1. Burza mózgów — co to jest [definicja]. Przykłady i metody

Burza mózgów — co to jest [definicja]. Przykłady i metody

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Na pewno zdarzały Ci się sytuacje, w których nie mogłeś wpaść na rozwiązanie problemu. Co robisz w takiej sytuacji? Być może prosisz o radę koleżankę lub kolegę. Rozmowa, a nawet wypowiedzenie swoich wątpliwości na głos, często pomaga. Dobre efekty może przynieść także tzw. burza mózgów. 

W tym artykule przeczytasz, czym jest burza mózgów i w jakich sytuacjach warto korzystać z tej techniki. Dowiesz się również, jak zorganizować skuteczną burzę mózgów dla swojego zespołu w pracy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Co to jest burza mózgów? Definicja

Burza mózgów to technika pracy i dyskusji grupowej, w której uczestnicy spontanicznie wymyślają rozwiązanie danego problemu. Ma na celu aktywizację i integrację zespołu oraz, przede wszystkim, znalezienie jak największej liczby pomysłów. 

Technikę burzy mózgów opracował i opisał amerykański przedsiębiorca i menedżer Alex Osborn w 1953 r. w książce Applied imagination. Podobno pierwszy raz wykorzystał ją już w 1939 r., a następnie doskonalił jako jedną z metod kreatywnego rozwiązywania problemów biznesowych. 

Osborn postawił hipotezę, że grupowe szukanie rozwiązania problemu jest efektywniejsze niż praca indywidualna — jeśli zorganizuje się burzę mózgów zgodnie z kilkoma zasadami, które wymienił w swojej książce, a później dopracowywał.

Burza mózgów — zasady

  • wymyślenie jak największej liczby pomysłów
  • brak krytyki pomysłów innych członków grupy
  • wspólne doskonalenie pojawiających się rozwiązań
  • otwartość na wszystkie pomysły, również te dziwne i na pierwszy rzut oka bezsensowne

Technika ta szybko zainteresowała wielu naukowców, którzy raz po raz podejmowali próby dowiedzenia jej skuteczności za pomocą badań i twardych danych. Pierwszy eksperyment tego typu, przeprowadzony już w 1958 r., zakończył się fiaskiem — zgodnie z wynikami, burza mózgów hamowała twórcze myślenie. 

Mimo to kolejni badacze chętnie podejmowali się tego tematu i próbowali zmierzyć efektywność burzy mózgów. Przyjrzyjmy się, do jakich wniosków doszli i zobaczmy, czy na podstawie ich badań da się łatwo zidentyfikować wady i zalety tej techniki.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Wady i zalety burzy mózgów

W 2011 r. Olga Goldenberg i Jennifer Wiley opracowały szeroką metaanalizę (czyli podsumowanie dotychczasowych wyników badań) dotyczącą burzy mózgów. Wnioski nie były specjalnie optymistyczne.

Badaczki wykazały, że burza mózgów najczęściej rzeczywiście nie jest efektywna, a przynajmniej nie bardziej niż indywidualna praca nad rozwiązaniem danego problemu. Dlaczego?

Największym problemem są uwarunkowania psychologiczne, którym wszyscy ulegamy w grupie — m.in. konformizm, potrzeba akceptacji i aprobaty innych członków oraz strach przed oceną, który może hamować przed dzieleniem się swoimi pomysłami na forum publicznym.

Co więcej, nasz aparat poznawczy i funkcjonowanie mózgu nie zgrywa się zbyt dobrze z założeniami burzy mózgów. Podczas dyskusji w grupie każdy członek musi jednocześnie wymyślać nowe pomysły (i pamiętać je w oczekiwaniu na swoją kolej), uważnie słuchać innych i brać aktywny udział w doskonaleniu ich rozwiązań oraz czekać na odpowiedni moment, aby wyartykułować swoje myśli. 

To dla wielu osób może być źródłem stresu i frustracji. Dodatkowo powoduje, że kreatywność uczestników burzy mózgów nie będzie na najwyższym poziomie, a w związku z tym cała dyskusja ucierpi. Wielu badanych w trakcie dyskusji zapominało o swoich pomysłach — a przecież podstawową zasadą tej techniki jest wygenerowanie jak największej liczby rozwiązań.

Nie znaczy to jednak oczywiście, że burze mózgów są zupełnie bez sensu. Powyższe trudności da się zminimalizować, m.in. za pomocą nowoczesnych technologii czy odpowiedniej organizacji całej dyskusji i wyłonienie moderatorów i liderów — co zresztą postulował już Osborn. 

Warto też pamiętać, że nie wszyscy dobrze odnajdują się w pracy zespołowej — m.in. dla introwertyków z pewnością będzie po prostu męcząca.

Dodatkowo, aby burza mózgów się powiodła, należy dać uczestnikom czas na spokojne przemyślenie pomysłów oraz połączyć ją z pracą indywidualną. 

3. Jak zorganizować efektywną burzę mózgów? Metody i przykłady

Czy da się zatem zorganizować skuteczną burzę mózgów? Jeśli zależy nam na używaniu tej techniki, z pewnością warto wziąć pod uwagę wnioski i ustalenia wyżej wymienionych badaczy i badaczek. 

Trzeba pamiętać, aby w burzy mózgów nie brało udział zbyt wiele osób — wynalazca techniki sugerował, że optymalne będzie 12 uczestników. Warto również zadbać, aby wszyscy czuli się komfortowo i bezpiecznie (jak najmniej bali się oceny innych) i chcieli się zaangażować. 

Ponadto przy tego typu pracy w zespole należy wyłonić liderów i moderatorów dyskusji, którzy będą pilnowali porządku, ale jednocześnie nie starali się dominować i stawiać siebie samych w centrum zainteresowania.

Aby uniknąć chaosu i pomysły wygenerowane podczas burzy mózgów ostatecznie przekuć w jakościowe działania, powinno się od razu opracować metodę ewaluacji rozwiązań po zakończeniu grupowej dyskusji. 

Moderatorzy powinni również robić notatki, aby nie zapomnieć żadnego ze zgłoszonych pomysłów i na koniec opracować najlepszą strategię do rozwiązania danego problemu. Burzę mózgów można oczywiście prowadzić online. 

Warto również w jej trakcie robić przerwy, a po zakończeniu dać uczestnikom czas na spokojne przemyślenie całego procesu. Z badań wynika, że najlepsze efekty można osiągnąć właśnie przy połączeniu pracy zespołowej i indywidualnej. 

Oto przykłady burzy mózgów, którą można przeprowadzić w miejscu pracy:

Burza mózgów — przykłady

  • Jak powinien wyglądać nasz wyjazd integracyjny?
  • Jaki jest najlepszy sposób na usprawnienie naszej pracy?
  • Do czego jeszcze można wykorzystać to narzędzie?
  • W jaki sposób możemy zwiększyć nasz roczny przychód?
  • W jaki sposób możemy ograniczyć koszty na reklamę?
  • W jakich obszarach możemy poszukać oszczędności?
  • Jak może brzmieć hasło reklamowe tego produktu?
  • Do czego jeszcze można wykorzystać nasz produkt?
  • W jaki sposób można usprawnić działanie tego programu?
  • Gdzie znaleźć najlepszych pracowników do naszego zespołu?
  • Jakie inne benefity możemy zaoferować kandydatom do pracy?

Jak widzisz, burza mózgów może dotyczyć bardzo wielu zagadnień. Ponadto w trakcie dyskusji warto doprecyzowywać temat (np. co znaczy dla Was najlepszy), inspirować się pomysłami innych i łączyć je sobą, by osiągnąć pożądany efekt. Pamiętaj, że nawet pozornie absurdalny pomysł po odpowiednich modyfikacjach może przynieść pożądany efekt.

Przeczytaj też nasz artykuł: Coworking: co to?

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Masz jakieś pytania dotyczące burzy mózgów? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie Ci odpowiem i pomogę.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Burza mozgow

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (5 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: