1. Ambicja — definicja. Co to jest i jak pomaga w karierze?

Ambicja — definicja. Co to jest i jak pomaga w karierze?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Ambicja najczęściej kojarzy się pozytywnie — z osobami, które odnoszą sukcesy i żyją zgodnie z anglojęzycznym powiedzeniem sky is the limit. Ale czasami zamiast do oszałamiających osiągnięć i chwały, może doprowadzić do zguby i frustracji.

W tym artykule przeczytasz, co to jest ambicja i znajdziesz wskazówki, jak wykorzystywać ją pozytywnie w życiu zawodowym, aby przynosiła korzyści, pomagała Ci się rozwijać i osiągać sukcesy.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Stwórz profesjonalne CV teraz!

kreator cvNIE
kreator cvTAK

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

Co to jest ambicja? Definicja

Ambicję można zdefiniować na kilka sposobów. Najczęściej jednak mówi się o niej jako o cesze osobowości związanej ze stawianiem sobie celów i dążeniem do ich realizacji, mimo przeszkód. Osoby ambitne chcą osiągać cele nie tylko dla satysfakcji z ich zrealizowania, ale również dla umacniania poczucia własnej wartości i, niekiedy, poczucia wyższości i dominacji nad innymi. 

Niektórzy postrzegają ambicję jako negatywną cechę — tendencję do osiągania celów po trupach, niezależnie od okoliczności i środków, albo potrzebę uznania społecznego, sławy, władzy i sukcesu.

Niestety społeczna ocena ambitnych osób np. w polityce i życiu publicznym często zależy od ich płci, co pokazują badania. Ambicja u kobiet często postrzegana jest negatywnie, a u mężczyzn neutralnie lub pozytywnie.

Z drugiej strony o ambicji możemy mówić również jako po prostu o chęci osiągnięcia danego celu czy też zrealizowania marzenia albo pragnienia. Wtedy jawi się jako pozytywna i motywująca do działania cecha.

Na pewno znasz też zbitkę frazeologiczną ambitne cele: czyli takie, których osiągnięcie wymaga dużego wysiłku i nakładu pracy. Mówiąc prościej — trudne do zrealizowania, ale jednocześnie ważne i, w razie sukcesu, satysfakcjonujące. 

Nie wiadomo do końca, skąd bierze się ambicja i dlaczego niektórzy są bardziej a inni mniej ambitni. Badania pokazują, że wpływa na to miks czynników — uwarunkowania osobowościowe, pochodzenie, wychowanie oraz kapitał ekonomiczny i społeczny rodziców.

Nie da się więc całkiem jednoznacznie ocenić ambicji, jako cechy negatywnej bądź pozytywnej — zarówno z perspektywy tego, jak wpływa na nasze codzienne życie, jak i jej odbioru wśród innych. 

Czym jest zdrowa i chora ambicja?

Biorąc powyższe pod uwagę, można pokusić się o rozróżnienie ambicji na dobrą i złą, czy też, jak mówi się potocznie, zdrową i chorą. 

Chora ambicja dotyczy sytuacji, gdy osiągnięcie danego celu przysłania wartości, które nam przyświecają. Ponadto jest też silnie związana z ego i pragnieniem uznania, prestiżu, pozycji społecznej oraz personalnych korzyści.

Taka postawa może prowadzić do frustracji, perfekcjonizmu i pracoholizmu — bo nie każdy postawiony cel da się zrealizować i, patrząc realistycznie, częściej odnosimy porażki niż sukcesy. Dla przesadnie ambitnych porażka staje się personalną stratą i ciosem, zamiast okazją do nauki i wyciągnięcia wniosków.

Dodatkowo chora ambicja może przyczyniać się do zaniedbywania relacji z bliskimi i przedkładania sukcesu nad potrzeby własne i innych, również związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Zdrowa ambicja natomiast ma najczęściej pozytywne skutki — pomaga zmotywować się do działania oraz planować i osiągać trudne cele, jak również rozwijać się, zdobywać nowe umiejętności oraz stawiać przed sobą wyzwania. 

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

Ambicja w karierze i życiu zawodowym

Nie ma wątpliwości, że dobrze ukierunkowana ambicja ułatwia sukcesy zawodowe. Wyznaczanie celów i determinacja w dążeniu do nich z pewnością pomoże Ci w rozwijaniu owocnej kariery.

Badania pokazują, że osoby ambitne mają łatwiejszy start na rynku pracy. Oczywiste jest też, że pragnienie sukcesu oraz chęć zrealizowania go pcha nas do przodu, również w życiu zawodowym.

Ale, jak w przypadku każdej cechy charakteru, nad ambicją można i trzeba pracować, aby przyniosła jak najlepsze rezultaty. Warto zawsze mieć na uwadze, czy cele, które chcemy osiągnąć, są realistyczne. To pomoże uniknąć rozczarowania. 

Pamiętaj również, że wszystkie cele warto dobrze zaplanować i przygotować się do ich osiągnięcia. Samo pragnienie i motywacja niekoniecznie pomoże Ci osiągnąć wymarzony sukces.

Warto też pilnować, aby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę i nie przemęczać się. Jeśli będziesz dążył do celu po trupach i bez wytchnienia, z pewnością ostatecznie nie będzie to miało pozytywnych rezultatów. Zamiast radości z sukcesów, będziesz jedynie pragnął drzemki i odpoczynku.

Ponadto, jeśli jesteś ambitny, powinieneś zwracać uwagę, czy sukces zawodowy nie przysłania Ci innych sfer życia, które mogą również być źródłem satysfakcji, zadowolenia i szczęścia. Przy ambicji dobry work-life balance jest niezbędny do zdrowego funkcjonowania.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

kreator listu motywacyjnego

Postrzegasz ambicję negatywnie czy pozytywnie? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem. Chętnie poznam Twoją opinię. 

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Ambicja

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.13  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: