1. Praca zdalna: jak znaleźć [+oferty]? Zasady w Kodeksie pracy

Praca zdalna: jak znaleźć [+oferty]? Zasady w Kodeksie pracy

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W czasach powszechnego dostępu do internetu, jak również w trakcie i po pandemii COVID-19, praca zdalna stała się bardziej popularna. Coraz więcej pracowników już pracuje zdalnie albo chciałaby zacząć. 

W tym artykule przeczytasz, gdzie najlepiej szukać ofert pracy zdalnej, jakie są jej plusy i minusy. Poznasz również nowe zasady odnośnie pracy zdalnej, które weszły w życie w 2023 roku.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Praca zdalna — pieśń przyszłości czy chwilowa sytuacja?

Przed wybuchem pandemii COVID-19 praca zdalna nie była bardzo powszechna. Badania pokazują, że przed koronawirusem, aż 47% zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych nigdy nie pracowało zdalnie, a tylko 17% robiło to 5 dni w tygodniu — obecnie liczba ta wynosi aż 44%!

W Polsce natomiast przed pandemią praca zdalna była bardzo rzadkim zjawiskiem — zaledwie kilka procent wszystkich pracowników pracowało w takiej formie. Jak pokazują dane GUS-u, w drugim kwartale 2020 r., czyli tuż po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju, liczba ta podwoiła się. Na początku 2021 r. w Polsce zdalnie pracowało 14% wszystkich zatrudnionych. 

Według danych Eurostatu w Europie przed pandemią zdalnie pracowało 11% wszystkich zatrudnionych, a po jej wybuchu było to aż 40%.

Wielu pracodawców obawiało się pracy z domu: spadku wydajności wśród podwładnych i braku kontroli nad nimi. Co jednak ciekawe — i czego dowodzi eksperyment przeprowadzony na uniwersytecie Stanforda — praca zdalna nie tylko nie obniża produktywności, a wręcz ją podnosi

W związku z tym obecnie wiele firm chce albo całkiem zrezygnować z biur, albo przejść na tzw. hybrydowy tryb pracy — czyli pracę online na zmianę z pracą z biura. Średnio amerykańscy CEO chcą zmniejszyć wynajmowaną powierzchnię biurową aż o 30%.

Raport przygotowany przez ManpowerGroup pokazuje natomiast, że 55% polskich pracodawców planuje wprowadzić model hybrydowy, 2% chce pozostać przy pełnej pracy zdalnej, a 25% wrócić do biur. 

Co na to pracownicy? Według badania LiveCareer „Mój jest ten kawałek biurka” 51% Polaków lubi pracować zdalnie, a 38% chciało kontynuować pracę w tym trybie po zakończeniu pandemii (w tym 26% przez 3 dni w tygodniu, 13% przez 3, 16% przez dwa i 13% przez 1 dzień). 

2. Nowy Kodeks pracy a praca zdalna — zasady

Przed pandemią COVID-19 praca zdalna nie była w Polsce regulowana prawnie. Gdy sytuacja zaczęła się pogarszać, rząd przedstawił Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniami zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W praktyce polscy pracodawcy mieli możliwość pozwolenia swoim podwładnym na pracę zdalną i, jeśli się na to zdecydowali, musieli zapewnić im odpowiednie warunki do bezpiecznego wypełniania obowiązków zawodowych. 

Kodeks pracy — praca zdalna

Jeszcze do niedawna w polskim Kodeksie pracy nie było zapisu o możliwości pracy zdalnej, a pracę spoza biura nazywano w prawie telepracą. Nowe przepisy o pracy zdalnej weszły w życie 7 kwietnia 2023 r. Teraz, po uzgodnieniu z pracodawcą, możesz pracować zdalnie lub hybrydowo.

Oto najważniejsze zmiany w prawie pracy dotyczące pracy zdalnej:

  • zdalny tryb pracy można ustalić z pracodawcą podczas zawierania umowy lub później, w trakcie zatrudnienia (niekoniecznie w formie pisemnej)
  • pracownik może świadczyć pracę zdalną pod wskazanym przez siebie adresem (również z domu). Jednak jeśli ten adres na stałe lub chwilowo ulega zmianie (np. chcesz podróżować i pracować z hotelu), musisz go każdorazowo uzgodnić z pracodawcą
  • pracodawca z zasady musi zaakceptować wniosek o pracę zdalną złożony m.in. przez pracownicę w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do 4. roku życia lub sprawującego opiekę nad członkiem gospodarstwa domowego z orzeczeniem o niepełnosprawności — pod warunkiem, że świadczenie takiej pracy z domu jest możliwe
  • pracodawca ma obowiązek zapewnić takim pracownikom niezbędne narzędzia pracy, ich naprawę i konserwację oraz pokryć część niezbędnych kosztów pracy zdalnej (np. energii elektrycznej czy internetu)
  • pracodawca musi również zapewnić niezbędną pomoc techniczną i szkolenia osobom, które zatrudnia w trybie pracy zdalnej
  • wstępne szkolenie BHP dla pracowników zdalnych może odbywać się w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
  • zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą wystąpić z wiążącym wnioskiem o powrót do pracy stacjonarnej, czyli z zakładu pracy (np. biura).

Co istotne, pracodawcy, którzy do tej pory opierali się na przepisach z zakresu telepracy, mogli to robić maksymalnie do 7 października 2023 r.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Jak znaleźć pracę zdalną? Oferty

Po pandemii koronawirusa liczba ofert pracy zdalnej w Polsce znacząco wzrosła — więc jeśli interesuje Cię taki tryb zatrudnienia, łatwiej będzie Ci znaleźć atrakcyjną propozycję pracy przez internet. Jak to zrobić?

Zacznij od szukania na portalach dedykowanych ofertom pracy zdalnej i z elastycznymi warunkami, jak np. workremotely, FlexibleJobs czy też Working Nomads. Nie musisz jednak się do tego ograniczać. 

We większości wyszukiwarek ofert pracy (OLX, Gumtree, Pracuj.pl), możesz filtrować wyniki, tak aby znaleźć tylko zatrudnienie w zdalnym trybie albo wpisać w wyszukiwarkę danego job boardu frazę „praca zdalna”.

Możesz również szukać ofert na dedykowanych grupach na Facebooku, np. Praca zdalna - tylko poważne oferty, Praca zdalna — oferty pracy w domu czy Praca w Domu Przez Internet - Praca Zdalna / Praca Online / Zarabanie oraz na LinkedInie

Oprócz tego możesz spróbować szukać ofert po prostu przez Google’a. W polu wyszukiwarki może wpisać np. praca zdalna Kraków, praca zdalna Łódź, praca zdalna Wrocław, praca zdalna dla studenta,praca zdalna bez doświadczenia i podobne frazy — zależnie od tego, co Cię interesuje. 

Zobacz też, jak napisać CV do pracy zdalnej.

4. Praca zdalna dodatkowa i dorywcza

Jeśli chcesz dorobić i szukasz dorywczego zajęcia, warto zastanowić się nad dodatkową pracą, którą będziesz mógł wykonywać zdalnie. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu na dojazdach i jednocześnie zarobisz dodatkowe pieniądze. 

Ze względu na powszechny dostęp do internetu, możliwości podjęcia pracy zdalnej, również dodatkowej czy dorywczej są coraz większe. Możesz m.in. zająć się copywritingiem, redakcją artykułów, tłumaczeniami, obsługą mediów społecznościowych, grafiką czy wypełnianiem płatnych ankiet online

Możesz do tego musieć założyć jednoosobową działalność gospodarczą — chyba że potencjalny pracodawca zaproponuje Ci umowę zlecenie albo umowę o dzieło. 

Zobacz też: „Nie mogę znaleźć pracy”. Co robić? [po studiach i później].

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pracy zdalnej? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca zdalna

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.5  (14 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: