Emerytury stażowe 2021: od kiedy, ZUS, podstawowe informacje

Emerytury stażowe to obywatelski projekt ustawodawczy, złożony do Sejmu przez NSZZ Solidarność. Zakłada, że przejście na emeryturę powinno być związane z długością stażu pracy, a nie wiekiem. 

 

W tym artykule przeczytasz, na czym dokładnie polega projekt emerytur stażowych, jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc z nich skorzystać oraz, czy będą emerytury stażowe w 2021 r.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

Emerytury stażowe — najważniejsze informacje

 

Projektem wprowadzenia w Polsce emerytury stażowej zajmuje się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Inicjatywa ruszyła 7 lipca 2021 r. — wtedy też działacze związku zaczęli zbierać podpisy i utworzyli komitet inicjatywy ustawodawczej.

 

Dla przypomnienia: żeby obywatelska inicjatywa ustawodawcza mogła trafić do parlamentu, potrzebne jest co najmniej 100 tys. podpisów osób posiadających pełnię praw wyborczych.

 

Solidarność zebrała ponad 230 tys. podpisów i 30 września 2021 r. złożyła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w Sejmie. Warto przy okazji wspomnieć, że podobny projekt znalazł się wśród obietnic wyborczych Andrzeja Dudy podczas pierwszej kampanii prezydenckiej.

 

Co znajdziemy w projekcie ustawy? Najważniejszą propozycją jest zmiana dotycząca warunków przejścia na emeryturę — do tej pory należało osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a zgodnie z nowym projektem świadczenie będzie można otrzymać ze względu na długość stażu pracy.

 

ZUS — emerytury stażowe

 

Jeśli projekt zostanie przyjęty i ustawa wejdzie w życie, kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40 lat okresu składkowego i nieskładkowego.

 

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Dla przykładu: kobieta, która rozpoczęła pracę zawodową w wieku 18 lat, przejdzie na emeryturę, gdy skończy 53 lata, a mężczyzna, który zaczął karierę wraz z osiągnięciem pełnoletności, gdy skończy 58 lat. Dodatkowo ustawa ma objąć jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r.

 

Istnieje jednak jedno zastrzeżenie — żeby móc skorzystać z tego przywileju, należy mieć odłożone w ZUS-ie na tyle składek, aby wystarczyło na comiesięczną wypłatę w wysokości 120% minimalnej emerytury. Od 1 marca 2021 r. wynosi ona 1250,88 zł brutto (wcześniej — 1200 zł).

 

Oczywiście, gdyby ustawa weszła w życie, po osiągnięciu powyższego stażu pracy, nie będziesz zmuszony do przejścia na emeryturę i skorzystania ze świadczenia. Jednak jeśli będziesz chciał to zrobić, po prostu złożysz wypowiedzenie umowy o pracę i pismo o przejście na emeryturę u swojego pracodawcy.

 

Emerytury stażowe — najnowsze wiadomości

 

Po tym, jak projekt ustawodawczej inicjatywy obywatelskiej zostanie wniesiony do Marszałka Sejmu, w ciągu trzech miesięcy powinien zacząć być procedowany — przejść pierwsze czytanie podczas posiedzenia. 

 

Oczywiście wcześniej sprawdzana jest zgodność projektu ustawy z konstytucją oraz weryfikowane podpisy. Jakie będą losy ustawy o emeryturach stażowych? Najnowsze informacje najlepiej sprawdzać na stronie internetowej „Solidarności”.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

 

Emerytury stażowe — od kiedy wejdą w życie?

 

Jeśli projekt obywatelski emerytur stażowych przejdzie wszystkie sejmowe procedury legislacyjne (pierwsze czytanie, analizę odpowiedniej komisji sejmowej, posiedzenie plenarne ze sprawozdaniem z poprzednich prac, drugie czytanie i ew. poprawki oraz ocenę komisji, trzecie czytanie, czyli głosowanie w Sejmie, obrady Senatu oraz podpis prezydenta), wejdzie w życie.

 

Kiedy prezydent podpisze emerytury stażowe? 

 

Gdy projekt ustawy o emeryturach stażowych przejdzie przez procedurę legislacyjną w Sejmie i Senacie — co może trochę potrwać. Sejm ma 3 miesiące od daty złożenia projektu do Marszałka na rozpoczęcie pierwszego czytania. 

 

Po drugim i trzecim czytaniu Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do projektu ustawy (może ją odrzucić, przyjąć bez zmian lub wprowadzić poprawki — jeśli tak się stanie, Sejm musi się do nich odnieść).

 

Gdy Sejm przyjmie ustawę, Marszałek przekazuje ją prezydentowi do podpisu — gdy on nie ma żadnych zastrzeżeń, zarządza publikację w Dzienniku Ustaw. Od niej po 14 dniach ustawa zyskuje moc prawną i wchodzi w życie.

 

Na razie nie wiemy więc, czy prezydent podpisze tę ustawę, oraz czy i kiedy emerytury stażowe wejdą w życie. 

 

Co zmieni emerytura stażowa?

 

Najważniejszą zmianą przy emeryturach stażowych jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Wiele osób, które zaczęły wcześnie karierę zawodową (np. tuż po ukończeniu szkoły i osiągnięciu pełnoletności), będą mogły zacząć emeryturę znacznie wcześniej.

 

Niektórzy krytycy projektu zauważają, że przy wczesnym przejściu na emeryturę stażową (tuż po wypracowaniu stażu) będą mieli niski kapitał składkowy w ZUS-ie, więc ich świadczenie będzie bardzo niskie. 

 

Ponadto, jeśli wiele osób obecnie zbliżających się do wieku emerytalnego skorzysta z emerytur stażowych, w budżecie może zabraknąć pieniędzy na świadczenia m.in. dla pracowników na początku kariery zawodowej. 

 

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

A Ty masz opinię na temat emerytur stażowych? Podziel się nią koniecznie w komentarzu pod artykułem.

Oceń ten artykuł: emerytury stazowe
Średnia: 4.23 (13 oceny)
Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury

O autorze

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo