6 sposobów, aby nie spać w pracy bez kofeiny - LiveCareer PL

Łatwo powiedzieć. Ale jeśli za Tobą kolejna impreza i zarwana noc, to przeżycie kilku godzin w pracy będzie nie lada wyzwaniem. Już zapewne zaopatrzyłeś się w kawę albo zestaw napojów energetycznych na bazie kofeiny. To na pewno pomoże, ale po kilku minutach znowu będziesz senny. Chcesz spędzić osiem godzin w pracy i nie zasnąć, opierając się o klawiaturę komputera? Skorzystaj z 6 sprawdzonych sposobów, jak nie zasnąć w pracy. To naprawdę działa.

 

NIE ŚPIJ W PRACY – 6 TAJNYCH SPOSOBÓW, JAK PRZETRWAĆ W PRACY

 

1. Dynamiczna muzyka

Prostym i dosyć oczywistym sposobem na rozbudzenie jest słuchanie dynamicznej muzyki. Nie musi być to gatunek, który lubisz, chodzi po prostu o rytmiczne dźwięki. Świetnie się sprawdzają różne kawałki rockowe, muzyka dyskotekowa czy hip hop z dynamicznym bitem, pobudzającym do działania. Zatem nie śpij w pracy, tylko słuchaj dynamicznej muzyki.

 

2. Olejki eteryczne

Są takie zapachy, które po prostu pobudzają. Świetnie pobudzająco działa zapach świeżo zaparzonej kawy czy zapach cytrusów. Jeśli nie masz pod ręką ani kawy, ani pomarańczy, postaw na naturalne olejki – silnie orzeźwiająco działa zapach mięty, rozmarynu, eukaliptusa czy sosny. Warto taki olejek w niewielkiej buteleczce mieć w szufladzie w biurku, aby w sytuacjach kryzysowych, gdy Twoja sprawność intelektualna spada, wziąć kilka głębokich wdechów. Po kilku sekundach powinieneś zauważyć różnicę.

 

3. Proste ćwiczenia fizyczne

Tak, tak, namawiam Cię do ćwiczenia w pracy! Nie chodzi jednak o bardzo skomplikowane skłony czy pompki, wystarczy wstać od biurka, przejść się po korytarzu (dobrą wymówką jest pójście do kuchni, aby zrobić sobie herbatę) czy postać przez kilka minut. Stymulująco działa krótki spacer na świeżym powietrzu, który możesz wykorzystać w czasie przerwy. Możesz także po prostu przejść się po schodach. Jeśli nie masz czasu, ogranicz działania do spryskania twarzy wodą. Rusz się w pracy i nie śpij!

 

4. Zwiększ ilość światła

Możesz być senny, bo jest fatalna, ponura aura na zewnątrz. Pada deszcz, jest ciemno. Na pogodę nie masz wpływu, ale możesz zmienić swój nastrój. Włącz światło, aby w pokoju, w którym pracujesz, było jak najwidniej. Jeśli masz zasłonięte żaluzje czy rolety – odsłoń je i wpuść chociaż trochę światła dziennego do środka. Zaproś światło do pracy, a Twoje samopoczucie także się zmieni i chętniej wykonasz nawet monotonne zadania.

 

5. Pij zimne napoje, jedz chłodne potrawy

Jeśli ziewasz i prawie zasypiasz w pracy, zapomnij o jedzeniu ciężkostrawnych i gorących potraw, bowiem po ich spożyciu będziesz jeszcze bardziej zmęczony i… senny. Dlatego po sutym obiedzie w części krajów jest zwyczaj sjesty. Jeśli nie możesz uciąć sobie popołudniowej drzemki, lepiej zjedz lekką sałatkę, kanapkę albo jakąś schłodzoną potrawę (świetnie sprawdzają się chłodniki i gazpacho), a do picia wybieraj zimną wodę mineralną czy soki. Chłodne potrawy i napoje pobudzą Cię swoją temperaturą.

 

6. Przewietrz pokój (albo siebie)

Podobno ziewanie bierze się z tego, że organizm potrzebuje dawki tlenu. Być może i Tobie przyda się taki zastrzyk tlenowy, dlatego pootwieraj wszystkie okna w swoim pokoju i zamknij go na mniej więcej 5 minut. Świeże, rześkie powietrze powinno Cię skutecznie rozbudzić. Jeśli Twoi koledzy nie chcą wyjść z pokoju i wizja smrodu ich nie przeraża (w końcu możesz użyć dowolnego argumentu, żeby się ich na kilka minut pozbyć), zawsze możesz się wybrać na krótki, kilkuminutowy spacer niedaleko od pracy. W ten sposób nie tylko się dotlenisz, ale i trochę rozruszasz, dostarczając organizmowi dawki ruchu i energii.

 

Właśnie poznałeś sekretne sposoby, aby przetrwać w pracy przez co najmniej 8 godzin i nie zasnąć. Oczywiście do wspomnianych sposobów zawsze możesz wypić kawę, w końcu odpowiednia dawka kofeiny może być wskazana, chociaż pobudza szybko i na krótko. Jeśli jednak szukasz dalszych inspiracji i ułatwień, związanych z Twoją pracą – zajrzyj na LiveCareer, gdzie znajdziesz porady specjalistów związane z pracą zawodową oraz wiele potrzebnych informacji, zaczynając od tego, jak znaleźć pracę marzeń, a potem – jak przetrwać w dżungli pełnej współpracowników i szefów.

Oceń ten artykuł: jak nie zasnac
Średnia: 3.8 (10 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Redakcja serwisu LiveCareer
Redakcja serwisu LiveCareer

O autorze

Zespół LiveCareer od 2005 roku oferuje światowej klasy kreator CV i inne profesjonalne narzędzia, które pomogły już ponad 10 milionom osób na całym świecie zdobyć pracę. W poradnikach dzielimy się ekspercką wiedzą i praktycznymi wskazówkami, dzięki którym napiszesz skuteczne CV i list motywacyjny — i zdobędziesz lepszą pracę.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo