1. Praca zdalna: jak znaleźć [+oferty]? Zasady w rozporządzeniu

Praca zdalna: jak znaleźć [+oferty]? Zasady w rozporządzeniu

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

W czasach powszechnego dostępu do internetu, jak również pandemii COVID-19, praca zdalna stała się bardziej powszechna i popularna. Coraz więcej pracowników już pracuje zdalnie, albo chciałaby zacząć. 

 

W tym artykule przeczytasz, gdzie najlepiej szukać ofert pracy zdalnej, jakie są jej plusy i minusy. Poznasz również zasady rządowego rozporządzenia o tym trybie zatrudnienia w Polsce w trakcie pandemii.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Praca zdalna — pieśń przyszłości czy chwilowa sytuacja?

 

Przed wybuchem pandemii COVID-19, praca zdalna nie była bardzo powszechna. Badania pokazują, że przed koronawirusem, aż 47% zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych nigdy nie pracowało zdalnie, a tylko 17% robiło to 5 dni w tygodniu — obecnie liczba ta wynosi aż 44%!

 

W Polsce natomiast przed pandemią praca zdalna była bardzo rzadkim zjawiskiem — zaledwie kilka procent wszystkich pracowników pracowało w takiej formie. Jak pokazują dane GUS-u, w drugim kwartale 2020 r., czyli tuż po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju, liczba ta podwoiła się. Na początku 2021 r. w Polsce zdalnie pracowało 14% wszystkich zatrudnionych. 

 

Według danych Eurostatu w Europie przed pandemią zdalnie pracowało 11% wszystkich zatrudnionych, a po jej wybuchu jest to aż 40%.

 

Wielu pracodawców obawiało się pracy z domu: spadku wydajności wśród podwładnych i braku kontroli nad nimi. Co jednak ciekawe — i czego dowodzi eksperyment przeprowadzony na uniwersytecie Stanforda — praca zdalna nie tylko nie obniża produktywności, a wręcz ją podnosi

 

W związku z tym wiele firm chce albo całkiem zrezygnować z biur, lub przejść na tzw. hybrydowy tryb pracy — pracę online na zmianę z pracą z biura. Średnio amerykańscy CEO chcą zmniejszyć wynajmowaną powierzchnię biurową aż o 30%.

 

Raport przygotowany przez ManpowerGroup pokazuje natomiast, że 55% polskich pracodawców planuje wprowadzić model hybrydowy, 2% chce pozostać przy pełnej pracy zdalnej, a 25% wrócić do biur. 

 

Co na to pracownicy? Według badania LiveCareer „Mój jest ten kawałek biurka” 51% Polaków lubi pracować zdalnie, a 38% chciałoby kontynuować pracę w tym trybie po „końcu” pandemii (w tym 26% przez 3 dni w tygodniu, 13% przez 3, 16% przez dwa i 13% przez 1 dzień). 

 

2. Polskie prawo (rozporządzenie) o pracy zdalnej — zasady

 

Przed pandemią COVID-19 praca zdalna nie była w Polsce regulowana prawnie. Gdy sytuacja zaczęła się pogarszać rząd przedstawił Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniami zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Możemy przeczytać w niej, że:

 

  • w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)
  • wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych
  • narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca
  • przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę
  • na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania
  • pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.

 

Co to oznacza w praktyce? Polscy pracodawcy mają możliwość pozwolenia swoim podwładnym na pracę zdalną i, jeśli się na to zdecydują, powinni zapewnić odpowiednie warunki do bezpiecznego wypełniania obowiązków zawodowych. 

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Rozporządzenie — praca zdalna

 

Kwestie związane z bezpieczeństwem w trakcie pandemii reguluje również Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

Nie mówi ono jednak zbyt wiele o formach zatrudnienia — przyjmuje ustalenia z powyższej ustawy i reguluje kwestię pracy zdalnej w urzędach i administracji publicznej. 

 

Kodeks pracy — praca zdalna

 

Na razie w polskim Kodeksie pracy nie ma zapisu o możliwości pracy zdalnej. Trwają jednak prace nad nowelizacją prawa i zmianami w tej kwestii. Jeśli prawo wejdzie w życie, po uzgodnieniu z pracodawcą, będziesz mógł pracować zdalnie lub hybrydowo. 

 

3. Jak znaleźć pracę zdalną? Oferty

 

W związku z pandemią koronawirusa liczba ofert pracy zdalnej w Polsce znacząco wzrosła — więc jeśli interesuje Cię taki tryb zatrudnienia, łatwiej będzie Ci znaleźć atrakcyjną propozycję pracy przez internet. Jak to zrobić?

 

Zacznij od szukania na portalach dedykowanych ofertom pracy zdalnej i z elastycznymi warunkami, jak np. workremotely, FlexibleJobs czy też Working Nomads. Nie musisz jednak się do tego ograniczać. 

 

We większości wyszukiwarek ofert pracy (OLX, Gumtree, Pracuj.pl), możesz filtrować wyniki, tak aby znaleźć tylko zatrudnienie w zdalnym trybie albo wpisać w wyszukiwarkę danego job boardu frazę „praca zdalna”.

 

Możesz również szukać ofert na dedykowanych grupach na Facebooku, np. Praca zdalna - tylko poważne oferty, Praca zdalna — oferty pracy w domu czy Praca w Domu Przez Internet - Praca Zdalna / Praca Online / Zarabanie oraz na LinkedInie

 

Oprócz tego możesz spróbować szukać ofert po prostu przez Google’a. W polu wyszukiwarki może wpisać np. praca zdalna Kraków, praca zdalna Łódź, praca zdalna Wrocław, praca zdalna dla studenta,praca zdalna bez doświadczenia i podobne frazy — zależnie od tego, co Cię interesuje. 

 

4. Izolacja i kwarantanna a praca zdalna

 

Jeśli zostałeś skierowany na kwarantannę lub izolację domową ze względu na zagrożenie COVID-19 masz prawo pracować zdalnie z domu — oczywiście jeśli pozwala Ci na to zdrowie i warunki.

 

Za pracę zdalną na izolacji i kwarantannie należy Ci się wynagrodzenie zasadnicze (czyli kwota, którą masz wpisaną w umowie). Nie dostaniesz jednak zasiłku chorobowego. Jeśli natomiast podczas izolacji bądź kwarantanny nie będziesz mógł wykonywać swoich obowiązków, masz prawo do zasiłku chorobowego i nie potrzebujesz zwolnienia od lekarza. 

 

5. Praca zdalna dodatkowa i dorywcza

 

Jeśli chcesz dorobić i szukasz dorywczego zajęcia, warto zastanowić się nad dodatkową pracą, którą będziesz mógł wykonywać zdalnie. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu na dojazdach i jednocześnie zarobisz dodatkowe pieniądze. 

 

Ze względu na powszechny dostęp do internetu, możliwości podjęcia pracy zdalnej, również dodatkowej czy dorywczej są coraz większe. Możesz m.in. zająć się copywritingiem, redakcją artykułów, tłumaczeniami, obsługą mediów społecznościowych, grafiką czy wypełnianiem płatnych ankiet online

 

Możesz do tego musieć założyć jednoosobową działalność gospodarczą — chyba że potencjalny pracodawca zaproponuje Ci umowę zlecenie albo umowę o dzieło. 

 

Zobacz też: „Nie mogę znaleźć pracy”. Co robić? [po studiach i później].

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

Masz jeszcze jakieś pytania dotyczące pracy zdalnej? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Praca zdalna

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: