1. Marnowanie czasu w pracy. Badanie Polaków 2021

Marnowanie czasu w pracy. Badanie Polaków 2021

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

marnowanie czasu w pracy badanie

Przerwy na kawę, palenie papierosów, przeglądanie Facebooka czy plotki ze współpracownikami… Choć nie mówi się o tym głośno, w pracy nie zajmujemy się wyłącznie pracą.

Dlatego w LiveCareer Polska postanowiliśmy sprawdzić, na jakie czynności marnujemy w pracy najwięcej czasu i jak przekłada się to na naszą efektywność. Wyniki badania przedstawiamy poniżej.

1. Rutynowe czynności i efektywność. Jak zabijamy czas w pracy?

Na początku zapytaliśmy naszych respondentów, czy w sytuacjach zawodowych zdarza im się odwlekać pracę, zajmować się w tym czasie czymś innym albo nie kończyć zadań na czas. Nasze przypuszczenia się potwierdziły.

Niemal 44% Polaków przyznaje, że zdarza im się pracować nieefektywnie (przy czym około 30% osób w tej grupie twierdzi, że dzieje się to często lub bardzo często). Co ciekawe — tylko 45% z nich miewa z tego powodu wyrzuty sumienia.

Z brakiem efektywności najczęściej borykają się osoby pracujące stacjonarnie, czyli w zakładzie pracy — przyznaje się do tego niemal połowa badanych w tej grupie. Nieco lepsza organizacja pracy cechuje osoby, które wykonują swoją pracę zdalnie (w tej grupie odpowiedziało tak około 40% ankietowanych).

Jednak najbardziej efektywne są te osoby, które mają hybrydowy model pracy — czyli po części w biurze, a po części w domu. W tej grupie tylko 29% respondentów przyznaje bowiem, że zdarza im się pracować nieefektywnie.

Następnie poprosiliśmy badanych o wskazanie, ile czasu w ciągu 8 godzin pracy zajmują im codzienne czynności — np. jedzenie posiłków w pracy, rozmowy ze współpracownikami, stanie w kolejkach czy palenie papierosów.

Okazało się, że statystyczny Polak w pracy traci średnio 1 godzinę i 18 minut na wykonywanie codziennych czynności, które nie wchodzą w zakres jego obowiązków zawodowych. Wygląda więc na to, że gwarantowane przez Kodeks pracy 15 minut przerwy w ciągu dnia nie przystaje do rzeczywistych potrzeb pracowników.

marnowanie czasu w pracy badanie

Jednak trudno się dziwić — badania przeprowadzone w USA już 14 lat temu wykazały, że skłonność do odwlekania pracy to dość uniwersalna cecha pracowników, a z roku na rok rośnie odsetek osób przyznających się do marnowania czasu w pracy na inne aktywności. Powody tego typu zachowań są różne: od nudy i braku wystarczającej liczby zadań do zrobienia po zbyt długi czas pracy, niskie wynagrodzenie czy brak ambitnych i bardziej pociągających wyzwań.

2. Jak Polacy marnują czas w internecie?

Jednak czynnikiem, który najbardziej odciąga Polaków od pracy, jest internet.

Nasze badanie wykazało, że ponad 58% badanych w godzinach pracy korzysta z sieci w celach prywatnych. A im młodsi pracownicy, tym częściej się to zdarza — w tym pytaniu odpowiedź twierdzącą wybrało aż 70% ankietowanych w wieku od 18 do 25 lat.

Urządzeniem najczęściej używanym w tym celu jest prywatny telefon (wskazało go ponad 65% badanych) oraz służbowy laptop (około 40% odpowiedzi). Mniej, bo tylko 28% pracowników, surfuje po internecie na prywatnym komputerze, a jeszcze mniej (niecałe 18%) — na służbowym telefonie.

marnowanie czasu w pracy badanie

Jak widać na powyższej grafice, sporej grupie pracowników w Polsce — zamiast pracować — zdarza się odpisywać na prywatne maile (41%), robić zakupy (32%) albo szukać innych ofert pracy (30%).

Jednak najpopularniejszym internetowym „pożeraczem czasu” w pracy są social media.

Marnowanie czasu w mediach społecznościowych

Dane z 2021 roku dowodzą, że w Polsce z mediów społecznościowych korzysta aż 25,9 mln osób, czyli zdecydowana większość internautów. Najpopularniejsze nad Wisłą kanały social media to kolejno YouTube, Facebook, Instagram i Twitter. Wśród komunikatorów prym wiodą Messenger i WhatsApp.

A jak to wygląda wśród pracowników?

Z naszego badania wynika, że w trakcie pracy najczęściej korzystamy z Facebooka — tę odpowiedź zaznaczyło ponad 43% badanych. Na drugim miejscu plasuje się YouTube (31%), na trzecim — Instagram (20%), a na dwóch kolejnych — Snapchat i TikTok (po 14%).

Co ciekawe, to właśnie korzystanie z TikToka zajmuje pracownikom najwięcej czasu. Co piąty użytkownik serwisu przyznaje, że w pracy spędza na TikToku od 1 do 2 godzin dziennie. Około 5% z nich zajmuje się tym przez 2-3 godziny, a prawie 6% — przez ponad 4 godziny w ciągu dnia.

Z kolei użytkownicy Facebooka i Instagrama w trakcie pracy na ogół spędzają na nich do 1 godziny dziennie.

Natomiast najchętniej używanym w trakcie pracy komunikatorem pozostaje Messenger — do pisania wiadomości w godzinach pracy przyznaje się ponad 48% ankietowanych. Wśród najmłodszych pracowników (do 25. roku życia) ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi niemal 70%.

marnowanie czasu w pracy badanie

3. Co najbardziej rozprasza nas w pracy?

Oczywiście — w pracy rozprasza nas nie tylko internet.

Dlatego poprosiliśmy naszych respondentów o wskazanie, które czynniki najbardziej obniżają ich wydajność w pracy. Oto wyniki:

marnowanie czasu w pracy badanie

Jak widać, korzystanie z internetu plasuje się dopiero w połowie tego zestawienia. Okazuje się bowiem, że według samych pracowników ich wydajność obniżają głównie problemy techniczne (np. zepsuty komputer), hałas w miejscu w pracy i niewygodne stanowisko pracy — a więc czynniki, za które odpowiada pracodawca.

Ale co my sami możemy zrobić, by nie doskwierał nam wpływ „rozpraszaczy”?

Osoby, które mają skłonność do rozpraszania się w pracy, powinny zadbać, by przestrzeń wokół nich była jak najbardziej „pusta” — np. usunąć z pola widzenia te rzeczy, które nie są potrzebne do pracy. Dobrze jest włączać telefon, pocztę i media społecznościowe tylko w wyznaczonych godzinach. A jeśli ktoś ma skłonność do natłoku myśli, może zapisywać je w notatniku, by zastanowić się nad nimi po pracy. Poza tym warto trzymać się regularnego harmonogramu pracy, rozmów, posiłków i odpoczynku oraz wypracować zdrowe nawyki związane ze snem, odżywianiem i ruchem — bo to pomaga radzić sobie ze stresem i utrzymywać koncentrację w ciągu dnia. Oczywiście, te strategie wymagają praktyki i cierpliwości, a przede wszystkim pozytywnego nastawienia. Jednak osoba, która często doświadcza trudności z utrzymaniem uwagi, gubi rzeczy, nie kończy projektów i bywa nieostrożna, a inni mają poczucie, że ich nie słucha, powinna rozważyć konsultację u psychologa lub psychiatry w celu diagnostyki Zespołu Deficytu Uwagi (ADD).

Ponadto niemal połowa (48%) palących pracowników deklaruje, że w pracy robi sobie przerwę na papierosa od 3 do 5 razy dziennie, około 8% z nich — od 6 do 10 razy, a prawie 9% — ponad 10 razy. A według analiz Work Service z 2015 roku przerwy na papierosa w trakcie godzin pracy dziennie kosztują polskich przedsiębiorców w sumie ponad 22,5 mln zł.

Podsumowanie:

  • blisko 44% Polaków przyznaje, że w miejscu pracy zdarza im się pracować nieefektywnie
  • codzienne czynności zajmują Polakom średnio 1 godzinę i 18 minut w ciągu 8-godzinnego dnia pracy
  • ponad 58% badanych w trakcie pracy załatwia prywatne sprawy w internecie
  • aż 48% osób w trakcie pracy używa prywatnego konta na Messengerze, ponad 43% — na Facebooku, a około 31% — na YouTube
  • co piąty pracownik, który korzysta z TikToka w godzinach pracy, robi to przez 1-2 godziny dziennie
  • wydajność Polaków w pracy najbardziej obniżają problemy techniczne, hałas i niewygodne stanowisko pracy.

Metodologia:

W badaniu wzięło udział 653 respondentów w różnym wieku i na różnym etapie ścieżki zawodowej. Ankieta zawierała 40 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru.

O nas

LiveCareer to miejsce, w którym dowiesz się wszystkiego o pisaniu CV oraz listów motywacyjnych, a także znajdziesz nowoczesne szablony CV. Setki tysięcy kandydatów stworzyły w naszym kreatorze CV dokumenty aplikacyjne, które pomogły im zdobyć wymarzone stanowiska.

A co Ty myślisz o skróceniu czasu pracy w Polsce? Czy w obecnej pracy zdarza Ci się z własnej winy nie kończyć zadań? Zostaw swoją opinię w komentarzu.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Marnowanie czasu w pracy badanie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (8 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: