1. Jak nie zasnąć? 10 sposobów, żeby nie spać w pracy i porady

Jak nie zasnąć? 10 sposobów, żeby nie spać w pracy i porady

Małgorzata Sury
Zaktualizowano:

Piszą o nas:

Zarwałeś noc albo obudziłeś się z bólem głowy po weekendzie. Najchętniej wróciłbyś do łóżka i uciął sobie drzemkę, bo ledwo trzymasz głowę w pionie. Tymczasem Twoja skrzynka mailowa pęka w szwach, a deadline’y gonią. Zadajesz sobie pytanie: jak nie zasnąć i przetrwać ten trudny dzień?

Istnieje wiele sposobów, żeby się rozbudzić i stawić czoła wyzwaniom, zanim znów będziesz mógł położyć się do łóżka. Jeśli chcesz wiedzieć, jak nie zasnąć w pracy i mimo zmęczenia dotrwać do końca dnia — przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim przydatne wskazówki, które pomogą Ci pokonać zmęczenie i senność.

1. 10 sprawdzonych sposobów, żeby nie zasnąć w pracy

Każdemu może przydarzyć się dzień, kiedy przyjdzie niewyspany do pracy, a musi pozostawać na pełnych obrotach. Warto poznać kilka sposobów na chwilowe pobudzenie. 

Pamiętaj jednak, że najlepszym sposobem na niewyspanie się jest… sen. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, bądź wyrozumiały dla siebie i swojego ciała, i nie dokładaj sobie dodatkowej presji — podejdź luźno do dnia pracy, skończ wcześniej, połóż się i wypocznij. 

Natomiast jeśli gonią Cię terminy i nie możesz pozwolić sobie na odpoczynek, skorzystaj z jednego lub kilku sprawdzonych sposobów, na to, jak nie zasnąć w pracy:

1. Napij się kawy

Pewnie, gdy zastanawiasz się, jak nie zasnąć, pierwsza do głowy przychodzi Ci filiżanka kawy. To dobry trop — kofeina pozytywnie wpływa na chwilowe pobudzenie i może Cię uratować, gdy czujesz się zmęczony. 

Nie musisz decydować się na kawę, jeśli jej nie lubisz. Możesz również napić się mocnej herbaty albo yerba mate lub zdecydować się na napój energetyczny. Na temat kofeiny narosło wiele mitów, natomiast badania pokazują, że spożycie kawy nie powoduje większych problemów zdrowotnych, a dodatkowo ma pozytywny wpływ na organizm.

2. Napij się wody

Wyobraź sobie basen, w którym od tygodnia nie zmieniano wody. Ohydne, prawda? Teraz wyobraź sobie, że ten basen to Twoje ciało, gdy nie pijesz wystarczająco dużo wody. Dowiedziono, że senność i zmęczenie mogą być spowodowane niewystarczającym nawodnieniem organizmu — dlatego po zarwanej nocy warto częściej sięgać po szklankę wody. 

3. Rusz się!

Jeśli nie chcesz zasnąć w pracy, a czujesz się przemęczony, może pomóc Ci ruch. Przespaceruj się po biurze, wyjdź na zewnątrz lub wykonaj proste ćwiczenia fizyczne. Pobudzi Cię to, zwiększy produktywność i pozytywnie wpłynie na nastrój.

4. Zjedz zdrowy i lekkostrawny posiłek

Pewnie, gdy jesteś zmęczony i zastanawiasz się, jak nie spać w pracy, odruchowo sięgasz po batonik albo inną słodką przekąskę. To błąd. Chociaż cukier na chwilę podniesie Ci poziom insuliny we krwi, a co za tym idzie, pobudzi i doda energii, węglowodanowy kopniak opadnie i po chwili będziesz jeszcze bardziej senny.

W pracy lepiej jest zjeść lekkostrawny i wartościowy posiłek, który doda Ci energii na dłużej i pozytywnie wpłynie na organizm. Ciężkie i kaloryczne dania spowodują, że staniesz się jeszcze bardziej senny i ociężały, bo organizm skupi się na trawieniu. 

5. Przewietrz pomieszczenie i siebie 

Duchota i wysoka temperatura w pomieszczeniu, w którym pracujesz, mogą pogłębiać uczucie zmęczenia. Otwórz okno, a sam wyjdź na krótki spacer i odetchnij świeżym powietrzem. Postaraj się też wystawić na działanie naturalnego światła — badania wykazały, że długa ekspozycja na sztuczne oświetlenie może powodować problemy ze snem i źle wpływać na organizm. 

6. Poddychaj głębiej

Weź kilka głębokich oddechów — to zwiększy poziom tlenu we krwi, pobudzi krążenie i po prostu sprawi, że poczujesz się lepiej. Gdy próbujesz nie zasnąć w pracy, do zmęczenia dochodzi stres. Ćwiczenia oddechowe pomogą Ci się uspokoić, opanować myśli i skoncentrować się na obowiązkach.

7. Urozmaić sobie dzień

Jeśli masz taką możliwość, nie ślęcz przez cały dzień nad jednym zadaniem. Zmiana pozytywnie wpłynie na Twoją kreatywność, rozkręci szare komórki i pomoże utrzymać koncentrację na wysokim poziomie.

Badania wykazały, że oderwanie się od monotonnej pracy, nawet podczas 12-godzinnej zmiany, może pozytywnie wpłynąć na produktywność i zmniejszyć uczucie zmęczenia.

8. Popracuj na stojąco

Jeśli masz regulowane biurko, możesz na chwilę podnieść je i popracować na stojąco. Oczywiście będzie Ci mniej komfortowo, ale w takiej pozycji na pewno nie zaśniesz w pracy. Badania pokazują, że zmiana pozycji z siedzącej na stojącą podczas pracy, zmniejsza uczucie senności. 

9. Porozmawiaj z kolegą lub z koleżanką

Krótka rozmowa ze współpracownikami może zadziałać pobudzająco. Luźne, niezwiązane z pracą tematy poprawią Ci humor, odciągną myśli od niewyspania i pobudzą kreatywność. A jeśli masz problem z jakimś zadaniem, kolega albo koleżanka mogą podsunąć Ci pomysł na jego rozwiązanie. Praca wtedy stanie się łatwiejsza i nie będzie Cię frustrować. 

Jeśli nie możesz z nikim pogadać, zrób sobie przerwę i przeczytaj artykuł na interesujący Cię temat — pobudzisz tym swoje szare komórki. Nuda może powodować i zwiększać poczucie zmęczenia

10. Odwróć wzork od ekranu

Światło monitora może powodować zmęczenie i zaburzenia snu. Dlatego, kiedy w pracy czujesz się na granicy osunięcia się w drzemkę, a próbujesz nie zasnąć, zrób sobie przerwę od patrzenia w ekran — wyjrzyj przez okno albo zamknij na chwilę oczy. 

2. Jak nie zasnąć? Sposoby na chroniczną senność

Każdy z powyższych sposobów pomoże Ci przetrwać krótkotrwały kryzys senności. Dodatkowo wiele z nich pozytywnie wpłynie na Twój ogólny dobrostan i samopoczucie, nie tylko wtedy, gdy starasz się nie zasnąć w pracy. 

Natomiast jeśli codziennie w pracy musisz walczyć ze zmęczeniem, powyższe sposoby nie będą skuteczne, a nawet mogą okazać się szkodliwe. Wtedy pomoże tylko porządny odpoczynek. Jeśli masz problemy z chroniczną sennością w pracy, która spowodowana jest bezsennością w nocy, skontaktuj się z lekarzem. Długotrwały deficyt snu ma bardzo negatywny wpływ na organizm. Morze kawy lub codzienne wizyty na siłowni nie zastąpią profesjonalnej pomocy. 

Nie wszystkie wymienione w artykule sposoby pomogą nie zasnąć na nocnej zmianie — wtedy raczej nie możesz pogadać z koleżanką albo wyjść na naturalne światło. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby raz na jakiś czas wykonać bardziej dynanmiczny ruch lub zawsze mieć pod ręką do zjedzenia coś zdrowego, po co możesz sięgnąć co kilka godzin. 

Tak naprawdę, najlepszym sposobem na walkę ze zmęczeniem, jest po prostu zdrowy tryb życia — niestety 10 filiżanek kawy dziennie nie zastąpi 8 godzin snu, odpowiedniej porcji ruchu czy zbilansowanej diety.

Poznaj też cytaty motywacyjne, które zmotywują Cię do działania.

Mam nadzieję, że któryś z tych sposobów pomoże Ci przetrwać trudny dzień i odpowie na pytanie, jak nie zasnąć. W komentarzu możesz również podzielić się własnymi wskazówkami — chętnie poznamy Twoje sposoby na walkę ze zmęczeniem w pracy.

Jak sprawdzamy treści na LiveCareer?

Nasz zespół sprawdził ten artykuł pod kątem zgodności z procesem redakcyjnym LiveCareer.pl. Dzięki temu porady naszych ekspertów są spójne z aktualnymi standardami i trendami w pisaniu CV oraz listów motywacyjnych. Zaufało nam już ponad 10 milionów kandydatów, którym pomogliśmy zdobyć wymarzoną pracę. Przygotowanie każdego z artykułów jest poprzedzone uważną analizą dostępnych raportów i badań, aby nasze treści odpowiadały na aktualne potrzeby rynku pracy.

O autorze

Małgorzata Sury
Małgorzata Sury

Małgorzata Sury jest ekspertką ds. kariery i pisarką z bogatym doświadczeniem w mediach. Autorka badań o rynku pracy cytowanych w Forbes, Polska Times, Rzeczpospolitej i in. Pisząc, kieruje się wiedzą z zakresu psychologii i socjologii. Jej misją jest pomóc czytelnikom znaleźć pracę i osiągnąć satysfakcję zawodową. Od 2019 r. napisała ponad 250 artykułów związanych z szukaniem pracy, tworzeniem skutecznych CV i listów motywacyjnych, przygotowaniem do rozmów kwalifikacyjnych, prawem pracy i doradztwem zawodowym. Wszystkie powstały zgodnie z wytycznymi redakcyjnymi LiveCareer.

Obserwuj nas

Oceń ten artykuł:

Jak nie zasnac

Średnia:

Dziękujemy za ocenę naszego artykułu!
3.47  (118 ocen)

Chcesz stworzyć skuteczne CV?

Wypróbuj kreator CV za darmo
Skuteczne CV

Piszą o nas: