1. Frustracja — co to znaczy [definicja]. Jak sobie radzić?

Frustracja — co to znaczy [definicja]. Jak sobie radzić?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Pracujesz nad ważnym projektem. Kolega nie dowozi swojej części, budżet się nie spina. Klienci i szef marudzą, nad głową wisi Ci nóż deadline’u. Czujesz napływ negatywnych emocji, a frustracja zaczyna przejmować nad Tobą kontrolę. Co robić w takich sytuacjach?

W tym artykule przeczytasz, czym jest frustracja, jak się objawia i co ją powoduje oraz jak sobie z nią radzić w produktywny i zdrowy sposób — również w pracy. 

Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.

Stwórz CV teraz

Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.

1. Czym jest frustracja? Definicja

Frustracja to emocjonalna reakcja związana z niemożliwością zrealizowania konkretnej potrzeby lub potrzeb. Objawia się gniewem, zirytowaniem, rozczarowaniem, zniechęceniem i utratą motywacji. 

Frustrację możemy również zdefiniować, jako negatywną reakcję emocjonalną na zderzenie naszych oczekiwań z bolesną rzeczywistością — ograniczeniami, wykluczeniem społecznym oraz porażką.

Może być wewnętrzna (związana z problemami z wypełnianiem własnych celów i spełnianiem własnych oczekiwań) lub zewnętrzna (związana z rozwiązywaniem celów i zadań narzuconych przez innych oraz poczuciem braku kontroli). 

Uczucie frustracji często wiąże się z poczuciem porażki i może się pojawiać u osób z niskim poczuciem własnej wartości oraz tendencją do perfekcjonizmu i pracoholizmu. W ekstremalnych sytuacjach prowadzi do agresji i zachowań pasywno-agresywnych. 

Doświadczenie frustracji wiąże się również z rozdźwiękiem pomiędzy wysiłkiem, który włożyliśmy w realizację danego celu, a jego efektem — oczywiście, gdy rezultat jest mało satysfakcjonujący, a praca, którą wykonaliśmy męcząca.

Frustrację powoduje również brak gratyfikacji — podjęliśmy jakieś działanie, licząc na nagrodę, ale ze względu na zewnętrzne bądź wewnętrzne czynniki, jej nie otrzymaliśmy. Stąd też biorą się negatywne emocje, które towarzyszą frustracji.

Dlatego też o frustracji często mówi się w kontekście seksualności — brak możliwości zrealizowania jednej z podstawowych ludzkich potrzeb prowadzi do negatywnych emocji — frustracji seksualnej.

Z drugiej strony frustracja może również mieć pozytywne skutki — zmotywować nas do podjęcia działania i nowych kroków do osiągnięcia danego celu oraz nauki nowych umiejętności. Dzieje się tak, ponieważ, chcąc zminimalizować negatywne uczucia związane z frustracją, staramy się znaleźć efektywne rozwiązanie dla problemu, który ją powoduje. 

Niektórzy są bardziej podatni na odczuwanie frustracji — badania pokazały korelację pomiędzy nią a neurotycznymi cechami osobowości (według tzw. psychologicznego modelu Wielkiej Piątki).

Skutki frustracji

Frustracja najczęściej skutkuje po prostu negatywnymi emocjami — gniewem, rozczarowaniem, smutkiem, zniechęceniem, bezradnością i spadkiem motywacji oraz stresem. Te z kolei mogą prowadzić do agresji, pasywnej agresji i innych destrukcyjnych oraz autodestrukcyjnych zachowań, a także wywoływać objawy przemęczenia.

Ale, frustracja jest też po prostu naturalną częścią naszego życia i codzienności. Nie ma możliwości, abyśmy osiągali wszystko, co sobie zamierzymy i zaplanujemy — dlatego też doświadczamy jej i, jeśli nie jest przewlekła, ani nie powoduje negatywnych skutków, nie jest powodem do niepokoju.

Dobre podsumowanie zawodowe w CV potrafi przekonać rekrutera. Nie musisz nic wymyślać od nowa: wybierz podsumowanie napisane przez ekspertów i dostosuj do siebie w kreatorze CV LiveCareer.

Stwórz CV terazkreator cv

2. Jak radzić sobie z frustracją?

Frustracja jest, cóż, frustrująca i może blokować przed działaniem i zmniejszać motywację. Na szczęście istnieje wiele prostych sposobów na poradzenie sobie z nią, które możesz łatwo wprowadzić w życie:

Ćwiczenie oddechowe

Gdy jesteś zdenerwowany i zestresowany, pomoże Ci wzięcie kilku głębokich oddechów — to jeden z najprostszych sposobów na zrelaksowanie się i opanowanie emocjonalnej burzy.

Proste ćwiczenia fizyczne

Negatywne emocje mogą prowadzić do zwiększenia napięcia mięśniowego. Gdy czujesz się sfrustrowany i zestresowany, wykonaj kilka prostych ćwiczeń fizycznych np. skłonów, przysiadów, rozciągania.

Zmiana nastawienia

Główną przyczyną frustracji jest niemożność osiągnięcia celu. Dlatego też, gdy czujesz się sfrustrowany brakiem efektu swoich działań, spróbuj pomyśleć o nich z innej perspektywy — poszukaj nowego rozwiązania problemu, zastanów się, co Cię blokuje i jak sobie z tym poradzić.

Zajmij się czymś innym

Gdy negatywne emocje przejmują nad Tobą kontrolę, postaraj się odciągnąć od nich swoje myśli. Przeczytaj ciekawy artykuł w internecie, wyjdź na spacer albo przejdź do innego zadania. 

Rozmowa

Gdy mierzysz się z jakimś problemem, znajdź kogoś, z kim możesz się nim podzielić. Często wypowiedzenie myśli na głos i wyartykułowanie emocji, pomaga w uspokojeniu się, jak również znalezieniu nowego rozwiązania.

Prowadzenie dziennika

Podobnie jak rozmowa, spisywanie swoich myśli i problemów pozwala spojrzeć na nie z nowej perspektywy i zdystansować się, a w związku z tym znaleźć nowe rozwiązania lub zmienić ogląd sytuacji.

Bądź dla siebie wyrozumiały

Negatywne emocje i frustracja to nieodłączna część naszego życia. Postaraj się więc nimi nie zadręczać i zrelaksuj się w ulubiony sposób — posłuchaj przyjemnej muzyki, wyjdź na spacer, weź kąpiel albo zjedz coś smacznego. 

Gdy frustruje Cię zachowanie innych osób, bądź asertywny — nie bój się otwarcie mówić o swoich emocjach i potrzebach, stawiaj zdrowe granice i odmawiaj.

Pamiętaj jednak — gdy nie potrafisz poradzić sobie z codzienną frustracją oraz emocjami i widzisz, że negatywnie wpływają one na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, zasięgnij pomocy u specjalisty.

Rozmowa z psychoterapeutą, konsultacja z psychologiem czy farmakoterapia z pewnością pozytywnie wpłyną na Twój dobrostan psychiczny, pomogą odzyskać motywację i mierzyć się z trudnymi wyzwaniami.

3. Frustracja w pracy

Zazwyczaj w pracy spędzamy standardowe osiem godzin — znaczącą część swojego dnia. Codziennie musisz mierzyć się z wyzwaniami, realizować cele, a czasem wykonywać nudne i powtarzalne czynności. Frustracja jest nieunikniona. 

Często wiąże się z nieefektywną komunikacją pomiędzy współpracownikami, zbyt dużą liczbą obowiązków, nierealistycznie stawianymi celami albo, po prostu, poczuciem stagnacji i znudzenia pracą.

Gdy życie zawodowe jest dla Ciebie źródłem stresu i frustracji, postaraj się spokojnie porozmawiać ze swoimi współpracownikami — razem możecie znaleźć nowe rozwiązanie dla frustrującego problemu.

Pamiętaj, żeby zawsze rozmawiać spokojnie, panując nad negatywnymi emocjami. Dobra komunikacja to klucz do sukcesu — a frustracja często bierze się z nieporozumień i niespełnionych oczekiwań.

Jeśli przytłaczają Cię obowiązki i odpowiedzialność, możesz spróbować porozmawiać ze swoim przełożonym, aby efektywniej rozplanować pracę i łatwiej osiągnąć zamierzone cele. 

A gdy czujesz się znudzony swoimi codziennymi zadaniami, a kariera przestała być dla Ciebie źródłem satysfakcji, możesz spróbować zmienić pracę — nie rób tego jednak impulsywnie, gdy szargają Tobą negatywne emocje, a frustracja przejmuje kontrolę.

Napisz profesjonalne CV i list motywacyjny. Dobre dokumenty aplikacyjne są priorytetem, jeśli chcesz szybko znaleźć nową pracę. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, odpowiednio się do niej przygotuj — zastanów się, o co chciałbyś zapytać rekrutera i zaplanuj odpowiedzi na popularne pytania na rozmowie o pracę

Przeczytaj też: Jak zostać psychoterapeutą w Polsce? Porady

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

A może Ty znasz dobry sposób na radzenie sobie z frustracją? Koniecznie zostaw komentarz pod artykułem!

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Frustracja

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
5  (4 oceny)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Podobne artykuły

Piszą o nas: