1. Sabbatical leave — co to znaczy po polsku? Urlop sabatowy

Sabbatical leave — co to znaczy po polsku? Urlop sabatowy

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Sabattical, po polsku urlop sabatowy, to dłuższa, nawet roczna przerwa od pracy — na wakacje lub rozwijanie kompetencji zawodowych, czy po prostu odpoczynek od codziennych obowiązków. W Polsce nie jest to na razie zbyt popularne rozwiązanie. 

W tym artykule przeczytasz, co to jest sabbatical leave i jak wygląda tego typu wolne od pracy. Dowiesz się również, czy w Polsce można skorzystać z takiego przywileju i co zrobić, aby wyjechać na urlop sabatowy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Sabbatical leave — co to jest?

Sabbatical to specyficzny rodzaj urlopu pracowniczego (po polsku nazywa się go sabatowym). Najczęściej jest to dodatkowe, płatne lub bezpłatne wolne, którego nie obejmuje urlop wypoczynkowy i urlop bezpłatny. Kiedyś sabbatical dotyczył głównie pracowników naukowych na uniwersytetach.

W Polsce na razie nie jest to specjalnie popularna praktyka. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej coraz więcej firm, zwłaszcza dużych korporacji, pozwala pracownikom na sabbatical leave, jako rodzaj benefitu pracowniczego.

Wymiar urlopu sabatowego nie jest w żaden sposób określony i nie ma zazwyczaj limitu górnego ani dolnego. W Polsce nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, a w innych krajach również nie obowiązują zapisy prawne na ten temat. W większości przypadków jest to po prostu wewnętrzna polityka firmowa.

Sabbatical najczęściej biorą doświadczeni pracownicy z długim stażem w firmie i często na wysokich, kierowniczych stanowiskach — na taki przywilej po prostu trzeba zasłużyć. Dzięki temu mogą uniknąć wypalenia zawodowego oraz przemęczenia i wrócić do pracy z nową energią.

Po urlopie sabatowym powinieneś mieć zagwarantowany powrót do firmy na dokładnie takie samo stanowisko. Ma to być dla Ciebie czas na złapanie oddechu i dłuższy odpoczynek, ew. naukę nowych umiejętności, które później zaprocentują w pracy.

2. Czy sabbatical leave opłaca się pracodawcy i pracownikowi?

Na myśl o rocznym czy chociaż kilkumiesięcznym płatnym urlopie wielu pracownikom szybciej zabije serce, a wyobraźnia podsunie obraz sączenia kolorowych drinków na pięknej słonecznej plaży w dalekim kraju. 

Później pewnie od razu przyjdzie refleksja: jaki pracodawca będzie w stanie zgodzić się na coś takiego?! Zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę, że w Polsce maksymalny wymiar płatnego urlopu wypoczynkowego wynosi zaledwie 26 dni. 

Wielu pracodawców traktuje to jednak jako inwestycję w pracownika — zwłaszcza gdy dotychczas świetnie sprawdzał się w swojej pracy i wnosił do firmy dużą wartość. Dodatkowo wiedzą też, że na szkolenie podwładnych już przeznaczyli znaczące środki finansowe i koszt takiego urlopu nie będzie specjalnie bolesny dla portfela firmy. 

Wielu pracodawców obawia się odejścia kompetentnych specjalistów, m.in. w związku z wypaleniem zawodowym czy nudą. Wolą więc zainwestować w sabbatical, zamiast ryzykować stratę kluczowego pracownika.

Badania pokazują, że sabbatical leave przynosi wiele korzyści — wypoczęci i zadowoleni pracownicy, stają się wydajniejsi i po prostu lepiej pracują. W związku z tym, nawet po tak długim po urlopie, będą mieli świetne wyniki i świeżą perspektywę, co przełoży się ostatecznie na zyski firmy.

Z perspektywy pracownika urlop sabatowy to zazwyczaj świetne rozwiązanie. Coraz więcej osób doświadcza wypalenia zawodowego, nawet jeśli naprawdę lubią swoją pracę. Dłuższe wolne bez zmartwień pozwoli naładować akumulatory i powrócić do codziennych obowiązków ze zdwojoną energią.

Dodatkowo przerwa od pracy pozwoli Ci nabrać perspektywy na swoją karierę, być może przewartościować priorytety, spędzić czas z bliskimi, odbyć wspaniałą podróż czy po prostu rozwinąć swoje kompetencje i na nowo odnaleźć motywację. Wakacje pomogą Ci też osłabić stres i pozbyć się frustracji. 

Z drugiej strony jednak sabbatical może nieść za sobą pewne ryzyko. Jeśli w jego trakcie zmienią się władze firmy, możesz mieć problemy z powrotem na poprzednie stanowisko czy utrzymaniem dokładnie takiej samej pensji. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak wyjechać na urlop sabatowy?

Nie czarujmy się. Pracodawcom zależy przede wszystkim na zyskach firmy. Dlatego, jeśli chciałbyś skorzystać z sabbatical leave, musisz przekonać swojego szefa, że będzie to korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla niego.

Przed rozmową z pracodawcą przygotuj sobie solidne argumenty — opieraj się głównie na swoich dotychczasowych wynikach, rozwoju i osiągnięciach zawodowych. Jeśli planujesz wziąć urlop sabatowy, aby zdobyć nowe kwalifikacje, koniecznie podkreślaj pozytywny wpływ, jaki mogą wywrzeć na firmie.

Postaraj się również pokazać pracodawcy, że Twoja nieobecność nie wpłynie zbyt negatywnie na wyniki przedsiębiorstwa. Zastanów się, kto z Twoich współpracowników będzie w stanie przejąć część Twoich obowiązków. Obiecaj również szefowi, że pomożesz we wdrożeniu swoich kolegów. 

Bądź też cierpliwy — nie wyskakuj z pomysłem długiego urlopu tuż przed tym, gdy będziesz chciał z niego skorzystać. Daj pracodawcy czas na przemyślenie i podjęcie decyzji oraz rozważenie wszystkich plusów i minusów. 

Nawet w krajach, w których sabbatical jest bardziej powszechny niż w Polsce, nie zawsze jest płatny — to zależy tylko i wyłącznie od decyzji szefa i polityki firmy. Dlatego przygotuj się również na odmowę i wzięcie urlopu bezpłatnego.

Planując urlop sabatowy, postaraj się maksymalnie wykorzystać tę możliwość. Gdy potrzebujesz wolnego, aby odpocząć, odpocznij porządnie i produktywnie — wyjedź, spędzaj czas aktywnie, zadbaj o relacje z rodziną i bliskimi. 

Jeśli natomiast planujesz dokształcać się, mierz siły na zamiary — wybierz naprawdę interesujące Cię kursy czy studia, które pomogą Ci się rozwinąć. Przy wolontariacie zdecyduj się na aktywność, która nie będzie Cię przerastać i da szansę na zdobycie nowych umiejętności.

Sabbatical na pewno ma wiele plusów, przede wszystkim dla pracownika. Być może w przyszłości w Polsce stanie się popularniejszy, a pracodawcy będą chętnie pozwalać podwładnym na dłuższy odpoczynek. 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Udało Ci się wyjechać na sabbatical? Koniecznie podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Sabbatical

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.75  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: