1. Nagroda jubileuszowa w budżetówce: komu i za co? Zasady

Nagroda jubileuszowa w budżetówce: komu i za co? Zasady

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Pracownicy to fundament każdego zakładu pracy — w końcu to ich zaangażowanie, lojalność i ciężka praca tworzą sukces organizacji. Dlatego w dowód wdzięczności wiele firm i instytucji przyznaje swoim pracownikom nagrody jubileuszowe.

Tutaj przeczytasz, czym jest nagroda jubileuszowa i jak ją wyliczyć dla różnych zawodów w budżetówce. Dowiesz się też, komu takie świadczenie przysługuje i co należy zrobić, by je dostać.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Nagroda jubileuszowa — komu przysługuje i jak ją dostać?

Nagroda jubileuszowa to świadczenie pieniężne, przyznawane pracownikowi z okazji określonego jubileuszu pracy w firmie. Najczęściej jest to okrągła rocznica — np. 15, 20, 30 czy 40 lat pracy. Taki bonus zwykle wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Co istotne — nagroda jubileuszowa przysługuje z tytułu osiągniętego stażu pracy, dlatego trzeba go udokumentować (np. za pomocą świadectwa pracy).

Ponadto pracownik sam musi się o takie świadczenie upomnieć, a następnie dostarczyć pracodawcy wszystkie dokumenty potwierdzające jego staż pracy. Jeśli tego nie zrobi, pracodawca nie wypłaci mu nagrody jubileuszowej — a warto pamiętać, że roszczenie o jej wypłatę przedawnia się po 3 latach. Na szczęście nie ma to wpływu na prawo do kolejnych świadczeń.

Mimo że nagroda jubileuszowa jest jednym z uprawnień pracowniczych, przepisów o niej nie znajdziesz w Kodeksie pracy. Ten benefit regulują bowiem akty prawne dotyczące konkretnych zawodów publicznych. A w firmach prywatnych: układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania i/lub sama treść umów o pracę.

Aby otrzymać nagrodę jubileuszową, należy uwzględnić:

Do stażu jubileuszowego nie wlicza się natomiast:

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa?

Najczęściej nagrody jubileuszowe otrzymują pracownicy budżetówki:

 • nauczyciele
 • policjanci
 • pracownicy służby zdrowia
 • pracownicy służby cywilnej
 • pracownicy urzędów skarbowych
 • samorządowcy.

A na mocy odrębnych przepisów — również pracownicy instytucji kultury, bibliotekarze i górnicy. Nagrody jubileuszowe mogą wypłacać pracownikom również prywatne firmy, o ile uwzględnią to w swoich przepisach wewnętrznych.

Możliwa jest również wcześniejsza wypłata nagrody jubileuszowej w związku z przejściem na emeryturę. Jeśli jakiemuś pracownikowi brakuje do pełnego jubileuszu mniej niż 12 miesięcy, to pracodawca i tak wypłaci mu należne świadczenie — trzeba go tylko o tym poinformować.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Nagroda jubileuszowa w budżetówce — jak liczyć?

Wysokość nagrody jubileuszowej zależy od wewnętrznych regulacji zakładu pracy lub odrębnych przepisów dla różnych zawodów. Inaczej oblicza się nagrodę jubileuszową dla nauczyciela, a inaczej dla urzędnika lub policjanta.

Oto ogólna wysokość nagród jubileuszowych w budżetówce:

 • za 20 lat pracy — 75% miesięcznego wynagrodzenia 
 • za 25 lat pracy — 100% miesięcznego wynagrodzenia
 • za 30 lat pracy — 150% miesięcznego wynagrodzenia
 • za 35 lat pracy — 200% miesięcznego wynagrodzenia
 • za 40 lat pracy — 300% miesięcznego wynagrodzenia 
 • za 45 lat pracy — 400% miesięcznego wynagrodzenia.

Na taki bonus mogą liczyć urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej oraz pracownicy samorządów.

Nagroda jubileuszowa nauczycieli

Przyznawanie nagród jubileuszowych nauczycielom regulują Karta Nauczyciela oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania.

Przepisy stanowią, że nagroda jubileuszowa dla nauczycieli wynosi:

 • za 20 lat pracy — 75% wynagrodzenia miesięcznego
 • za 25 lat pracy — 100% wynagrodzenia miesięcznego
 • za 30 lat pracy — 150% wynagrodzenia miesięcznego
 • za 35 lat pracy — 200% wynagrodzenia miesięcznego
 • za 40 lat pracy — 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Póki co, ustawodawca nie przewidział nagrody jubileuszowej dla nauczycieli za 45 lat pracy. Jednak możliwe, że w przyszłości to się zmieni.

Nagroda jubileuszowa — policja

Kwestię nagród jubileuszowych w policji reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego

Oto wysokość nagrody jubileuszowej dla policjantów:

 • 75% miesięcznego uposażenia zasadniczego — po 20 latach służby
 • 100% miesięcznego uposażenia zasadniczego — po 25 latach służby
 • 150% miesięcznego uposażenia zasadniczego — po 30 latach służby
 • 200% miesięcznego uposażenia zasadniczego — po 35 latach służby
 • 300% miesięcznego uposażenia zasadniczego — po 40 latach służby.

W tym wypadku do miesięcznego uposażenia wlicza się również wszystkie dodatki o charakterze stałym.

3. Jak obliczyć nagrodę jubileuszową? [+ Kalkulator]

Żeby dowiedzieć się, ile wynosi Twoja nagroda jubileuszowa, musisz znać dwie rzeczy: swój staż pracy oraz zasady przyznawania świadczenia w Twoim zakładzie pracy.

Staż pracy możesz wyliczyć m.in. w kalkulatorze Gofin. Wystarczy, że dodasz do siebie długości wszystkich okresów przepracowanych na UoP oraz innych, przewidzianych przepisami (np. 5 lat studiów dziennych, prowadzenie gospodarstwa rolnego itd.).

Następnie sprawdź, jak dokładnie liczy się wysokość wynagrodzenia w Twoim przypadku. Np. przy liczeniu nagrody jubileuszowej pracownika samorządowego korzysta się z zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Z kolei w policji bierze się pod uwagę też wszystkie dodatki o charakterze stałym.

Ponadto do nagrody jubileuszowej nie wlicza się urlopu ani innych nieobecności. Podstawą jest średnia pensja z trzech miesięcy przed jubileuszem.

Jeśli zaś pracownik nie przepracował pełnego wymiaru czasu pracy w trakcie tych trzech miesięcy, to należy:

 1. Podzielić jego wynagrodzenie z ostatnich trzech miesięcy przez liczbę dni, które faktycznie przepracował.
 2. Pomnożyć tę wartość przez liczbę dni, które powinien przepracować zgodnie z grafikiem.
 3. Podzielić uzyskany wynik przez 3.

Przykład:

Pracownik zarobił 9874 zł w 3 miesiące i przepracował 50 dni. Powinien przepracować 63 dni.

Podstawa do obliczenia jego nagrody jubileuszowej wyniesie: (9874 zł : 50 dni) × 63 dni : 3 = 4147,08 zł.

Jeśli jego staż pracy wynosi 35 lat i przysługuje mu nagroda jubileuszowa w wysokości 200% miesięcznego wynagrodzenia, to w tym wypadku wyniesie ona: 4147,08 zł × 200% = 8294,16 zł.

Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, czy przysługuje Ci nagroda jubileuszowa oraz jak ją obliczyć, skontaktuj się z działem kadr w swoim zakładzie pracy.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Ubiegasz się o nagrodę jubileuszową i masz więcej pytań? A może otrzymałeś już takie świadczenie? Zostaw komentarz pod tym artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?


Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Nagroda jubileuszowa

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: