1. Ergonomia pracy — co to jest i jak wpływa na pracownika?

Ergonomia pracy — co to jest i jak wpływa na pracownika?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Ergonomia to nauka zajmująca się przystosowaniem narzędzi, maszyn, mebli, technologii oraz warunków pracy do anatomicznych możliwości człowieka i środowiska, w którym przebywa. Jej celem jest zwiększenie wydajności pracowników i wyeliminowanie źródeł wielu chorób zawodowych.

 

W tym artykule poznasz definicję i rodzaje ergonomii. Dowiesz się, na czym dokładnie polega ergonomia pracy (np. przy komputerze) i dlaczego jest tak istotna dla naszego zdrowia.

 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

 

Stwórz CV teraz

 

Stwórz profesjonalne CV teraz!

ergonomiaNIE
ergonomiaTAK

 

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

 

1. Ergonomia pracy — co to jest? Definicja i rodzaje ergonomii

 

Termin ergonomia pochodzi od greckich słów εργον („praca”) i νομος („prawo”). Jego twórcą był Wojciech Jastrzębowski — polski XIX-wieczny przyrodnik, pedagog i krajoznawca. W 1857 roku na łamach czasopisma „Przyroda i przemysł” zdefiniował on ergonomię jako „naukę o używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności”.

 

Gdy współcześnie mówimy o ergonomii, najczęściej mamy na myśli ergonomię pracy — czyli przystosowanie warunków i stanowiska pracy do psychofizycznych możliwości pracownika.

 

Jest ona nauką interdyscyplinarną, bo korzysta z dorobku wielu dziedzin naukowych — takich jak psychologia pracy, socjologia pracy, fizjologia pracy, organizacja pracy, medycyna pracy, bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP), antropometria oraz nauki techniczne (np. o budowie maszyn).

 

Jednak definicji ergonomii jest więcej. Poza ergonomią pracy możemy wyróżnić m.in. ergonomię pomieszczeń (np. kuchni, łazienki) — czyli projektowanie ich w taki sposób, by ustawienie i funkcjonalność sprzętów oraz mebli były dostosowane do liczby, potrzeb, wieku, wzrostu i problemów zdrowotnych mieszkańców.

 

Ergonomia koncepcyjna

 

Ergonomia koncepcyjna zajmuje się dostosowaniem stanowiska pracy do możliwości pracownika już na etapie opracowywania projektu. Na tym etapie planuje się rodzaj i wielkość pomieszczenia, jego ogrzewanie i oświetlenie, zakup odpowiednich urządzeń czy też układ i rodzaj mebli.

 

Ergonomia korekcyjna

 

Ergonomia korekcyjna zmierza do poprawy już istniejących warunków pracy. Chodzi o to, by w razie konieczności dostosować je do potrzeb psychofizycznych danego pracownika. Jednak czasami łatwiej jest zaaranżować wszystko od nowa niż modyfikować już istniejące rozwiązania — dlatego po ergonomię korekcyjną zwykle sięga się, gdy niemożliwe jest wykorzystanie ergonomii koncepcyjnej.

 

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

 

Stwórz CV terazkreator cv

2. Ergonomia pracy przy komputerze

 

Ergonomia stanowiska pracy wpływa na samopoczucie i wydajność pracowników. Z naszego badania o marnowaniu czasu w miejscu pracy wynika, że problemy techniczne, hałas i niewygodne stanowisko pracy to główne czynniki obniżające produktywność. Inne badania dowodzą, że na samopoczucie pracownika mogą wpływać nawet tak nieoczywiste czynniki jak barwa i temperatura światła.

 

W pracy biurowej należy szczególnie zadbać o właściwą pozycję ciała — w przeciwnym razie pracownik może łatwo nabawić się problemów z kręgosłupem.

 

Oto niektóre z zasad ergonomii pracy przy komputerze, opracowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy — Państwowy Instytut Badawczy:

 

 1. Obraz na monitorze musi być stabilny, a znaki wyraźne i czytelne.
 2. Monitor powinien znajdować się na wysokości oczu pracownika, a odległość twarzy od ekranu musi wynosić 60-70 cm.
 3. Ekran monitora powinien być wyposażony w specjalny filtr albo pokryty warstwą antyodbiciową.
 4. Ekran należy ustawić w taki sposób, aby ograniczać odbicia światła (najlepiej bokiem do okna).
 5. Klawiatura powinna stanowić osobny element wyposażenia stanowiska pracy.
 6. Klawiatura powinna znajdować się na wysokości łokci.
 7. W trakcie pisania użytkownik powinien wyraźnie słyszeć i czuć, kiedy klawisz został wciśnięty (w przeciwnym wypadku istnieje tendencja do uderzania w klawisze ze zbyt dużą siłą).
 8. Myszkę należy dobrać dla każdego użytkownika indywidualnie z uwzględnieniem wielkości dłoni.
 9. Powierzchnia blatu biurka powinna być matowa, najlepiej w jasnym kolorze.
 10. Oparcie fotela do pracy należy ustawić tak, by dotykało łopatek i przylegało do lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
 11. Krzesło biurowe powinno posiadać regulację, tak by w kolanach i biodrach możliwe było przyjęcie kąta około 90°-110°.
 12. Fotel musi być wyposażony w podłokietniki umożliwiające przysunięcie się do biurka, sięgające od oparcia do połowy siedziska.
 13. Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek, który umożliwi właściwe ustawienie kolan (np. gdy pracownik jest niższego wzrostu).
 14. W pomieszczeniu powinien być dostęp do naturalnego światła z możliwością jego regulacji.

 

Pracujesz poza biurem? Przeczytaj nasz poradnik, jak znaleźć strefę coworkingu, dzięki której zadbasz o właściwą ergonomię pracy przy komputerze. Zobacz również: Przydatne skróty klawiszowe: Windows 10, Excel, Mac i inne.

 

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

 

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

 

A co Ty o tym myślisz? Czy Twój pracodawca dba o właściwą ergonomię stanowisk pracy? Napisz komentarz pod tym artykułem.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ergonomia

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.67  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: