1. Zaświadczenie o niekaralności: online, gdzie wyrobić druk, cena

Zaświadczenie o niekaralności: online, gdzie wyrobić druk, cena

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności i nie masz pojęcia, od czego zacząć? Pewnie zastanawiasz się, gdzie i jak można wyrobić ten dokument, czy da się to zrobić przez internet i ile to kosztuje w 2023 r.

 

Wszystkie te informacje i więcej znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się również, gdzie można wyrobić zaświadczenie o niekaralności w różnych polskich miastach. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności online? 

 

W zawodach zaufania publicznego (np.nauczyciela i lekarza) i związanych z odpowiedzialnością, np. finansową, pracodawcy wymagają zaświadczenia o niekaralności. Przed podjęciem takiej pracy będziesz musiał je zdobyć i przedstawić zatrudniającemu.

 

Najłatwiej i najszybciej zdobyć zaświadczenie o niekaralności przez internet. Żeby to zrobić, trzeba zarejestrować się w systemie Krajowego Rejestru Karnego, który gromadzi m.in. dane osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu — w dokumencie będzie informacja, że nie figurujesz w KRK.

 

Do zarejestrowania się potrzebujesz profilu zaufanego — tak, aby, nikt nie mógł się pod Ciebie podszywać i spróbować uzyskać zaświadczenie o niekaralności, wykorzystując Twoje dane osobowe.

 

Profil zaufany możesz założyć przez stronę bankowości elektronicznej (pełną listę banków, które umożliwiają założenie profilu zaufanego, znajdziesz tutaj), w internetowym serwisie Poczty Polskiej Envelo lub na rządowej stronie. W tym ostatnim przypadku będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość w specjalnym punkcie.

 

Gdy już będziesz miał profil zaufany, zarejestruj się w systemie Krajowego Rejestru Karnego i złóż wniosek o udzielenie informacji o osobie — to właśnie dokument, dzięki któremu dostaniesz zaświadczenie o niekaralności. 

 

Przy rejestracji musisz zaznaczyć, że jesteś osobą fizyczną, a następnie wpisać wszystkie wymagane dane osobowe, wypełnić pole Captcha i kliknąć Zarejestruj się na dole ekranu.

 

zaświadczenie o niekaralności

 

Następnie, na podany adres e-mail, otrzymasz wiadomość z linkiem potwierdzającym rejestrację. Kliknij go — zostaniesz automatycznie przekierowany do serwisu. Później musisz przejść do rubryki „Wniosek o uzyskanie informacji o osobie” i wypełnić formularz, a na końcu podpisać się z wykorzystaniem profilu zaufanego.

 

Później musisz tylko zapłacić za wydanie zaświadczenia o niekaralności przez internet i czekać na otrzymanie dokumentu mailem — do 7 dni od złożenia wniosku. Plik z zaświadczeniem pobierzesz ze strony systemu KRK, w zakładce „Odpowiedzi”.

 

Takiego zaświadczenia o niekaralności online nie powinieneś drukować. Wiążące będzie tylko w wersji elektronicznej, co określa ustawa o Krajowym Rejestrze Karnym.

 

I to wszystko, co musisz wiedzieć o uzyskaniu zaświadczenia o niekaralności przez internet. W dalszej części artykułu przeczytasz, jak inaczej można zdobyć dokument.

 

Zaświadczenie o niekaralności — gdzie i jak można je uzyskać?

 

Uzyskanie zaświadczenia o niekaralności online to nie jedyna możliwość. O dokument możesz również wnioskować w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego lub innym punkcie informacyjnym — w Polsce jest ich 56. 

 

Zanim pójdziesz do odpowiedniego punktu informacyjnego, musisz wypełnić zapytanie o udzielenie informacji o osobie. 

 

Jak wypełnić wniosek o zaświadczenie o niekaralności?

 

Stąd pobierzesz wniosek o udzielenie informacji o osobie — czyli podstawę do wydania zaświadczenia o niekaralności.

 

Wystarczy, że podasz w nim dokładne dane osobowe: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, imiona rodziców i in. Oprócz tego, na dole zaznacz, jaki rodzaj danych Cię interesuje (kartoteka karna, kartoteka nieletnich, kartoteka osób pozbawionych wolności lub poszukiwanych listem gończym) i na końcu złóż swój podpis.

 

Po wypełnieniu wniosku o zaświadczenie o niekaralności musisz za nie zapłacić. Możesz to zrobić gotówką w kasie sądu lub w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości, znakami opłaty sądowej, które można kupić w kasie sądu lub przelewem na konto Ministerstwa Sprawiedliwości — adres do przelewu znajdziesz poniżej.

 

Następnie wystarczy złożyć wcześniej wypełnione dokumenty i potwierdzenie wykonania wpłaty w wybranym punkcie informacyjnym KRK. Nie zapomnij zabrać ze sobą również dokumentu potwierdzającego tożsamość — dowodu osobistego lub paszportu.

 

Ile trzeba czekać na zaświadczenie o niekaralności? W punkcie informacyjnym informację otrzymasz od razu, a w wyjątkowych sytuacjach — maksymalnie po 7 dniach.

 

Zaświadczenie o niekaralności możesz również zdobyć listownie. Wystarczy, że wniosek o uzyskanie informacji o osobie (dokładnie taki sam, jak ten, który składa się osobiście) i potwierdzenie wpłaty, wyślesz do Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego albo do wybranego punktu informacyjnego.

 

Poniżej znajdziesz adresy wybranych Punktów Informacji, w których możesz zdobyć zaświadczenie o niekaralności. Pełną listę znajdziesz pod tym linkiem.

 

Zaświadczenie o niekaralności — Warszawa

 

W stolicy Polski są 4 punkty informacyjne Krajowego Rejestru Karnego. Wszystkie działają od poniedziałku do piątku. W poniedziałek zostaniesz obsłużony w godzinach od 8.00 do 18.00, a w pozostałe dni tygodnia od 8.00 do 15.30 Oto ich adresy: 

 

 • Al. Solidarności 127
 • ul. Terespolska 15A 
 • ul. Marszałkowska 82
 • ul. Kocjana 3 

 

Zaświadczenie o niekaralności w Warszawie możesz również zdobyć w Biurze informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego. Znajduje się przy ulicy Czerniakowskiej 100.

 

Wrocław — zaświadczenie o niekaralności

 

We Wrocławiu jest jeden punkt, w którym możesz ubiegać się o zaświadczenie o niekaralności. Mieści się przy ulicy Sądowej 1 (wejście od ul. Podwale 30).

 

Gdzie uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Poznań

 

W stolicy wielkopolski, zaświadczenie o niekaralności uzyskasz w punkcie informacyjnym przy ulicy Hejmowskiego 2.

 

Zaświadczenie o niekaralności — Kraków

 

W Krakowie po zaświadczenie o niekaralności udaj się na ulicę przy Sądzie 7.

 

Zaświadczenie o niekaralności w Katowicach

 

Punkt informacyjny krajowego rejestru karnego w Katowicach znajdziesz pod adresem Andrzeja 16/18.

 

Gdzie w Łodzi pójść po zaświadczenie o niekaralności?

 

Udaj się na ulicę Pomorską 37.

 

Zaświadczenie o niekaralności — Lublin

 

W Lublinie Punkt Informacyjny znajdziesz przy ulicy Konrada Wallenroda 4d.

 

Zaświadczenie o niekaralności — Szczecin

 

W Szczecinie idź na ulicę Kaszubską 42.

 

Gdańsk — zaświadczenie o niekaralności

 

W Gdańsku powinieneś udać się do punktu informacyjnego pod adresem Nowe Ogrody 30/34.

 

Gdzie można uzyskać zaświadczenie o niekaralności? Bydgoszcz

 

W Bydgoszczy wniosek o zaświadczenie o niekaralności możesz złożyć przy ulicy Nowy Rynek 10.

 

Zaświadczenie o niekaralności — Rzeszów

 

W stolicy Podkarpacia po zaświadczenie udaj się pod adres Śreniawitów 3.

 

Ile kosztuje zaświadczenie o niekaralności i jak za nie zapłacić?

 

Niestety za wyrobienie zaświadczenia o niekaralności będziesz musiał zapłacić i, zanim dostaniesz pismo, pokazać dowód zapłaty. Kwoty nie są duże, a płatność możesz wykonać przez internet lub tradycyjnym przelewem.

 

Zaświadczenie o niekaralności — cena

 

 • 20 zł — za wyrobienie zaświadczenia o niekaralności online
 • 30 zł — w punkcie informacyjnym lub przy listowym załatwieniu sprawy 

 

Przy wnioskowaniu o zaświadczeniu o niekaralności przez internet na końcu wypełniania formularza w systemie Krajowego Rejestru Karnego będziesz mógł zapłacić — strona przeniesie Cię do serwisu Twojego banku, gdzie wykonasz przelew.

 

Jeśli chcesz uzyskać zaświadczenie w Punkcie Informacyjnym, możesz zapłacić gotówką w kasie dowolnego sądu, za pomocą znaków opłaty sądowej, które możesz kupić w kasie sądu lub zrobić przelew na konto Ministerstwa Sprawiedliwości z odpowiednimi danymi:

 

Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa

NBP O/O Warszawa

PL 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000

Narodowy Bank Polski

Oddział Okręgowy Warszawa

ul. Powstańców Warszawy 4

00-950 Warszawa. 

 

W tytule przelewu wpisz swoje imię i nazwisko oraz datę, która jest oznaczona we wniosku jako data wystawienia. Pamiętaj, że przy składaniu wniosku o udzielenie informacji o osobie, musisz mieć ze sobą potwierdzenie zapłaty!

 

Zaświadczenie o niekaralności po angielsku

 

Jeśli potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności po angielsku (lub w innym języku obcym), wraz z wnioskiem o udzielenie informacji o osobie (lub później) musisz złożyć wniosek o wydanie wielojęzycznego standardowego formularza. 

 

Dostaniesz go w dowolnym Punkcie Informacyjnym KRK lub w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie albo przez system internetowy Krajowego Rejestru Karnego. 

 

Opłata za wydanie formularza wynosi 17 zł. Możesz uiścić ją na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości (podany wyżej), gotówką w kasie Ministerstwa Sprawiedliwości

lub gotówką w kasie sądu.

 

Będziesz musiał podać w nim następujące informacje:

 

 • imię i nazwisko osoby składającej wniosek
 • numer PESEL
 • język urzędowy UE, w jakim, obok języka polskiego, ma być sporządzony wielojęzyczny formularz
 • opcjonalnie adres do korespondencji osoby składającej wniosek,
 • datę sporządzenia zaświadczenia, do którego ma być załączony wielojęzyczny formularz.

 

Pamiętaj, że przy składaniu formularza trzeba przedstawić dowód zapłaty.

 

Jak widzisz, ani formularz, ani wniosek o zaświadczenie o niekaralności nie są skomplikowane do wypełnienia, ale żeby uzyskać dokumenty potrzeba trochę czasu i wysiłku.

 

Zobacz też: PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład 2022 i Zasiłek / świadczenie przedemerytalne: ile wynosi.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

 

Stwórz list motywacyjny teraz

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania, dotyczące zaświadczenia o niekaralności online albo w punkcie informacyjnym? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zaswiadczenie o niekaralnosci

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (6 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: