1. Emerytury stażowe 2024: od kiedy, ZUS, ważne informacje

Emerytury stażowe 2024: od kiedy, ZUS, ważne informacje

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Emerytury stażowe to obywatelski projekt ustawodawczy, złożony do Sejmu przez NSZZ Solidarność. Zakłada, że przejście na emeryturę powinno być związane z długością stażu pracy, a nie wiekiem. 

W tym artykule przeczytasz, na czym dokładnie polega projekt emerytur stażowych, jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc z nich skorzystać oraz, jak wyglądają prace nad ustawą.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Emerytury stażowe — najważniejsze informacje

Projektem wprowadzenia w Polsce emerytury stażowej zajmuje się Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Inicjatywa ruszyła 7 lipca 2021 r. — wtedy też działacze związku zaczęli zbierać podpisy i utworzyli komitet inicjatywy ustawodawczej.

Dla przypomnienia: żeby obywatelska inicjatywa ustawodawcza mogła trafić do parlamentu, potrzebne jest co najmniej 100 tys. podpisów osób posiadających pełnię praw wyborczych.

Solidarność zebrała ponad 230 tys. podpisów i 30 września 2021 r. złożyła projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w Sejmie. Warto przy okazji wspomnieć, że podobny projekt znalazł się wśród obietnic wyborczych Andrzeja Dudy podczas pierwszej kampanii prezydenckiej.

Co znajdziemy w projekcie ustawy? Najważniejszą propozycją jest zmiana dotycząca warunków przejścia na emeryturę — do tej pory należało osiągnąć odpowiedni wiek (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), a zgodnie z nowym projektem świadczenie będzie można otrzymać ze względu na długość stażu pracy.

 ZUS — emerytury stażowe

Jeśli projekt zostanie przyjęty i ustawa wejdzie w życie, kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni 40 lat okresu składkowego i nieskładkowego.

Jak będzie to wyglądać w praktyce? Dla przykładu: kobieta, która rozpoczęła pracę zawodową w wieku 18 lat, przejdzie na emeryturę, gdy skończy 53 lata, a mężczyzna, który zaczął karierę wraz z osiągnięciem pełnoletności, gdy skończy 58 lat. Dodatkowo ustawa ma objąć jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r.

Istnieje jednak jedno zastrzeżenie — żeby móc skorzystać z tego przywileju, należy mieć odłożone w ZUS-ie na tyle składek, aby wystarczyło na comiesięczną wypłatę w wysokości 120% minimalnej emerytury. Od 1 marca 2021 r. wynosi ona 1250,88 zł brutto (wcześniej — 1200 zł). W 2022 r. czeka nas waloryzacja emerytur. 

Oczywiście, gdyby ustawa weszła w życie, po osiągnięciu powyższego stażu pracy, nie będziesz zmuszony do przejścia na emeryturę i skorzystania ze świadczenia. Jednak jeśli będziesz chciał to zrobić, po prostu złożysz wypowiedzenie umowy o pracę i pismo o przejście na emeryturę u swojego pracodawcy.

Emerytury stażowe — najnowsze wiadomości

Po tym, jak projekt ustawodawczej inicjatywy obywatelskiej zostanie wniesiony do Marszałka Sejmu, w ciągu trzech miesięcy powinien zacząć być procedowany — przejść pierwsze czytanie podczas posiedzenia. 

Oczywiście wcześniej sprawdzana jest zgodność projektu ustawy z konstytucją oraz weryfikowane podpisy. Jakie będą losy ustawy o emeryturach stażowych? Najnowsze informacje najlepiej sprawdzać na stronie internetowej „Solidarności”.

14 grudnia 2021 r. prezydent Andrzej Duda złożył w sejmie swój projekt ustawo o emeryturach stażowych. W jego propozycji na emeryturę mogłyby przejść kobiety z 39-letnim stażem pracy i mężczyźni z 44-letnim stażem. Tego samego dnia sejm rozpoczął też pracę nad projektem Solidarności.

Przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 r. temat emerytur stażowych wrócił na tapet opinii publicznej – premier twierdzi, że rząd jest otwarty na rozmowy w tym temacie. Nie ma jednak żadnej informacji, aby którykolwiek z dwóch projektów miał być procedowany w sejmie. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Emerytury stażowe — od kiedy wejdą w życie?

Jeśli projekt obywatelski emerytur stażowych przejdzie wszystkie sejmowe procedury legislacyjne (pierwsze czytanie, analizę odpowiedniej komisji sejmowej, posiedzenie plenarne ze sprawozdaniem z poprzednich prac, drugie czytanie i ew. poprawki oraz ocenę komisji, trzecie czytanie, czyli głosowanie w Sejmie, obrady Senatu oraz podpis prezydenta), wejdzie w życie.

Kiedy prezydent podpisze emerytury stażowe? 

Gdy projekt ustawy o emeryturach stażowych przejdzie przez procedurę legislacyjną w Sejmie i Senacie — co może trochę potrwać. Sejm ma 3 miesiące od daty złożenia projektu do Marszałka na rozpoczęcie pierwszego czytania. 

Po drugim i trzecim czytaniu Senat ma 30 dni na ustosunkowanie się do projektu ustawy (może ją odrzucić, przyjąć bez zmian lub wprowadzić poprawki — jeśli tak się stanie, Sejm musi się do nich odnieść).

Gdy Sejm przyjmie ustawę, Marszałek przekazuje ją prezydentowi do podpisu — gdy on nie ma żadnych zastrzeżeń, zarządza publikację w Dzienniku Ustaw. Od niej po 14 dniach ustawa zyskuje moc prawną i wchodzi w życie.

Na razie nie wiemy więc, czy prezydent podpisze tę ustawę, oraz czy i kiedy emerytury stażowe wejdą w życie. 

3. Co zmieni emerytura stażowa?

Najważniejszą zmianą przy emeryturach stażowych jest rezygnacja z wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy. Wiele osób, które zaczęły wcześnie karierę zawodową (np. tuż po ukończeniu szkoły i osiągnięciu pełnoletności), będą mogły zacząć emeryturę znacznie wcześniej.

Niektórzy krytycy projektu zauważają, że przy wczesnym przejściu na emeryturę stażową (tuż po wypracowaniu stażu) będą mieli niski kapitał składkowy w ZUS-ie, więc ich świadczenie będzie bardzo niskie. 

Dodatkowo osoby, które krytykują ten projekt, sądzą, że jeśli wiele osób obecnie zbliżających się do wieku emerytalnego skorzysta z emerytur stażowych, w budżecie może zabraknąć pieniędzy na świadczenia m.in. dla pracowników na początku kariery zawodowej. 

Przeczytaj również: PIT-2 — co to jest, jak wypełnić? Polski Ład, Umowa zlecenie a emerytura: składki, staż pracy, wysokość i Zasiłek / świadczenie przedemerytalne: ile wynosi

Nie musisz niczego wymyślać. Kreator listu motywacyjnego LiveCareer sam podpowie Ci najlepszą treść listu motywacyjnego dzięki gotowym przykładom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz list motywacyjny terazkreator listu motywacyjnego

Stwórz list motywacyjny teraz

A Ty masz opinię na temat emerytur stażowych? Podziel się nią koniecznie w komentarzu pod artykułem.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Emerytury stazowe

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.68  (763 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: