1. Jakie studia wybrać w 2024: najlepsze i przyszłościowe kierunki

Jakie studia wybrać w 2024: najlepsze i przyszłościowe kierunki

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zastanawiasz się, jakie perspektywy zawodowe oferuje Twój kierunek studiów? Nie wiesz, czy podjąłeś dobrą decyzję przy jego wyborze? A może myślisz o zmianie ścieżki edukacji i chcesz wybrać najlepszą alternatywę?

W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. Poniżej znajdziesz najnowsze badania i statystyki, dzięki którym dowiesz się, które kierunki studiów są najbardziej przyszłościowe i co warto studiować, aby łatwo znaleźć pracę i dobrze zarabiać.

Zamiast kierować się subiektywnymi opiniami znajomych oraz rodziny, sprawdź, czego tak naprawdę oczekują pracodawcy. Dowiedz się, jaki kierunek studiów wybrać, aby odnieść sukces na rynku pracy. W ostatniej sekcji znajdziesz także wskazówki, jak zdobyć kwalifikacje, których poszukują pracodawcy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Po jakich kierunkach łatwo znajdziesz pracę?

Przyjrzyjmy się najpierw potrzebom pracodawców. Z raportu „Rynek pracy specjalistów 2018” wynika, że w zeszłym roku najwięcej ofert pracy pojawiło się w poniższych branżach:

 • handel i sprzedaż (31%)
 • obsługa klienta (22%)
 • IT (15%)
 • finanse (14%)
 • inżynieria (12%).

Co ciekawe, najbardziej wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów w budownictwie (o 23%), produkcji (o 21%), inżynierii (o 21%), logistyce (o 20%) i nieruchomościach (o 18%). Można więc przypuszczać, że absolwenci kierunków związanych z tym branżami, w najbliższym czasie nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy.

Z kolei z raportu Hays wynika, że w 2019 roku pracodawcy prowadzili procesy rekrutacyjne głównie w poniższych specjalizacjach:

 • produkcja (18%)
 • sprzedaż (16%)
 • IT (16%)
 • finanse i księgowość (10%)
 • inżynieria (8%).

Bazując na statystykach można więc stwierdzić, że bezrobocie nie grozi absolwentom kierunków studiów związanych ze: 

 • sprzedażą
 • IT
 • produkcją
 • finansami
 • a także po kierunkach inżynierskich.

Warto zajrzeć także do rankingu szkół wyższych Perspektywy. Po wybraniu interesującego Cię kierunku możesz rozwinąć tabelę i zobaczyć oceny dla poszczególnych uczelni w kategorii „Ekonomiczne losy absolwentów”.

Jest to wskaźnik mierzony wysokością zarobków absolwentów oraz stopniem ich zatrudnienia według danych z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych to kolejny serwis, który powinieneś odwiedzić. Znajdziesz tam m.in. ranking z listą kierunków z podziałem na uczelnie, po których ryzyko bezrobocia jest najmniejsze.

Oto przykładowa lista kierunków studiów w województwie mazowieckim z podziałem na uczelnie, po których prawdopodobieństwo bezrobocia wyniosło 0%:

 1. Informatyka (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
 2. Automatyka i robotyka (Politechnika Warszawska)
 3. Inżynieria biomedyczna (Politechnika Warszawska)
 4. Informatyka (Politechnika Warszawska)
 5. Lotnictwo i Kosmonautyka (Politechnika Warszawska)
 6. Telekomunikacja (Politechnika Warszawska)
 7. Energetyka i chemia jądrowa (Uniwersytet Warszawski)
 8. Matematyka (Uniwersytet Warszawski)
 9. Informatyka (Uniwersytet Warszawski)
 10. Informatyka i ekonometria (Uniwersytet Warszawski)
 11. Sztuka mediów (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie)
 12. Socjologia (Collegium Civitas w Warszawie)
 13. Stosunki międzynarodowe (Collegium Civitas w Warszawie)
 14. Inżynieria nanostruktur (Uniwersytet Warszawski)
 15. Zarządzanie środowiskiem (Uniwersytet Warszawski)
 16. Bioinformatyka i biologia systemów (Uniwersytet Warszawski)
 17. Studia filologiczno-kulturoznawcze (Uniwersytet Warszawski)
 18. Finanse i rachunkowość (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie)
 19. Turystyka i rekreacja (Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji)
 20. Wzornictwo (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu)
 21. E-biznes (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie)
 22. Zarządzanie (Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie)
 23. Finanse i rachunkowość (Akademia Finansów i Biznesu Vistula)
 24. Fotonika (Politechnika Warszawska)

(Dane dotyczą absolwentów studiów stacjonarnych II stopnia z 2017 r., bez doświadczenia zawodowego, w województwie mazowieckim.)

Ranking ten możesz dowolnie modyfikować. Warto więc użyć filtrów i dopasować go do swoich potrzeb. Możesz w nim wybrać m.in. kierunek i obszar nauki, formę oraz poziom studiów, a także województwo, w którym mieszkasz lub zamierzasz studiować.

2. Po jakich kierunkach studiów będziesz zarabiał najwięcej?

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką w najnowszym raporcie przyjrzała się oczekiwaniom finansowym młodych Polaków. Z badania wynika, że 40% z nich na początku kariery chce zarabiać co najmniej 2000 zł „na rękę”. 36% zadowoli się pensją 2000–3000 zł netto. 13% osób wchodzących na rynek pracy chce zarabiać „na rękę” ponad 10 tys. zł.

Jednocześnie młodzi Polacy oczekują, że w ciągu 10–15 lat kariery ich zarobki będą nawet trzy razy wyższe. Jak te plany wyglądają w na tle realiów rynku pracy?

Pensjom absolwentom przyjrzał się serwis Pracuj.pl. Przeciętne zarobki brutto osób z doświadczeniem poniżej 3 lat dla poszczególnych specjalizacji prezentują się następująco:

Najbardziej opłacalne kierunki studiów (zarobki brutto absolwentów z doświadczeniem poniżej 3 lat):

 • informatyka — 5700 zł
 • elektronika telekomunikacyjna — 4900 zł
 • automatyka i robotyka — 4700 zł
 • lotnictwo i kosmonautyka — 4700 zł
 • farmacja — 4600 zł
 • zarządzanie i marketing — 4500 zł
 • elektrotechnika — 4300 zł
 • inżynieria biomedyczna — 4200 zł
 • matematyka — 4100 zł

Jeszcze bardziej szczegółowe informacje o zarobkach po studiach możesz znaleźć we wspomnianym wcześniej Ogólnopolskim systemie monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych. W tym przypadku ranking prezentuje się następująco.

10 kierunków z podziałem na uczelnie, których absolwenci zarabiają najlepiej (rok uzyskania dyplomu: 2017 r., kwoty brutto):

 1. Informatyka — niestacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) — 9605 zł
 2. Analiza danych big data — niestacjonarne II stopnia (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) — 9231 zł
 3. Informatyka analityczna — stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) — 9058 zł
 4. Informatyka — stacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) — 8972 zł
 5. Informatyka — niestacjonarne II stopnia (Politechnika Gdańska) — 8826 zł
 6. Mechatronika — niestacjonarne I stopnia (Uczelnia Jana Wyżykowskiego) — 8679 zł
 7. Zarządzanie — niestacjonarne II stopnia (Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie) — 8654 zł
 8. Informatyka — niestacjonarne II stopnia (Politechnika Warszawska) — 8398 zł
 9. Informatyka — stacjonarne II stopnia (Uniwersytet Warszawski) — 8344 zł
 10.  Informatyka — niestacjonarne I stopnia (Uniwersytet Warszawski) — 8306 zł

Jak widać, w TOP10 najbardziej „opłacalnych” kierunków studiów aż 7 razy pojawia się informatyka. Warto zauważyć, że również siedem razy pojawiają się studia niestacjonarne. 

Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jeśli chodzi o zarobki na początkowym etapie kariery, studiowanie w trybie dziennym nie jest najlepszym wyborem. Prawdopodobnie przewaga studiów niestacjonarnych wynika z tego, że pozwalają one jednocześnie zdobywać doświadczenie zawodowe. Dzięki temu absolwenci wchodzą na rynek pracy z bogatszym CV studenta.

Ciekawe badanie przeprowadziła agencja rekrutacyjna Aaron Wallis. Jej eksperci przyjrzeli się ścieżce edukacji 100 najbogatszych ludzi na świecie. Okazuje się, że aż 75% z nich uzyskało dyplom wyższej uczelni. Jakie kierunki kończyli? 22 miliarderów jest inżynierami, 16 studiowało biznes, 11 finanse lub ekonomię, 6 prawo, 4 informatykę, 3 sztukę, po 2 filozofię, politologię, język angielski, historię i matematykę, a po jednym — medycynę, fizykę i psychologię.

Statystyki jasno pokazują, że studia na kierunkach ścisłych to zdecydowanie najkrótsza droga do satysfakcjonującej pensji, a może nawet zdobycia jednego z najlepiej płatnych zawodów w Polsce lub na świecie. Jednak sam dyplom uczelni wyższej nie gwarantuje sukcesu na rynku pracy. Jakie jeszcze kwalifikacje są kluczowe dla pracodawców?

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jakich kompetencji u absolwentów szukają pracodawcy

Pamiętaj, że na współczesnym rynku pracy często bardziej od dyplomu cenione są konkretne umiejętności twarde i miękkie. Które z nich są najważniejsze dla pracodawców i warto je rozwijać już podczas studiów?

We wspomnianym raporcie Hays aż 43% pracodawców przyznało, że poszukuje kandydatów z umiejętnościami technicznymi, a jednocześnie dla 39% są to kompetencje najtrudniejsze do pozyskania. 32% firm szuka osób ze zdolnościami menedżerskimi, 27% wskazuje kompetencje IT i cyfrowe, 26% — sprzedażowe, 16% — językowe, a 14% — finansowe i księgowe.

Z kolei LinkedIn przyjrzał się trendom w rekrutacji, które będą kluczowe w najbliższej przyszłości. Wśród nich znalazło się m.in. przywiązywanie większej wagi do umiejętności miękkich (91% wskazań) oraz zawodowej elastyczności (72%). Co ciekawe, aż 92% rekruterów uważa, że kompetencje miękkie są tak samo istotne lub ważniejsze od umiejętności specjalistycznych.

Za najważniejsze w 2019 roku umiejętności miękkie LinkedIn uważa kreatywność, siłę perswazji (np. w sprzedaży), zespołowość i zdolność do współpracy, zdolność adaptacji oraz zarządzanie czasem.

Z kolei w ankiecie przeprowadzonej przez CareerBuilder, najwięcej rekruterów wskazuje etykę pracy i niezawodność (po 73% wskazań), pozytywne nastawienie (72%), wewnętrzną motywację (66%), zespołowość (60%), zorganizowanie i wielozadaniowość (57%), umiejętność pracy pod presją (57%), komunikatywność (56%), elastyczność (51%) oraz pewność siebie (46%).

Co ciekawe, to właśnie brak wiary w siebie stanowi dla młodych kandydatów jedną z głównych przeszkód na początku kariery. W raporcie badawczym „Student w pracy 2017” wśród największych problemów podczas poszukiwania pierwszego zajęcia, wskazali oni brak pewności siebie (33% wskazań), niską samoocenę (29%) i nieśmiałość (25%).

Umiejętności, których pracodawcy szukają u absolwentów — podsumowanie:

 • techniczne
 • menedżerskie
 • IT i cyfrowe
 • sprzedażowe
 • językowe
 • finansowe i księgowe
 • zdolność adaptacji i elastyczność
 • kreatywność
 • siła perswazji
 • zespołowość
 • zarządzanie czasem
 • niezawodność
 • odporność na presję i stres
 • komunikatywność
 • pewność siebie

4. Jak w czasie studiów zdobyć cenne umiejętności? 6 najważniejszych porad

Wiele osób od razu po skończeniu studiów ma problem ze znalezieniem pracy. Powód? Brak doświadczenia i praktycznych umiejętności. Jeśli nie chcesz mieć takiego problemu, powinieneś rozwijać się zawodowo już w trakcie studiów. Na szczęście jest na to wiele sposobów.

 1. Przede wszystkim poszukaj stażu, praktyk lub wolontariatu.

Najlepiej związanych z branżą lub stanowiskiem, z którymi wiążesz swoją zawodową przyszłość. Nawet jeśli przez jakiś czas będziesz musiał pracować za darmo, to zdobędziesz bezcenne doświadczenie. Poza tym pracodawcy często zatrudniają na stałe swoich praktykantów i stażystów.

 1. Działaj w kołach naukowych lub samorządzie studenckim.

Taka dodatkowa działalność pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów. Będzie też sygnałem dla pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i chętną do pracy.

 1. Bierz udział w kursach i szkoleniach.

Dzięki nim zdobędziesz praktyczne umiejętności i będziesz miał czym pochwalić się pracodawcy w swoim pierwszym CV. Wybieraj takie szkolenia, które się związane z Twoimi zainteresowaniami oraz ścieżką zawodową, którą chcesz obrać.

 1. Bierz udział w targach pracy i innych wydarzeniach dla studentów.

To świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o warunkach pracy w Twoich wymarzonych firmach i branżach. Na targach pracy możesz porozmawiać z przedstawicielami pracodawców, zostawić swoje CV, a nawet przejść ekspresową rozmowę kwalifikacyjną.

 1. Poszukaj ciekawej pracy dorywczej.

Nie musisz od razu pracować na pełen etat. Na początek możesz dorabiać np. w weekendy lub pracując zdalnie. Postaraj się jednak wybrać ofertę, która w jakimś stopniu wiąże się z Twoją pasją, kierunkiem studiów lub zawodem, który chcesz wykonywać w przyszłości.

 1. Odwiedź swoje Biuro Karier.

Funkcjonują one na większości uczelni. W Biurze Karier możesz dowiedzieć się więcej o swoich perspektywach zawodowych i zasięgnąć porady doradcy zawodowego. Znajdziesz tam również oferty praktyk, stażów, a nawet normalnie płatnej pracy dla studentów.

Zobacz też, jak napisać list motywacyjny do promotora oraz CV dla absolwenta liceum.

Wciąż zastanawiasz się, jakie studia wybrać? Wahasz się między kilkoma kierunkami? A może chcesz zmienić swoją obecną ścieżkę edukacji? Podziel się swoimi wątpliwościami w komentarzu poniżej. Być może wspólnie uda nam się znaleźć dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Kierunki studiow

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.79  (90 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: