1. Podpis elektroniczny kwalifikowany: co to i jak go uzyskać?

Podpis elektroniczny kwalifikowany: co to i jak go uzyskać?

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Podpis elektroniczny to narzędzie, które pomoże Ci załatwić sprawę urzędową, biznesową lub prywatną przez internet. Dzięki niemu potwierdzisz online swoją tożsamość i podpiszesz cyfrowy dokument — bez konieczności wizyty w firmie lub urzędzie.

W tym artykule przeczytasz, co to jest kwalifikowany podpis elektroniczny i czym różni się od profilu zaufanego. Wyjaśnię Ci też, jak uzyskać podpis elektroniczny i podpisać nim dowolny dokument.

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Powszechność korzystania z internetu spowodowała wzrost liczby dostępnych e-usług, a my chętnie z tego korzystamy. Według badania CAWI z 2019 roku aż 56% Polaków deklaruje, że najchętniej załatwiałoby sprawy urzędowe przez internet, a 32% z tej możliwości korzysta. Rośnie też liczba Polaków posiadających profil zaufany — od 1,3 mln osób w 2018 roku do 14 mln w roku 2022.

Rozwój e-usług w Polsce umożliwia m.in. podpis kwalifikowany. Według raportu Trusted Economy Forum z tego rozwiązania korzysta już większość firm w Polsce.

Nic dziwnego.

Bo podpis kwalifikowany to po prostu podpis elektroniczny, który z powodzeniem zastępuje ten własnoręczny. Jest on poświadczony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym,

który umożliwia weryfikację tożsamości danej osoby. Dzięki temu można potwierdzić autorstwo lub zawartość dowolnego dokumentu wysłanego drogą elektroniczną.

Z podpisu elektronicznego korzystają nie tylko prywatne firmy, ale też liczne urzędy. Wśród nich są m.in.:

 • urzędy skarbowe
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 • Krajowy Rejestr Sądowy
 • Generalny Inspektor Informacji Finansowej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

To oznacza, że posiadacz kwalifikowanego podpisu elektronicznego może załatwić sprawy urzędowe i biznesowe bez wychodzenia z domu.

Czy profil zaufany to to samo co podpis elektroniczny?

Niezupełnie. Wyrobienie kwalifikowanego podpisu elektronicznego kosztuje i jest bardziej skomplikowane, ale daje Ci więcej możliwości. Możesz wykorzystać go w celach urzędowych, prywatnych lub biznesowych — np. do zawierania umów przez internet, składania sprawozdań finansowych czy udziału w aukcjach elektronicznych.

Natomiast profil zaufany jest darmowy i służy jedynie do kontaktu z urzędami. Jest też nieco prostszy w obsłudze.

Podpis elektroniczny ePUAP — co to?

Wiele osób myli kwalifikowany podpis elektroniczny z podpisem zaufanym ePUAP (nazywanym też podpisem elektronicznym ePUAP). Tymczasem „podpis zaufany” to podpis na dokumencie elektronicznym za pomocą profilu zaufanego. Szczegółową instrukcję, jak zastosować e-podpis w dokumencie pobranym na komputer, znajdziesz m.in. w tym nagraniu.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak uzyskać podpis elektroniczny?

Podpis kwalifikowany można kupić u jednego z certyfikowanych dostawców — ich listę znajdziesz na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. Do najpopularniejszych podpisów elektronicznych należą:

Żeby uzyskać swój podpis elektroniczny, wejdź na stronę wybranego dostawcy i postępuj zgodnie z instrukcją. Znajdziesz tam również wskazówki techniczne na temat oprogramowania, aplikacji, sterowników i odnowienia podpisu elektronicznego.

Na Twój podpis kwalifikowany będą składać się:

 • karta kryptograficzna z zapisanym certyfikatem kwalifikowanym
 • czytnik kart podłączany do komputera
 • oprogramowanie do zainstalowania na komputerze.

Ile kosztuje podpis elektroniczny?

Cena elektronicznego podpisu kwalifikowanego zależy m.in. od wybranego zestawu, modelu czytnika i okresu ważności certyfikatu, który może wynosić od roku do trzech lat. Ceny zestawów zwykle wahają się od 200 zł do 300 zł brutto. Natomiast za jednorazowy podpis elektroniczny zapłacisz około 15 zł.

3. Jak podpisać dokument elektronicznie?

Korzystanie z podpisu elektronicznego nie jest trudne.

Gdy będziesz realizować e-usługę, zobaczysz trzy możliwości podpisania się:

 • za pomocą profilu zaufanego
 • przez bankowość elektroniczną
 • podpisem kwalifikowanym.

Po wybraniu opcji „Podpis kwalifikowany” będziesz mógł pobrać dokument na swój komputer, a następnie podpisać go w zewnętrznym programie od Twojego dostawcy. Gdy to zrobisz, wgraj plik za pomocą przycisku „Dodaj dokument”, a potem dostarcz go do urzędu, klikając „Wyślij dokument”.

Żeby Twój e-podpis był skuteczny, przestrzegaj dwóch zasad:

 1. Po podpisaniu dokumentu za pomocą podpisu kwalifikowanego nie otwieraj go ponownie — to mogłoby spowodować błędy techniczne.
 2. Zawsze upewnij się, że format podpisywanego dokumentu jest zgodny z zaleceniami Twojego dostawcy.

Jak sprawdzić podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny możesz zweryfikować na dwa sposoby: zakupić usługę kwalifikowaną walidacji e-podpisu lub sprawdzić podpis samodzielnie. Żeby to zrobić, otwórz podpisany dokument w formacie .pdf w programie Adobe Reader DC i najedź kursorem na pole z e-podpisem — tam zobaczysz informacje o jego autorze. Następnie kliknij „Pokaż certyfikat autora podpisu”, a uzyskasz potwierdzenie poprawnego zastosowania certyfikatu kwalifikowanego.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Korzystasz z podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego? Co o nich myślisz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Podpis elektroniczny

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (1 ocena)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: