Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Asertywność w psychologii rozumiemy jako zdolność do wyrażania i obrony własnego zdania, emocji i postaw oraz stawiania granic, przy jednoczesnym nienaruszaniu norm społecznych i granic innych osób. Nie jest tożsama z agresją.
Asertywność jest cechą nabytą, co oznacza, że możemy nad nią pracować i się jej nauczyć. A to świetna wiadomość, bo to niezwykle przydatna zdolność, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym.
W tym artykule przeczytasz, co to jest asertywność, poznasz przykłady zachowań asertywnych i dowiesz się, jak można ją ćwiczyć na co dzień.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Asertywność to jedna z umiejętności interpersonalnych i część naszej inteligencji emocjonalnej. Dzięki niej możemy komunikować się pewni siebie i bronić własnego zdania, praw i granic. Asertywne zachowania często bywają mylone i odbierane jako zarozumiałość, a nawet agresja.
Ta zdolność bardzo przydaje się w życiu zawodowym i prywatnym. Pomaga nam dbać o swój komfort psychiczny i, mówiąc kolokwialnie, nie pozwala innym wchodzić nam na głowę. Wielu badaczy łączy asertywność z umiejętnościami krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Dlaczego? Asertywny człowiek spokojnie przyjmie i rozważy różne punkty widzenia, ale nie będzie jednocześnie podatny na manipulację.
Czasami określa się też asertywność jako złoty środek w zdrowej komunikacji — zachowanie pomiędzy pasywnością (czy też pasywną agresją) a wymuszaniem dominacji i chęcią kontroli. Asertywne osoby nie boją się również wprost i bezpośrednio mówić o swoich emocjach, co rzeczywiście znacznie ułatwia porozumienie się i pozwala unikać sytuacji konfliktowych.
Brzmi świetnie, prawda? Szczera i otwarta komunikacja ma bardzo pozytywny wpływ, zarówno na jednostki jak i społeczeństwo ogółem. A umiejętność stawiania granic często pozwala ludziom na wyrabianie poczucia bezpieczeństwa i sprawczości, które są niezwykle istotne dla zdrowia psychicznego.
Na szczęście według ustaleń psychologii i psychiatrii, każdy, niezależnie od swojego temperamentu, zarówno introwertycy jak i ekstrawertycy, mogą (i powinni!) nauczyć się asertywności. Treningi tej umiejętności były bardzo popularne w terapii behawioralnej w latach 80. i 90. XX w. — a badania pokazują, że to wciąż szalenie istotna zdolność.
Wystarczy tej teorii. Teraz, zobaczmy, co asertywność oznacza w praktyce i jakie zachowania możemy uznać za asertywne.
Jeśli uważasz, że masz problem, z którymś z powyższych zachowań, a uważasz je za przydatne, przeczyta poniżej, jak ćwiczyć postawy asertywne.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Tak jak w przypadku wielu kompetencji miękkich, ćwiczenia asertywności możesz zacząć od autorefleksji. Obserwuj się w różnych sytuacjach społecznych, zobacz, jak reagujesz na konflikty, czy masz problemy z odmawianiem i czy łatwo namówić cię na coś, czego nie chcesz, albo nie możesz zrobić.
Pracować nad asertywnością warto przede wszystkim pod okiem profesjonalisty — psychologa lub psychoterapeuty, który rozpozna Twoje problemy i pokaże, jak je przezwyciężyć i nauczyć się, jak być asertywnym.
Jeśli nie potrafisz samodzielnie ocenić, czy jesteś asertywny, możesz zdecydować się na test asertywności. Darmowy i rozbudowany quiz znajdziesz np. na stronie magazynu Psychology Today.
Możesz również wybrać się na trening asertywności — bardzo wiele poradni psychologicznych i centrów szkoleniowych oferuje kursy skupione wyłącznie na tej umiejętności. Część z nich będzie polegała na odgrywaniu scenek z innymi kursantami i posługiwanie się tzw. technikami asertywności.
Przykłady takich technik to:
Możesz próbować stosować te techniki w codziennych sytuacjach. Pamiętaj jednak, że najważniejsze są komfort psychiczny i granice Twoje i Twoich rozmówców. Pilnuj, aby nie wpaść w ton agresywny, ani nie zmuszać innych do zachowań, na które nie mają ochotę — to też zachowania asertywne!
Przeczytaj też naszą listę cytatów motywacyjnych, które dodadzą Ci odwagi, by walczyć o swoje.
Po przeczytaniu poprzedniej części artykułu na pewno nie masz wątpliwości, że asertywność w pracy jest niezwykle istotna. Pozwoli Ci zyskać szacunek innych, efektywnie się komunikować (a umiejętności komunikacyjne są obecnie niezwykle cenione na rynku pracy!) oraz zadbać o własny komfort psychiczny.
Gdy nauczysz się asertywności, w pracy nie będziesz miał problemu np. z braniem na siebie zbyt dużej ilości obowiązków (co może skończyć się niedotrzymaniem deadline’ów albo robieniem wszystkiego niestarannie, a w konsekwencji wypaleniem zawodowym).
Osoby asertywne często są szanowane, lubiane i uważane za profesjonalistów. Potrafią komunikować się jasno i precyzyjnie, nie dają sobą pomiatać i się wykorzystywać, a jednocześnie respektują granice innych i podchodzą do współpracowników ze zrozumieniem i empatią.
Ponadto asertywność to również umiejętność walki o swoje — np. pożyczkę czy awans, a także przestrzeganie Twoich praw pracowniczych. Jednocześnie pomoże skutecznie wypracować kompromis ze współpracownikami i radzić sobie w sytuacjach stresowych i pod presją czasu.
Ta umiejętność przyda Ci się również w trudnych sytuacjach zawodowych, np. przy zwolnieniu z pracy. Będziesz umieć wyciągnąć z nich naukę i nie pozwolić, aby negatywnie wpłynęły na Twoją samoocenę.
Niestety badania pokazują, że asertywne kobiety często oceniane są jako agresywne i trudne we współpracy — mimo że zachowują się podobnie, jak mężczyźni. To oczywiście kwestia oczekiwań społecznych i kulturowych i warto — asertywnie — walczyć o ich zmianę.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Uważasz, że asertywność jest ważna? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Asertywnosc
Średnia:
Piszą o nas: