1. Jaki zawód wybrać i jak zaplanować początek kariery? Porady

Jaki zawód wybrać i jak zaplanować początek kariery? Porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Nie wiesz, jaki zawód wybrać? W pracy spędzamy 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu — średnio ponad 30 lat. To kawał czasu i kawał życia. Od tego, czym zdecydujesz się zajmować zawodowo, zależy naprawdę wiele — oczywiście zarobki i dobrobyt, ale również spełnienie i satysfakcja zawodowa.

To trudna i złożona decyzja, która zaważy na całym Twoim życiu. Dlatego zapoznaj się z poradami, jaki zawód wybrać i czym kierować się przy planowaniu swojej ścieżki kariery, tak aby później się nie rozczarować.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Jaki zawód wybrać i czym się kierować?

Oto kilka spraw, które powinieneś przemyśleć, gdy zastanawiasz się, jaki zawód wybrać:

Zastanów się, co lubisz robić

Satysfakcja z wykonywanej pracy jest bardzo ważna, a nuda i wynikające z niej zniechęcenie z powodu codziennego zajęcia lub prokrastynacja mogą szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego. Dlatego przy wyborze zawodu powinieneś wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i pasje.

Na początek zastanów się, jaki zawód wydaje Ci się po prostu atrakcyjny i ciekawy. Weź pod uwagę swoje zainteresowania i pasje, i spróbuj sobie wyobrazić, czy możesz przekuć je w karierę.

Przemyśl, w czym jesteś dobry

Przy planowaniu kariery warto mieć na uwadze swoje mocne strony i zdolności (zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde). W tym celu warto wykonać tzw. analizę SWOT. Gdy dobrze rozeznasz się w swoich mocnych stronach, łatwiej będzie Ci napisać profesjonalne CV, a co za tym idzie — znaleźć atrakcyjną posadę.

Zapytaj również swoich bliskich, co uważają za Twoje mocne strony i zobacz, czy rzeczywiście dobrze sobie z tym radzisz i chciałbyś się zajmować profesjonalnie. 

Rozejrzyj się na rynku pracy

Gdy już będziesz wiedział, co cię interesuje albo z czym sobie dobrze radzisz, przygotuj listę potencjalnych zawodów i poczytaj o nich — jak kształtują się zarobki na początku kariery, co trzeba zrobić, żeby zdobyć daną profesję, czy na rynku pracy panuje duża konkurencja i na jakie warunki finansowe możesz liczyć.

Oczywiście, każdy z nas chciałby mieć satysfakcjonującą, ciekawą, lekką i jednocześnie świetnie płatną pracę — ale to nie zawsze jest możliwe. Rynek pracy rządzi się własnymi prawami, więc tylko na niektóre zawody jest wysoki popyt.

Przy wyborze zawodu warto więc zrobić rozeznanie — jakie są przyszłościowe zawody i przyszłościowe kierunki studiów? Może akurat, któryś z nich Ci podpasuje albo zainspiruje do wyboru nowej ścieżki kariery.

Zastanów się, w jakim środowisku chcesz pracować

Międzynarodowa korporacja czy mały startup? Elastyczne godziny pracy czy 9-17? Warunki i miejsce zatrudnienia z pewnością wpłyną na Twoje zadowolenie z pracy. Dlatego, gdy będziesz zastanawiać się, jaki zawód wybrać, musisz również przemyśleć, czy np. wolisz pracować w domu, zarabiać przez internet czy codziennie jeździć do biura.

Sprawdź, jakie wykształcenie będzie Ci potrzebne

Niektóre profesje, jak prawnik czy lekarz, wymagają wielu lat nauki i dyplomu ukończenia studiów, a w niektórych liczą się konkretne umiejętności i doświadczenie — przy wyborze zawodu, zastanów się, czy możesz i czy chcesz studiować, a także czy wolisz od razu poświęcić się rozwijaniu konkretnych kompetencji.

Określ swoje priorytety

Oczywiście pieniądze są ważne — przynoszą stabilizację i pomagają spełnić podstawowe potrzeby. Ale nie dla każdego są jedyną czy też najważniejszą motywacją do podjęcia pracy. Musisz zdecydować, czy chęć osiągania wysokich zarobków jest dla Ciebie ważniejsza niż realizowanie pasji czy pozytywny wpływ na otaczający świat.

Ponadto, obecnie najlepiej płatne zawody za 10 lat mogą być zupełnie zbędne na rynku pracy. To również warto brać pod uwagę przy planowaniu swojej kariery.

Przemyśl, w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać

Powtarzalne czynności w pracy szybko przyniosą nudę i wypalenie. Dla osiągnięcia zadowolenia z pracy ważne są również nowe wyzwania i możliwość rozwoju. Zastanów się, więc czego chciałbyś się nauczyć w wybranym zawodzie i czy da Ci to poczucie satysfakcji z wykonywania codziennych obowiązków.

Pomyśl również, czy to, co obecnie wydaje Ci się interesujące, szybko Ci się nie znudzi oraz zastanów się, czy masz do tego predyspozycje — trudno zostać fizykiem jądrowym, gdy nie najlepiej radzisz sobie z naukami ścisłymi.

Myśl przyszłościowo i nie podejmuj decyzji pochopnie

Ze względu na automatyzację i szybki rozwój technologiczny, obecnie zmieniamy pracę (a nawet branżę) częściej niż kiedyś, a coraz mniej osób przez całe życie zajmuje się tym samym. Co więcej, badania pokazują, że 65% współczesnych uczniów będzie w przyszłości wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki zawód wybrać, postaraj się patrzeć w przyszłość — być może to, co obecnie gwarantuje dobre zarobki i stabilne zatrudnienie, za 10 lat będzie zupełnie niepotrzebne. Warto więc postawić na w miarę uniwersalne kompetencje, które dadzą Ci możliwość łatwego przebranżowienia.

Wiem, że u progu kariery zawodowej taka ilość informacji jest przytłaczająca, a decyzja, jaki zawód wybrać naprawdę trudna. Ale możesz ją sobie ułatwić.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Czy warto zdecydować się na test, jaki zawód wybrać? 

To zależy. Możesz zdecydować się na profesjonalny test predyspozycji zawodowych (np. skorzystać z doradztwa zawodowego w szkole czy na uczelni), który z pewnością pomoże Ci poznać Twoje mocne i słabe strony, zawęzić wybór ścieżki kariery i lepiej zaplanować swoją zawodową przyszłość.

Inna kwestia to popularne quizy w magazynach lifestylowych, które służą rozrywce, ale raczej nie przygotowują ich eksperci i należy traktować je z przymrużeniem oka. A decyzja o wyborze zawodu zaważy na całym Twoim życiu.

To, jaki zawód wybrać, to naprawdę trudna i złożona decyzja z wieloma czynnikami, które musisz wziąć pod uwagę. Nie warto więc się z nią spieszyć i kierować wyłącznie intuicją. Jednocześnie pamiętaj, że Twoja pierwsza praca nie definiuje całego życia zawodowego, a obecnie zmienić profesję i przebranżowić się jest coraz łatwiej.

Przeczytaj też, czym jest nepotyzm w pracy i dlaczego należy go unikać.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

Mam nadzieję, że pomogłam Ci podjąć decyzję, jaki zawód wybrać. Jeśli nadal masz wątpliwości, koniecznie zostaw komentarz pod artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jaki zawod wybrac

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.75  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: