1. Najniższa krajowa 2023 — ile wynosi płaca minimalna netto?

Najniższa krajowa 2023 — ile wynosi płaca minimalna netto?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Najniższa krajowa, inaczej wynagrodzenie minimalne lub płaca minimalna, to najniższa możliwa stawka za pracę w danym wymiarze czasu, określana przez państwo. Jest niezależna od kompetencji pracownika i innych składowych wynagrodzenia. W Polsce płaca ta jest ustalana od 1956 roku.

 

W tym artykule znajdziesz obowiązujące stawki najniższej krajowej w 2023 roku na umowie o pracę (brutto i netto). Ponadto poznasz minimalną stawkę godzinową dla umów cywilnoprawnych. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł skuteczniej negocjować warunki zatrudnienia.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto na umowie o pracę?

 

Od 1 stycznia 2023 roku najniższa krajowa (czyli minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę) wynosi w Polsce 3490 zł, a od 1 lipca tego roku 3600 zł.  Najczęściej jest to równowartość 2397,56 zł netto (od stycznia) i 2784 zł netto (od lipca). Zgodnie z nowymi przepisami, również osoby do 26. roku życia dostaną 2397,56 zł netto. Tak wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie 1 stycznia 2023 roku.

 

A jak obliczyć stawkę za niepełny wymiar czasu pracy? Najniższa krajowa na 3/4 etatu wyniesie 2700 zł brutto (2120 zł netto), a przy pracy na pół etatu — 1800 zł brutto (1413 zł netto).

 

Jednak pamiętaj, że faktyczna kwota netto zależy od tego, jakie oświadczenie PIT-2 złożył pracownik (np. czy wybrał wskazane tam ulgi i odliczenia). Dlatego może się okazać, że ostatecznie na Twoje konto wpłynie inna kwota niż podane wyżej.

 

Co istotne, do końca 2016 roku pracodawca miał prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku jego pracy, ale nie więcej niż do 80% płacy minimalnej. Jednak od 2017 roku te przepisy już nie obowiązują — nawet nowo zatrudniony pracownik, który ma umowę o pracę, musi zarabiać co najmniej najniższą krajową.

 

Ponadto każdego roku płaca minimalna podlega negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego — tak wynika z art. 2 Ustawy z dn. 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przykładowo, najniższa krajowa w 2021 roku wynosiła 2800 zł (czyli o 210 zł brutto mniej niż w 2022), a w 2020 roku — 2600 zł brutto.

 

Dodatkowo Polski Ład zakłada, że osoby zarabiające najniższą krajową nie będą musiały płacić podatku dochodowego.

 

2. Ile wynosi najniższa krajowa na godzinę na umowie zlecenie?

 

Od 2017 roku wprowadzono również minimalną stawkę godzinową dla wybranych umów zlecenie. Dotyczy ona:

 

  • osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej
  • samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową i samodzielnie wykonujących zadania, które wynikają z umowy.

 

W takim przypadku najniższa krajowa stawka godzinowa na umowie zlecenie wynosi 22,80 zł brutto (od stycznia 2023 r.) i 23,50 zł brutto (od lipca 2023 r.). Jednak kwota netto zależy od składek ZUS, kwoty zmniejszającej podatek, stosowanych ulg, wieku zleceniobiorcy i tego, czy umowa została zawarta z pracownikiem zatrudnionym też na podstawie UoP w tej samej firmie. Znając stawki, możesz obliczyć własne wynagrodzenie netto np. w kalkulatorze Gofin.

 

Z kolei wynagrodzenie uczniów i studentów do 26. roku życia nie jest ozusowane ani opodatkowane (do kwoty 85 528 zł brutto w skali roku), dlatego w ich przypadku minimalna kwota netto może być wyższa.

 

Pamiętaj też, żeby nie mylić minimalnej pensji ze średnią krajową!

 

Niestety, najniższa krajowa nie dotyczy osób pracujących na umowie o dzieło:

 

W przypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym — niezależnie od czasu oraz wysiłku, który w pracę nad nim zostanie włożony. Umowa o dzieło nie jest więc odpowiednia do regulowania stosunków, które są przedmiotem umów o pracę oraz zastępujących je w niektórych przypadkach umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy o zleceniu); z tego względu umowa o dzieło pozostaje poza zakresem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

3. Najniższa krajowa za granicą. Na jaką płacę minimalną możesz liczyć?

 

W poszukiwaniu lepszego życia wielu Polaków decyduje się pracować za granicą. Zatem jak wygląda kwestia minimalnego wynagrodzenia w innych państwach?

 

Oto stawki godzinowe obowiązujące w krajach, do których Polacy emigrują najczęściej:

 

Najniższa krajowa na godzinę za granicą (stawka brutto)

 

Niemcy

Od 1 stycznia najniższa krajowa w Niemczech to 9,50 euro brutto na godzinę (ok. 43 zł brutto).

 

Anglia

Najniższa krajowa w Anglii od 1 kwietnia wynosi 8,91 funta na godzinę brutto (ok. 46 zł brutto).

 

Norwegia

Zarobki w Norwegii są bardzo atrakcyjnie — najniższa krajowa to 181,43 koron brutto na godzinę (ok. 78 zł brutto).

 

Holandia

Płaca minimalna w Holandii wynosi obecnie 9,72 euro na godzinę brutto (ok. 44 zł brutto).

 

USA

Najniższa krajowa w Stanach Zjednoczonych różni się w zależności od regionu i może wynosić od 7,25 do 15 dolarów brutto na godzinę (ok. 27–55 zł brutto).

 

Jak widać, na tle tych stawek najniższa krajowa w Polsce wypada blado. Jednak planując przeprowadzkę, warto wziąć pod uwagę też koszty utrzymania w danym państwie — a te są zwykle o wiele wyższe.

 

Praca za granicą nie jest dla Ciebie? Sprawdź, jak zarabiać w domu albo jak zmienić pracę, jeśli zarobki w Twojej obecnej firmie Cię nie satysfakcjonują i zobacz, jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce i na świecie.

 

Zobacz również: PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) — czy warto? RezygnacjaTwój e-PIT: jak się zalogować i rozliczyć z podatku? oraz Kosiniakowe: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat najniższej krajowej, zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Najnizsza krajowa

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.10  (192 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: