1. Zainteresowania w CV - przykłady 11 ciekawych hobby do CV

Zainteresowania w CV - przykłady 11 ciekawych hobby do CV

Żaneta Spadło
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zainteresowania w CV są szczególnie ważne na początku kariery, gdy nie masz jeszcze bogatego doświadczenia. Ale dobrze opisane hobby w CV zawsze będzie Twoim atutem. Warto więc wpisać takie zainteresowania do CV, które są powiązane z tym, czym zajmujesz się zawodowo, a nie generyczne i ogólne pasje.

Za chwilę dowiesz się, jakie hobby do CV warto wpisać. Poznasz też praktyczne triki, dzięki którym opis Twoich zainteresowań zaintryguje pracodawcę i zwiększy Twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska.

Skuteczne CV możesz stworzyć w naszym kreatorze na jednym z 20+ profesjonalnych szablonów do CV. Znajdziesz tam również przykłady zainteresowań dopasowane do różnych zawodów oraz porady ekspertów kariery.

Stwórz CV teraz

Zobacz też profesjonalne wzory CV dla różnych branż i profesji.

1. Zainteresowania w CV — czy muszą znaleźć się w życiorysie?

Nie — wpisanie do CV zainteresowań nie jest obowiązkowe. Mimo że w naszej ankiecie z 2020 roku ponad 82% respondentów uznało tę sekcję CV za niezbędną, prawda jest taka, że Twój życiorys nie zostanie odrzucony, jeśli nie dodasz do niego listy swoich hobby.

Jest to jednak świetna okazja, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Pamiętaj, że podczas rekrutacji pracodawcy otrzymują dziesiątki, a nawet setki dokumentów aplikacyjnych. A poprzez umiejętny opis zainteresowań w CV możesz pokazać, że jesteś pasjonatem i nieprzypadkowo zainteresowała Cię właśnie ta oferta pracy.

Ponadto może się okazać, że pracodawca ma podobne zainteresowania — wtedy dużo chętniej zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną w celu zadania pytań. To całkowicie zrozumiałe — zazwyczaj chcemy otaczać się ludźmi, którzy mają takie same pasje.

2. Jakie zainteresowania wpisać w CV?

Zatem jak opisać swoje zainteresowania w CV?

W pierwszej kolejności skup się na tych pasjach i hobby, które w jakiś sposób są związane z branżą lub stanowiskiem, o które się ubiegasz. Pokażesz rekruterowi, że nowa praca da Ci satysfakcję. Takie zainteresowania możesz opisać nawet w liście motywacyjnym, bo pracodawcy uwielbiają pasjonatów.

Za to unikaj wpisywania do CV i listu ogólnych, oklepanych zainteresowań, takich jak „książki”, „film”, „muzyka” lub „sport”. Takie hobby do CV wpisuje wielu kandydatów, więc nie zdobędziesz nad nimi żadnej przewagi. Bądź bardziej szczegółowy i oryginalny. Przykładowo, możesz napisać, jaką dokładnie muzyką się interesujesz i jak realizujesz tę pasję (np. kolekcjonując płyty winylowe).

Musisz też pamiętać, że kłamstwo lub koloryzowanie rzeczywistości w CV prawdopodobnie wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego nie warto podawać „prestiżowych”, ale zmyślonych pasji. Jeśli np. wpisałeś w CV literatura wojenna z okresu I i II wojny światowej, możesz spodziewać się pytania o to, jakąś książkę o tej tematyce ostatnio czytałeś.

Twój opis zainteresowań w CV powinien być także spójny z innymi sekcjami dokumentu — np. umiejętnościami czy sekcją CV O mnie.

Jeśli np. podałeś w życiorysie, że dobrze radzisz sobie z pracą w grupie, potwierdzi to chociażby uprawianie sportów zespołowych. Hobby w CV mogą również dobrze podkreślić Twoje cechy charakteru, które są istotne dla pracodawcy, np. kreatywność. Umiejętność radzenia sobie ze stresem uwiarygodnią sporty ekstremalne, a kompetencje analityczne i umiejętność planowania — granie w gry strategiczne. Z kolei znajomość angielskiego możesz zasygnalizować informacją, że czytasz książki w tym języku.

Dlatego przyłóż się do opisania swoich zainteresowań w CV — zwłaszcza gdy jesteś na początku drogi zawodowej i przygotowujesz np. CV studenta.

Dodatkowo możesz spróbować „oszukać system”. Jeśli wiesz, kto prowadzi rekrutację na interesujące Cię stanowisko, odszukaj tę osobę na LinkedIn i sprawdź, czym się pasjonuje. Być może macie wspólne hobby. W takiej sytuacji koniecznie wspomnij o tych zainteresowaniach w swoim wzorze CV.

A czego unikać przy tworzeniu sekcji Zainteresowania w dobrym CV? Przede wszystkim pisania o swoich poglądach — np. religijnych i politycznych. Nie wspominaj też o hobby, które mogą się źle kojarzyć — np. polowanie czy też kolekcjonowanie broni. Nigdy nie wiesz, kto będzie czytał Twój dokument.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

3. Zainteresowania w CV — przykłady hobby do CV

Poznałeś już teorię przygotowania ciekawego opisu zainteresowań, które podkreślą Twoje atuty w CV. A jak to wygląda w praktyce? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe opisy hobby do CV dla różnych zawodów.

Zainteresowania w CV: nauczyciel

Od dziecka interesuję się astronomią i astrofizyką, dlatego wierzę, że jako nauczyciel fizyki będę w stanie zarazić swoją pasją także uczniów.

Zobacz pełny wzór CV nauczyciela (a także wzór CV nauczyciela angielskiego, CV wzór CV nauczyciela WF, wzór CV nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej oraz wzór CV nauczyciela matematyki).

Zainteresowania w CV: praca biurowa

W czasie wolnym uwielbiam czytać książki (szczególnie z gatunku science-fiction) i pisać własne opowiadania fan fiction. Uważam, że lekkie pióro i znajomość zasad pisowni będą bardzo przydatne w pracy biurowej.

Zobacz też gotowy wzór CV pracownika biurowego, wzór CV bibliotekarza oraz list motywacyjny do biblioteki.

Zainteresowania w CV: sprzedawca

Pasjonuję się motoryzacją, biorę udział w amatorskich rajdach samochodowych i często odwiedzam zloty samochodowe. Właśnie dlatego praca w Państwa salonie jako sprzedawca samochodów byłaby dla mnie spełnieniem marzeń.

Zobacz pełny wzór CV sprzedawcy (w tym wzór CV do Lidla, wzór CV do Biedronki i wzór CV do Dino) oraz wzór CV kierownika sklepu.

Zainteresowania w CV: gotowanie / kulinaria

W wolnym czasie lubię gotować, interesuje mnie szczególnie kuchnia śródziemnomorska. W Państwa restauracji chciałabym lepiej poznać branżę gastronomiczną — mam nadzieję, że dzięki temu moje hobby przerodzi się w pasję.

Zobacz też gotowy wzór CV kucharza, wzór CV kelnera oraz wzór CV do gastronomii.

Zainteresowania w CV: kosmetologia

Na co dzień prowadzę stronę na Facebooku związaną z tematyką makijażu i charakteryzacji (3000 fanów). Szczególnie interesuje mnie charakteryzacja teatralna i filmowa. 

Zobacz także pełny wzór CV kosmetyczki.

Zainteresowania w CV: zdrowe odżywianie

Od dziecka uprawiam sporty (m.in. lekkoatletyka), interesuję się dietetyką i zdrowym stylem życia. Na co dzień chętnie dzielę się swoją wiedzą i zachęcam bliskie osoby do wyrabiania zdrowych nawyków.

Zobacz pełny wzór CV dietetyka.

Zainteresowania w CV: zwierzęta

Miłość do zwierząt zaszczepił we mnie ojciec weterynarz. Na co dzień w ramach wolontariatu pomagam w lokalnym schronisku dla psów. Interesuję się także ekologią i ochroną przyrody.

Przeczytaj też pełny wzór CV pielęgniarki oraz wzór podania o pracę pielęgniarki, w których znajdziesz więcej inspiracji. Zobacz też wzór CV weterynarza.

Zainteresowania w CV: jazda na rowerze

Wolny czas najchętniej spędzam na rowerze, biorę także udział w licznych zawodach — ukończyłem m.in. Ironman Triathlon. Praca kuriera rowerowego będzie więc dla mnie nie tylko sposobem na zarabianie, ale przede wszystkim przyjemnością.

Zobacz też pełny wzór CV kuriera oraz wzór CV kierowcy.

Zainteresowania w CV: sport

Moją największą pasją jest sport — biegam, ćwiczę na siłowni, jeżdżę na nartach i uprawiam sporty zespołowe (piłka nożna, koszykówka). Staram się cały czas podnosić sobie poprzeczkę i testować swoją wytrzymałość.

Zobacz pełny wzór CV trenera personalnego. Przeczytaj też, jak zdobyć kartę MultiSport.

Zainteresowania plastyczne w CV

Od dziecka lubiłam rysować, a na studiach przez 2 lata uczęszczałam na zajęcia z rysunku technicznego. W czasie wolnym tworzę abstrakcyjne grafiki, które sprzedaję w internecie.

 Zobacz pełny wzór CV artystycznego (CV artist).

Zainteresowania w CV po angielsku

Opis hobby po angielsku tworzysz na takiej samej zasadzie jak w polskim dokumencie. Pomóż sobie, wykorzystując w CV po angielsku zwroty, które przygotowaliśmy albo przeczytaj nasz poradnik o zainteresowaniach w CV po angielsku. A oto przykład hobby w angielskim CV lub liście motywacyjnym po angielsku (tzw. cover letter):

I enjoy playing chess, so I started a chess club at my university (15 members). I also love strategy games.

Zobacz też pełny CV in English.

4. Jak długi powinien być opis hobby w CV?

Na szczęście nie musisz się zbytnio rozpisywać. Zainteresowania w CV można zawrzeć w 2–3 zdaniach. Pamiętaj, że w idealnym CV wszystkie najważniejsze informacje (cele zawodowe, doświadczenie, umiejętności i wykształcenie) powinny znaleźć się na pierwszej stronie, dlatego warto oszczędzać cenne miejsce.

Ponadto opis zainteresowań w CV klasycznym powinien znaleźć się na samym dole (idealnie, jeśli zmieścisz się na jednej kartce A4). Najłatwiej dodać go w kreatorze CV. Niżej wpisuje się tylko dodatkowe informacje w CV oraz obowiązkową w Polsce klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych.

Oczywiście, zainteresowania to tylko jeden z elementów gotowego CV. Żeby odnieść sukces w rekrutacji, musisz poznać ogólne zasady pisania CV. Zadbaj też o stronę graficzną dokumentu, wybierając gotowy wzór CV do wypełnienia, a także o profesjonalnie napisany list motywacyjny.

Twój list motywacyjny napisze się sam — jeśli skorzystasz z kreatora listu motywacyjnego LiveCareer. Wybierz profesjonalny szablon, odpowiedz na kilka prostych pytań, a program jednym kliknięciem wygeneruje dla Ciebie profesjonalny list do pracy.

Stwórz list motywacyjny teraz

Przejdź do kreatora listukreator listu motywacyjnego

Zobacz też wzór listu motywacyjnego dla swojego zawodu.

Najczęściej zadawane pytania o zainteresowania w CV

 

Co może być moim hobby w CV?

Przede wszystkim to, czym naprawdę lubisz się zajmować i co robisz regularnie — kłamstwo szybko wyjdzie na jaw chociażby w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Może to być np. czytanie książek reportażowych, granie w gry planszowe lub uprawianie konkretnej dyscypliny sportu. A jeśli to możliwe, wpisz tylko takie zajęcia, które potwierdzają Twoje kwalifikacje zawodowe lub są na tyle oryginalne, że rekruter łatwiej Cię zapamięta.

Jak odpowiedzieć na pytanie rekrutera o zainteresowania?

Nie musisz zasypywać rekrutera niepotrzebnymi informacjami. Po prostu powiedz, czym się interesujesz, dlaczego sprawia Ci to przyjemność i jak realizujesz tę pasję na co dzień (np. jaką książkę ostatnio przeczytałeś albo do jakiej drużyny sportowej należysz). Mów tylko o tych zainteresowaniach, o których piszesz w CV. Ponadto możesz dodać, jakie kompetencje kluczowe w ten sposób zyskałeś i jak to wpłynie na Twoją pracę.

Jakie umiejętności związane z zainteresowaniami zawrzeć w CV?

Zainteresowania i hobby z CV mogą świadczyć o wielu kompetencjach zawodowych kandydata. Np. sporty i zajęcia grupowe, członkostwo w klubach albo kółkach zainteresowań to dowód na posiadanie umiejętności interpersonalnych (takich jak komunikatywność czy praca zespołowa), organizowanie eventów albo hobby artystyczne wskazują na kreatywność, granie w gry strategiczne — na zdolności analityczne itd. Jednak w CV wpisz przede wszystkim te umiejętności, które są związane z pracą na danym stanowisku.

Co jeszcze napisać o sobie w CV?

Pasje i zainteresowania to jedyne prywatne informacje, które warto zawrzeć w CV. W życiorysie zawodowym nie powinno się podawać swojego wieku, stanu cywilnego, liczby dzieci ani adresu zamieszkania. To, co naprawdę interesuje pracodawcę, to Twoje umiejętności, doświadczenie, cele i osiągnięcia zawodowe, a w niektórych przypadkach również wykształcenie.

Jak kreatywnie przedstawić siebie na rozmowie rekrutacyjnej?

Jeśli zależy Ci na skutecznej autoprezentacji, powiedz w 2-3 zdaniach, kim jesteś i czym się zajmujesz w pracy, a potem opowiedz o swoim jednym kluczowym osiągnięciu z CV. Możesz np. wyjaśnić, jak udało Ci się rozwiązać dany problem i w jaki sposób wykorzystasz to doświadczenie w nowej firmie (tylko pamiętaj, by nie zdradzić tajemnicy służbowej!). O swoich pasjach powiedz dopiero wtedy, gdy rekruter Cię o to poprosi albo jeśli są na tyle ciekawe, że łatwo zapadną mu w pamięć.

Wciąż masz problem z opisem swoich zainteresowań w CV? Zadaj mi pytanie w komentarzu, a ja spróbuję Ci pomóc.

O autorze

Żaneta Spadło
Żaneta Spadło

Żaneta Spadło jest ekspertką ds. kariery i pisarką, cytowaną m.in. przez Forbes Woman Polska, Rzeczpospolitą, PulsHR, Polską Agencję Prasową, Polskę Press, Dzień Dobry TVN i Puls Biznesu. Jako absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, od ponad 10 lat działa w marketingu i mediach. Od 2019 roku Żaneta pisze oparte na eksperckiej wiedzy, badaniach i własnym doświadczeniu artykuły poradnikowe z zakresu szukania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, prawa pracy i autoprezentacji, zgodne z oficjalnymi wytycznymi LiveCareer. W 2021 roku napisała kompleksowy e-book dla czytelników LiveCareer, zatytułowany „Jak napisać świetne CV i dostać pracę”.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Zainteresowania cv

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.59  (59 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: