Najniższa krajowa 2021 — ile wynosi płaca minimalna netto?

Najniższa krajowa, inaczej wynagrodzenie minimalne lub płaca minimalna, to najniższa możliwa stawka za pracę w danym wymiarze czasu, określana przez państwo. Jest niezależna od kompetencji pracownika i innych składowych wynagrodzenia. W Polsce płaca ta jest ustalana od 1956 roku.

 

W tym artykule znajdziesz obowiązujące stawki najniższej krajowej w 2021 roku na umowie o pracę (brutto i netto). Ponadto poznasz minimalną stawkę godzinową dla umów cywilnoprawnych. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł skuteczniej negocjować warunki zatrudnienia.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto na umowie o pracę?

 

W 2021 roku najniższa krajowa (czyli minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę) wynosi w Polsce 2800 zł brutto. Jest to równowartość 2061,67 zł netto, czyli „na rękę” i to właśnie tyle powinna wynosić płaca minimalna na pełen etat — tak wynika z Rozporządzenia Rady Ministrów, które weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. Natomiast osoby do 26. roku życia, zwolnione z podatku dochodowego, powinny zarabiać co najmniej 2199 zł netto.

 

A jak obliczyć stawkę za niepełny wymiar czasu pracy? Najniższa krajowa na 3/4 etatu wynosi 2100 zł brutto (1568 zł netto), a przy pracy na pół etatu — 1400 zł brutto (1074,33 zł netto).

 

Co istotne, do końca 2016 roku pracodawca miał prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku jego pracy, ale nie więcej niż do 80% płacy minimalnej. Jednak od 2017 roku te przepisy już nie obowiązują — nawet nowo zatrudniony pracownik, który ma umowę o pracę, musi zarabiać co najmniej najniższą krajową.

 

Ponadto każdego roku płaca minimalna podlega negocjacjom w ramach Rady Dialogu Społecznego — tak wynika z art. 2 Ustawy z dn. 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przykładowo, najniższa krajowa w 2020 roku wynosiła 2600 zł (czyli o 200 zł brutto mniej niż w 2021), a w 2019 roku — 2250 zł brutto.

 

2. Ile wynosi najniższa krajowa na godzinę na umowie zlecenie?

 

Od 2017 roku wprowadzono również minimalną stawkę godzinową dla wybranych umów zlecenie. Dotyczy ona:

 

  • osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej
  • samozatrudnionych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową i samodzielnie wykonujących zadania, które wynikają z umowy.

 

W takim przypadku najniższa krajowa stawka godzinowa na umowie zlecenie wynosi 18,30 zł brutto, czyli 12 zł netto. Wynagrodzenie uczniów i studentów do 26. roku życia nie jest opodatkowane ani ozusowane, dlatego w ich przypadku minimalna stawka netto również wyniesie 18,30 zł.

 

Niestety, najniższa krajowa nie dotyczy osób pracujących na umowie o dzieło:

 

W przypadku umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła o charakterze materialnym lub niematerialnym — niezależnie od czasu oraz wysiłku, który w pracę nad nim zostanie włożony. Umowa o dzieło nie jest więc odpowiednia do regulowania stosunków, które są przedmiotem umów o pracę oraz zastępujących je w niektórych przypadkach umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług (do których stosuje się przepisy o zleceniu); z tego względu umowa o dzieło pozostaje poza zakresem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

3. Najniższa krajowa za granicą. Na jaką płacę minimalną możesz liczyć?

 

W poszukiwaniu lepszego życia wielu Polaków decyduje się pracować za granicą. Zatem jak wygląda kwestia minimalnego wynagrodzenia w innych państwach?

 

Oto stawki godzinowe obowiązujące w krajach, do których Polacy emigrują najczęściej:

 

Najniższa krajowa na godzinę za granicą (stawka brutto)

 

Niemcy

Od 1 stycznia najniższa krajowa w Niemczech to 9,50 euro brutto na godzinę (ok. 43 zł brutto).

 

Anglia

Najniższa krajowa w Anglii od 1 kwietnia wynosi 8,91 funta na godzinę brutto (ok. 46 zł brutto).

 

Norwegia

Zarobki w Norwegii są bardzo atrakcyjnie — najniższa krajowa to 181,43 koron brutto na godzinę (ok. 78 zł brutto).

 

Holandia

Płaca minimalna w Holandii wynosi obecnie 9,72 euro na godzinę brutto (ok. 44 zł brutto).

 

USA

Najniższa krajowa w Stanach Zjednoczonych różni się w zależności od regionu i może wynosić od 7,25 do 15 dolarów brutto na godzinę (ok. 27–55 zł brutto).

 

Jak widać, na tle tych stawek najniższa krajowa w Polsce wypada blado. Jednak planując przeprowadzkę, warto wziąć pod uwagę też koszty utrzymania w danym państwie — a te są zwykle o wiele wyższe.

 

Praca za granicą nie jest dla Ciebie? Sprawdź, jak zarabiać w domu albo jak zmienić pracę, jeśli zarobki w Twojej obecnej firmie Cię nie satysfakcjonują.

 

Zobacz również: Kosiniakowe 2021: wniosek. Dla kogo świadczenie rodzicielskie?

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

kreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

Jeśli masz dodatkowe pytania na temat najniższej krajowej, zadaj mi je w komentarzu pod tym artykułem.

Oceń ten artykuł: najnizsza krajowa
Średnia: 4.92 (12 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło

O autorze

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo