1. Przychód a dochód: co to jest, jak sprawdzić i czym się różnią?

Przychód a dochód: co to jest, jak sprawdzić i czym się różnią?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Słowa przychód i dochód są tak podobne, że łatwo je pomylić — tym bardziej że w języku potocznym często używa się ich zamiennie. Ale jeśli wykonujesz pracę zarobkową, prowadzisz własną firmę albo inwestujesz na giełdzie, musisz dobrze wiedzieć, czym różnią się te dwa pojęcia.

 

W tym artykule poznasz definicje przychodu i dochodu. Dowiesz się, jaka jest między nimi różnica, jak sprawdzić przychód za dany rok oraz jak obliczyć swój dochód. Ta wiedza będzie Ci potrzebna m.in. do oceny sytuacji finansowej Twojej firmy i wypełnienia PIT-u.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Przychód — co to jest? Jak sprawdzić przychód za dany rok?

 

Wypełniasz deklarację podatkową? A może prowadzisz własną firmę i chcesz dokonać niezbędnych obliczeń? Najpierw upewnij się, co — jako pracownik lub przedsiębiorca — powinieneś rozumieć pod pojęciem przychodu.

 

Co to jest przychód?

 

Przychód to wszystkie środki pieniężne, które dostajesz za swoją pracę, sprzedaż towarów i usług, wynajem nieruchomości lub w ramach stosunku służbowego. Ich otrzymanie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego (PIT w przypadku osób fizycznych lub CIT w przypadku osób prawnych). Warto pamiętać, że wysokość przychodów nie odzwierciedla faktycznej sytuacji finansowej firmy.

 

Według Ustawy o rachunkowości z dn. 29 września 1994 r. przedsiębiorcy mogą wyróżnić dwa rodzaje przychodu:

 

 • przychody operacyjne — przychody wynikające z zasadniczej działalności przedsiębiorstwa (np. ze sprzedaży towarów, materiałów i usług lub działalności pośredniej, w tym ze sprzedaży niepotrzebnych już środków trwałych)

 

 • przychody finansowe — pieniądze otrzymane w ramach działalności inwestycyjnej lub finansowej (np. odsetki od lokat, pożyczek i obligacji, sprzedaż lub wzrost cen akcji firmy, dodatnie różnice kursowe w przypadku prowadzenia transakcji walutowych).

 

Jeśli prowadzisz pełną księgowość jako osoba prawna, wszystkie uzyskane przychody musisz zapisać i zaksięgować w rachunku zysków i strat. W takim przychodzie powinieneś również uwzględnić tzw. zyski nadzwyczajne, czyli niezwiązane z działalnością operacyjną firmy (np. odszkodowanie za straty poniesione na skutek klęsk żywiołowych).

 

Co istotne, przychód powstaje już w momencie wystawienia przez Ciebie faktury. Przepisy mówią bowiem wyraźnie, że zalicza się do niego kwoty należne — nawet przed ich faktycznym otrzymaniem. Jeśli więc wystawiłeś fakturę w grudniu 2020 roku z terminem płatności za 3 miesiące, to przychód, który musisz rozliczyć, również powstał w grudniu (a nie w marcu 2021 roku).

 

Przychód to netto czy brutto?

 

To zależy. Jeżeli jesteś zatrudniony na umowie o pracę lub umowie cywilnoprawnej, Twoim przychodem będzie suma wynagrodzeń brutto w danym okresie rozliczeniowym.

 

Przychodem tzw. „VAT-owców” — czyli przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem od towarów i usług — jest łączna wartość sprzedaży towarów i usług netto (czyli bez VAT) w danym okresie rozliczeniowym. Dla pozostałych przedsiębiorców przychodem będzie łączna wartość sprzedaży towarów i usług brutto.

 

Jak sprawdzić przychód za dany rok?

 

Twoje przychody z zeszłych lat powinny być widoczne w Twoim zeznaniu podatkowym za dany okres rozliczeniowy. Żeby go sprawdzić, musisz odnaleźć PIT za dany rok albo otworzyć e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Tam należy się zalogować, korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Wszystkie Twoje zeznania (tzw. e-PIT) wraz z przychodem będą widoczne w specjalnej zakładce.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Przychód a dochód — różnica. Jak obliczyć dochód?

 

Dochód to przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. I to właśnie on odzwierciedla Twoją faktyczną sytuację finansową. Jest to kluczowa różnica między dochodem a przychodem.

 

Warto jednak pamiętać, że dochód może być brutto lub netto. Dochód brutto to różnica przychodu i kosztów przed opodatkowaniem, natomiast dochód netto to Twój zysk „na czysto”, czyli po zapłacie wszystkich podatków.

 

Oto przykład:

 

Pani Katarzyna prowadzi salon fryzjerski, w którym nie zatrudnia innych pracowników. W grudniu zanotowała przychody w wysokości 12 500 zł. W tym samym miesiącu opłaciła czynsz za wynajem lokalu, rachunki za prąd i wodę, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz kosmetyki i narzędzia niezbędne do pracy — łączna suma wydatków wyniosła 4 900 zł. W związku z tym dochód brutto salonu za grudzień wyniósł 7 600 zł (12 500 – 4 900 = 7 600). Pani Katarzyna rozlicza się metodą liniową, więc płaci 19% podatku. Dlatego dochód netto salonu za grudzień — faktyczny zysk pani Katarzyny — wyniósł 6 156 zł (7 600 – (7 600 × 19% : 100%) = 6 156).

 

A jak obliczyć dochód netto w kalkulatorze internetowym? Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnych narzędzi:

 

 

Jak widzisz, różnica między dochodem a przychodem jest łatwa do zrozumienia. W następnym rozdziale przeczytasz, czym dokładnie są koszty uzyskania przychodów.

 

3. Koszty uzyskania przychodów — co się do nich zalicza?

 

Koszty uzyskania przychodów są to wszelkie środki, które musiałeś zainwestować w celu uzyskania, zabezpieczenia albo zachowania źródeł przychodów. Co jednak istotne, w niektórych przypadkach takim kosztem będzie tylko część poniesionego wydatku — taka, która została sprecyzowana w przepisach.

 

Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się m.in.:

 

 • wynagrodzenie pracowników
 • składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
 • czynsz za wynajem biura
 • opłaty za media
 • koszty użytkowania samochodu służbowego (np. benzyna, kredyt samochodowy, leasing)
 • wyjazdy służbowe
 • koszty reprezentacyjne
 • posiłki regeneracyjne dla pracowników
 • wyposażenie biura
 • zakup materiałów
 • opłaty za usługi na rzecz firmy (księgowość, marketing, reklama)
 • amortyzacja środków trwałych.

 

Szczegółowych wyjaśnień na ten temat dostarczył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 21 września 2018 roku:

Kosztami uzyskania przychodów są więc wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów. Zatem do kosztów uzyskania przychodów podatnik ma prawo zaliczyć wszystkie koszty, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostały prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów ustawowo uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Żeby więc dany wydatek został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, powinien spełniać następujące warunki:

 

 

W myśl ustawy do tych ostatnich zaliczają się m.in. koszty niezwiązane z przychodem albo kary i odszkodowania za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie środowiska wraz z odsetkami.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Czy rozumiesz już różnicę między przychodem a dochodem i wiesz, jak je obliczyć? Jeśli jakaś kwestia wciąż jest dla Ciebie niejasna, zadaj mi pytanie w komentarzu.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Przychod a dochod

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.60  (10 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: