1. Ciekawe, nietypowe i dziwne zawody w Polsce i na świecie

Ciekawe, nietypowe i dziwne zawody w Polsce i na świecie

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Spędzasz 8 godzin dziennie przy biurku na uzupełnianiu tabelek w Excelu. Albo obsłudze klientów. Czasem Twoja praca na pewno Cię frustruje i nudzi, a Ty odpływasz myślami i wyobrażasz sobie zmianę ścieżki kariery i podjęcie ciekawszego zawodu.

Oczywiście, każda praca ma wady i zalety, a to, co dla niektórych jest nużące, innym będzie sprawiało ogromną przyjemność.

Dlatego też zapraszam Cię na przegląd ciekawych zawodów. Być może któryś z nich zainspiruje Cię do przemyślenia swojej sytuacji zawodowej i zmiany. Na dokładkę w tym artykule znajdziesz też listę dziwnych i nietypowych zawodów, o jakich być może nigdy Ci się nie śniło.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Ciekawe zawody na 2024 r. i najbliższą przyszłość

Ciekawy zawód dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Po prostu wszyscy się różnimy, mamy odmienne pasje, hobby i zainteresowania. 

Nie ulega jednak wątpliwości, że wraz z dynamicznym rozwojem technologii, wiele tradycyjnych zawodów nie będzie już albo potrzebnych albo wykonywanych przez ludzi. I chociaż oczywiście nie możemy dokładnie przewidzieć, co przyniesie przyszłość, zmiany na rynku pracy będą z pewnością znaczące. 

Co więcej, ciekawe zawody przyszłości, które na razie trudno nam sobie wyobrazić, już niedługo mogą okazać się jednymi z najbardziej opłacalnych i potrzebnych. Zgodnie z raportem Jobs of the future przygotowanym Światowe Forum Ekonomiczne, w najbliższej przyszłości wzrośnie popyt na następujące profesje:

 • analitycy danych i data scientists
 • specjaliści ds. sztucznej inteligencji i machine learningu
 • specjaliści Big Data
 • specjaliści digital marketingu
 • specjaliści automatyzacji procesów
 • menedżerowie ds. rozwoju przedsiębiorstw
 • specjaliści ds. digitalizacji
 • specjaliści ds. bezpieczeństwa informacji
 • programiści
 • specjaliści tzw. internetu rzeczy.

Niektórzy spekulują również, że wśród ciekawych zawodów w przyszłości znajdziemy profesje takie jak:

 • inżynier organów z komórek macierzystych
 • operator dronów
 • doradca ds. kryptowalut
 • psycholog sztucznej inteligencji 
 • mechanik samochodów autonomicznych
 • inżynier śmieci. 

Ciekawe zawody dla dziewczyn

Chociaż w większości krajów, przynajmniej zachodnich, dyskryminacja w pracy ze względu na płeć jest nielegalna, rynek pracy wciąż nie zawsze jest łaskawy dla kobiet. Od problemów z luką płacową przez zjawiska tzw. szklanego sufitu i lepkiej podłogi, aż do stereotypów związanych z płcią, które często hamują dziewczynki i młode kobiety przed pracą m.in. w branży technologicznej (w której znajdziemy jedne z najlepiej płatnych zawodów).

Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie — zgodnie ze statystkami, coraz więcej kobiet pracuje w IT czy innych „technicznych” branżach. Nadal istnieje jednak rażąca dysproporcja w procentowym udziale kobiet na stanowiskach menedżerskich i przede wszystkim w zarządach firm. 

Co więcej, właściwie nie da się udowodnić, że mężczyźni i kobiety mają różne predyspozycje i umiejętności. Teoria tzw. męskiego i kobiecego umysłu została obalona. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się, jakie są ciekawe zawody dla dziewczyn, najlepiej kieruj się po prostu własnymi preferencjami — obecnie naprawdę trudno jest wskazać profesje typowo męskie i kobiece.

Ponadto świadomość w tej kwestii coraz bardziej rośnie. Z łatwością znajdziesz wiele inicjatyw, które zachęcają kobiety do wchodzenia do stereotypowo męskich branż. Jedną z nich jest program stypendialny Dziewczyny w grze prowadzony przez CD Projekt Red związany z przemysłem gier komputerowych. 

Być może wyżej wymienione zawody wcale nie wydają Ci się specjalnie ciekawe i zaskakujące. W następnej części artykułu skupimy się więc na bardziej nietypowych i dziwnych profesjach.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Dziwne i nietypowe zawody — lista

Współcześnie, jeśli na jakiejś działalności da się zarobić, to na pewno powstanie związane z nią stanowisko. Stąd też biorą się dziwne albo nietypowe zawody. Poniżej znajdziesz kilka przykładów z Polski i ze świata. 

1. Profesjonalna syrenka

Chociaż może brzmieć absurdalnie, pokazy pływania z ogonem syreny, to w Stanach Zjednoczonych całkiem popularne i nieźle płatne (do 250 dol. za godzinę) zajęcie. W Polsce nie ma jeszcze profesjonalnych syrenek, ale niektóre baseny oferują zajęcia dla dzieci z tzw. mermaidingu. Termin ten doczekał się nawet własnego hasła na Wikipedii! 

2. Dojarz węży

Czyli osoba, która zbiera jad najbardziej niebezpiecznych gatunków węży. Jest to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów na świecie — a jednocześnie bardzo potrzebnych. Jad jest wykorzystywany do produkcji antidotów na ugryzienia i innych lekarstw.

3. Tester zjeżdżalni wodnych 

Rozdawanie ulotek w ramach dorywczego zajęcia wydaje Ci się nudne? W Stanach Zjednoczonych w wakacje można pracować jako tester zjeżdżalni wodnych. Na czym to polega? Jak sama nazwa wskazuje — testerzy codziennie zjeżdżają ze zjeżdżalni, aby sprawdzić, czy są wystarczająco bezpieczne.

4. Przytulacz

Osoby, które zmagają się z samotnością i brakiem kontaktu z drugim człowiekiem, mogą skorzystać z usług profesjonalnego przytulacza. W Stanach Zjednoczonych jest to całkiem popularny, chociaż nietypowy zawód. W Polsce na razie istnieje jeden salon profesjonalnego przytulania.

5. Partner do wynajęcia

W Japonii to całkiem popularna usługa, chociaż z naszej perspektywy może wydawać się trochę dziwna. Na czym polega? Jeśli potrzebujesz pokazać się na obiedzie rodzinnym, albo innym wydarzeniu z partnerem, ale jesteś singlem, możesz wynająć sobie kompana, który będzie udawał, że jesteście parą. 

6. Tanatoprakser i tanatokosmetolog

Chociaż brzmią enigmatycznie, to naprawdę popularne i potrzebne zawody. Tanatoprakserzy i tanatokosmetolodzy przygotowują zwłoki do pogrzebów — zajmują się balsamowaniem, ubieraniem i makijażem. 

7. Tester psiego jedzenia

Dobre karmy dla psów muszą spełniać wyśrubowane normy jakościowe. Testerzy psiego jedzenia głównie zajmują się sprawdzaniem wartości odżywczych i składów pokarmu. Jednak do części z ich obowiązków należy również degustacja. Glassdor podaje, że roczna mediana zarobków dla tego nietypowego zawodu wynosi 50 tys. dolarów.

8. Przewodnik wycieczek paranormalnych

Horrory i thrillery to jedne z najbardziej popularnych gatunków filmowych. Jeśli masz mocne nerwy i lubisz tego typu klimaty, możesz wybrać się na paranormalną wycieczkę m.in. do nawiedzonego domu — albo zostać przewodnikiem paranormalnych atrakcji.

Być może powyższa lista dziwnych i nietypowych zawody nie spowodowała, że właśnie rzuciłeś papierami w pracy i planujesz przebranżowienie. Mam jednak nadzieję, że przyniosła Ci trochę radości. 

Zobacz też: Burza mózgów — co to jest [definicja]. Przykłady i metody.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A Ty, pracowałeś kiedyś w ciekawym zawodzie? A może wykonywałeś lub wykonujesz, jakieś dziwne zajęcie? Koniecznie podziel się swoją historią w komentarzu pod artykułem. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ciekawe zawody

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.8  (15 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: