1. Objawy przemęczenia organizmu pracą. Jakie są, co zrobić?

Objawy przemęczenia organizmu pracą. Jakie są, co zrobić?

Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zasypiasz na stojąco, a po powrocie do domu masz siłę tylko położyć się na kanapie, mimo że nie miałeś zbyt wyczerpującego dnia? Nie ignoruj takich objawów! Przemęczenie to poważny problem i może prowadzić do naprawdę negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

 

W tym artykule przeczytasz, jakie są objawy przemęczenia i co zrobić, gdy ich doświadczasz. Dowiesz się również, dlaczego nie warto ich ignorować i jakie przemęczenie ma skutki dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Jakie są przyczyny i objawy przemęczenia?

 

Na początek warto dokonać rozróżnienia pomiędzy zmęczeniem a przemęczeniem. Zmęczenie to normalny stan organizmu, który odczuwamy po intensywnym wysiłku emocjonalnym lub fizycznym, i który powinien naturalnie minąć po jakimś czasie.

 

Natomiast przemęczenie odczuwa się stale i nie tylko po wysiłku. Nie mija też ono po odpoczynku i śnie, a jego objawy nie słabną z czasem. Może mieć wiele złożonych przyczyn oraz być symptomem poważnych chorób.

 

Dlatego jeśli rozpoznajesz u siebie objawy przemęczenia organizmu i jesteś nieustannie zmęczony bez powodu i nie po dużym wysiłku, nie lekceważ ich. 

 

Przemęczenie organizmu — objawy

 

Oczywiście podstawowym objawem przemęczenia jest nieustanne poczucie wyczerpania i często senności. Dodatkowo możesz doświadczać następujących dolegliwości fizycznych i psychicznych:

 

 • bóle i zawroty głowy
 • bóle i skurcze mięśni
 • spowolniona reakcja na bodźce
 • osłabiona koordynacja wzrokowo-ruchowa
 • drażliwość i wahania nastroju
 • problemy z podejmowaniem decyzji
 • problemy z koncentracją i motywacją
 • osłabienie układu odpornościowego.

 

Jak pokazują badania, przyczyny przemęczenia są złożone. Może być ono symptomem chorób przewlekłych, np. cukrzycy, problemów z tarczycą i innych hormonalnych, anemii czy schorzeń kardiologicznych i nowotworów.

 

Objawy przemęczenia mogą również pojawiać się u osób cierpiących na depresję, stany lękowe, czy przeżywających żałobę oraz przewlekły stres i nadmierne napięcie emocjonalne w związku z pracą i sytuacją życiową. 

 

Często jednak przemęczenie jest spowodowane niezdrowym trybem życia, złą dietą, niedoborami witamin i innych składników odżywczych, niewystarczającą aktywnością fizyczną i niedoborami snu oraz nadużywaniem alkoholu i innych używek. 

 

Objawy przemęczenia mogą również pojawiać się u osób, które uprawiają za dużo sportu, gdy ich organizm nie jest do tego odpowiednio przygotowany. Dodatkowo restrykcyjne diety, które mają w teorii pomóc szybko schudnąć, również mogą prowadzić do nadmiernego zmęczenia. 

 

Objawy przemęczenia pracą

 

W pracy spędzamy lwią część życia i od niej zależy nasz podstawowy byt i komfort. Dlatego też wiele osób będzie odczuwało objawy przemęczenia właśnie w związku ze swoim życiem zawodowym.

 

Dzieje się tak głównie dlatego, że praca jest częstym źródłem stresu, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Duże napięcie emocjonalne i niepokój oraz nadmiar obowiązków mogą przyczynić się właśnie do przemęczenia. 

 

Według badań będzie to również częste u zmagających się z pracoholizmem. Osoby wiecznie niezadowolone ze swoich wyników i pracujące ponad swoje siły, będą wyczerpane zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a to może skutkować przemęczeniem. 

 

Z drugiej strony, osoby, które mają tendencję do prokrastynacji (czyli odkładania obowiązków na wieczne później) również mogą doświadczać frustracji i nieuzasadnionego, nieustępującego zmęczenia.

 

Częste objawy przemęczenia pracą to m.in.:

 

 • chroniczne zmęczenie
 • senność
 • bóle i zawroty głowy
 • bóle kręgosłupa
 • stany podgorączkowe
 • bóle mięśni
 • irytacja
 • problemy z podejmowaniem decyzji
 • trudności z koncentracją.

 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak radzić sobie z objawami przemęczenia organizmu?

 

Jeśli zauważysz u siebie chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje, nawet gdy jesteś wypoczęty i wyspany, możliwe, że zmagasz się z przemęczeniem i powinieneś zadbać o swoje zdrowie. 

 

Na początek najlepiej udaj się do lekarza, który może zlecić Ci standardowe badania (pamiętaj, że warto też robić je profilaktycznie przynajmniej raz w roku) — morfologię, badania moczu oraz pomiar poziomu witam i składników mineralnych w organizmie czy badania hormonalne. 

 

To pozwoli zdiagnozować albo wykluczyć chorobowe podłoże przemęczenia, problemy z niedoborami żywieniowymi i wdrożyć ew. leczenie — pamiętaj, aby nie prowadzić suplementacji witamin i składników mineralnych na własną rękę, tylko pod kierunkiem lekarza.

 

Jeśli natomiast Twoje przemęczenie wynika z nadmiernego stresu lub zaburzeń psychicznych, również warto sięgnąć po profesjonalną pomoc psychiatry lub psychoterapeuty. Dobry specjalista na pewno pomoże Ci poradzić sobie z trudnymi emocjami. 

 

Gdy doświadczasz objawów przemęczenia, ale wyeliminowałeś przyczyny chorobowe u lekarza, powinieneś pomyśleć o zmianie trybu życia. Zadbaj o zbilansowaną dietę (jeśli masz z tym problemy, skorzystaj z pomocy dietetyka) i odpowiednią aktywność fizyczną.

 

Pamiętaj jednak, aby wszystko robić z głową! Nie narzucaj sobie zbyt ostrego reżimu ćwiczeń i diety — wtedy szybko się zniechęcisz i prawdopodobnie wrócisz do starych nawyków, a przemęczenie z Tobą zostanie. 

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

 

Stwórz list motywacyjny teraz

 

kreator listu motywacyjnego

 

Masz jeszcze jakieś pytania o objawy przemęczenia i nie wiesz, co robić? Możesz zostawić komentarz pod artykułem. Postaram się Ci pomóc, ale pamiętaj, że pierwszym krokiem powinna być konsultacja z odpowiednim specjalistą! 

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Objawy przemeczenia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5.00  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: