1. Podziękowanie za współpracę: odejście z pracy [wzór maila]

Podziękowanie za współpracę: odejście z pracy [wzór maila]

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zamierzasz odejść z pracy? Podziękowanie za współpracę szefowi oraz kolegom i koleżankom po fachu to bardzo miły gest, dzięki któremu rozstanie przebiegnie w przyjaznej atmosferze — bez niedomówień i zgrzytów. Ale jak to zrobić dobrze?

 

Za chwilę zobaczysz trzy wzory maila z podziękowaniem za współpracę tuż przed odejściem z pracy (również po angielsku). Przedstawię Ci plusy takiego rozwiązania i wyjaśnię, jak krok po kroku napisać wiadomość do współpracowników, by pozostawić po sobie dobre wrażenie.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Podziękowanie za współpracę [odejście z pracy] — wzór

 

Drodzy Współpracownicy,

 

dziś jest mój ostatni dzień pracy w [nazwa firmy]. Dlatego każdemu z Was chciałbym serdecznie podziękować za ciekawe wyzwania zawodowe i świetną atmosferę, dzięki czemu współpraca z Wami była dla mnie przyjemnością.

 

Życzę Wam kolejnych owocnych lat pracy i powodzenia w życiu prywatnym. Wierzę, że Wasza pasja i determinacja, których miałem okazję doświadczyć przez ostatnie [liczba lat pracy] lat pracy w [nazwa firmy], pozwolą Wam osiągać kolejne spektakularne sukcesy.

 

A jeśli ktoś z Was chciałby pozostać ze mną kontakcie, podaję swój adres e-mail: [Twój adres e-mail].

 

Wszystkiego dobrego!

[Twoje imię i nazwisko]

 

Powyższy wzór podziękowania za współpracę jest uniwersalny, dlatego możesz go wykorzystać w większości sytuacji — po uwzględnieniu realiów i specyfiki komunikacji w danej firmie.

 

A to przykładowy wzór podziękowania za współpracę, które możesz wysłać, gdy odchodzisz na emeryturę:

 

Podziękowanie za współpracę [odejście z pracy na emeryturę] — wzór

 

Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy,

 

dziś jest mój ostatni dzień pracy w [nazwa firmy] — od jutra przechodzę na zasłużoną emeryturę. 

 

Korzystając z okazji, chciałbym Wam serdecznie podziękować za [wpisz liczbę lat] lat wspólnej pracy, profesjonalizm i codzienne dzielenie się doświadczeniami. Mam nadzieję, że i Wy za jakiś czas — podobnie jak ja dzisiaj — będziecie odchodzić na emeryturę szczęśliwi i dumni ze swoich osiągnięć.

 

A żeby wyrazić swoją wdzięczność, serdecznie zapraszam Was na drobny poczęstunek do pokoju nr [numer pokoju].

 

Wszystkiego dobrego!

[Twoje imię i nazwisko]

 

Przeczytaj też, kiedy powiadomić pracodawcę o przejściu na emeryturę.

 

Pracujesz w międzynarodowej korporacji i szukasz podziękowania za współpracę przed odejściem z pracy po angielsku? Oto wzór takiej wiadomości: 

 

Podziękowanie za współpracę [odejście z pracy] po angielsku — wzór

 

Dear Coworkers,

 

Today is my last day of work at [nazwa firmy]. I would like to thank each of you for the exciting professional challenges we had together and the enjoyable atmosphere we shared, which made my cooperation with you a pleasure.

 

I wish you many more productive years of work and much success in your personal lives. I deeply believe that your passion and determination, which I had the opportunity to experience during the last [liczba lat pracy] years of work for [nazwa firmy], will drive you to achieve even more spectacular successes in the future.

 

If any of you would like to stay in touch with me, you can reach me at this e-mail address: [Twój adres e-mail].

 

All the best!

[Twoje imię i nazwisko]

 

Już wiesz, jak napisać podziękowanie za współpracę przed odejściem z pracy po polsku i po angielsku. W dalszej części tego artykułu wyjaśnię Ci, o czym pamiętać, by pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

1. Jak napisać podziękowanie za współpracę przed odejściem z pracy?

 

Jak widzisz na powyższych przykładach — podziękowanie za współpracę przed odejściem z pracy powinno być sformułowane w sposób oficjalny, ale nie patetyczny. Taka wiadomość musi też zawierać zwroty grzecznościowe — jednak nie na tyle wymuszone, by tworzyły sztuczny dystans między Tobą a osobami, z którymi spędziłeś spory kawałek swojego życia.

 

W takim mailu możesz podziękować m.in. za wspólne lata pracy w firmie, zdobyte doświadczenie, możliwość rozwijania kompetencji zawodowych i świetną atmosferę. W dobrym tonie będzie również wspomnienie o mocnych stronach firmy lub współpracowników oraz życzenie im dalszych sukcesów zawodowych.

 

A co napisać w sytuacji, gdy Twoim zdaniem nie masz za co dziękować — bo np. byłeś świadkiem mobbingu albo dopadło Cię wypalenie zawodowe?

 

Niezależnie od powodów odejścia z firmy, warto pożegnać się z pracodawcą w sposób kulturalny, nie palić za sobą mostów i nie przekreślać swojego własnego wizerunku, który można budować latami, a zaprzepaścić jednym e-mailem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie napisać do współpracowników nic dobrego, to nie piszmy również nic złego — samo podziękowanie za współpracę oraz życzenie innym powodzenia w dalszej karierze w zupełności wystarczy. Nie na miejscu będzie również wspominanie, że odchodzi się do lepszej firmy z wyższą pensją, nawet jeśli w naszym odczuciu to prawda. Pożegnanie nie jest również odpowiednim momentem na wywlekanie tego, co było złe — po prostu zostawiamy to za sobą, czeka nas nowy etap życia i kariery. To właśnie z takim odczuciem powinniśmy do pisania podejść, nie zapominając o kulturze i netykiecie.
Daria TęczaSenior Recruiter w BOLD

 

I jeszcze jedno. Niektórzy dodają do swoich e-maili wierszyki albo pozytywne cytaty. Inni usiłują pisać z humorem, co sprawia, że ich podziękowanie za współpracę przed odejściem z pracy wygląda… śmiesznie.

 

Tymczasem ani jedno, ani drugie nie jest dobrym pomysłem. Twoi współpracownicy powinni odnieść wrażenie, że jesteś osobą życzliwą i profesjonalną — nie komikiem czy samozwańczym mędrcem. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy i w jakiej formie Wasze drogi znów się skrzyżują.

 

2. Dlaczego przed odejściem z pracy warto napisać podziękowanie za współpracę?

 

Czasami pisanie podziękowania za współpracę, gdy odchodzisz z pracy, może wydawać Ci się pozbawione sensu. To nie do końca prawda.

 

Po pierwsze, w ten sposób dokładasz kolejną cegiełkę do budowania własnej sieci kontaktów zawodowych. W niektórych branżach świat jest naprawdę mały i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości Twój były współpracownik okaże się Twoim klientem, partnerem biznesowym czy nawet przełożonym.

 

Po drugie, jeśli prowadzisz swój profil na LinkedIn, to zarówno szefowie, jak i koledzy z byłej pracy będą śledzić Twoją dalszą drogę zawodową. I niewykluczone, że gdy okażesz im życzliwość, oni odwdzięczą Ci się pozytywnymi komentarzami, rekomendacjami i referencjami do CV.

 

I wreszcie po trzecie — w ten sposób możesz zachować wiele cennych przyjaźni. Badania pokazują, że aby zbudować z kimś taką znajomość, potrzeba około 200 godzin w ciągu 6 tygodni — a na co dzień poza szkolną ławką takie warunki stwarza m.in. biuro. Poza tym aż 22% z nas właśnie w pracy spotyka życiowego partnera lub partnerkę.

 

Dlatego pamiętaj — jeżeli w firmie byłeś traktowany dobrze, to nie warto palić za sobą mostów. Lepiej będzie kulturalnie wyrazić wdzięczność szefowi i współpracownikom. Bo taki profesjonalizm w pracy po prostu Ci się opłaca.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Piszesz podziękowanie za współpracę przed odejściem z pracy i masz więcej pytań? Zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podziekowania za wspolprace odejscie z pracy

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.00  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: