1. Doświadczenie zawodowe w CV - przykłady. Jak opisać?

Doświadczenie zawodowe w CV - przykłady. Jak opisać?

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Rekruterzy, przeglądając nadesłane życiorysy, poświęcają na jeden dokument średnio zaledwie 7 sekund. To czas, w którym musisz przykuć wzrok pracodawcy do Twojego CV.

Właśnie dlatego jego treść musi być zwięzła i konkretna. A najważniejsze informacje wyraźnie wyróżnione.

Doświadczenie zawodowe to właśnie jeden z tych kluczowych elementów CV. Jak sprawić, aby pracodawca od razu zobaczył, że jesteś kandydatem, którego szuka? W tym artykule znajdziesz przykłady skutecznego opisu doświadczenia w CV wraz z omówieniem i praktycznymi wskazówkami.

Zobacz, jak wyglądają profesjonalne szablony CV zaprojektowane przez specjalistów i konsultowane z ekspertami kariery.

Stwórz CV teraz

Wybierz profesjonalny wzór CV dla swojego zawodu.

Sprawdź też, jak napisać CV bez doświadczenia zawodowego.

1. Definicja doświadczenia zawodowego

Aby stworzyć w CV skuteczny opis doświadczenia, musisz przede wszystkim wiedzieć, które elementy się do niego zaliczają. Dlatego na początku warto przytoczyć definicję doświadczenia zawodowego.

Doświadczenie zawodowe — definicja

Doświadczenie zawodowe (ang. professional experience) to zgodnie z ustawą doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy.

W praktyce, pracodawcy za doświadczenie zawodowe uznają także odbyte praktyki, staże i wolontariaty w CV. A nawet aktywne uczestnictwo w kołach naukowych podczas studiów. Takie doświadczenie jest cenne nie tylko w pierwszym CV. Z badania Deloitte wynika, że kandydaci, którzy wpisują w CV doświadczenie zdobyte podczas wolontariatu, są zdecydowanie bardziej atrakcyjni dla pracodawców. Jeśli jednak masz bogate doświadczenie zawodowe, taką aktywność możesz opisać w sekcji Dodatkowe informacje w CV.

Niekiedy pracodawcy wymagają od kandydatów dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe. O jakiego rodzaju pisma chodzi? 

Dokumenty potwierdzające doświadczenie zawodowe to świadectwo pracy, kserokopie umów cywilnoprawnych takich jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, a także kserokopie zaświadczeń z odbytego stażu, przygotowania zawodowego oraz innych form praktyki zawodowej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej potwierdzeniem zdobytego doświadczenia może być wpis do lub wypis z ewidencji działalności gospodarczej.

2. Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV — przykłady

Już wiesz, czym dokładnie jest doświadczenie zawodowe. Ale co wpisać w tę rubrykę i jak ją sformatować? W tym rozdziale poznasz praktyczne porady dotyczące doświadczenia zawodowego w CV.

Z zasady sekcja Doświadczenie zawodowe powinna zawierać takie informacje, jak:

  • nazwy firm, w których pracowałeś oraz miejsce zatrudnienia,
  • nazwy zajmowanych przez Ciebie stanowisk,
  • miesiąc i rok rozpoczęcia oraz zakończenia pracy na konkretnym stanowisku,
  • kluczowe obowiązki i Twój wkład w rozwój firmy (od trzech do sześciu punktów),
  • Twoje kluczowe osiągnięcia na danym stanowisku.

Teraz na konkretnych przykładach pokażemy Ci, jak opisać je w CV, aby od razu przyciągnąć wzrok pracodawcy.

Doświadczenie w CV sprzedawcy — przykład

05.2018–obecnie FIRMA X

Stanowisko: Młodszy sprzedawca

Główne obowiązki:

  • sprzedaż produktów i usług w oparciu o Standard Obsługi Klienta
  • budowanie relacji z klientami
  • realizacja planów sprzedażowych

Dodatkowe obowiązki:

  • przyjmowanie dostaw
  • dbanie o porządek w salonie

Osiągnięcia:

  • realizacja planu sprzedażowego w 140% w 2018 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pełny wzór CV handlowca oraz profesjonalne CV sprzedawcy.

Doświadczenie w CV studenta — przykład

10.2018–01.2019 FIRMA Y

Stanowisko: Praktykant

Główne obowiązki:

  • przygotowywanie raportów ze spotkań działu marketingu (PowerPoint)
  • pomoc przy prowadzeniu profili w mediach społecznościowych
  • prowadzenie baz danych (Excel)

Dodatkowe obowiązki:

  • tłumaczenie tekstów (język angielski)

Zobacz też pełny wzór CV dla studenta, CV maturzysty oraz wzór CV dla ucznia.

Doświadczenie w CV osoby prowadzącej własną działalność — przykład

09.2017–obecnie FIRMA Z (własna działalność)

Zakres działalności: Internetowa sprzedaż ubrań

Zakres obowiązków:

  • prowadzenie strony internetowej sklepu i profili w mediach społecznościowych
  • pozyskiwanie klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji
  • przygotowywanie i wysyłka towaru
  • pozyskiwanie partnerów biznesowych

Już wiesz, jak wygląda opis doświadczenia w profesjonalnym CV. Teraz omówimy tę sekcję krok po kroku i wyjaśnimy Ci, jak ją wyróżnić, aby zdobyć przewagę nad pozostałymi kandydatami.

3. Opis doświadczenia zawodowego umieść na górze CV

Przede wszystkim musisz pamiętać, że doświadczenie, obok opisu umiejętności i podsumowania zawodowego, to najważniejsza sekcja dobrego CV. Musi się więc od razu rzucać w oczy. Właśnie dlatego, nawet jeśli wysyłasz CV na 2 strony, opis doświadczenia zawodowego powinieneś w całości zamieść na pierwszej z nich. Dzięki temu pracodawca go nie przegapi. Pamiętaj, że rekruterzy rzadko mają czas, aby przeglądać wielostronicowe dokumenty.

Zastanawiasz się też, w jakiej kolejności ułożyć poszczególne sekcje CV? Opis doświadczenia zawodowego umieść od razu pod podsumowaniem oraz sekcją z umiejętnościami twardymi i miękkimi. Poniżej znajdą się sekcje wykształcenia oraz zainteresowań.

Nie musisz mieć doświadczenia w pisaniu CV. W kreatorze CV LiveCareer znajdziesz gotowe treści dla dowolnej branży i stanowiska, które wstawisz w CV jednym kliknięciem.

Stwórz CV terazkreator cv

4. Swoje stanowiska opisz w CV w odwróconej chronologii

Swoje poprzednie firmy i stanowiska powinieneś wpisać do CV w tzw. odwróconej chronologii. Co to znaczy?

W pierwszej kolejności, czyli na samej górze opisu doświadczenia, umieść obecną firmę i stanowisko. Jeśli w tym momencie nie jesteś zatrudniony, należy oczywiście wpisać swojego ostatniego pracodawcę.

Następnie cofaj się w przeszłość i opisuj kolejne firmy. Czy musisz podawać wszystkich poprzednich pracodawców? Jeśli masz bardzo bogate doświadczenie zawodowe, skup się na ostatnich stanowiskach, które będą najciekawsze z punktu widzenia pracodawcy. Pamiętaj, że Twoje CV powinno się zmieścić na jednej, a maksymalnie dwóch stronach A4.

5. W sekcji doświadczenia zawodowego wpisz te elementy

Opis doświadczenia powinieneś rozpocząć od podania dat rozpoczęcia i zakończenia współpracy. Wpisz miesiąc oraz rok. Jeśli podasz tylko lata, np. 2017–2018, może to zasugerować pracodawcy, że chcesz ukryć krótki okres zatrudnienia — np. od grudnia 2017 do stycznia 2018. Tak jak w przykładowych CV w 2. punkcie, wpisz również nazwę byłej lub obecnej firmy oraz Twoje stanowisko. 

W nowoczesnym CV zakres obowiązków warto podzielić na kilka kategorii, np. „Główne obowiązki”, „Dodatkowe obowiązki” oraz „Osiągnięcia”. Dzięki temu pracodawca szybciej znajdziesz interesujące go informacje.

Opisując swoja obowiązki, staraj się być jak najbardziej szczegółowy i konkretny. Pochwal się znanym klientem, obsługą programów komputerowych czy też wynikiem sprzedażowym. Pamiętaj jednak, aby nie zdradzać tajemnic firmowych.

Podobnie jak w sekcji CV O mnie, w opisie doświadczenia zdecydowanie warto pochwalić się sukcesami z poprzednich miejsc pracy. Nawet jeśli nie wydają Ci się one szczególnie okazałe. Pracodawcy doceniają takie cechy charakteru w CV jak inicjatywa czy kreatywność, ale też dodatkową działalność i znajomość swoich mocnych stron. Kluczowe osiągnięcie wymień też w treści maila z CV.

Doświadczenie zawodowe — co wpisać w CV (przykład)

 

05.2018–obecnie FIRMA X

Stanowisko: Młodszy sprzedawca

Główne obowiązki:

  • sprzedaż produktów i usług w oparciu o Standard Obsługi Klienta
  • budowanie relacji z klientami
  • realizacja planów sprzedażowych

Dodatkowe obowiązki:

  • przyjmowanie dostaw
  • dbanie o porządek w salonie

Osiągnięcia:

  • realizacja planu sprzedażowego w 140% w 2018 r.

Pamiętaj też, aby w opisie doświadczenia w CV nie kłamać. Taki podkoloryzowany życiorys być może w pierwszej chwili zrobi wrażenie na pracodawcy, ale kłamstwa szybko wyjdą na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A wtedy prawie na pewno stracisz szansę na zatrudnienie.

Twój opis doświadczenia musi być jak najbardziej przejrzysty i czytelny. Dlatego stosuj nagłówki, pogrubienia, punktory i odstępy między wierszami. Gotowe CV z takim estetycznym opisem zakresu obowiązków wygodnie przygotujesz w kreatorze CV.

6. Opis doświadczenia w CV dopasuj do oferty pracy

To jedna z najważniejszych zasad, których powinieneś się trzymać przy pisaniu CV. Wysyłanie identycznych curriculum vitae do wielu pracodawców to błąd. Musisz pokazać, że przygotowałeś CV specjalnie na potrzeby danej firmy i niemal w 100% spełniasz wymagania. Ta sama zasada dotyczy pisania listu motywacyjnego.

Zanim przystąpisz do opisywania swojego doświadczenia zawodowego, dokładnie przeczytaj ofertę pracy. W pierwszej kolejności opisz te obowiązki i osiągnięcia, które w jakiś sposób wiążą się z wymaganiami w ogłoszeniu. Wpisywanie do życiorysu wszystkich posiadanych umiejętności to jeden z popularnych błędów w CV, których lepiej unikać. Dzięki temu pracodawca zobaczy w Tobie niemal idealnego kandydata.

Oczywiście nie należy kopiować treści oferty pracy. Po prostu zastanów się, które doświadczenia zawodowe mogą być najbardziej interesujące z punktu widzenia pracodawcy i najbardziej przydadzą się na nowym stanowisku. W skomponowaniu odpowiedniego opisu pomoże Ci też nasz program do pisania CV.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jak tworzy się opis doświadczenia w CV?

Jeśli piszesz tradycyjne CV chronologiczne, zacznij od wpisania najbardziej aktualnego stanowiska. A podczas opisywania każdego z nich podaj pełną nazwę pracodawcy, daty zatrudnienia od–do (miesiąc i rok), swoje kluczowe obowiązki i 1–2 najważniejsze osiągnięcia zawodowe. Większość kandydatów skupia się na obowiązkach i pomija sukcesy, więc w ten sposób możesz łatwo się wyróżnić.

Jak wpisać w CV kilka stanowisk w tej samej firmie?

Jeśli masz na swoim koncie awans, w arkuszu CV powinieneś wymienić każde stanowisko w danej firmie, by ten fakt podkreślić — zaczynając od najbardziej aktualnego i skracając listę obowiązków przy starszych stanowiskach. Pełną nazwę firmy i daty zatrudnienia podaj w życiorysie tylko raz. Dopiero później, mniejszą czcionką, wpisz daty pracy na poszczególnych stanowiskach.

Czy w CV wpisywać całe doświadczenie?

Nie ma takiej potrzeby. Dobrze sformatowane CV nie powinno przekraczać 2 stron A4, więc wystarczy, że opiszesz w nim tylko kilku ostatnich pracodawców lub ostatnie 10–15 lat swojej kariery. Poza tym wzorowe curriculum vitae powinno nawiązywać do konkretnej oferty pracy, dlatego możesz pominąć w nim doświadczenie niezwiązane z daną branżą.

Dlaczego doświadczenie zawodowe w CV jest ważne?

Dobry opis doświadczenia w CV pozwala pracodawcy zrozumieć, czym zajmowałeś się do tej pory oraz jakie masz kompetencje i nawyki. W ten sposób rekruter określa, czy pasujesz do profilu idealnego kandydata, a tym samym — czy warto zaprosić Cię do kolejnego etapu i zadać pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak napisać CV, gdy nie ma się doświadczenia?

Brak doświadczenia w CV możesz „nadrobić” umiejętnym zaprezentowaniem swoich kwalifikacji zawodowych i motywacji do pracy. W takim wypadku warto rozwinąć pozostałe sekcje życiorysu (np. Podsumowanie i cele zawodowe oraz Umiejętności), a w miejsce doświadczenia wpisać praktyki studenckie, staże i wolontariaty.

Przygotowujesz opis doświadczenia w CV i masz z czymś problem? Możesz śmiało opisać swoje wątpliwości w komentarzu pod artykułem. Zawsze staramy się odpowiadać na pytania naszych czytelników.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Cv doswiadczenie

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
4.79  (19 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: