Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
CTO to skrót od angielskiego terminu Chief Technology Officer. Oznacza on pracownika, który kieruje sprawami dotyczącymi technologii. CTO często zasiada w zarządzie korporacji, więc musi posiadać zarówno szeroką wiedzę techniczną, jak i biznesową.
W tym artykule wyjaśnię Ci, czym się zajmuje i ile zarabia CTO. Ponadto pokażę Ci zależności między stanowiskami CTO, CIO i CEO. Dzięki temu o wiele łatwiej odnajdziesz się w rzeczywistości korporacyjnej.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Skrót CTO po polsku można przetłumaczyć jako dyrektor ds. technologii albo dyrektor techniczny. Badania wskazują, że wyodrębnienie takiego stanowiska znacznie poprawia rentowność firmy.
CTO sprawuje najwyższą władzę wykonawczą w kwestiach technicznych i naukowych, dlatego powinien być zarówno dobrym managerem, jak i specjalistą w swojej dziedzinie. Do głównych obowiązków CTO należą m.in.
Co jednak istotne, rola CTO może się różnić w zależności od wielkości i typu przedsiębiorstwa.
Jeśli firma jest mała, to Chief Technology Officer będzie zajmował się głównie programowaniem i „spinaniem” wszystkiego w całość.
Natomiast w dużej korporacji CTO będzie odpowiedzialny za zbieranie informacji od osób zajmujących się tworzeniem technologii, konsultowanie problemów z innymi działami, CEO (czyli dyrektorem generalnym lub prezesem zarządu) i COO (dyrektorem operacyjnym) oraz podejmowanie właściwych decyzji. W takim układzie mniej istotne lub bardziej czasochłonne zadania trafią do osób na niższych stanowiskach.
Chciałbyś w przyszłości zostać CTO w dużej korporacji? Najpierw napisz profesjonalne CV, a potem przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko kierownicze. Możesz też przeprowadzić test swoich kwalifikacji zawodowych (np. na stronie CTO Academy), żeby sprawdzić, nad czym jeszcze mógłbyś popracować.
A jeśli szukasz pracy jako CTO za granicą, poznaj przydatne zwroty do CV po angielsku.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Stanowisko dyrektora ds. technologii należy do najwyższych w firmie. Nic więc dziwnego, że zarobki CTO kwalifikują się do jednych z najlepiej płatnych zawodów.
Serwis wynagrodzenia.pl podaje, że mediana wynagrodzeń na tego typu stanowiskach to aż 21 460 zł brutto miesięcznie (przy czym 50% dyrektorów zarabia mniej, a 50% więcej). Natomiast w Stanach Zjednoczonych pensja CTO może wahać się od 75 tys. do ponad 200 tys. dolarów rocznie w zależności od sektora firmy.
Oczywiście, zostanie CTO nie jest takie proste. W rekrutacji na tak wysokie stanowiska pracodawcy często stosują tzw. assessment center, czyli wieloetapowy i skomplikowany proces weryfikacji zawodowej kandydatów.
Stanowiska CTO i CIO często są ze sobą mylone. Mimo że w niektórych firmach granice między nimi zacierają się, to rola CIO (Chief Information Officer, czyli dyrektora ds. informacji) jest bardziej wewnętrzna, a CTO — zewnętrzna.
Zadaniem CIO jest więc budowanie infrastruktury IT firmy zgodnie z celami biznesowymi oraz usprawnianie wewnętrznych procesów. CIO współpracuje z dostawcami, jest organizatorem i „twarzą” działu IT w oczach innych zespołów lub jednostek. Zaś CTO skupia się na zewnętrznej ofercie technologicznej firmy. Buduje i ulepsza sprzedawaną technologię, współpracuje z partnerami i inwestorami.
Natomiast CEO to inaczej dyrektor generalny. I chociaż blisko współpracuje on zarówno z CTO, jak i CIO — a niekiedy każdy z nich zasiada w zarządzie spółki — to właśnie CEO podejmuje kluczowe decyzje na temat działania przedsiębiorstwa. Jest twarzą firmy, odpowiada za jej misję i strategię, a także decyduje o inwestycjach, fuzjach i przejęciach. Dlatego nie musi mieć tak zaawansowanej wiedzy technologicznej jak CTO.
Zobacz też: Co to jest coworking?
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Chciałbyś w przyszłości zostać CTO lub CIO? Co sądzisz o wysokości ich zarobków w Polsce i na świecie? Zostaw swoją opinię w komentarzu.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Cto
Średnia:
Piszą o nas: