1. Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem 2023 - jak wygląda?

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem 2023 - jak wygląda?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rezygnacja z pracy na rzecz opieki nad rodzicem na pewno nie jest łatwa. W końcu tracisz całe źródło dochodu, podejmując się pracy opiekuńczej. Nie jesteś jednak w tej sytuacji zupełnie sam i masz szanse otrzymać wsparcie od państwa. 

 

W tym artykule dowiesz się, jak wygląda kwestia rezygnacji z pracy w celu opieki nad rodzicem. Przeczytasz, na jakie świadczenia możesz liczyć w tej sytuacji i co zrobić, aby je otrzymać. 

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem 2023 — kwestie prawne

 

Umówmy się — jeśli nie masz pasywnego źródła dochodu albo ogromnych oszczędności, rezygnacja z pracy, aby zaopiekować się rodzicem, będzie trudna. Musisz w końcu mieć pieniądze na utrzymanie siebie oraz potrzeby chorego bliskiego. 

 

Co zrobić w tej sytuacji? Możesz ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne. Wbrew powszechnemu przekonaniu przysługują one nie tylko na opiekę nad dzieckiem, ale również na innych członków rodziny. 

 

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem — specjalny zasiłek opiekuńczy

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych:

 

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także

małżonkom, jeżeli:

 

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

 

— w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Oznacza to więc, że jeśli chcesz zrezygnować z pracy w celu opieki nad rodzicem, musi on mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Dodatkowo świadczenie to przysługuje osobom, które pozostawały w stosunku pracy (były zatrudnione na umowę o pracę), stosunku służbowym lub pracowały zawodowe na podstawie innego typu umowy. 

 

Specjalny zasiłek pielęgnacyjny wynosi 620 zł miesięcznie przez cały okres zasiłkowy, czyli rok liczony od 1 listopada danego roku. O świadczenie można jednak ubiegać się w dowolnym momencie. 

 

Co więcej, aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym rodzicem, musisz spełnić kryterium dochodowe. Przy tym świadczeniu dochód z roku poprzedzającego okres otrzymywania zasiłku na jednego członka rodziny nie może przekroczyć 764 zł netto.

 

W przypadku zrezygnowania z zatrudnienia w celu opieki nad osobą pełnoletnią, za członków rodziny uznaje się:

 

  • osobę wymagającą opieki
  • małżonka osoby wymagającej opieki
  • osoby, z którą osoba wymagająca opieki wychowuje wspólne dziecko
  • pozostających na utrzymaniu osób, dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia.

 

Teraz zobaczmy, jak wyglądają regulacje związane ze świadczeniem pielęgnacyjnym, o które również możesz się ubiegać, gdy chcesz zrezygnować z pracy i opiekować się rodzicem.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem — świadczenie pielęgnacyjne

 

Kryteria przyznania świadczenia pielęgnacyjnego są bardzo podobne do kryteriów związanych ze specjalnym zasiłkiem opiekuńczym. Zgodnie z ustawą świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

 

  • matce albo ojcu
  • opiekunowi faktycznemu dziecka
  • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
  • innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności — jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Natomiast, aby móc ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne w związku z rezygnacją z pracy w celu opieki nad rodzicem, jego niepełnosprawność musiała powstać do momentu ukończenia 18 lat lub 25 lat, jeśli uczył się w szkole lub w szkole wyższej. 

 

Świadczenie pielęgnacyjne obecnie (od 1 stycznia 2022 r.) wynosi 2119 zł miesięcznie i jest waloryzowane. Nie dotyczy go też kryterium dochodowe — więc niezależnie od tego, ile zarabiałeś przed rezygnacją z zatrudnienia, jeśli spełnisz pozostałe kryteria, będziesz je otrzymywać. W 2023 r. zostanie zwaloryzowane, w związku z podwyżką płacy minimalnej. Co ważne, chociaż najniższa krajowa wzrośnie 2 razy, kwota świadczenia zmieni się tylko raz.

 

Zasiłki związane z opieką nad członkiem rodziny nie łączą się. Jeśli jednocześnie masz prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego, będziesz otrzymywać tylko jedno z nich — to które wybierzesz. 

 

2. Inne prawa związane z opieką nad rodzicem

 

Jak widzisz, kryteria obowiązujące świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy są dość restrykcyjne. 

 

Warto też wiedzieć, że na opiekę nad rodzicem przysługuje Ci również zasiłek opiekuńczy — tak jak na opiekę nad dzieckiem. Niestety w ciągu roku masz prawo jedynie do 14 dni wolnego w tym przypadku i otrzymasz 80% swojego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

 

Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza gdy Twój rodzic potrzebuje stałej opieki, a Ty chciałbyś zrezygnować z pracy. W tej sytuacji możesz próbować ubiegać się o wyżej wymienione świadczenia.

 

Nie ma jednak znaczenia, czy jesteś zarejestrowany jako bezrobotny w urzędzie pracy — to w żaden sposób nie wpłynie na Twoje prawo do świadczeń.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania związanie z rezygnacją z pracy a opieką nad rodzicem? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci pomogę i odpowiem. 

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Rezygnacja z pracy a opieka nad rodzicem

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
2.92  (129 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: