1. Emerytury stażowe 2024: od kiedy, ZUS, ważne informacje

Emerytury stażowe 2024: od kiedy, ZUS, ważne informacje

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Emerytury stażowe najpierw były obywatelskim projektem ustawodawczym, złożonym do Sejmu przez NSZZ Solidarność, a teraz są projektem poselskim. Zakłada on, że przejście na emeryturę powinno być związane z długością stażu pracy, a nie wiekiem. 

W tym artykule przeczytasz, na czym dokładnie polega projekt emerytur stażowych, jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc z nich skorzystać oraz jak wyglądają prace nad ustawą.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Emerytury stażowe — najważniejsze informacje

Projektem wprowadzenia w Polsce emerytury stażowej zajmuje się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Inicjatywa ruszyła 7 lipca 2021 r. — wtedy też działacze związku zaczęli zbierać podpisy i utworzyli komitet inicjatywy ustawodawczej.

Dla przypomnienia: żeby obywatelska inicjatywa ustawodawcza mogła trafić do parlamentu, potrzebne jest co najmniej 100 tys. podpisów osób posiadających pełnię praw wyborczych.

Solidarność zebrała ponad 230 tys. podpisów i 30 września 2021 r. złożyła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w Sejmie. Warto przy okazji wspomnieć, że podobny projekt znalazł się wśród obietnic wyborczych Andrzeja Dudy podczas pierwszej kampanii prezydenckiej.

Jednak projekt o zmianie ustawy został wycofany przez wnioskodawców. Obecnie prace nad wprowadzeniem emerytur stażowych są kontynuowane w nowym projekcie poselskim, który opublikowano 30 stycznia 2024 r.

Co znajdziemy w projekcie ustawy? Najważniejszą propozycją jest zmiana dotycząca warunków przejścia na emeryturę — do tej pory należało osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a zgodnie z nowym projektem świadczenie będzie można otrzymać ze względu na długość stażu pracy. Koszt tego rozwiązania wyniesie państwo około 14,5 mld zł rocznie.

 ZUS — emerytury stażowe

Jeśli projekt zostanie przyjęty i ustawa wejdzie w życie, kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40 lat okresu składkowego i nieskładkowego.

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Dla przykładu: kobieta, która rozpoczęła pracę zawodową w wieku 18 lat, przejdzie na emeryturę, gdy skończy 53 lata, a mężczyzna, który zaczął karierę wraz z osiągnięciem pełnoletności, gdy skończy 58 lat. Dodatkowo ustawa ma objąć jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r.

Istnieje jednak jedno zastrzeżenie — żeby móc skorzystać z tego przywileju, należy mieć odłożone w ZUS-ie na tyle składek, aby wystarczyło na comiesięczną wypłatę w wysokości 120% minimalnej emerytury. Ona zaś od 1 marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł brutto (wcześniej — 1588,44 zł). Warto dodać, że waloryzacja emerytur jest przeprowadzana co roku. 

Oczywiście, gdyby ustawa weszła w życie, po osiągnięciu powyższego stażu pracy, nie będziesz zmuszony do przejścia na emeryturę i skorzystania ze świadczenia. Jednak jeśli będziesz chciał to zrobić, po prostu złożysz wypowiedzenie umowy o pracę i pismo o przejście na emeryturę u swojego pracodawcy.

Emerytury stażowe — najnowsze wiadomości

Od jakiegoś czasu Sejm powrócił do tematu ustawy o emeryturach stażowych. W lutym 2024 r. projekt poselski skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i to właśnie tam jest teraz procedowany. Najnowsze informacje można sprawdzać na stronie internetowej „Solidarności” lub na oficjalnej stronie Sejmu.

Przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 r. temat emerytur stażowych wrócił na tapet opinii publicznej – ówczesny premier twierdził, że rząd jest otwarty na rozmowy w tym temacie.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Emerytury stażowe — od kiedy wejdą w życie i kiedy podpisze je prezydent?

Jeśli obecny projekt poselski o emeryturach stażowych przejdzie już wszystkie sejmowe procedury legislacyjne (pierwsze czytanie, analizę odpowiedniej komisji sejmowej, posiedzenie plenarne ze sprawozdaniem z poprzednich prac, drugie czytanie i ew. poprawki oraz ocenę komisji, trzecie czytanie, czyli głosowanie w Sejmie, obrady Senatu oraz podpis prezydenta), a potem prezydent Andrzej Duda go podpisze, wejdzie on w życie z dniem 1 lipca 2024 r.

Polecam Ci jednak na bieżąco śledzić prace Sejmu, ponieważ debata o emeryturach stażowych jest dość gorąca.

3. Co zmieni emerytura stażowa?

Najważniejszą zmianą przy emeryturach stażowych jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Wiele osób, które zaczęły wcześnie karierę zawodową (np. tuż po ukończeniu szkoły i osiągnięciu pełnoletności), będą mogły zacząć emeryturę znacznie wcześniej.

Niektórzy krytycy projektu zauważają, że przy wczesnym przejściu na emeryturę stażową (tuż po wypracowaniu stażu) będą mieli niski kapitał składkowy w ZUS-ie, więc ich świadczenie będzie bardzo niskie. 

Dodatkowo osoby, które krytykują ten projekt, sądzą, że jeśli wiele osób obecnie zbliżających się do wieku emerytalnego skorzysta z emerytur stażowych, w budżecie może zabraknąć pieniędzy na świadczenia m.in. dla pracowników na początku kariery zawodowej. 

Przeczytaj również: PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład, Umowa zlecenie a emerytura: składki, staż pracy, wysokość i Zasiłek / świadczenie przedemerytalne: ile wynosi

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

A Ty masz opinię na temat emerytur stażowych? Podziel się nią koniecznie w komentarzu pod artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Emerytury stazowe

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.67  (864 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: