1. Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?

Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zmiana pracy często wiąże się z wieloma formalnościami — wypowiedzeniem umowy, negocjacjami z nowym pracodawcą czy też kilkoma konkurencyjnymi ofertami do wyboru. Niektórzy, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, aby ułatwić sobie ten proces i mieć pewność, że uda się go sfinalizować, decydują się podpisać tzw. promesę zatrudnienia.

 

W tym artykule przeczytasz, co to jest i w jakich sytuacjach warto ją podpisać. Znajdziesz również wzory promesy do pobrania w formatach PDF i Word (.doc).

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word

 

Miejscowość, data

Dane i adres firmy

 

PROMESA ZATRUDNIENIA

 

Zaświadcza się, że Pan/Pani (imię i nazwisko), ur. dnia (data urodzenia) w (miejscowość), zamieszkała (adres zamieszkania) jest zatrudniona w (nazwa i adres firmy) od dnia (data rozpoczęcia zatrudnienia) na stanowisku (nazwa stanowiska) na (typ umowy) na (wymiar etatu pracy) z zarobkami wynoszącymi (pensja). 

 

(Podpis osoby wystawiającej dokument)

 

Stąd możesz pobrać powyższy wzór promesy zatrudnienia w Wordzie, a pod tym linkiem znajdziesz go w formacie PDF.

 

1. Co to jest promesa zatrudnienia i kiedy się ją podpisuje?

 

Promesa zatrudnienia, inaczej zwana umową przedwstępną, to typ umowy cywilno-prawnej (dlatego też tę kwestię reguluje Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy), którą podpisuje pracownik z przyszłym pracodawcą, aby mieć pewność, że dojdzie do zatrudnienia w przyszłości. 

 

Zgodnie z artykułem 389. Kodeksu cywilnego:

 

  • umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

 

  • jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

 

Co to znaczy? Na początek rozprawmy się z prawniczymi terminami: umowa przyrzeczona to po prostu docelowa umowa o pracę, którą zgodnie z postanowieniami promesy zatrudnienia, zawrze pracodawca z pracownikiem.

 

Zgodnie z pierwszą częścią wyżej zacytowanego artykułu, w promesie zatrudnienia powinny znaleźć się podstawowe informacje na temat przyszłej umowy między pracownikiem i pracodawcą:

 

  • nazwa i adres zatrudniającego
  • dane osobowe pracownika (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania)
  • data zawarcia umowy przyrzeczonej
  • typ umowy (na czas określony/nieokreślony)
  • wymiar czasu pracy
  • stanowisko na jakie pracownik zostanie zatrudniony
  • zarobki
  • opcjonalnie: informacja o odszkodowaniu w przypadku złamania postanowień promesy.

 

W drugim fragmencie Kodeksu czytamy o obowiązku wyznaczenia terminu zawarcia umowy o podjęciu stosunku pracy, jeśli nie został on podany w promesie zatrudnienia. Zażądać wskazania daty podpisania umowy może zarówno pracodawca, jak i pracownik. 

 

Konsekwencje zerwania promesy zatrudnienia

 

Tak, jak w przypadku zerwania każdej umowy, również umowy na zastępstwo, za niedotrzymanie postanowień promesy zatrudnienia poniesiesz konsekwencje — będziesz musiał zapłacić odszkodowanie. Czasami informację o jego wysokości umieszcza się w treści dokumentu.

 

Jeśli jej nie ma, wysokość kary ustala się pomiędzy stronami umowy. Najczęściej wiąże się z wysokością wynagrodzenia za nieprzepracowane miesiące.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Kiedy warto podpisać promesę zatrudnienia?

 

Promesa zatrudnienia powstała, aby zabezpieczyć pracodawcę i pracownika — przy jej podpisaniu obie strony mogą być pewne, że w wyznaczonym terminie rozpoczną stosunek pracy.

 

Oczywiście to rozwiązanie najczęściej stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, a nie po każdym sfinalizowanym procesie rekrutacji

 

Niektórzy decydują się na podpisanie promesy, gdy pracownik nie zakończył jeszcze stosunku pracy z poprzednim pracodawcą, złożył wypowiedzenie umowy, ale wciąż obowiązuje go okres wypowiedzenia. 

 

Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że kandydat nie zmieni zdania i nie poszuka innej pracy, a pracownik, że stanowisko będzie na niego czekało i w trakcie okresu wypowiedzenia nikt inny go nie dostanie.

 

Promesę zatrudnienia podpisują też często obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej w oczekiwaniu na pozwolenie na pobyt w Polsce. Dzięki temu pracodawca wie, że zobowiązują się podjąć zatrudnienie u niego, gdy tylko uda im się załatwić formalności związane z przeprowadzką. Kandydatom natomiast ułatwia to otrzymanie odpowiednich dokumentów, uprawniających do pobytu w kraju.

 

Promesa zatrudnienia skazanego

 

Promesę zatrudnienia można również wystawić osobie, która odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym (zatrudnienie skazanego jest w Polsce legalne). Jeśli otrzyma dokument od pracodawcy, będzie mogła złożyć wniosek w sądzie o wcześniejsze opuszczenie zakładu lub pozwolenie na odbywanie części kary poza jego murami.

 

Promesa zatrudnienia do kredytu (też hipotecznego)

 

Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę na czas określony, możesz mieć problem z otrzymaniem kredytu — bank chce mieć pewność, że będziesz mógł go spłacić i miał stałe (i ciągłe) źródło dochodu.

 

W takiej sytuacji warto poprosić o podpisanie promesy zatrudnienia — gdy wiesz, że w przyszłości dostaniesz albo umowę o pracę na czas nieokreślony lub określony do momentu spłacenia zobowiązania do banku. 

 

Zobacz też: Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega i Lista obecności pracownika 2023 — wzór PDF i jak wypełnić.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące promesy zatrudnienia? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę. 

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Promesa zatrudnienia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: