Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Wypowiedzenie zmieniające polega na wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy przy jednoczesnym zaproponowaniu mu nowych warunków. Ta zmiana musi być jednak istotna, by konieczność sporządzenia i wręczenia pracownikowi takiego dokumentu w ogóle zaistniała.
W tym artykule wyjaśnię Ci, co to jest wypowiedzenie zmieniające, co musi zawierać i kiedy się je stosuje. Poznasz zależności między wypowiedzeniem zmieniającym a odprawą i dowiesz się, czy taki dokument można wręczyć pracownikowi w okresie ochronnym.
Ale najpierw pokażę Ci przykładowy wzór wypowiedzenia zmieniającego.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
.....................................
(miejscowość i data)
.......................................................
.......................................................
.......................................................
(dane i pieczątka firmy)
.......................................................
.......................................................
.......................................................
(dane pracownika)
WYPOWIEDZENIE WARUNKÓW UMOWY O PRACĘ
Niniejszym wypowiadam Panu/Pani umowę o pracę zawartą w dniu ……………….…r., w części dotyczącej: ………………………………………………………………………………………… z zachowaniem ……………………. okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu ……………… r.
Przyczyną wypowiedzenia warunków pracy jest:
………………................................................................................................................................
Po upływie okresu wypowiedzenia (tj. od dnia …………………. r.) w miejsce dotychczasowych warunków proponuję następujące nowe warunki umowy o pracę:
………………................................................................................................................................
………………................................................................................................................................
Pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian.
Jednocześnie informuję, że jeśli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia (tj. do dnia …………………. r.) nie złoży Pan/Pani oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę tych warunków.
W przypadku odmowy przyjęcia proponowanych warunków, umowa rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia, tj. w dniu ………………… r.
Informuję również, że przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Pracy w terminie 21 dni od dnia doręczenia niniejszego dokumentu.
...........................................
(data i podpis pracownika)
...........................................
(podpis pracodawcy)
Już wiesz, jak powinno wyglądać wypowiedzenie zmieniające. W dalszej części artykułu wyjaśnię Ci, co na ten temat mówią przepisy.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Wypowiedzenie zmieniające jest to jednostronne oświadczenie woli pracodawcy, którego celem jest zmiana warunków pracy i/lub płacy pracownika. Mimo to pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na proponowane zmiany — w przeciwnym razie umowa o pracę zostanie zerwana.
Możesz więc odnieść wrażenie, że wypowiedzenie zmieniające to zwykły „szantaż” ze strony pracodawcy.
Jednak, w przeciwieństwie do zwykłego wypowiedzenia umowy o pracę, celem wypowiedzenia zmieniającego jest przede wszystkim modyfikacja warunków umowy, a nie jej zerwanie. W niektórych przypadkach jest to po prostu konieczne — np. gdy pracodawca musi zlikwidować część stanowisk w firmie.
Żeby jednak taki dokument był skuteczny, musi zawierać:
Wypowiedzenie zmieniające stosuje się wobec pracowników posiadających umowę o pracę. Od tej zasady są jednak wyjątki — np. takiego dokumentu nie można wręczyć osobom zatrudnionym na podstawie mianowania.
Pewnymi ograniczeniami objęci są również pracownicy służby cywilnej, zatrudnieni w oparciu o ustawę z dn. 21 listopada 2008 r. — np. niektóre zmiany pracodawca musi najpierw skonsultować ze związkiem zawodowym.
Zgodnie z prawem, wypowiedzenie zmieniające może dotyczyć istotnych warunków pracy i płacy. Najczęściej stosuje się je w przypadku zmiany zakresu obowiązków i wynagrodzenia pracownika, gdy nowe warunki są dla pracownika mniej korzystne (w pozostałych przypadkach wystarczy aneks do umowy o pracę).
W ten sposób nie można jednak zmienić samego rodzaju umowy — np. proponując umowę cywilnoprawną zamiast umowy pracę.
Przepisy stanowią, że pracodawca może wręczyć wypowiedzenie zmieniające pracownikowi objętemu 4-letnim okresem ochronnym przed osiągnięciem wieku emerytalnego wyłącznie na mocy porozumienia stron — chyba że:
Ochroną przed wypowiedzeniem zmieniającym objęte są również pracownice w ciąży oraz osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim lub urlopie.
Krótko mówiąc — nie.
Ale musisz liczyć się z tym, że Twój brak zgody będzie równoznaczny z rozwiązaniem umowy o pracę, a w konsekwencji — koniecznością znalezienia nowej pracy.
W takim przypadku powinieneś złożyć do pracodawcy stosowne oświadczenie, w którym oznajmisz, że nie zgadzasz się na opisane w wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy i płacy. Bo w tym wypadku przepisy stanowią, że milczenie oznacza zgodę — przeczytasz o tym w art. 42 Kodeksu pracy:
Art. 42. § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Jak widzisz — nie musisz zgadzać się na nowe warunki pracy i płacy. Ale w takim wypadku musisz pisemnie powiadomić o tym pracodawcę i liczyć się ze zwolnieniem z pracy.
Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników i likwiduje stanowiska pracy, to — zgodnie z tzw. ustawą o zwolnieniach grupowych — musi wypłacić odprawę tym pracownikom, którym wręcza definitywne wypowiedzenie umowy o pracę.
Natomiast w przypadku wypowiedzenia zmieniającego, konieczność wypłacenia odprawy zależy od konkretnej sytuacji. Odprawa powinna zostać wypłacona w sytuacji, gdy odmowa przyjęcia nowych warunków przez pracownika była uzasadniona obiektywnymi przyczynami — np. gdy proponowana pensja jest dużo gorsza od aktualnej albo nowy zakres obowiązków nie odpowiada kwalifikacjom zawodowym pracownika.
Zobacz też: Outplacement — co to znaczy po polsku? Definicja i przykłady.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Masz więcej pytań na temat wypowiedzenia zmieniającego? Zadaj je na forum pod tym artykułem, a ja spróbuję Ci pomóc.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Wypowiedzenie zmieniajace
Średnia:
Piszą o nas: