Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Do pracy w prokuraturze potrzebujesz (przynajmniej w teorii) żelaznego kręgosłupa moralnego, perfekcyjnej znajomości prawa i naprawdę wielu lat nauki. Wymagania, które trzeba spełnić, aby zostać prokuratorem są naprawdę wysokie.
Jeśli jednak chcesz przywdziać czarną togę i pilnować praworządności, trafiłeś w odpowiednie miejsce.
W tym artykule przeczytasz, jak zostać prokuratorem — jakie państwowe wymagania trzeba spełnić oraz jak wygląda ścieżka kariery dla tego zawodu. Dowiesz się również, jakie cechy przydają się w tej profesji.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Pracę prokuratora reguluje Ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze. Aby podjąć ten zawód, należy spełnić następujące warunki:
A zatem pierwszym krokiem na drodze do kariery prokuratora, jest zostanie prawnikiem i ukończenie studiów prawniczych. Ten kierunek oferuje większość uczelni w Polsce, zarówno publicznych, jak i prywatnych, m.in.:
Studia prawnicze w Polsce mają charakter jednolity i trwają 5 lat. Po ich ukończeniu, aby zostać prokuratorem, należy dostać się na aplikację prokuratorską organizowaną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Rekrutacja składa się dwóch części — testu wiedzy oraz pracy pisemnej.
Aplikacja trwa 36 miesięcy (3 lata) i kończy się egzaminem, który prowadzi komisja egzaminacyjna powołana przez Ministra Sprawiedliwości. Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej.
Szczegółowe informacje na temat aplikacji prokuratorskiej znajdziesz na stronie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz w Ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Wyniki egzaminu są publikowane przez dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Jeśli uzyskałeś pozytywny rezultat, zostaniesz mianowany na stanowisko asesora prokuratorskiego — listę miejsc również ogłasza dyrektor KSSiP, a kandydaci, zgodnie z uzyskanymi wynikami, wybierają miejscu pracy.
Dzieje się tak ponieważ kolejnym warunkiem, aby zostać prokuratorem, jest przepracowanie co najmniej roku na stanowisku asesora prokuratorskiego (a maksymalnie można pracować tak przez 3 lata).
Po ukończeniu asesury zostaniesz mianowany prokuratorem — dlatego też w tym zawodzie nie pisze się CV, listu motywacyjnego i innych dokumentów aplikacyjnych.
Nie, nie jest to możliwe. Natomiast od 2019 r. możliwe jest podjęcie tzw. aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej. Zgodnie z ustawą, warunki są następujące:
Aplikantem aplikacji uzupełniającej sędziowskiej albo aplikacji uzupełniającej prokuratorskiej może zostać osoba, która:
A zatem aplikacje uzupełniające dotyczą osób, które już pracują w sądownictwie. Trwają też krócej (18 miesięcy), a zajęcia podczas nich odbywają się w weekendy. Dzięki temu kandydaci na prokuratorów czy sędziów mogą nadal pracować i jednocześnie przygotowywać się do zawodu.
Jak więc widzisz, aby zostać prokuratorem trzeba przejść naprawdę długą drogę. W następnym artykule przeczytasz, jakie cechy i umiejętności są niezbędne i potrzebne w tym zawodzie.
Przeczytaj też: Jak zostać adwokatem krok po kroku? Wymagania i porady.
Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.
Na pewno determinacja i samozaparcie. W końcu droga do zawodu prokuratora jest długa i wymagająca. Jeśli zaś chodzi o kompetencje zawodowe, potrzebne z pewnością będą:
Oprócz powyższych oczywiście potrzebne są również szczególne cechy charakteru i zdolności interpersonalne:
Jak widzisz, zostać prokuratorem jest naprawdę trudno. Zawód ten obwarowany jest wieloma wymaganiami, a ścieżka do niego jest długa. Ale to w końcu profesja zaufania publicznego, więc nie może sprawować jej nieprzygotowana i nieodpowiednia osoba.
A może rozważasz też inne ścieżki kariery? Przeczytaj nasze artykuły: Jak zostać sędzią w Polsce [też bez aplikacji]?, Jak zostać doradcą podatkowym? Wymagania i porady oraz Jak zostać notariuszem w Polsce w 2023 r.
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
Masz jeszcze jakieś pytania o to, jak zostać prokuratorem? Zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i postaram się pomóc.
O autorze
Ekspertka ds. kariery portalu LiveCareer. W swoich artykułach porusza tematy związane z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych oraz przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc Ci znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Oceń ten artykuł:
Jak zostac prokuratorem
Średnia:
Piszą o nas: