1. Książeczka sanepidowska: jak i gdzie wyrobić [+ cena]

Książeczka sanepidowska: jak i gdzie wyrobić [+ cena]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Aplikujesz do pracy w gastronomii lub zawodzie, który wymaga kontaktu z wieloma ludźmi albo dziećmi do 6. roku życia? Pracodawca będzie wymagał od Ciebie ważnej książeczki sanepidowskiej. Tylko co to właściwie znaczy?

 

W tym artykule wyjaśnię Ci, jak wyrobić książeczkę sanepidowską, ile to kosztuje i na czym polegają badania sanitarno-epidemiologiczne. Podpowiem Ci również, gdzie kupić książeczkę sanepidu i jak wpisać ją do CV. Dzięki tej wiedzy unikniesz zbędnych kosztów i komplikacji.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

 

Zacznijmy od tego, że książeczka sanepidowska to nazwa potoczna. W 2008 roku, na mocy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zastąpiły ją badania do celów sanitarno-epidemiologicznych. Różnica polega na tym, że dziś — zamiast zielonej książeczki zdrowia — dostaniesz po prostu orzeczenie lekarskie.

 

W praktyce więc zmieniła się tylko nazwa — wymóg badań jest taki sam. Co więcej, część pracodawców nadal nazywa orzeczenie książeczką sanepidowską. Dlatego w tym artykule będę używać obu tych nazw zamiennie.

 

Ale po kolei.

 

Jak wyrobić książeczkę sanepidu krok po kroku?

 

  1. Weź od pracodawcy skierowanie na badania sanitarno-epidemiologiczne. Pamiętaj, że nie jest to skierowanie na badania lekarskie, a zupełnie inny dokument.

 

  1. Idź ze skierowaniem do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

  1. Po trzech dniach oddaj materiał do badań.

 

  1. Poczekaj na wyniki.

 

  1. Udaj się do lekarza medycyny pracy, który na podstawie wywiadu lekarskiego i wyników wyda Ci orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne.

 

Na czym polegają badania do celów sanitarno-epidemiologicznych?

 

Badania sanepidowskie polegają na analizie trzech próbek kału z trzech kolejnych dni. Próbki pobiera się do specjalnych pojemniczków, które można kupić w aptece albo otrzymać za darmo w stacji sanitarno-epidemiologicznej po okazaniu skierowania.

 

Celem badań jest wykrycie bakterii z grupy Salmonella (które mogą wywołać m.in. zatrucia pokarmowe, dur brzuszny i sepsę) oraz Shigella (powodujących czerwonkę).

 

Do badań wystarczy śladowa ilość kału z każdego dnia. Każdy pojemnik należy opisać zgodnie z zaleceniami laboratorium, uwzględniając datę i godzinę pobrania próbki. Do czasu przekazania pojemniki należy przechowywać w lodówce.

 

Ile jest ważna książeczka sanepidowska?

 

Orzeczenie lekarskie może zostać wydane bezterminowo albo na rok, 2 lub 3 lata. Nie musisz jednak powtarzać badania. Wystarczy, że przed upływem ważności orzeczenia ponownie udasz się z wynikiem do lekarza medycyny pracy — chyba że zgubiłeś książeczkę sanepidowską, a Twoje laboratorium nie chce Ci wydać kopii badania.

 

Warto pamiętać, że książeczka sanepidu nie jest ważna za granicą. Większość krajów nie ma własnego odpowiednika tego dokumentu. Ale możliwe, że przed podjęciem pracy za granicą w restauracji, szpitalu lub sklepie czekają Cię badania lekarskie w miejscowej przychodni.

 

Kto musi wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne?

 

Według przepisów obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają osoby, które w pracy mają kontakt z nieopakowaną żywnością albo pojemnikami na żywność i/lub te, których praca wymaga stałego i bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, w tym z dziećmi do 6. roku życia.

 

Ważne orzeczenie lekarskie musi więc posiadać nie tylko kucharz, kelner czy piekarz, ale też m.in. pracownik sklepu spożywczego, hostessa, kosmetyczka, fryzjer, lekarz, pielęgniarka, przedszkolanka, nauczycielka czy opiekunka do dzieci. Jednym słowem — każdy, kto w pracy mógłby przenieść zakażenie drogą kropelkowo-powietrzną i powietrzno-pyłową na inne osoby.

 

Wybrane stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce

 

Nie wiesz, gdzie zgłosić się na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych? Oto adresy stacji sanepidu w wybranych miastach w Polsce:

 

Sanepid Wrocław

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu

ul. Składowa 1/3

 

Sanepid Poznań

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu

ul. Zygmunta Noskowskiego 23

 

Sanepid Kraków

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie

ul. Prądnicka 76

 

Sanepid Gdańsk

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku

ul. Dębinki 4

 

Sanepid Łódź

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi

ul. Wodna 40

 

Sanepid Warszawa

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie

ul. Żelazna 79

 

Sanepid Lublin

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie

ul. Pielęgniarek 6

 

Sanepid Szczecin

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie

ul. Spedytorska 6/7

 

Badania sanitarno-epidemiologiczne możesz też wykonywać w prywatnych laboratoriach na swój koszt. W takim wypadku nie musisz mieć skierowania od pracodawcy.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Książeczka sanepidowska — cena. Gdzie ją kupić i ile kosztują badania?

 

Koszt wyrobienia książeczki sanepidowskiej wynosi od 150 do 200 zł. W tej cenie zawierają się badania sanitarno-epidemiologiczne (60–100 zł) oraz wizyta u lekarza, za którą zapłacisz od 50 do 100 zł. Ale koszt pustej książeczki zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych to zaledwie 2–6 zł.

 

Co do zasady, to pracodawca pokrywa wszelkie koszty związane z przygotowaniem i dopuszczeniem pracownika do wykonywania pracy. Jednak w praktyce większość firm wymaga od kandydatów posiadania już ważnej książeczki sanepidu.

 

Gdzie kupić książeczkę sanepidowską?

 

Jak już wspomnieliśmy — książeczka sanepidu jako taka nie obowiązuje już od ponad 10 lat. Mimo to różne sklepy papiernicze i internetowe, np. Allegro, nadal mają je w swojej ofercie. Poza tym niektórzy pracodawcy wciąż wolą zbierać dokumentację medyczną w takiej formie (przepisy tego nie zabraniają).

 

Nie jest jednak tajemnicą, że nawet co druga książeczka sanepidowska może być podrobiona. A jak donosi Gazeta Wyborcza, w sieci pełno jest ofert od fałszerzy, którzy oferują podrobione orzeczenia lekarskie w cenie 100–120 zł za sztukę. Nie polecamy tego rozwiązania — art. 270 Kodeksu karnego stwierdza, że za posługiwanie się fałszywym dokumentem grozi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

 

3. CV a książeczka sanepidowska — gdzie ją wpisać?

 

Już wiesz, że pracodawcy preferują kandydatów z ważną książeczką sanepidu. Ale gdzie ją wpisać do CV?

 

Książeczkę sanepidowską najlepiej zamieścić w sekcji Umiejętności specjalistyczne albo Informacje dodatkowe w CV. Wystarczy, że użyjesz formułki: aktualne badania do celów sanitarno-epidemiologicznych. W tym samym miejscu w CV możesz też wpisać prawo jazdy, kursy i szkolenia albo posiadane certyfikaty.

 

O książeczce sanepidowskiej nie warto za to pisać w liście motywacyjnym. W tym dokumencie lepiej skupić się na tym, co Cię wyróżnia i zawrzeć informacje, na które zabrakło Ci miejsca w curriculum vitae.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Masz więcej pytań na temat książeczki sanepidowskiej lub uważasz, że jakaś kwestia wymaga rozwinięcia? Zadaj mi pytanie w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ksiazeczka sanepidowska

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.44  (9 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: