Jakie studia wybrać w 2021: najlepsze i przyszłościowe kierunki

Zastanawiasz się, jakie perspektywy zawodowe oferuje Twój kierunek studiów? Nie wiesz, czy podjąłeś dobrą decyzję przy jego wyborze? A może myślisz o zmianie ścieżki edukacji i chcesz wybrać najlepszą alternatywę?

 

W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Poniżej znajdziesz najnowsze badania i statystyki, dzięki którym dowiesz się, które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe i co warto studiować, aby łatwo znaleźć pracę i dobrze zarabiać.

 

Zamiast kierować się subiektywnymi opiniami znajomych oraz rodziny, sprawdź, czego tak naprawdę oczekują pracodawcy. Dowiedz się, jaki kierunek studiów wybrać, aby odnieść sukces na rynku pracy. W ostatniej sekcji znajdziesz także wskazówki, jak zdobyć kwalifikacje, których poszukują pracodawcy.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

kreator cv

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Po jakich kierunkach łatwo znajdziesz pracę?

 

Przyjrzyjmy się najpierw potrzebom pracodawców. Z raportu „Rynek pracy specjalistów 2018” wynika, że w zeszłym roku najwięcej ofert pracy pojawiło się w poniższych branżach:

 

 • handel i sprzedaż (31%)
 • obsługa klienta (22%)
 • IT (15%)
 • finanse (14%)
 • inżynieria (12%).

 

Co ciekawe, najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w budownictwie (o 23%), produkcji (o 21%), inżynierii (o 21%), logistyce (o 20%) i nieruchomościach (o 18%). Można więc przypuszczać, że absolwenci kierunków związanych z tym branżami, w najbliższym czasie nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

 

Z kolei z raportu Hays wynika, że w 2019 roku pracodawcy prowadzili procesy rekrutacyjne głównie w poniższych specjalizacjach:

 

 • produkcja (18%)
 • sprzedaż (16%)
 • IT (16%)
 • finanse i księgowość (10%)
 • inżynieria (8%).

 

Bazując na statystykach można więc stwierdzić, że bezrobocie nie grozi absolwentom kierunków studiów związanych ze: 

 

 • sprzedażą
 • IT
 • produkcją
 • finansami
 • a także po kierunkach inżynierskich.

 

Warto zajrzeć także do rankingu szkół wyższych Perspektywy. Po wybraniu interesującego Cię kierunku możesz rozwinąć tabelę i zobaczyć oceny dla poszczególnych uczelni w kategorii „Ekonomiczne losy absolwentów”.

 

Jest to wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów oraz stopniem ich zatrudnienia według danych z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych to kolejny serwis, który powinieneś odwiedzić. Znajdziesz tam m.in. ranking z listą kierunków z podziałem na uczelnie, po których ryzyko bezrobocia jest najmniejsze.

 

Oto przykładowa lista kierunków studiów w województwie mazowieckim z podziałem na uczelnie, po których prawdopodobieństwo bezrobocia wyniosło 0%:

 

 1. Informatyka (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
 2. Automatyka i robotyka (Politechnika Warszawska)
 3. Inżynieria biomedyczna (Politechnika Warszawska)
 4. Informatyka (Politechnika Warszawska)
 5. Lotnictwo i Kosmonautyka (Politechnika Warszawska)
 6. Telekomunikacja (Politechnika Warszawska)
 7. Energetyka i chemia jądrowa (Uniwersytet Warszawski)
 8. Matematyka (Uniwersytet Warszawski)
 9. Informatyka (Uniwersytet Warszawski)
 10. Informatyka i ekonometria (Uniwersytet Warszawski)
 11. Sztuka mediów (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
 12. Socjologia (Collegium Civitas w Warszawie)
 13. Stosunki międzynarodowe (Collegium Civitas w Warszawie)
 14. Inżynieria nanostruktur (Uniwersytet Warszawski)
 15. Zarządzanie środowiskiem (Uniwersytet Warszawski)
 16. Bioinformatyka i biologia systemów (Uniwersytet Warszawski)
 17. Studia filologiczno-kulturoznawcze (Uniwersytet Warszawski)
 18. Finanse i rachunkowość (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie)
 19. Turystyka i rekreacja (Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji)
 20. Wzornictwo (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu)
 21. E-biznes (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
 22. Zarządzanie (Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie)
 23. Finanse i rachunkowość (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
 24. Fotonika (Politechnika Warszawska)

 

(Dane dotyczą absolwentów studiów stacjonarnych II stopnia z 2017 r., bez doświadczenia zawodowego, w województwie mazowieckim.)

 

Ranking ten możesz dowolnie modyfikować. Warto więc użyć filtrów i dopasować go do swoich potrzeb. Możesz w nim wybrać m.in. kierunek i obszar nauki, formę oraz poziom studiów, a także województwo, w którym mieszkasz lub zamierzasz studiować.

 

2. Po jakich kierunkach studiów będziesz zarabiał najwięcej?

 

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką w najnowszym raporcie przyjrzała się oczekiwaniom finansowym młodych Polaków. Z badania wynika, że 40% z nich na początku kariery chce zarabiać co najmniej 2000 zł „na rękę”. 36% zadowoli się pensją 2000–3000 zł netto. 13% osób wchodzących na rynek pracy chce zarabiać „na rękę” ponad 10 tys. zł.

 

Jednocześnie młodzi Polacy oczekują, że w ciągu 10–15 lat kariery ich zarobki będą nawet trzy razy wyższe. Jak te plany wyglądają w na tle realiów rynku pracy?

 

Pensjom absolwentom przyjrzał się serwis Pracuj.pl. Przeciętne zarobki brutto osób z doświadczeniem poniżej 3 lat dla poszczególnych specjalizacji prezentują się następująco:

 

Najbardziej opłacalne kierunki studiów (zarobki brutto absolwentów z doświadczeniem poniżej 3 lat):

 

 • informatyka — 5700 zł
 • elektronika telekomunikacyjna — 4900 zł
 • automatyka i robotyka — 4700 zł
 • lotnictwo i kosmonautyka — 4700 zł
 • farmacja — 4600 zł
 • zarządzanie i marketing — 4500 zł
 • elektrotechnika — 4300 zł
 • inżynieria biomedyczna — 4200 zł
 • matematyka — 4100 zł

 

Jeszcze bardziej szczegółowe informacje o zarobkach po studiach możesz znaleźć we wspomnianym wcześniej Ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. W tym przypadku ranking prezentuje się następująco.

 

10 kierunków z podziałem na uczelnie, których absolwenci zarabiają najlepiej (rok uzyskania dyplomu: 2017 r., kwoty brutto):

 

 1. Informatyka — niestacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) — 9605 zł
 2. Analiza danych big data — niestacjonarne II stopnia (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) — 9231 zł
 3. Informatyka analityczna — stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) — 9058 zł
 4. Informatyka — stacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) — 8972 zł
 5. Informatyka — niestacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) — 8826 zł
 6. Mechatronika — niestacjonarne I stopnia (Uczelnia Jana Wyżykowskiego) — 8679 zł
 7. Zarządzanie — niestacjonarne II stopnia (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie) — 8654 zł
 8. Informatyka — niestacjonarne II stopnia (Politechnika Warszawska) — 8398 zł
 9. Informatyka — stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Warszawski) — 8344 zł
 10.  Informatyka — niestacjonarne I stopnia (Uniwersytet Warszawski) — 8306 zł

 

Jak widać, w TOP10 najbardziej „opłacalnych” kierunków studiów aż 7 razy pojawia się informatyka. Warto zauważyć, że również siedem razy pojawiają się studia niestacjonarne. 

 

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jeśli chodzi o zarobki na początkowym etapie kariery, studiowanie w trybie dziennym nie jest najlepszym wyborem. Prawdopodobnie przewaga studiów niestacjonarnych wynika z tego, że pozwalają one jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe. Dzięki temu absolwenci wchodzą na rynek pracy z bogatszym CV studenta.

 

Ciekawe badanie przeprowadziła agencja rekrutacyjna Aaron Wallis. Jej eksperci przyjrzeli się ścieżce edukacji 100 najbogatszych ludzi na świecie. Okazuje się, że aż 75% z nich uzyskało dyplom wyższej uczelni. Jakie kierunki kończyli? 22 miliarderów jest inżynierami, 16 studiowało biznes, 11 finanse lub ekonomię, 6 prawo, 4 informatykę, 3 sztukę, po 2 filozofię, politologię, język angielski, historię i matematykę, a po jednym — medycynę, fizykę i psychologię.

 

Statystyki jasno pokazują, że studia na kierunkach ścisłych to zdecydowanie najkrótsza droga do satysfakcjonującej pensji. Jednak sam dyplom uczelni wyższej nie gwarantuje sukcesu na rynku pracy. Jakie jeszcze kwalifikacje są kluczowe dla pracodawców?

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

3. Jakich kompetencji u absolwentów szukają pracodawcy

 

Pamiętaj, że na współczesnym rynku pracy często bardziej od dyplomu cenione są konkretne umiejętności twarde i miękkie. Które z nich są najważniejsze dla pracodawców i warto je rozwijać już podczas studiów?

 

We wspomnianym raporcie Hays aż 43% pracodawców przyznało, że poszukuje kandydatów z umiejętnościami technicznymi, a jednocześnie dla 39% są to kompetencje najtrudniejsze do pozyskania. 32% firm szuka osób ze zdolnościami menedżerskimi, 27% wskazuje kompetencje IT i cyfrowe, 26% — sprzedażowe, 16% — językowe, a 14% — finansowe i księgowe.

 

Z kolei LinkedIn przyjrzał się trendom w rekrutacji, które będą kluczowe w najbliższej przyszłości. Wśród nich znalazło się m.in. przywiązywanie większej wagi do umiejętności miękkich (91% wskazań) oraz zawodowej elastyczności (72%). Co ciekawe, aż 92% rekruterów uważa, że kompetencje miękkie są tak samo istotne lub ważniejsze od umiejętności specjalistycznych.

 

Za najważniejsze w 2019 roku umiejętności miękkie LinkedIn uważa kreatywność, siłę perswazji (np. w sprzedaży), zespołowość i zdolność do współpracy, zdolność adaptacji oraz zarządzanie czasem.

 

Z kolei w ankiecie przeprowadzonej przez CareerBuilder, najwięcej rekruterów wskazuje etykę pracy i niezawodność (po 73% wskazań), pozytywne nastawienie (72%), wewnętrzną motywację (66%), zespołowość (60%), zorganizowanie i wielozadaniowość (57%), umiejętność pracy pod presją (57%), komunikatywność (56%), elastyczność (51%) oraz pewność siebie (46%).

 

Co ciekawe, to właśnie brak wiary w siebie stanowi dla młodych kandydatów jedną z głównych przeszkód na początku kariery. W raporcie badawczym „Student w pracy 2017” wśród największych problemów podczas poszukiwania pierwszego zajęcia, wskazali oni brak pewności siebie (33% wskazań), niską samoocenę (29%) i nieśmiałość (25%).

 

Umiejętności, których pracodawcy szukają u absolwentów — podsumowanie:

 

 • techniczne
 • menedżerskie
 • IT i cyfrowe
 • sprzedażowe
 • językowe
 • finansowe i księgowe
 • zdolność adaptacji i elastyczność
 • kreatywność
 • siła perswazji
 • zespołowość
 • zarządzanie czasem
 • niezawodność
 • odporność na presję i stres
 • komunikatywność
 • pewność siebie

 

4. Jak w czasie studiów zdobyć cenne umiejętności? 6 najważniejszych porad

 

Wiele osób od razu po skończeniu studiów ma problem ze znalezieniem pracy. Powód? Brak doświadczenia i praktycznych umiejętności. Jeśli nie chcesz mieć takiego problemu, powinieneś rozwijać się zawodowo już w trakcie studiów. Na szczęście jest na to wiele sposobów.

 

 1. Przede wszystkim poszukaj stażu, praktyk lub wolontariatu.

 

Najlepiej związanych z branżą lub stanowiskiem, z którymi wiążesz swoją zawodową przyszłość. Nawet jeśli przez jakiś czas będziesz musiał pracować za darmo, to zdobędziesz bezcenne doświadczenie. Poza tym pracodawcy często zatrudniają na stałe swoich praktykantów i stażystów.

 

 1. Działaj w kołach naukowych lub samorządzie studenckim.

 

Taka dodatkowa działalność pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów. Będzie też sygnałem dla pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i chętną do pracy.

 

 1. Bierz udział w kursach i szkoleniach.

 

Dzięki nim zdobędziesz praktyczne umiejętności i będziesz miał czym pochwalić się pracodawcy w swoim pierwszym CV. Wybieraj takie szkolenia, które się związane z Twoimi zainteresowaniami oraz ścieżką zawodową, którą chcesz obrać.

 

 1. Bierz udział w targach pracy i innych wydarzeniach dla studentów.

 

To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o warunkach pracy w Twoich wymarzonych firmach i branżach. Na targach pracy możesz porozmawiać z przedstawicielami pracodawców, zostawić swoje CV, a nawet przejść ekspresową rozmowę kwalifikacyjną.

 

 1. Poszukaj ciekawej pracy dorywczej.

 

Nie musisz od razu pracować na pełen etat. Na początek możesz dorabiać np. w weekendy lub pracując zdalnie. Postaraj się jednak wybrać ofertę, która w jakimś stopniu wiąże się z Twoją pasją, kierunkiem studiów lub zawodem, który chcesz wykonywać w przyszłości.

 

 1. Odwiedź swoje Biuro Karier.

 

Funkcjonują one na większości uczelni. W Biurze Karier możesz dowiedzieć się więcej o swoich perspektywach zawodowych i zasięgnąć porady doradcy zawodowego. Znajdziesz tam również oferty praktyk, stażów, a nawet normalnie płatnej pracy dla studentów.

 

Wciąż zastanawiasz się, jakie studia wybrać? Wahasz się między kilkoma kierunkami? A może chcesz zmienić swoją obecną ścieżkę edukacji? Podziel się swoimi wątpliwościami w komentarzu poniżej. Być może wspólnie uda nam się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Oceń ten artykuł: kierunki studiow
Średnia: 4.21 (34 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo