1. Jak zarabiać w domu? 10 sprawdzonych pomysłów i sposobów

Jak zarabiać w domu? 10 sprawdzonych pomysłów i sposobów

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Męczą Cię codzienne wyprawy do biura albo chciałbyś dorobić po godzinach, ale nie masz zbyt wiele czasu? Pewnie zadajesz sobie pytanie, jak zarabiać w domu i szukasz interesujących oraz skutecznych pomysłów na zarabianie pieniędzy z zacisza własnego mieszkania.

Dobrze trafiłeś. W tym artykule przeczytasz, jak zarabiać pieniądze w domu oraz znajdziesz ponad 10 różnorodnych i sprawdzonych sposobów na dodatkową lub stałą pracę, którą możesz wykonywać z dowolnego miejsca na ziemi. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Jak zarabiać pieniądze w domu? Sprawdzone sposoby

Obecnie, gdy do wykonywania bardzo wielu zawodów potrzebujesz głównie komputera i sprawnego łącza internetowego, praca w domu (lub praca zdalna w strefach coworkingu) jest bardzo popularna, a możliwości jej podjęcia mniej ograniczone. Dodatkowo pandemia koronawirusa pokazała pracodawcom, że podwładni są w stanie wykonywać swoje obowiązki, równie wydajnie, co z biura.

Jeśli jednak planujesz właśnie zacząć pracować przez internet i szukasz odpowiedniego zatrudnienia dla siebie albo po prostu zajęcia, które da się wykonywać z własnego kąta, oto 10 propozycji, jak zarabiać w domu:

Copywriting, dziennikarstwo, redakcja i korekta

Firmy potrzebują copywriterów, którzy stworzą treści na ich strony, redakcje szukają dziennikarzy, którzy napiszą artykuły, a wydawnictwa korektorów. Do takiego zarabiania w domu nie zawsze wymagane są ukończone studia czy doświadczenie. To dobre zajęcie dla introwertyków i jeden z pomysłów na pracę dla nieletnich, oczywiście jeśli możesz zostać zatrudniony zgodnie z prawem.

Oczywiście, ubiegając się o taką pracę, będziesz musiał pokazać, że potrafisz sprawnie pisać i masz odpowiednią wiedzę na dany temat. 

Według danych ze strony Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków dziennikarzy w Polsce to 4660 zł brutto, dla korektorów jest niższa i wynosi 4280 zł brutto. Takiej pracy warto szukać na stronach wydawnictw, grupach na Facebooku poświęconych pracy w mediach czy po prostu w serwisach z ofertami.

Tłumaczenie książek i tekstów

Skoro zarabiać z domu można pisząc, nie ma również przeszkód, żeby w ten sposób wykonywać zawód tłumacza — niezależnie czy chcesz współpracować z wydawnictwem i przekładać książki czy też pracować w korporacji na krótszych formach i zajmować się np. dokumentami, ogłoszeniami i krótkimi tekstami.

Jak zarabiać pieniądze w domu, tłumacząc? Musisz oczywiście świetnie znać język obcy i bardzo sprawnie posługiwać się swoim ojczystym. Ofert pracy najlepiej szukać na specjalistycznych portalach — useme.com, globtra.com i proz.com oraz w biurach tłumaczeniowych.

Zarobki tłumaczy wahają się od 20 do 140 zł za stronę tekstu, a zatrudnionych za stałe w firmach ok. 4000 zł brutto.

Obsługa mediów społecznościowych i blogi

Zarabiać w domu można również obsługując profile w mediach społecznościowych — czy to na zlecenie firm czy też autorskie. Do tego potrzebna będzie Ci wiedza z technik marketingu internetowego i umiejętność budowania zaangażowanej społeczności.

Ofert takiej pracy warto szukać np. na facebookowych grupach (Praca w social mediach) i na portalach z ogłoszeniami, m.in. RocketJobs, który poświęcony jest zawodom związanym z marketingiem.

Prowadzenie sklepu internetowego

Na początku będziesz musiał ponieść trochę kosztów i zainwestować w taki biznes. Ale jeśli Twój sklep internetowy zdobędzie stałą bazę klientów i popularność, możesz liczyć na niezły zysk.

Oczywiście jeśli chcesz w ten sposób zarobić w domu, musisz dokładnie wiedzieć, jak zgodnie z prawem i efektywnie prowadzić biznes online, a także dobrze rozpoznać rynek i potrzeby klientów. Jeśli nie sprzedajesz własnych produktów, będziesz musiał zawiązać kontakty z dostawcami i pośrednikami.

Wypełnianie ankiet

To raczej sposób, żeby dorobić w domu, bo zarobki z wypełniania ankiet to średnio 50 do 200 zł miesięcznie. Oczywiście nie potrzebujesz do tego specjalistycznych kwalifikacji, wystarczy trochę czasu i determinacji.

Jak zarobić w domu na wypełnianiu ankiet? Zaloguj się na zaufanym serwisie (np. swpanel.pl, epanel.pl i myiyo.com). Większość z nich oferuje punkty za każdą ankietę, które następnie można wymienić na pieniądze lub nagrody.

Programy partnerskie

Polegają na nawiązaniu współpracy z konkretną firmą i reklamowaniu jej produktów oraz usług w mediach społecznościowych, w komentarzach na blogach czy forach. Nie będziesz potrzebował specjalnych umiejętności, ale przyda się cierpliwość, bo na początku zarobki raczej nie będą imponujące. 

Jeśli chcesz zarabiać w domu w ten sposób, korzystaj tylko ze sprawdzonych programów. Oferty znajdziesz m.in. na stronach program partnerski Ceneo, program partnerski Bankier.pl i program partnerski mBank.

Przepisywanie i transkrypcja tekstów

To praca, która przede wszystkim wymaga umiejętności szybkiego pisania na klawiaturze, cierpliwości i trochę wolnego czasu. Polega na przepisywaniu skanów dokumentów czy tekstów albo spisywaniu treści nagrać.

Jeśli chcesz w ten sposób zarobić w domu, dokładnie sprawdzaj firmy, które oferują taką pracę — część z ofert może być próbą oszustwa.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Praca manualna, chałupnictwo i rękodzieło

Nie wszyscy chcą siedzieć cały dzień przy komputerze. Jak zarobić pieniądze w domu w inny sposób? Jeśli masz zdolności manualne, możesz np. szyć i wykonywać inne wyroby tekstylne, skręcać długopisy czy składać teczki — takich ofert wciąż można znaleźć wiele w internecie (i warto dokładnie je weryfikować).

Natomiast jeśli pasjonuje Cię rękodzieło i samodzielnie wyrabiasz jakieś produkty (biżuterię, ceramikę itp.), możesz spróbować przekuć swoje zainteresowania w pracę. Oczywiście do tego będziesz musiał albo otworzyć własny sklep internetowy lub sprzedawać swoje dzieła pośrednikom.

Zobacz też wzór CV krawcowej.

Freelancing

To oczywiście bardzo pojemne pojęcie i wiele może się za nim kryć. Natomiast, jeśli zastanawiasz się, jak zarabiać w domu, a masz w ręce konkretny fach, freelancing może być dobrym wyjściem.

Dlaczego? Jako freelancer możesz wykonywać bardzo wiele różnych zawodów — grafika, programisty, dziennikarza, a każdy z nich z własnego domu. Oczywiście na początku będzie Ci trudno, ale wraz z ilością zleceń i zdobytym doświadczeniem, zarobki będą rosły, a Ty będziesz mógł liczyć na coraz lepsze oferty.

Szukasz pracy dorywczej? Sprawdź, jak może napisać swoje CV freelancer.

Jak zarabiać pieniądze w domu? Porady 

Jeśli po prostu szukasz stałej pracy, którą możesz spokojnie wykonywać online i zarabiać w domu, ustal warunki ze swoim szefem i staraj się dobrze zaplanować dzień. Nie odkładaj zadań na ostatnią chwilę, skup się na obowiązkach, a nie kotkach z YouTube’a i zadbaj o własny komfort — wygodne stanowisko i dobre łącze internetowe.

Natomiast gdy szukasz ofert dorywczej pracy z domu albo jesteś freelancerem czy influencerem, pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzać oferty współpracy (jeśli nie jesteś pewien, czy firma jest uczciwa, sprawdź w KRS czy też CEiDG).

Być może zastawiasz się też, czy da się zarabiać duże pieniądze z domu. Oczywiście najlepiej po prostu postawić na współpracę z dużymi i zaufanymi firmami, które oferują dobre zarobki, zamiast kombinować i szukać magicznych sposobów na wysoką pensję bez kwalifikacji, wysiłku i poświęcenia czasu.

Zwróć również uwagę, że według prognoz analityków rynku pracy, do końca 2022 tylko w Ameryce Północnej aż 25% wszystkich pracowników będzie wykonywać swoje obowiązki z domu, a w kolejnych latach ta liczba wzrośnie — co oznacza, że miejsce pracy nie będzie wpływało na wysokość pensji, a dobre pieniądze zarobisz również z domu.

W związku z tym warto przyłożyć się do szukania pracy: napisz dobre CV, list motywacyjny i przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pracodawcy będzie zależało na zatrudnieniu Cię i doceni Twoje doświadczenie, z pewnością nie będzie miał problemu, żebyś mógł zarabiać z domu. A jeśli nadal się wahasz, przeczytaj nasze cytaty motywacyjne, które zmotywują Cię do działania!

Zobacz również: Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz sprawdzony sposób na to, jak zarabiać w domu? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak zarabiac w domu

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.48  (46 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: