Stwórz profesjonalne CV teraz!
Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word. Co to jest?
Piszą o nas:
Zmiana pracy często wiąże się z wieloma formalnościami — wypowiedzeniem umowy, negocjacjami z nowym pracodawcą czy też kilkoma konkurencyjnymi ofertami do wyboru. Niektórzy, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, aby ułatwić sobie ten proces i mieć pewność, że uda się go sfinalizować, decydują się podpisać tzw. promesę zatrudnienia.
W tym artykule przeczytasz, co to jest i w jakich sytuacjach warto ją podpisać. Znajdziesz również wzory promesy do pobrania w formatach PDF i Word (.doc).
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Promesa zatrudnienia — wzór PDF i Word
Miejscowość, data
Dane i adres firmy
PROMESA ZATRUDNIENIA
Zaświadcza się, że Pan/Pani (imię i nazwisko), ur. dnia (data urodzenia) w (miejscowość), zamieszkała (adres zamieszkania) jest zatrudniona w (nazwa i adres firmy) od dnia (data rozpoczęcia zatrudnienia) na stanowisku (nazwa stanowiska) na (typ umowy) na (wymiar etatu pracy) z zarobkami wynoszącymi (pensja).
(Podpis osoby wystawiającej dokument)
Stąd możesz pobrać powyższy wzór promesy zatrudnienia w Wordzie, a pod tym linkiem znajdziesz go w formacie PDF.
1. Co to jest promesa zatrudnienia i kiedy się ją podpisuje?
Promesa zatrudnienia, inaczej zwana umową przedwstępną, to typ umowy cywilno-prawnej (dlatego też tę kwestię reguluje Kodeks cywilny, a nie Kodeks pracy), którą podpisuje pracownik z przyszłym pracodawcą, aby mieć pewność, że dojdzie do zatrudnienia w przyszłości.
Zgodnie z artykułem 389. Kodeksu cywilnego:
- umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
- jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Co to znaczy? Na początek rozprawmy się z prawniczymi terminami: umowa przyrzeczona to po prostu docelowa umowa o pracę, którą zgodnie z postanowieniami promesy zatrudnienia, zawrze pracodawca z pracownikiem.
Zgodnie z pierwszą częścią wyżej zacytowanego artykułu, w promesie zatrudnienia powinny znaleźć się podstawowe informacje na temat przyszłej umowy między pracownikiem i pracodawcą:
- nazwa i adres zatrudniającego
- dane osobowe pracownika (imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania)
- data zawarcia umowy przyrzeczonej
- typ umowy (na czas określony/nieokreślony)
- wymiar czasu pracy
- stanowisko na jakie pracownik zostanie zatrudniony
- zarobki
- opcjonalnie: informacja o odszkodowaniu w przypadku złamania postanowień promesy.
W drugim fragmencie Kodeksu czytamy o obowiązku wyznaczenia terminu zawarcia umowy o podjęciu stosunku pracy, jeśli nie został on podany w promesie zatrudnienia. Zażądać wskazania daty podpisania umowy może zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Konsekwencje zerwania promesy zatrudnienia
Tak, jak w przypadku zerwania każdej umowy, również umowy na zastępstwo, za niedotrzymanie postanowień promesy zatrudnienia poniesiesz konsekwencje — będziesz musiał zapłacić odszkodowanie. Czasami informację o jego wysokości umieszcza się w treści dokumentu.
Jeśli jej nie ma, wysokość kary ustala się pomiędzy stronami umowy. Najczęściej wiąże się z wysokością wynagrodzenia za nieprzepracowane miesiące.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
2. Kiedy warto podpisać promesę zatrudnienia?
Promesa zatrudnienia powstała, aby zabezpieczyć pracodawcę i pracownika — przy jej podpisaniu obie strony mogą być pewne, że w wyznaczonym terminie rozpoczną stosunek pracy.
Oczywiście to rozwiązanie najczęściej stosuje się w wyjątkowych sytuacjach, a nie po każdym sfinalizowanym procesie rekrutacji.
Niektórzy decydują się na podpisanie promesy, gdy pracownik nie zakończył jeszcze stosunku pracy z poprzednim pracodawcą, złożył wypowiedzenie umowy, ale wciąż obowiązuje go okres wypowiedzenia.
Dzięki temu pracodawca może mieć pewność, że kandydat nie zmieni zdania i nie poszuka innej pracy, a pracownik, że stanowisko będzie na niego czekało i w trakcie okresu wypowiedzenia nikt inny go nie dostanie.
Promesę zatrudnienia podpisują też często obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej w oczekiwaniu na pozwolenie na pobyt w Polsce. Dzięki temu pracodawca wie, że zobowiązują się podjąć zatrudnienie u niego, gdy tylko uda im się załatwić formalności związane z przeprowadzką. Kandydatom natomiast ułatwia to otrzymanie odpowiednich dokumentów, uprawniających do pobytu w kraju.
Promesa zatrudnienia skazanego
Promesę zatrudnienia można również wystawić osobie, która odbywa karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym (zatrudnienie skazanego jest w Polsce legalne). Jeśli otrzyma dokument od pracodawcy, będzie mogła złożyć wniosek w sądzie o wcześniejsze opuszczenie zakładu lub pozwolenie na odbywanie części kary poza jego murami.
Promesa zatrudnienia do kredytu (też hipotecznego)
Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę na czas określony, możesz mieć problem z otrzymaniem kredytu — bank chce mieć pewność, że będziesz mógł go spłacić i miał stałe (i ciągłe) źródło dochodu.
W takiej sytuacji warto poprosić o podpisanie promesy zatrudnienia — gdy wiesz, że w przyszłości dostaniesz albo umowę o pracę na czas nieokreślony lub określony do momentu spłacenia zobowiązania do banku.
Zobacz też: Relokacja pracownika: co to znaczy? Definicja, na czym polega i Lista obecności pracownika — wzór PDF i jak wypełnić.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące promesy zatrudnienia? Zostaw komentarz pod artykułem. Z przyjemnością Ci odpowiem i pomogę.
Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?
Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.
O autorze
Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Promesa zatrudnienia
Średnia:
Chcesz stworzyć skuteczne CV?
Wypróbuj kreator CV za darmoPodobne artykuły
Podanie o przedłużenie umowy o pracę (np. w szpitalu) - wzór
Dowiedz się, jak napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę i kiedy powinieneś je złożyć. Zobacz przykład podania i pobierz go w formacie PDF i .doc.
Podanie o przedłużenie umowy o pracę: wzór .doc do pobrania
Pobierz wzór .doc podania o przedłużenie umowy o pracę i stwórz własny dokument. Dowiedz się, jak napisać takie podanie i jakie informacje w nim zawrzeć.
Aneks do umowy o pracę: wzór. Zmiana wynagrodzenia / etatu
Dowiedz się, co to jest aneks do umowy o pracę i kiedy podpisuje się taki dokument. Zobacz wzór aneksu, również do zmiany wynagrodzenia i stanowiska w umowie.
Piszą o nas: