1. Podziękowanie za współpracę — jak napisać [+ gotowy tekst]

Podziękowanie za współpracę — jak napisać [+ gotowy tekst]

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podziękowanie za współpracę to miły i często oczekiwany gest, dzięki któremu rozstanie z firmą, pracownikiem lub klientem przebiegnie w pozytywnej atmosferze. Nasuwa się tylko jedno pytanie — jak ładnie podziękować za współpracę, by pozostawić po sobie dobre wrażenie?

 

Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i jak ułożyć podziękowanie, które spodoba się odbiorcom. Zobaczysz też trzy gotowe teksty podziękowania za współpracę — do szefa, kontrahenta i emerytowanego pracownika — na których będziesz mógł się wzorować.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

podziękowanie za współpracęNIE
podziękowanie za współpracęTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Podziękowanie dla szefa za współpracę — tekst [wzór]

 

Szanowny Panie,

 

dziś jest mój ostatni dzień pracy w [nazwa firmy]. Korzystając z okazji, chciałbym Panu serdecznie podziękować za współpracę, ciekawe wyzwania zawodowe i cenne wskazówki — ostatnie [wpisz liczbę] lat uważam za ważny etap w mojej karierze i jestem wdzięczny, że miałem możliwość pracy w [nazwa firmy].

 

Mam nadzieję, że Pan również będzie miło wspominać naszą współpracę. A jeśli zechciałby Pan pozostać ze mną w kontakcie, podaję swój adres e-mail: [Twój adres e-mail].

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia i życzę wielu sukcesów!

[Twoje imię i nazwisko]

 

Chcesz zwrócić się do kolegów i koleżanek z pracy? Sprawdź, jak podziękować im za współpracę przed odejściem z pracy (do innej firmy lub na emeryturę) — również po angielsku.

 

Podziękowanie za współpracę dla kontrahenta — tekst [wzór]

 

Szanowni Państwo,

 

nasza współpraca dobiegła końca, dlatego w tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować za Państwa zaangażowanie, cierpliwość i wzorową postawę w sytuacjach kryzysowych. Dzięki temu udało nam się osiągnąć wszystkie założone cele.

 

Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję współpracować również przy innych projektach w przyszłości. W razie ewentualnych ofert i pytań mogą Państwo pisać na adres: [Twój adres e-mail].

 

Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę wielu sukcesów zawodowych!

 

[Twoje imię nazwisko]
[Twoje stanowisko] w [nazwa firmy]

 

Otrzymałeś od pracownika wniosek o przejście na emeryturę? Oto przykładowy tekst podziękowania dla emeryta za współpracę:

 

Podziękowanie dla emeryta za współpracę — tekst [wzór]

 

Szanowna Pani,

 

w imieniu swoim oraz wszystkich pracowników [nazwa firmy] mam zaszczyt podziękować Pani za [wpisz liczbę] lat pracy w naszej firmie.

 

Pragnę zaznaczyć, że pożegnanie tak dobrego i oddanego pracownika oraz koleżanki nie jest zadaniem łatwym. Przez te wszystkie lata wniosła bowiem Pani do naszej firmy cenne umiejętności i doświadczenie. Jestem przekonany, że sukcesy, które świętowaliśmy w [nazwa firmy], były również Pani zasługą. 

 

Dziękuję za Pani lojalność, poświęcenie, cenne wskazówki, optymizm i uśmiech, dzięki którym współpraca z Panią była dla nas wszystkich przyjemnością. Z pewnością będzie nam tego brakować. Mam jednak nadzieję, że na emeryturę odchodzi Pani spełniona zawodowo i dumna ze swoich osiągnięć. Równocześnie pragnę zapewnić, że zawsze będzie Pani u nas mile widzianym gościem.

 

Składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i szczęścia w życiu prywatnym. Przed Panią piękny czas — wierzę, że dobrze go Pani wykorzysta.

 

[Twoje imię i nazwisko]

[Twoje stanowisko] w [nazwa firmy]

 

Już wiesz, jak może wyglądać mail z podziękowaniem za współpracę. W dalszej części tego artykułu wyjaśnię Ci, kiedy należy go wysłać i o czym pamiętać w trakcie formułowania listu.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

1. Podziękowanie za współpracę — kiedy napisać?

 

Odpowiedź jest prosta: zawsze, kiedy kończysz współpracę z firmą, podwładnym lub partnerem biznesowym. Dlaczego?

 

Podziękowanie za współpracę pomaga utrzymać i rozwijać wartościowe relacje biznesowe, które w przyszłości mogą Ci się przydać. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy ponownie spotkasz swoich kolegów z pracy — być może w przyszłości któryś z nich okaże się Twoim szefem, podwładnym lub klientem.

 

Poza tym osoby, z którymi dobrze zakończysz współpracę, chętniej przyjmą Twoje zaproszenie do znajomych na LinkedIn i wystawią Ci rekomendację, co będzie pomocne, gdy zaczniesz szukać pracy gdzie indziej. Może się też okazać, że w przyszłości będziesz potrzebować od szefa lub kolegów referencji do CV — warto więc zawczasu przygotować sobie grunt pod taką pomoc.

 

Obecni i byli pracownicy również dzielą się opiniami o firmie, co może wpływać m.in. na przyszłe procesy rekrutacyjne. Z naszego badania o lojalności w pracy wynika, że ponad 8% Polaków pisze negatywne komentarze o firmie w internecie — lepiej tego uniknąć. Zaś inne badania dowodzą, że pracownicy oceniają wsparcie otrzymywane od firmy przez pryzmat bezpośredniego przełożonego — dlatego znaczenie ma fakt, czy jako szef osobiście podziękujesz za współpracę i docenisz w jakiś sposób byłego pracownika.

 

Podziękowanie za współpracę ma również wymiar czysto ludzki. Według psychologii pozytywnej, zajmującej się m.in. badaniem wdzięczności, doświadczenie tej emocji motywuje nas do życzliwego traktowania innych i odwzajemniania się im, co umacnia łączące nas relacje. Co ciekawe, jej odczuwania można się nauczyć — chociażby przepracowując swoje schematy poznawcze i wypracowując nowe.

 

2. Jak ładnie podziękować za współpracę?

 

Jak widzisz na przykładach powyżej, podziękowanie za współpracę powinno być sformułowane w sposób elegancki i pełen szacunku do odbiorcy. Tekst powinien więc zawierać zwroty grzecznościowe typowe dla formalnej korespondencji (np. Szanowny Panie/Szanowna Pani, Szanowni Państwo, Pozdrawiam) — chyba że Wasze relacje w pracy były mniej sformalizowane.

 

W tekście podziękowania za współpracę — w zależności od kontekstu — warto okazać wdzięczność np. za owocną pracę, cenne doświadczenie i wskazówki lub kompetencje zawodowe współpracownika. Warto też wspomnieć o mocnych stronach firmy lub pracowników i życzyć im dalszych sukcesów zawodowych.

 

Unikaj za to cytatów o podziękowaniu za współpracę. Poza nielicznymi wyjątkami, takie wiadomości brzmią zbyt patetycznie i niestosownie w kontaktach zawodowych. Poza tym wypowiedzi filozofów i cytaty z książek, które znajdziesz w internecie, zwyczajnie nie pasują do sytuacji biznesowych.

 

Możesz natomiast pokusić się o zrobienie kartki z podziękowaniem za współpracę — szczególnie jeśli przekazujesz ją starszemu pracownikowi, który przechodzi na emeryturę. Gotowe wzory znajdziesz w sklepach internetowych i papierniczych. Możesz też wykonać własną wirtualną kartkę z życzeniami (np. w Canvie) lub zlecić to zadanie doświadczonym grafikom.

 

Tekst podziękowania za współpracę dobrze jest przygotować wcześniej i wysłać mailem ostatniego dnia współpracy — nie później niż godzinę po przyjściu do biura (jeśli np. rozpoczynasz pracę o godzinie 8.00, taką wiadomość wyślij najpóźniej do 9.00). W ten sposób unikniesz plotek i innych niezręcznych sytuacji.

 

Jeżeli natomiast piszesz podziękowanie za współpracę dla kontrahenta lub klienta, wyślij je po południu w dniu zakończenia wspólnego projektu lub dzień później rano.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Piszesz podziękowanie za współpracę i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podziekowanie za wspolprace

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: