Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Zwolnienie lekarskie, czyli tzw. chorobowe lub L4, może wystawić Ci lekarz w celu usprawiedliwienia Twojej nieobecności w pracy z powodu choroby. Jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach — np. jak długo można być na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku kalendarzowego.
Sprawa jest bowiem nieco bardziej skomplikowana, niż może Ci się wydawać na pierwszy rzut oka. Na szczęście — trafiłeś w dobre miejsce.
Z tego artykułu dowiesz się m.in. jak długo można być na zwolnieniu lekarskim od lekarza rodzinnego, psychiatry, na kręgosłup (np. dyskopatię) i po operacji oraz jakie świadczenia Ci przysługują. Wyjaśnię Ci również, czy pracodawca może Cię zwolnić, gdy przebywasz na chorobowym.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
To, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, nie jest ściśle określone. Standardowo maksymalna długość L4 to łącznie 182 dni w ciągu roku, czyli 6 miesięcy. Jednak ten okres może być wydłużony w zależności od sytuacji pracownika. Standardowo w nowym roku kalendarzowym limit dni na L4 się odnawia.
Na przykład długość zwolnienia lekarskiego dla osób chorych na gruźlicę oraz pracownic i zleceniobiorczyń w ciąży może wynosić łącznie nawet 270 dni w ciągu roku kalendarzowego. Z kolei nauczyciele, zamiast iść na L4, mogą skorzystać z tzw. urlopu dla poratowania zdrowia.
Te zasady nie obowiązują w przypadku innych pacjentów — zarówno chorym przewlekle (np. na kręgosłup, w tym dyskopatię), jak i pozostałym chorym, którzy otrzymali L4 od lekarza rodzinnego, przysługuje taka sama długość zwolnienia lekarskiego — czyli 182 dni rocznie.
Co istotne — zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r., po otrzymaniu zwolnienia musisz poinformować szefa, że idziesz na chorobowe i jak długo nie będzie Cię w pracy:
§ 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
Ponadto od 1 grudnia 2018 roku obowiązują e-zwolnienia, dlatego nie musisz już osobiście dostarczać L4 swojemu szefowi. Gdy lekarz wystawi Ci zwolnienie — a może to zrobić z datą wcześniejszą, maksymalnie do 3 dni wstecz — automatycznie pojawi się ono na profilu Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek (czyli Twojego pracodawcy) oraz w systemie ZUS.
Podobnie jak w większości przypadków, maksymalna długość zwolnienia lekarskiego po operacji to 182 dni rocznie. Jednak jeśli po tym czasie pacjent nadal nie może pracować, ale lekarze rokują, że może on odzyskać zdolność do pracy, to przez kolejnych 12 miesięcy przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne.
Zwolnienie od psychiatry to zwykłe zwolnienie lekarskie i jego długość może wynosić maksymalnie 182 dni w ciągu roku kalendarzowego. Jedyna różnica polega na tym, że psychiatra lub psycholog, który podejrzewa u pacjenta zaburzenie ograniczające jego zdolność do oceny własnego postępowania, nie może wystawić zwolnienia z datą wcześniejszą.
Lekarz psychiatra może wystawić L4 również z powodu mobbingu lub wypalenia zawodowego, ponieważ znacznie utrudniają one pracę. Co istotne, pracodawca nie pozna faktycznych przyczyn takiego zwolnienia.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
O rodzaju i wysokości świadczenia chorobowego (wynagrodzenia lub zasiłku) decydują charakter i długość L4, wyrażone przez tzw. kod choroby:
Co istotne, okres zasiłkowy, czyli okres wypłaty świadczenia chorobowego — podobnie jak długość samego zwolnienia — jest limitowany i standardowo wynosi 182 dni. Dla chorych na gruźlicę i kobiet w ciąży wynosi 270 dni. Natomiast pracownikom niezdolnym do pracy z powodu nadużycia alkoholu świadczenie nie przysługuje podczas pierwszych 5 dni trwania choroby.
Ponadto przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca — jego wysokość jest uregulowana w Kodeksie pracy:
Art. 92. § 1. Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek:
1) choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną — trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia — trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego — pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu;
2) wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży — w okresie wskazanym w pkt. 1. — pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia;
3) poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów — w okresie wskazanym w pkt. 1. — pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.
Natomiast od 34. dnia zwolnienia lekarskiego te koszty pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia od ZUS-u (w tym świadczenie rehabilitacyjne) są wypłacane z ubezpieczenia chorobowego.
Poza tym w ciągu roku pracownikowi przysługuje też 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem, małżonkiem, teściami, dziadkami lub rodzeństwem.
W dużym skrócie — tak. Ale tylko w określonych przypadkach.
Według Kodeksu pracy (art. 53) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli:
W przeciwnym wypadku pracodawca nie może Cię zwolnić z pracy, o ile posiadasz zaświadczenie od lekarza. Poza tym jeśli w ciągu pół roku od utraty pracy zgłosisz chęć powrotu niezwłocznie po odzyskaniu zdrowia, to pracodawca w miarę możliwości powinien zatrudnić Cię z powrotem.
Dlatego musisz pamiętać, że Twoja nieobecność w pracy zawsze powinna być usprawiedliwiona — bo brak zwolnienia lekarskiego nie uprawnia Cię do niestawienia się w pracy nawet mimo choroby, a tym bardziej — do wypłacenia Ci świadczenia chorobowego.
Poza tym bez względu na to, jak długo przebywasz na L4, pracodawca i ZUS w każdej chwili mogą Cię skontrolować, by sprawdzić, czy realizujesz cel swojego zwolnienia (np. czy naprawdę siedzisz w domu, jeśli zalecił Ci to lekarz). Dlaczego?
Z naszego badania o lojalności w pracy z 2022 roku wynika, że aż 28% pracowników w Polsce przynajmniej raz symulowała chorobę, by pójść na zwolnienie lekarskie — co w oczywisty sposób naraża pracodawcę i państwo na dodatkowe koszty.
Dlatego za takie postępowanie grozi Ci nawet zwolnienie dyscyplinarne w trybie natychmiastowym.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz dodatkowe pytania odnośnie tego, jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Chętnie na nie odpowiem — zostaw komentarz pod tym artykułem.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Jak dlugo mozna byc na zwolnieniu lekarskim
Średnia:
Piszą o nas: