Stwórz profesjonalne CV teraz!


Piszą o nas:
Termin coworking (z ang. wspólna praca) jest to współdzielenie powierzchni biurowej z pracownikami innych firm lub freelancerami. Osoby korzystające ze stref coworkingowych łączy więc wspólny open space, ekspres do kawy, wi-fi i inne udogodnienia biurowe.
W tym artykule wyjaśnię Ci, co to jest coworking i jak to działa w praktyce. Podpowiem Ci również, gdzie i jak szukać stref coworkingu w Polsce.
Stwórz skuteczne CV w kilka minut. Wybierz profesjonalny szablon CV i szybko wypełnij wszystkie sekcje CV dzięki gotowym treściom do wstawienia i wskazówkom ekspertów.
Stwórz profesjonalne CV teraz!
Kreator CV online LiveCareer to narzędzie, w którym najszybciej stworzysz profesjonalne CV i pobierzesz je jako PDF lub DOC.
Coworking jest to możliwość wynajęcia przestrzeni biurowej, w której spotykają się specjaliści różnych branż i środowisk. To zaś ma duży wpływ na charakter ich pracy, produktywność i relacje społeczne wewnątrz danej grupy zawodowej.
Sama idea coworkingu narodziła się w 2005 roku w Dolinie Krzemowej w San Francisco. Umożliwiła pracownikom wybór tzw. trzeciej drogi — między pracą w tradycyjnym biurze a samodzielną pracą w domu.
Coworking promuje kolektywne podejście do pracy. Według badaczy do najczęstszych powodów, dla których pracownicy i przedsiębiorcy decydują się na wynajem wspólnej przestrzeni, należą:
Ze stref coworkingu zwykle korzystają więc freelancerzy i pracownicy start-upów — często jest to bowiem wygodniejsze od pracy zdalnej w domu i tańsze niż wynajem prywatnego biura. Jednak coraz częściej decydują się na to również większe firmy.
Oto przykładowe udogodnienia dostępne w tzw. coworking spaces, czyli przestrzeniach coworkingowych:
W Polsce ceny wynajmu strefy coworking wahają się od 500 zł do ponad 1000 zł miesięcznie za osobę. Ponadto niektóre z udogodnień (np. miejsce parkingowe czy obsługa połączeń telefonicznych) są dodatkowo płatne.
Przestrzeń coworkingową najłatwiej wynająć w dużym mieście. Oto przykładowe strefy coworking w największych miastach w Polsce:
Strefę coworkingu w swoim mieście możesz też znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę Google frazy coworking spaces, strefa coworking, biuro coworking, coworking office albo coworking space near mnie.
Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.
Praca w przestrzeni coworkingowej jest dobra głównie dla osób, które nie chcą pracować w domu (bo np. nie mają ku temu warunków), ale nie stać ich na wynajem własnego biura.
Oto zalety pracy w przestrzeni coworkingowej:
Oczywiście, to rozwiązanie ma również słabe strony:
Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.
Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.
A co Ty o tym myślisz? Jakie masz doświadczenia w pracy w strefie coworkingu? Chętnie poznam Twoją opinię — zostaw ją w komentarzu pod tym artykułem.
O autorze
Dziennikarka i redaktorka, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. Doradza m.in. w kwestii szukania pracy, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych oraz pisania CV i listów motywacyjnych. Jest przekonana, że profesjonalizmu można się nauczyć. Jej cel? Pomóc Ci znaleźć pracę, dzięki której osiągniesz spełnienie zawodowe.
Oceń ten artykuł:
Coworking
Średnia:
Piszą o nas: