Jeśli wiesz już, jak przygotować CV, które wyróżni Twoją aplikację spośród wielu innych nadesłanych dokumentów, to najwyższy czas poznać tajniki rozmowy kwalifikacyjnej. Pomyślne przejście przez sito życiorysów to dopiero pierwszy krok do sukcesu. Kolejnym jest zaproszenie na spotkanie w siedzibie firmy, w której być może niedługo zaczniesz pracę. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Szukanie pracy wymaga czasu i cierpliwości, a znalezienie wymarzonej posady trwa niekiedy całymi tygodniami. Już na wstępie pomyśl o tym, że przyszły pracodawca doceni, jeśli w ramach dodatkowych zleceń albo wolontariatu zajmiesz się ciekawymi zadaniami, którymi urozmaicisz sobie przeszukiwanie portali z ofertami pracy i żmudne modyfikowanie CV. Kiedy miły głos w telefonie zapraszający Cię na rozmowę kwalifikacyjną przerwie to długie oczekiwanie, rozpocznij solidne przygotowania do spotkania z potencjalnym pracodawcą.
Przed rozmową
Skup się na sobie i przedsiębiorstwie, do którego siedziby lada moment skierujesz kroki. Z pewnością szukałeś informacji o firmie, kiedy zastanawiałeś się, jak przygotować CV idealne dla potrzeb rekrutacji na oferowane w niej stanowisko. Musiałeś też wypunktować swoje umiejętności, zdobyte doświadczenie i wykształcenie, które mógłbyś wykorzystać w nowej pracy. Teraz jest odpowiedni czas na wyszukiwanie nowinek o przedsiębiorstwie i aktualności z branży. Zapoznaj się z kulturą organizacyjną firmy, przejrzyj jej portfolio i zrealizowane projekty, a w mediach społecznościowych sprawdź, jacy ludzie tworzą jej zespół. Z taką bazą wiedzy łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chcesz pracować w tym przedsiębiorstwie i co nowego mógłbyś wnieść do zespołu.
Każdy rekruter skupia się na trzech aspektach: umiejętności wykonania konkretnych zadań właściwych dla danego stanowiska, osobowości potencjalnego pracownika i jego motywacji do pracy. Pomyśl, jakie może zadać pytania i w jaki sposób sprawdzi Twoje kompetencje. Może przecież poprosić Cię o odpowiedź na pytania w języku angielskim, zaproponowanie sposobu naprawy awarii komputera albo zredagowania informacji prasowej, jeśli akurat któreś z tych zadań należy do codziennych obowiązków na stanowisku, o którego objęciu macie rozmawiać. Zastanów się nie tylko nad swoimi najbardziej wyrazistymi cechami charakteru, zaletami i sukcesami, ale też nad wadami i porażkami, z których z pewnością wyciągnąłeś ważne życiowe lekcje. One też mówią pracodawcy wiele o kandydacie – znacznie więcej niż to, czy wiesz, jak przygotować CV.
W dniu rozmowy
Przygotowując się do rozmowy o pracę, miej w sercu najważniejszą tego dnia maksymę: „jak cię piszą, tak cię widzą”. Wyciągnij z szafy idealnie skrojony garnitur albo śnieżnobiałą bluzkę i granatową spódnicę ołówkową. Ubierz się elegancko od stóp do głów – czyste buty, markowy zegarek, skórzana aktówka, a w przypadku kobiet także delikatny makijaż i drobna biżuteria poświadczą o profesjonalizmie i poważnym podejściu do spotkania. Pamiętaj, że nawet jeśli starasz się o kreatywną posadę grafika komputerowego, copywritera czy programisty w firmie, która znana jest z luźnej atmosfery na co dzień, nie pozwalaj sobie na mało zobowiązujący ubiór czy krzykliwe dodatki.
Na rozmowę koniecznie przyjdź chwilę wcześniej, chociażby po to, żeby trochę ochłonąć. Będziesz mieć też czas na podejrzenie specyfiki codziennego dnia pracy. Bądź miły już od wejścia i pamiętaj, że wiele do powiedzenia o kandydacie ma pani recepcjonistka czy sekretarka, która widzi moment oczekiwania kandydata na rozmowę i jego pożegnanie się z firmą. Przed wyłączeniem telefonu sprawdź, czy przedsiębiorstwo nie wrzuciło jakiegoś newsa do mediów społecznościowych. Jeśli czekasz w pokoju konferencyjnym, być może będziesz mieć szczęście i zauważysz projekty, nad którymi pracuje zespół. Może akurat przyjdzie Ci do głowy świetny pomysł na temat jednego z nich, którym oczarujesz rekrutera? Zwróć też uwagę na osobę, z którą mijasz się w drzwiach, wchodząc na rozmowę – najprawdopodobniej to Twój kontrkandydat. Jeśli jest od Ciebie starszy, to najpewniej ma też większe doświadczenie. W takim wypadku skup się na jakości swoich doświadczeń zawodowych i na swoich kompetencjach.
Wiedzę o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zaprezentować się podczas spotkania, z pewnością już wkrótce będziesz mógł wykorzystać w praktyce. Mamy dla Ciebie ostatnią radę, która pozwoli Ci wyróżnić się spośród innych – na pożegnanie, poza tradycyjnym „do widzenia”, podziękuj za miłe spotkanie i zainteresowanie Twoją kandydaturą.