzystać wzór z tego artykułu, który znajdziesz powyżej i napisać wypowiedzenie. 

Zobacz też: Outplacement — co to znaczy po polsku? Definicja i przykłady.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące wypowiedzenia umowy zlecenie? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem — chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.58  (12 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: