1. Pokolenie Y, milenialsi: kto to? Zachowania i cechy [+ badania]

Pokolenie Y, milenialsi: kto to? Zachowania i cechy [+ badania]

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Milenialsi (z ang. Millennials), nazywani też pokoleniem Y, to ludzie urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku. W odróżnieniu od swoich rodziców, milenialsi uchodzą za osoby zuchwałe, otwarte na nowe wyzwania, obeznane z technologią i… roszczeniowe. Ile jest w tym prawdy, a ile krzywdzących stereotypów?

Za chwilę wyjaśnię Ci dokładnie, kim są milenialsi i co o pokoleniu Y mówią badania. Przedstawię Ci też charakterystykę milenialsów na rynku pracy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Milenialsi — kto to? Definicja pokolenia Y

Milenialsi lub pokolenie Y — nazywane też „ generacją Y”, „pokoleniem Milenium”, „następną generacją” czy „pokoleniem cyfrowym” — to osoby urodzone między rokiem 1980 a 2000 (choć według niektórych badaczy górną granicą powinien być rok 1994, 1996 lub 1997, a według innych nawet 2004). Często ich rodzicami są osoby z pokolenia baby boomers. Angielska nazwa Millennials po raz pierwszy pojawiła się w roku 1993 na łamach tygodnika „Advertising Age”.

Dzieciństwo przedstawicieli pokolenia Y przypadło na rozwój gier video, upowszechnianie się Internetu i social media. Dlatego w odróżnieniu od poprzednich generacji, w tym pokolenia ich rodziców — czyli tzw. generacji X — milenialsi są oswojeni z nowinkami technologicznymi i aktywnie korzystają z mediów cyfrowych. Mimo to większość z nich nadal pamięta czasy offline (czego nie można już powiedzieć o kolejnym pokoleniu, tzw. generacji Z).

Oto krótka charakterystyka postaw, zachowań i cech charakteru przypisywanych pokoleniu Y.

Pokolenie Y — charakterystyka

  • W każdej dziedzinie życia aktywnie korzystają z technologii cyfrowych.
  • Cechuje ich otwartość i spora pewność siebie.
  • Są przekonani o swojej wyjątkowości.
  • Jakość życia jest dla nich ważniejsza niż samo posiadanie rzeczy, status materialny i społeczny.
  • Są odporni na działanie autorytetów, ale często żyją w „bańkach informacyjnych” i sugerują się opiniami influencerów (dotyczy to pokolenia Y i Z).
  • Wychowani w realiach wolnego rynku.
  • Wierzą, że są kowalami własnego losu.
  • Są mniej cierpliwi niż pokolenie ich rodziców.
  • Żyją w „globalnej wiosce”, mają znajomych na całych świecie dzięki podróżom i dostępowi do Internetu.
  • Często dłużej mieszkają razem z rodzicami i usamodzielniają się później od nich.
  • Nie pamiętają czasów PRL-u ani zimnej wojny.
  • Przywiązują wagę do swojego wizerunku.
  • Są bardziej elastyczni i mniej przywiązani do tradycji niż ich rodzice.
  • W naszym kraju ich doświadczeniem pokoleniowym jest otwarcie się Polski na Zachód i przystąpienie do Unii Europejskiej.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Milenialsi w pracy. Jakie oczekiwania ma w pracy pokolenie Y? (badania)

Milenialsi — a więc obecni 20-, 30- i 40-latkowie — to pokolenie dobrze przygotowane do pracy w realiach globalizacji i wolnego rynku. A to sprawia, że w odróżnieniu od swoich rodziców śmielej dążą do celu i próbują szukać własnej ścieżki zawodowej — takiej, która przyniesie im satysfakcję, a nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.

Z tego względu przedstawiciele pokolenia Y zwykle nie przywiązują się do jednego pracodawcy. Ponadto według badań Paula Harveya z The University Of New Hampshire, typowi Millennials mają wysokie mniemanie o własnych umiejętnościach i są przekonani o swojej wyjątkowości, co z kolei skutkuje nadmiernymi oczekiwaniami i niechęcią do krytyki.

Natomiast Patricia Greenfield w swoich badaniach z 1998 roku zasugerowała, że nadmierna pewność siebie wśród milenialsów została spotęgowana przez szkolnictwo z zawyżonymi ocenami i ustandaryzowanymi testami. Badaczka zauważyła, że pokolenie Y to „eksperci w osiąganiu dobrych wyników”. Ale to jeszcze nie oznacza, że za ocenami będzie stała faktyczna wiedza przydatna w pracy — wiemy to m.in. z naszego raportu o edukacji w Polsce.

Członkowie starszego pokolenia (w tym pracodawcy), często opisywani mottem: żyję, aby pracować, mogą mieć problem ze zrozumieniem postawy swoich młodszych kolegów, a często również podwładnych. Zapewne stąd wziął się stereotyp „roszczeniowego milenialsa”, który jest mocno przywiązany do swoich praw pracowniczych i już w rok po studiach oczekuje menedżerskiej pensji, mimo że jest to dopiero jego pierwsza praca.

Ale raport oparty o projekt Bilans Kapitału Ludzkiego wskazuje, że te obawy są bezzasadne:

Zdecydowaną większość powszechnie podzielanych opinii nt. millenialsów (inaczej pokolenia Y) trudno uznać za uzasadnione. Pokolenie to ma niewątpliwie swoją specyfikę związaną z warunkami, w jakich dorastało, na które złożyły się m.in. poprawa warunków bytowych, wzrost przeciętnego wykształcenia (zarówno wśród millenialsów, jak też ich rodziców) i postępujący rozwój technologiczny, jednakże brak jest twardych dowodów, które wskazują na szczególny zestaw kompetencji, cech i postaw związanych z rynkiem pracy charakteryzujący tę grupę. Dla millenialsów praca zawodowa jest przeciętnie mniej ważna niż dla pokolenia X; różnice te są jednak niewielkie. Ciekawy wynik przynosi porównanie tego, co w życiu ceni się bardziej: pracę zawodową, czy czas wolny. Okazuje się, że o ile zarówno pokolenie X, jak i Y wyżej ceni czas wolny, to różnice te są wyraźniejsze w przypadku pokolenia millenialsów.

Do podobnego wniosku doszły też autorki badania Pokolenie Y — prawdy i mity w zarządzaniu pokoleniami, w którym nie odnotowano znaczących różnic w postawach i wartościach między generacjami. Największe z nich dotyczyły:

  • większej potrzeby regularnej zmiany otoczenia przez przedstawicieli pokolenia Y
  • potrzeby rozwijania swoich kompetencji
  • wartości, do których powinna dążyć firma (takich jak poszanowanie dla kreatywności i zasad deontologii)
  • troski o pracę (milenialsi częściej obawiali się, że nie znajdą pracy, która im się spodoba).

Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że większość milenialsów dorastała w tzw. „dobrych czasach”. Na ogół żyli w dobrobycie (większym niż ich rodzice i czy dziadkowie) i jako dzieci byli doceniani przez swoich opiekunów. Nic dziwnego, że w dorosłym życiu oczekują zarówno zaspokojenia swoich potrzeb finansowych, jak i chęci wygodnego trybu życia. A to może wpływać na podejście milenialsów w pracy.

Reasumując:

Milenialsi w pracy… 

  • często myślą długoterminowo, nie chcą pracować do końca życia, chętniej zakładają własne firmy.
  • często i chętnie zmieniają pracę, przez co mogą uchodzić za nielojalnych pracowników.
  • przywiązują dużą uwagę do życia prywatnego, cenią swobodę i elastyczny czas pracy.
  • dobrze pracują w zespołach i są bardziej otwarci na różnorodność.
  • preferują częstą i otwartą komunikację z przełożonymi, co może poprawiać efektywność pracy.
  • traktują przełożonych tak samo jak innych pracowników, ale z szerszymi kompetencjami.
  • swobodnie korzystają z technologii cyfrowych ułatwiających pracę.
  • niekiedy oczekują, że to pracodawcy wyznaczą im cele zawodowe, „poprowadzą za rękę”.
  • są wielozadaniowi i potrafią rozwiązywać codzienne problemy, ale mają problem z tymi, które są mniej standardowe.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty do którego pokolenia należysz? Czy uważasz, że milenialsi słusznie zasługują na krytykę ze strony rodziców i przełożonych? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Milenialsi

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.48  (29 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: