1. Wakacje Polaków w cieniu inflacji i wojny. Badanie opinii 2022

Wakacje Polaków w cieniu inflacji i wojny. Badanie opinii 2022

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

wakacje oczekiwania vs rzeczywistosc badanie

Tegoroczne wakacje — po ponad 2 latach pandemii — to długo wyczekiwany sezon podróży. Jednak tego lata za wczasy będziemy musieli zapłacić rekordowo dużo. W okresie od grudnia 2021 roku do lipca 2022 roku ceny benzyny wzrosły o około 30%, a za wyjazd zagraniczny z biurem podróży zapłacimy średnio o 800 zł więcej niż w zeszłym roku.

Dlatego w LiveCareer zapytaliśmy 1030 osób o ich tegoroczne urlopy. Ilu z nas w tym roku może sobie pozwolić na długie i atrakcyjne wakacje? A może wzrost cen, wojna na Ukrainie i konieczność okazywania paszportów covidowych na niektórych granicach zabiły już marzenia Polaków o letnim wypoczynku?

Oto wyniki naszego badania.

1. Wsiąść do pociągu byle jakiego… Wakacyjne wybory Polaków

Na początek zapytaliśmy naszych respondentów, czy w tym roku zorganizowali lub planują zorganizować wakacyjny wyjazd.

Z naszego badania wynika, że w 2022 roku na wakacje wyjedzie ponad 59% Polaków — to aż o 19% mniej niż jeszcze 6 lat temu, gdy taki zamiar deklarowało aż 78% ankietowanych. Tym samym prawie 41% naszych rodaków nie pojedzie na wczasy — a im ktoś jest starszy, tym szanse na taki wyjazd są mniejsze (chęć podróży deklaruje aż 74% osób od 18. do 26. roku życia i tylko połowa seniorów).

Co ciekawe — aż 42% ankietowanych, którzy deklarują podróżowanie w tym roku, wybierze się na wakacje aż dwa razy, a blisko 16% — trzy razy. Na jeden wakacyjny wyjazd zdecyduje się około 35% wczasowiczów.

A ile taki urlop potrwa? Nieco ponad 35% Polaków, którzy wyjadą w tym roku na wakacje, w najdłuższej podróży spędzi dwa tygodnie, a około 43% — tydzień. Na trzy tygodnie nieprzerwanych wakacji zdecyduje się zaledwie 7% respondentów, którzy deklarują wyjazd w tym roku, a tylko 4% — na miesiąc lub dłużej. Co dziesiąty z nich wyjedzie co najwyżej na weekend (w tej grupie przeważają osoby od 18. do 39. roku życia).

Wśród osób, które wyjadą na wakacje, około 63% spędzi je w Polsce, prawie 23% — w innym kraju Europy, ponad 8% — zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim, a niespełna 1% — w Polsce oraz w innym kraju na świecie. Na dalekie wojaże wyłącznie poza Europą wybierze się zaledwie 4% badanych.

Czy słusznie? W zestawieniu przygotowanym przez portal Strona Podróży czytamy, że ceny wypoczynku w polskich kurortach wcale nie odbiegają od tych zagranicznych. Inaczej jest w przypadku najdalszych destynacji, do których można dostać się tylko samolotem. W tym roku w Polsce najtaniej możemy wypocząć w Szklarskiej Porębie, a za granicą — w Bułgarii, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Czechach i na Cyprze.

Jednak powyższe zestawienie zostało przygotowane na podstawie ofert biur podróży. Tymczasem z usług pośredników skorzysta zaledwie 18% wczasowiczów. Aż 82% osób, które w tym roku wybiorą się na wakacje, zorganizuje swój wyjazd samodzielnie.

Najwięcej, bo niemal 48% wyjazdów, jest planowanych na sierpień 2022 roku, a prawie 35% z nich odbyło się w lipcu — czyli w okresie szkolnych wakacji. Około 18% wyjazdów miało miejsce w czerwcu, a nieco ponad 8% — w maju. Kolejne 18% wyjazdów przypadnie na wrzesień. W miesiącach wiosennych i zimowych odbędzie się maksymalnie po 3% podróży.

Jednak twierdzenie, że to wybuch wojny na Ukrainie był głównym czynnikiem, który powstrzymał Polaków od podróżowania w marcu i kwietniu (na które przypada kolejno 2% oraz 3% wszystkich wyjazdów), byłoby sporym nadużyciem. Dlaczego?

Z naszego badania wynika, że aż 48% wczasowiczów zadecydowało o swoich wakacjach na kilka miesięcy przed, a ponad 11% — nawet z rocznym wyprzedzeniem. Tylko 22% osób, które w tym roku wyjeżdżają na wakacje, zaplanowało je zaledwie miesiąc wcześniej. Co piąty badany w tej grupie zorganizuje swój wypoczynek w ostatniej chwili.

wakacje oczekiwania vs rzeczywistosc badanie

Ile zapłacimy za wakacje w 2022 roku?

No dobrze — a jak Polacy sfinansują tegoroczne podróże?

Ponad 60% badanych, którzy w tym roku wyjadą na wakacje, w znacznej części zapłaci za nie z własnych oszczędności, co pokrywa się również z wynikami tegorocznego badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Około 30% ankietowanych, którzy deklarują podróż, pokryje koszty urlopu z regularnej pensji.

Z pomocy rodziny lub znajomych skorzysta niespełna 4% wczasowiczów. Kolejne 3% planuje wziąć w tym celu pożyczkę od banku lub firmy pożyczkowej, a tylko nieco ponad 2% — skorzystać przede wszystkim z dofinansowania rządowego (np. bonu turystycznego). Zaledwie 1% ankietowanych w tej grupie w znacznej części opłaci swój urlop za pomocą środków z pożyczki lub dofinansowania od swoich pracodawców.

Co istotne — w tym roku, pomimo znacznego wzrostu cen, Polacy będą podróżować tanio. Skąd to wiemy?

Z naszej ankiety wynika, że ponad 36% wczasowiczów w ciągu tygodnia przeznaczy na tegoroczne wakacje do 1000 zł za osobę, a kolejne 24% — od 1000 do 1500 zł za osobę.

Są jednak tacy, którzy za swoje wakacje zapłacą znacznie więcej. Bo co piąty ankietowany w tej grupie wyda na wczasy od 1500 do 2000 zł, a co dziesiąty — nawet do 2500 zł za osobę. Tylko 11% wczasowiczów zdecydowało się zapłacić ponad 2500 zł na osobę tygodniowo. Na najdroższe wakacje częściej decydują się osoby z wykształceniem wyższym oraz mieszkańcy dużych miast.

Jednocześnie aż 48% wczasowiczów w tym roku wyda na urlop więcej pieniędzy niż w poprzednich latach (z czego około 10% wyda znacznie więcej). Niemal co trzeci z nich przeznaczy na wakacje taki sam budżet jak w poprzednich latach. Dla 19% badanych w tej grupie koszt tegorocznego wyjazdu będzie niższy (z czego dla 6% będzie on znacznie niższy).

2. Marzenia (nie zawsze) się spełniają, czyli nieudane plany urlopowe Polaków 

Z naszego badania wynika, że wśród 41% Polaków, którzy w tym roku nie wyjeżdżają na wakacje, aż 56% podróżowało w poprzednich latach.

Oto główne przyczyny rezygnacji z wyjazdu:

 • wzrost cen — 33%
 • brak oszczędności — 26%
 • problemy osobiste — 18%
 • atmosfera związana z wojną na Ukrainie — 7%
 • niepewność związana ze strajkiem kontrolerów lotów — 3%
 • obostrzenia covidowe — 2%
 • brak atrakcyjnych ofert wypoczynku — 1%.

Jak widać, to nie atmosfera wokół politycznych kryzysów, a finanse były dla tych Polaków czynnikiem decydującym. Sprawy nie ułatwia fakt, że — jak przyznaje wiceszef Polskiej Izby Turystyki Piotr Henicz w rozmowie z Business Insider Polska — to będą najdroższe wakacje w historii.

Ceny mocno poszybowały i niezależnie do jakiego okresu byśmy się nie odnieśli, Polacy takich cen wakacji nie widzieli nigdy. (...) Zauważamy jeszcze jedną rzecz: klienci, którzy w ubiegłych latach kupowali bardzo tanie wakacje, dziś całkowicie rezygnują z wyjazdu. Tych, których nie stać, po prostu nie jadą. Natomiast ci, których stać, nie zmienili swoich przyzwyczajeń — nie wybierają tańszych hoteli, nie skracają urlopów, mimo że ich wyjazdy są sporo droższe.

Wśród innych powodów rezygnowania z wakacji znalazły się m.in. budowa lub remont, brak towarzystwa, nie otrzymanie urlopu w lecie, pobyt w szpitalu, konieczność szukania pracy oraz niepewność jutra.

Jednocześnie ponad połowa respondentów, którzy w tym roku zrezygnowali z urlopu, deklaruje, że chętnie pojechaliby na wczasy, gdyby powyższa rzecz się nie wydarzyła. A niemal 52% badanych w tej grupie optymistycznie patrzy w przyszłość i planuje wakacyjny wyjazd w przyszłym roku.

wakacje oczekiwania vs rzeczywistosc badanie

3. Money, money, money… Czy dla Polaków na wakacjach liczą się wyłącznie pieniądze?

Na koniec poprosiliśmy naszych respondentów, żeby wskazali czynniki, które są dla nich najważniejsze na wakacjach — zaczynając od tych najbardziej kluczowych.

Okazało się, że dla Polaków na urlopie najważniejsza jest pogoda. W drugiej kolejności badani wskazywali możliwość odpoczynku, a dopiero w trzeciej — ceny posiłków i atrakcji (które jednak pozostają kluczowym czynnikiem dla mieszkańców wsi oraz pracowników małych firm, których dochody są z reguły niższe).

Na czwartym miejscu ankietowani wskazywali towarzystwo, a na piątym, jako najmniej ważne, obecne w danym miejscu atrakcje turystyczne — choć warto zauważyć, że według badania z 2021 roku dla 34% Polaków to właśnie dostępność ciekawych rozrywek pozostaje głównym kryterium podczas wyboru miejsca wypoczynku.wakacje oczekiwania vs rzeczywistosc badanie

Okazało się również, że blisko 74% Polaków jest skłonnych wydać na wakacje więcej, jeżeli mają poczucie, że wysoka jakość produktów lub usług im to zrekompensują (z czego ponad 10% bardzo zgadza się z tym twierdzeniem). To niemal tyle samo, co w poprzednich latach — bo w tym wypadku odpowiedź twierdzącą wybrało około 75% badanych.

Podsumowanie

Oto najważniejsze wnioski z naszego badania:

 • w 2022 roku ponad 59% Polaków wyjedzie na wakacje
 • aż 63% osób, które wyjadą na urlop, spędzi go w Polsce w całości, a 8% — częściowo
 • około 60% badanych zapłaci za wakacje z oszczędności, a 30% — z regularnej pensji
 • aż 48% respondentów, którzy w tym roku wyjeżdżają na urlop, wyda na ten cel więcej niż w poprzednich latach
 • Polacy, którzy w tym roku zrezygnowali z wyjazdów, jako główną przyczynę swojej decyzji wskazują wzrost cen (33%), brak oszczędności (26%) i problemy osobiste (18%), a rzadziej — wojnę na Ukrainie (7%)
 • ceny posiłków i atrakcji są dla Polaków trzecim kluczowym czynnikiem na wakacjach (po pogodzie i możliwości wypoczynku)
 • około 74% badanych przyznaje, że są w stanie wydać więcej na wakacje, jeżeli mają poczucie, że wysoka jakość produktów lub usług im to zrekompensują.

Metodologia:

W badaniu wzięło udział 1030 osób w różnym wieku oraz z różnych grup społecznych i zawodowych. Ankieta zawierała 24 pytania zamknięte jednokrotnego i wielokrotnego wyboru oraz pytanie otwarte.

O nas

LiveCareer to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o pisaniu CV oraz listów motywacyjnych, a także znajdziesz nowoczesne szablony CV. Setki tysięcy kandydatów stworzyły w naszym kreatorze CV dokumenty aplikacyjne, które pomogły im zdobyć wymarzone stanowiska.

A Ty jakie masz doświadczenia? Co sądzisz o cenach posiłków i atrakcji w popularnych kurortach w Polsce? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Wakacje oczekiwania vs rzeczywistosc badanie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (3 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: